Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οι τιμες συμβολαιων δεν ειναι λογικες σε συγκριση με τους μισθους της Ελλαδας πλεον.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι δεν είναι ακριβώς έτσι και για να μην με κράξετε ας το εξηγήσω όσο το δυνατόν ποιο απλά τι εννοώ. Έχω 2 συμβόλαια στο όνομα μου (1500 λεπτά προς όλους, 1500 μηνύματα προς όλους και 2,9 gb) το Μάρτιο έληγε το συμβόλαιο μου το οποίο εάν το ανανέωνα (που εννοείτε ότι το έκανα) θα ήταν η τέταρτη φορά συνεχής μετά από 6 χρόνια στην εταιρία. Με καλούν λοιπόν 20 ημέρες πριν λήξει το συμβόλαιο και μου λένε ότι για το κάθε νούμερο έχω 1050 ευρώ επιδότηση, συν έκπτωση επειδή έχω και 2 σταθερά στο όνομα μου. Και μου έδωσαν τιμή και για τα 2 στα 48 ευρώ με την προϋπόθεση τις επιδοτήσεις να τις πάρω σε έκπτωση. Έχετε αναλογιστεί λοιπόν ποτέ αν όλοι αυτοί που λένε για ακριβές ανανεώσεις θέλουν να κάνουν και αγορά κινητών και να έχουν συμβόλαιο με τιμή χώμα? Εμένα με πήραν και μου είπαν εξαρχής αυτά, ΑΠΟ ΜΌΝΟΙ ΤΟΥΣ ούτε αίτημα για να πάω σε άλλη εταιρεία ούτε αν δεν μου δώσετε αυτά φεύγω, και δεν έχω κανένα γνωστό πουθενά, απλός οικιακός πελάτης είμαι. Τα γράφω όλα αυτά για να μεταφέρω απλά τη δική μου εμπειρία, είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολλές περιπτώσεις σαν την δική μου και αντίστοιχα πολλές με αντίθετα αποτελεσματα. Απλά καλό είναι να λαμβάνουμε υπόψη όλες τις παραμέτρους και όχι μόνο ότι μας συμφέρει

 

Εμένα λήγει το συμβόλαιο σε μια βδομάδα και δε με έχει πάρει ποτέ κανείς. Δεν ασχολούνται πια. Σου λέει άσε να κοπεί η έκπτωση μόλις λήξει το συμβόλαιο να πληρώσουν τα διπλάσια για 1 μήνα και όταν το καταλάβουν θα είναι αργά...Μετά τρέχεις να σταματήσεις το (σχεδόν) διπλάσιο πάγιο και δεν έχεις μυαλό για φορητότητες, αναζήτηση στην αγορά κλπ.

Έχει αρχίσει να με τρώει τώρα να τους κάνω αίτηση να γυρίσω σε κάρτα, μετά από ούτε εγώ θυμάμαι πόσα χρόνια. Αλλά δεν ξέρω αν θα επανέλθουν με προσφορά ή θα με περάσουν απευθείας...

Link to comment
Share on other sites

Και συγγνώμη ρε παιδιά, είδα έτσι από περιέργεια τις χρεώσεις της frog. Κάνεις ένα ωραιότατα πακετάκι 120 λεπτά προς όλους (2 Χ 3,02 €=6,04 €), 40 sms (1,61 €) και 2 gb (4,44 €), σύνολο 12,09 € ανά μήνα (ντάξει τα 2gb είναι για 25 μέρες, όχι 30, λεπτομέρεια). Και μιλάμε για συμβόλαια;;; Κάνω κάποιον υπολογισμό λάθος; Συν κάτι δώρα και εξτρά που διαρκώς δίνουν απ' ό,τι βλέπω από το σχετικό θρεντ αλλά και το site. Τι να πω...
Link to comment
Share on other sites

Και συγγνώμη ρε παιδιά, είδα έτσι από περιέργεια τις χρεώσεις της frog. Κάνεις ένα ωραιότατα πακετάκι 120 λεπτά προς όλους (2 Χ 3,02 €=6,04 €), 40 sms (1,61 €) και 2 gb (4,44 €), σύνολο 12,09 € ανά μήνα (ντάξει τα 2gb είναι για 25 μέρες, όχι 30, λεπτομέρεια). Και μιλάμε για συμβόλαια;;; Κάνω κάποιον υπολογισμό λάθος; Συν κάτι δώρα και εξτρά που διαρκώς δίνουν απ' ό,τι βλέπω από το σχετικό θρεντ αλλά και το site. Τι να πω...
Συμβόλαια κάνεις για άλλους λόγους. Αν έχεις μόνο το κινητό σου, δε σε νοιάζει, πας σε κάρτα. Άλλα αν έχεις ίντερνετ, τηλεόραση, τότε ένα συγκεντρωτικό πακέτο ίσως και να σε συμφέρει.

