Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι σε φραγή χρόνια τώρα.. Ο αποστολέας είναι cosmote και καλά και η διαγραφή γίνεται μέσω του 1256
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε cosmote συμβόλαιο, πως ενεργοποιώ την αναμονή κλήσης ;

Δλδ όταν μιλάω στο τηλέφωνο και παίρνει κάποιος να ακούει το χαρακτηριστικό μήνυμα "Η κλήση σας είναι σε αναμονή, παρακαλούμε μην κλείσετε αν δεν ακούσετε σήμα κατειλημμένου"

Είναι χρεώσιμο ; Υπόψιν έχω απενεργοποιημένο τον τηλεφωνητή.

 

Link to comment
Share on other sites

Σε cosmote συμβόλαιο, πως ενεργοποιώ την αναμονή κλήσης ;

 

Δλδ όταν μιλάω στο τηλέφωνο και παίρνει κάποιος να ακούει το χαρακτηριστικό μήνυμα "Η κλήση σας είναι σε αναμονή, παρακαλούμε μην κλείσετε αν δεν ακούσετε σήμα κατειλημμένου"

 

Είναι χρεώσιμο ; Υπόψιν έχω απενεργοποιημένο τον τηλεφωνητή.

*43# αν θυμάμαι καλά .

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

*43# αλλά η αναμονή στα κινητά δεν λειτουργεί έτσι. Σε καλεί ο άλλος, βλέπεις εσυ την κλήση και ακούς μπιπ, αλλά αυτός δεν ακούει ότι είναι σε αναμονή. Χτυπάει κανονικά και βγαίνει στην οθόνη του μήνυμα για αναμονή κλήσης.
Link to comment
Share on other sites

Ανανεώθηκε το my cosmote. Ακόμα πιο δύσχρηστο από πριν, πιο άσχημο και με όλες τις υπηρεσίες σφηνωμένες στο shop. Πόσο δύσκολο ήταν να βάλουν μια καρτέλα που να έχει μόνο τις υπηρεσίες φραγής, τηλεφωνητή, ψηφιακές ευκολίες κλπ;

 

Παιδιά δεν μπορείς τώρα με το νέο app να δεις το ρούτερ σου;Δεν βρίσκω που είναι

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οκ το βρηκα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μπορείς τώρα με το νέο app να δεις το ρούτερ σου;Δεν βρίσκω που είναι

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οκ το βρηκα

 

Ναι το βρισκεις δυσκολα και ουτε μπορεις να το κλεισεις

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Εχω το 1500-35 και χθες όλη μέρα μου έδειχνε κι εμένα διπλό πάγιο.

Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι δε βλέπουν κάτι τέτοιο, που το είδα εγώ κλπ..., Ευχαρίστησα κι έκλεισα...

Σήμερα διορθώθηκε.

 

Εγώ όμως έχω ένα άλλο θέμα.

Ενώ με την παλιά εφαρμογή μου έδινε τη δυνατότητα να αλλάξω οικονομικό πρόγραμμα (σε κάτι ακριβότερο ασφαλώς)

στη νέα εφαρμογή δεν υπάρχει τέτοια επιλογή.

Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ( :blink: ) οτι επειδή ανήκω σε μη εμπορικά διαθέσιμο πρόγραμμα δεν έχουν ούτε οι ίδιοι δυνατότητα να με μεταφέρουν σε άλλο.

Θα πρέπει (λέει) να περιμένω να λήξει το συμβόλαιό μου για να ανανεώσω σε κάποιο από τα εμπορικά διαθέσιμα.

 

 

Μια βδομάδα μετά διορθώθηκε και σε μενα επειδή το Mobile Family εγινε πλεον Mobile Gigamax Family και η τιμή που πληρώνω αναγράφεται στο app κανονικά

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Το Cosmote gigamax unlimited έχει περιορισμό στην ταχύτητα στο πακέτο των 55€;

Τα συγκρίνω με τα αντίστοιχα της βονταφον και στο 55 της βοντα λέει ότι έχει περιορισμό ταχύτητας έως 2mbps

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Το Cosmote gigamax unlimited έχει περιορισμό στην ταχύτητα στο πακέτο των 55€;

Τα συγκρίνω με τα αντίστοιχα της βονταφον και στο 55 της βοντα λέει ότι έχει περιορισμό ταχύτητας έως 2mbps

Όχι, δεν έχει κανέναν περιορισμό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχει κανέναν περιορισμό.
μπορώ να στο εγγυηθώ...έχω ξεπεράσει σίγουρα τα 100GB...κανόνι η cosmotara!!!
Link to comment
Share on other sites

Δελτίο Τύπου:

Ανακοινώνεται ότι από 27/07/2020, το οικονομικό επαγγελματικό πρόγραμμα συμβολαίου

«COSMOTE Business Mobile Platinum» μετονομάζεται σε «COSMOTE BUSINESS GIGAMAX Unlimited Platinum».