Πχ εγώ για 2 κινητά με 700 λεπτά το καθένα και 1250ΜΒ έκαστο, 1 γραμμή VDSL 50αρα και Cosmote TV full pack = 75 ευρώ τελική τιμή μαζί με το ΦΠΑ.

 

 

Επίσης τα 120 λεπτά πριν αναφέρεις, είναι ελάχιστα. Ειδικά αν είσαι παντρεμένος θες μόνο για τη γυναίκα σου τόσα κι άλλα τόσα...

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by MeddlingMageGR
Link to comment
Share on other sites

Εως σήμερα είχα 1500 προς όλους 1500 sms και 3 gb με 27,5€.

 

Μου έκαναν προσφορά για 2000 προς όλους 2000 sms και 6000 gb με 32€

Δεν ξέρω πόσο καλό είναι. Το εκανα όμως.

Αυτή η πρόταση έγινε μετά από επιθυμία μου να το μετατρέψω σε κάρτα, όπως είχα αρχικά αποφασίσει.

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

Εως σήμερα είχα 1500 προς όλους 1500 sms και 3 gb με 27,5€.

 

Μου έκαναν προσφορά για 2000 προς όλους 2000 sms και 6000 gb με 32€

Δεν ξέρω πόσο καλό είναι. Το εκανα όμως.

Αυτή η πρόταση έγινε μετά από επιθυμία μου να το μετατρέψω σε κάρτα, όπως είχα αρχικά αποφασίσει.

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θεωρώ πως είναι καλή η τιμή. Έως πολύ καλή. Ειδικά αν κάνεις χρήση των συγκεκριμένων λεπτών προς όλους.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι περίπου 1000 με 1500 αλλά καλά είναι να έχεις μια άνεση.

Και έλαβα και μήνυμα για 1 επιπλέον gb για 24 μήνες γιατί μου το είχαν στείλει ως προσφορά αν έκανα την ανανέωση. Οπότε πιστεύω θα προστεθεί στα 6. Αλλά πάμε για 7.

Έτσι πιστεύω είναι καλή η προσφορά οπότε και την δέχτηκα.

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εως σήμερα είχα 1500 προς όλους 1500 sms και 3 gb με 27,5€.

 

Μου έκαναν προσφορά για 2000 προς όλους 2000 sms και 6000 gb με 32€

Δεν ξέρω πόσο καλό είναι. Το εκανα όμως.

Αυτή η πρόταση έγινε μετά από επιθυμία μου να το μετατρέψω σε κάρτα, όπως είχα αρχικά αποφασίσει.

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μια χαρά είναι στην μίση τιμή είναι. Το μια χαρά είναι για τα ελληνικά δεδομένα που μας πιάνουν τον πισινό πληρώνοντας πολλαπλάσια τα πάντα.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. Τα είπες όλα. Αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει αλλά επιλογή αν το κινητό είναι εργαλείο στη καθημερινότητα

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα παιδιά!

 

Εχω 3 γραμμές κινητής και 1 σταθερό στην Cosmote και οι 2 έχουν το Cosmote Mobile XL (1500' προς όλους 1500 μηνυματα και 2,8 GB)με τιμή παγίου στα 27,50 ευρω το καθένα μαζί με ΦΠΑ και τέλη.

Φυσικά κάθε χρόνο αρνούνται να μου το ανανεώσουν σε αυτήν την χαμηλή τιμή οπότε κάνω την κλασσική διαδικασία της φορητότητας.

 

Το δικό μου συμβόλαιο ευτυχώς δεν έχει λήξει ακόμα αλλά μια φίλη μου ζήτησε τη βοηθεια μου καθώς έχει και αυτή 2 γραμμές κινητης και 2 σταθερα και έληξε τώρα το συμβόλαιο της και για να ανανεώσει της ζητάνε για τη μια γραμμή που εχει Cosmote Mobile XL 1500' 46,48 ευρώ το μήνα!Σκέφτηκα να της προτείνω να δοκιμάσει να κάνει φορητότητα στη Vodafone μήπως και πετύχει κάτι καλύτερο αλλά διάβασα ότι έγινε κάποια αλλαγή στο νομικό πλαίσιο για τη φορητότητα.