 

Επιπλέον, μεταβάλλονται τα βασικά χαρακτηριστικά του, για νέους και υφιστάμενους συνδρομητές του άνω προγράμματος, ως εξής:

 

o Αυξάνεται από 1.000 λεπτά σε 2.000 λεπτά, ο ενσωματωμένος χρόνος ομιλίας για διεθνείς κλήσεις σε κινητά ή σταθερά από την Ελλάδα. Τα 2.000 λεπτά ομιλίας διατίθενται για διεθνείς κλήσεις από Ελλάδα προς τις χώρες: Αυστραλία, Γεωργία, Ελβετία, Η.Π.Α., Ηνωμένο Βασίλειο, Καναδάς, Κίνα, Νέα Ζηλανδία, Νορβηγία, Ρωσία, Τουρκία, Τσεχία. Για διεθνείς κλήσεις από την Ελλάδα προς τις χώρες της ΕΕ προσφέρονται Απεριόριστα λεπτά ομιλίας.

o Αυξάνονται τα ενσωματωμένα Roaming Travel Pass από 15 σε 30 για την περιαγωγή σε χώρες εκτός ΕΕ.

 

Αναλυτικά τα χαρακτηριστικά του προγράμματος

 

Επαγγελματικό οικονομικό πρόγραμμα συμβολαίου

 

COSMOTE BUSINESS GIGAMAX

 

Unlimited Platinum

 

Μηνιαίο πάγιο

 

189 €

 

Ενσωματωμένη Χρήση

 

Ενδοεταιρικές κλήσεις

 

Απεριόριστες

 

Λεπτά Ομιλίας προς Εθνικά δίκτυα

 

Απεριόριστα λεπτά ομιλίας

 

Internet

 

Απεριόριστα ΜΒ

 

SMS προς Εθνικά δίκτυα

 

5.000

 

Ομιλία προς Διεθνή δίκτυα

 

2.000 λεπτά προς διεθνή σταθερά και κινητά

 

+ Απεριόριστα προς χώρες Ε.Ε

 

Περιαγωγή

 

E.E (FUP data 72,5GB) 30 Roaming Travel

 

Pass (ζώνη 1 ή 2)

 

Υπηρεσία COSMOTE Mobile Security

 

Δωρεάν

 

Πέραν των ανωτέρω δεν επέρχεται καμία αλλαγή σε σχέση με τις χρεώσεις και τις λοιπές υπηρεσίες του προγράμματος. Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να καλέσετε την Εξυπηρέτηση Εταιρικών Πελατών Σταθερής & Κινητής Ομίλου ΟΤΕ στο 13818 (χωρίς χρέωση από εταιρικό κινητό COSMOTE), ή να επισκεφθείτε το*http://www.cosmote.gr

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Είδα στο mycosmote της μητέρας μου το Data me now δίνει 2 ώρες απεριόριστα data από 1 που ήταν αρχικά για μια φορά το μήνα.Νομιζω τώρα είναι πιο χρήσιμο σε περιπτώσεις για κατέβασμα μεγάλων αρχείων η ανέβασμα αντίστοιχα.
Link to comment
Share on other sites

Σε cosmote συμβόλαιο, πως ενεργοποιώ την αναμονή κλήσης ;

Δλδ όταν μιλάω στο τηλέφωνο και παίρνει κάποιος να ακούει το χαρακτηριστικό μήνυμα "Η κλήση σας είναι σε αναμονή, παρακαλούμε μην κλείσετε αν δεν ακούσετε σήμα κατειλημμένου"

Είναι χρεώσιμο ; Υπόψιν έχω απενεργοποιημένο τον τηλεφωνητή.

 

Κάλεσε στην εξυπηρέτηση πελατών και ζήτησε ενεργοποίηση του τηλεφωνητή

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλημέρα παιδια. σε ενάμιση μήνα περίπου θα φύγω για γερμανια και μάλλον θα καθίσω μόνιμα,θέλω να κάνω συμβολαιο στην κοσμοτε να ξεγνοιασω όπως καταλαβαίνετε θα φύγω και θα μιλάω αρκετά προς Ελλάδα. πρώτη φορά θα κανω συμβολαιο τι μου προτείνετε να βάλω από πρόγραμμα? υπάρχει κάποιο οικονομικό πακετο η να παω να μιλήσω με το κατάστημα? ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδια. σε ενάμιση μήνα περίπου θα φύγω για γερμανια και μάλλον θα καθίσω μόνιμα,θέλω να κάνω συμβολαιο στην κοσμοτε να ξεγνοιασω όπως καταλαβαίνετε θα φύγω και θα μιλάω αρκετά προς Ελλάδα. πρώτη φορά θα κανω συμβολαιο τι μου προτείνετε να βάλω από πρόγραμμα? υπάρχει κάποιο οικονομικό πακετο η να παω να μιλήσω με το κατάστημα? ευχαριστώ.
Θέλεις δηλαδή να πάρεις ελληνικό νούμερο, μόνιμα στη Γερμανία; Τί νόημα έχει αυτό; Γιατί δεν ρωτάς στη Γερμανία για κάποιο πρόγραμμα που να κάνει κλήσεις προς Ελλάδα;

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλητερα να αποφύγεις το συμβόλαιο διότι μετά τους 4 μήνες θα εχεις έξτρα χρεώσεις.

Ένα ή δύο καρτοκινητά είναι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο φθηνότερα τα συμβόλαια στη Γερμανία που δεν έχει νόημα να κάνεις συμβόλαιο από Ελλάδα. Ήδη αναφέρθηκε ότι μετά το 4μηνο θα έχεις επιπλέον χρεώσεις επειδή θα είσαι σε μόνιμη περιαγωγή.

Για να προσθέσεις απεριόριστες κλήσεις προς Ελλάδα (και γενικά Ευρώπη ή/και ΗΠΑ) σε γερμανικό πάροχο σταθερής τηλεφωνίας το κόστος κυμαίνεται ανάλογα με τον πάροχο που θα επιλέξεις από 3,90 έως 5 Ευρώ/μήνα.

Για τους παρόχους κινητής δεν το έχω ψάξει πολύ, υπάρχουν κάποια πακέτα που δίνουν τον χρόνο ομιλίας για κλήσεις προς όλη την Ευρώπη ή μπορείς να προσθέσεις πακέτα προς Ευρώπη. Δεν συμφέρουν όμως ιδιαίτερα, εφόσον μπορείς στο κινητό σου να βάλεις έναν voip ελληνικό σταθερό αριθμό για να έχεις εισερχόμενες και να κάνεις τις εξερχόμενες κλήσεις σου μέσω π.χ. της Calling Credit. Εναλλακτικά αν έχεις δίκαρτο κινητό μπορείς να κρατήσεις ένα καρτοκινητό ελληνικό για τις εισερχόμενες και να κάνεις τις εξερχόμενες μέσω της Calling Credit (θα φαίνεται η κλήση σαν να γίνεται από τον αριθμό του καρτοκινητού σου).

Συνδυάζοντας κάποια από τις παραπάνω λύσεις με ένα κανονικό γερμανικό καρτοκινητό ή συμβόλαιο ώστε να έχεις κάποια δεδομένα διαθέσιμα, το σύνολο θα σου βγει πολύ φθηνό.

Edited by giamar
Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο φθηνότερα τα συμβόλαια στη Γερμανία που δεν έχει νόημα να κάνεις συμβόλαιο από Ελλάδα. Ήδη αναφέρθηκε ότι μετά το 4μηνο θα έχεις επιπλέον χρεώσεις επειδή θα είσαι σε μόνιμη περιαγωγή.

Για να προσθέσεις απεριόριστες κλήσεις προς Ελλάδα (και γενικά Ευρώπη ή/και ΗΠΑ) σε γερμανικό πάροχο σταθερής τηλεφωνίας το κόστος κυμαίνεται ανάλογα με τον πάροχο που θα επιλέξεις από 3,90 έως 5 Ευρώ/μήνα.

Για τους παρόχους κινητής δεν το έχω ψάξει πολύ, υπάρχουν κάποια πακέτα που δίνουν τον χρόνο ομιλίας για κλήσεις προς όλη την Ευρώπη ή μπορείς να προσθέσεις πακέτα προς Ευρώπη. Δεν συμφέρουν όμως ιδιαίτερα, εφόσον μπορείς στο κινητό σου να βάλεις έναν voip ελληνικό σταθερό αριθμό για να έχεις εισερχόμενες και να κάνεις τις εξερχόμενες κλήσεις σου μέσω π.χ. της Calling Credit. Εναλλακτικά αν έχεις δίκαρτο κινητό μπορείς να κρατήσεις ένα καρτοκινητό ελληνικό για τις εισερχόμενες και να κάνεις τις εξερχόμενες μέσω της Calling Credit (θα φαίνεται η κλήση σαν να γίνεται από τον αριθμό του καρτοκινητού σου).

Συνδυάζοντας κάποια από τις παραπάνω λύσεις με ένα κανονικό γερμανικό καρτοκινητό ή συμβόλαιο ώστε να έχεις κάποια δεδομένα διαθέσιμα, το σύνολο θα σου βγει πολύ φθηνό.

 

 

Καλά και εδώ οι απεριόριστες κλήσεις προς Ευρώπη, 2 ευρώ το μήνα κοστίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το πακέτο, πλέον η cosmote όταν διαλέγεις τα συμβόλαια με απεριόριστα λεπτά προς όλους (δηλαδή την μεγαλύτερη επιλογή ομιλίας των gigamax) στο δίνει χωρίς χρέωση.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά για της απαντήσεις δεν απαντάω άμεσα διότι δουλεύω σε νησί.

 

το κινητό μου είναι δικαρτο οποτε μπορώ να κρατήσω το ένα νούμερο αυτό που είπε ο φιλος πιο πάνω και το άλλο να μιλάω προς ελλαδα.εκςι που θα παω όμως είναι έξω από την γερμανια και όταν θα παω θα παω κατευθείαν για δουλειά και δεν ξερω εκει τι γίνεται πως πρέπει να κινηθω.οπως και να έχει δεν βάζω από εδω συμβολαιο αφου γερμανια ειναι πιο φτηνό.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το πακέτο, πλέον η cosmote όταν διαλέγεις τα συμβόλαια με απεριόριστα λεπτά προς όλους (δηλαδή την μεγαλύτερη επιλογή ομιλίας των gigamax) στο δίνει χωρίς χρέωση.

 

 

Στα Gigamax Family νομίζω τα έχει με 2 ευρώ εξτρα. Αλλα νομίζω ισχύει μονο για σταθερά κινητά ΕΕ σωστά;

Προσωπικά έχω βάλει φραγή σε κλήσεις στο εξωτερικό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Θέλω να πάω στην Cosmote (από Vodafone) έχω δει τα προγράμματα κινητής και σταθερής που θέλω τα οποία σας τα αναγράψω παρακάτω. Σε τιμή τα προσφέρουν? γιατί αλλά λέει στον τιμοκατάλογο και άλλα στο site και επίσης τι εκπτώσεις εφαρμόζονται? . Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

-COSMOTE Double Play 50 XL με TV Full Pack

-COSMOTE Home Double Play Εξοχικό 24 S

-COSMOTE GIGAMAX Family S

-COSMOTE GIGAMAX 5GB M (*2)

-WHAT'S UP Student ΚαρτοΣυμβόλαιο

Link to comment
Share on other sites

Για τα σταθερά και το καρτοσυμβολαιο είναι αυτά που βλέπεις.

Edit: θα πρέπει να καλέσεις ή να πας σε κατάστημα για τιμές, δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο. Διαφορετικές τιμές βλέπεις στον τιμοκατάλογο γιατί είναι χωρίς την έκπτωση. Στο site έχει κάποια έκπτωση, για νέους πελάτες.

 

Ανάλογα το πρόγραμμα, όταν συνδυάζεις κινητά και σταθερό παίρνεις περισσότερα (gigamax family) ή διπλάσια (ατομικά gigamax) δεδομενα και απεριόριστη ενδοεπικοινωνία.

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ειδα ότι σε μια ενότητα του site τους λέει για τις εκπτώσεις στα πάγια οι οποίες είναι οι παρακάτω. Αυτές τις εκπτώσεις τις δίνουν σε νέους πελάτες ή τις κρύβουν και πρέπει να τις ζητήσεις?

 

έκπτωση παγίου αντί επιδότησης, έκπτωση οικογενειακου πακέτου, έκπτωση με σταθερό cosmote

 

+έκπτωση στο πάγιο κινητής αντί πακέτου ομιλίας και mb από το cosmote one

 

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/additional_discounts.html

Link to comment
Share on other sites

Σε όλους, απλά το ποσοστό της έκπτωσης αντί επιδότησης αλλάζει ανά προσφορά.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...