 

Έχει κάνει κάποιος αίτημα φορητότας από τότε που άλλαξε ο νόμος και υποτίθεται ότι δεν ενημερώνεται ο υπάρχων πάροχος για το αίτημα φορητότητας πριν περάσουν οι 14 ημέρες δικαιώματος υπαναχώρησης και έτσι δεν προλαβαίνει να κάνει αντιπροσφορά; Έχει κάνει κάνεις άλλος προσφατα ανανέωση σε αυτό το προγραμμα το Mobile XL 1500 και τι προσφορά πήρε;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις αίτηση για μετατροπή σε καρτοκινητό στην ίδια εταιρεία.

Αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα παιδιά!

 

Εχω 3 γραμμές κινητής και 1 σταθερό στην Cosmote και οι 2 έχουν το Cosmote Mobile XL (1500' προς όλους 1500 μηνυματα και 2,8 GB)με τιμή παγίου στα 27,50 ευρω το καθένα μαζί με ΦΠΑ και τέλη.

Φυσικά κάθε χρόνο αρνούνται να μου το ανανεώσουν σε αυτήν την χαμηλή τιμή οπότε κάνω την κλασσική διαδικασία της φορητότητας.

 

Το δικό μου συμβόλαιο ευτυχώς δεν έχει λήξει ακόμα αλλά μια φίλη μου ζήτησε τη βοηθεια μου καθώς έχει και αυτή 2 γραμμές κινητης και 2 σταθερα και έληξε τώρα το συμβόλαιο της και για να ανανεώσει της ζητάνε για τη μια γραμμή που εχει Cosmote Mobile XL 1500' 46,48 ευρώ το μήνα!Σκέφτηκα να της προτείνω να δοκιμάσει να κάνει φορητότητα στη Vodafone μήπως και πετύχει κάτι καλύτερο αλλά διάβασα ότι έγινε κάποια αλλαγή στο νομικό πλαίσιο για τη φορητότητα.

 

Έχει κάνει κάποιος αίτημα φορητότας από τότε που άλλαξε ο νόμος και υποτίθεται ότι δεν ενημερώνεται ο υπάρχων πάροχος για το αίτημα φορητότητας πριν περάσουν οι 14 ημέρες δικαιώματος υπαναχώρησης και έτσι δεν προλαβαίνει να κάνει αντιπροσφορά; Έχει κάνει κάνεις άλλος προσφατα ανανέωση σε αυτό το προγραμμα το Mobile XL 1500 και τι προσφορά πήρε;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Κανε φορητοτητα σε καρτοκινητο.Το Mobile XL 1500 ειναι μη εμπορικα διαθεσιμο.Με τα νεα συμβολαια που ανακοινωσε η κοσμοτε το αντιστοιχο συμβολαιο που το αντικατεστησε ειναι το Cosmote Mobile L https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=COSMOTEPLUS6c6def57-9abe-43ad-9637-08d101d56fa3

Edited by Vasileios
άλλη εταιρεία

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το speedbooster άλλαξε βλέπω.Από 40GB με 5 ευρώ πήγε ως εξής:

 

<<Απόλαυσε ακόμα πιο γρήγορο Internet στο σπίτι σου,

με την ενίσχυση του δικτύου COSMOTE 4G!

Με την αποκλειστική και πρωτοποριακή υπηρεσία COSMOTE Home Speed Booster μπορείς να συνδυάσεις τις ταχύτητες σταθερής και κινητής. Έτσι, θα απολαμβάνεις τις υψηλότερες ταχύτητες Internet που μπορείς να έχεις σπίτι σου και με απεριόριστη χρήση data.

 

Σε περίπτωση δηλαδή που η ταχύτητα του Internet στο σπίτι σου δεν μπορεί να ξεπεράσει τα 50Mbps μπορείς να την αυξήσεις έως και +60Mbps μέσω του δικτύου COSMOTE 4G, αγγίζοντας ταχύτητες έως 100Mbps χωρίς κανένα όριο στα data που χρησιμοποιείς.

Τώρα μόνο με 9,90€/μήνα!>>

 

και μετά λέει:<<Έχω περιορισμό στην κατανάλωση δεδομένων μέσω του COSMOTE Home Speed Booster;

 

Παρέχονται απεριόριστα δεδομένα κινητής προς χρήση από το COSMOTE Home Speed Booster! Υπάρχει πολιτική ορθής χρήσης στα 100GB/μήνα οπότε και η ταχύτητα κινητής μειώνεται στο μέγιστο 15Mbps downlink>>

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν να έχετε ότι υπάρχει περιορισμός και στην περιοχή, μπορείτε να το χρησιμοποιείτε μόνο στο Home Zone, όπως και με τα DP SIM.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις αίτηση για μετατροπή σε καρτοκινητό στην ίδια εταιρεία.

Αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος.

 

Μπα, ούτε με αυτό γίνεται κάτι. Το έκανα. Με πήρανε μετά από 2 μέρες αμιγώς για την αλλαγή σε κάρτα, για να προχωρήσει. Η προσφορά που μου έκαναν και στην περίπτωση αυτή ήταν η ίδια με την online προσφορά που δίνανε από το mycosmote, μάλιστα ελάχιστα χειρότερη (δίνανε τα ίδια πλην του 1gb δώρου για 1 μήνα για την online ανανέωση, που ούτως ή άλλως είναι δώρο για γέλια).

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι κατέληξα σε κάρτα, μετά από πολλά χρόνια συμβολαίου. Όσο κι αν με είχαν βολέψει τα 1500' προς όλους και τα τσάμπα SMS, τώρα έχω περιορίσει τα έξοδα στο μισό, απλά έχω αλλάξει λίγο συνήθειες επικοινωνίας.

Σημειώνω ότι εμένα δεν μου είχαν κάνει σοβαρή αντιπροσφορά όταν έληγαν τρεις γραμμές Mobile XL που είχα με ~25€ τη μία, αλλά δεν μου έχει λείψει...

 

Πάντως για τον φίλο που συνέχισε με 2000', 2000 SMS και 6GB, βλέπω ότι το νέο Mobile L είναι 2000', 2000 SMS και 5GB, επομένως μάλλον τα 6GB είναι με το +1 δώρο.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω ενός τεχνικού προβλήματος της εταιρείας στο χωριό που κάνω διακοπές στη βόρεια Εύβοια, αναγκάστηκα και πήγα στο δίπλα χωριό για να "φορτώσω" το τηλέφωνό μου με βίντεο, ταινίες και τραγούδια.

Ένα μεγάλο μπράβο στην Cosmote που μέσω του προγράμματος Cosmote Play Now Unlimited, επιτρέπει όχι μόνο την δωρεάν θέαση, αλλά και το δωρεάν κατέβασμα των δεδομένων στις συσκευές, είτε αυτό προέρχεται κατευθείαν από τα συνεργαζόμενα πρόγραμμα, είτε από άλλα (arcTube)

24 GB σε χρόνο μηδέν...68b6c64c45f6478cc95371e26421dcde.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by MeddlingMageGR
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία το πρόγραμμα που κατεβάζεις . Μπορείς να κατεβάσεις με όποιο πρόγραμμα θες . Η cosmote δεν βλέπει το πρόγραμμα (δεν μπορει να γίνει αυτό )

Βλέπει ότι καταβάζεις από την ΙΡ του youtube . arkTube; the ultimate YouTube downloader

Όσο λοιπόν τα data έρχονται από το youtube είναι δωρεάν με το Unlimited της Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Οταν χρησιμοποιω το τηλεφωνο μου ως mobile hotspot,εχοντας το play unlimited,σε ενα tablet και ενα λαπτοπ,θα ισχυει κανονικα η unlimited χρηση δεδομενων για cosmote tv go,youtube, ή θα χρεωνει για αυτη την χρηση;
george cc
Link to comment
Share on other sites

Οταν χρησιμοποιω το τηλεφωνο μου ως mobile hotspot,εχοντας το play unlimited,σε ενα tablet και ενα λαπτοπ,θα ισχυει κανονικα η unlimited χρηση δεδομενων για cosmote tv go,youtube, ή θα χρεωνει για αυτη την χρηση;
Δεν χρεώνει τίποτα. Ισχύει κανονικά η Unlimited χρήση. de8786ddca46e77d213690ac9ade0d7f.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά, 2 άτομα που είχαμε το XL, κάναμε αίτηση για μετατροπή σε καρτοκινητό μετά από τις αρχικές απαράδεκτες προσφορές για ανανέωση, και μας έκαναν καλύτερη προσφορά για τα νέα προγράμματα L και M. Αλλά απ' ότι κατάλαβα δεν είναι δεδομένο ότι θα κάνουν προσφορά.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά, 2 άτομα που είχαμε το XL, κάναμε αίτηση για μετατροπή σε καρτοκινητό μετά από τις αρχικές απαράδεκτες προσφορές για ανανέωση, και μας έκαναν καλύτερη προσφορά για τα νέα προγράμματα L και M. Αλλά απ' ότι κατάλαβα δεν είναι δεδομένο ότι θα κάνουν προσφορά.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Και το παραξενο ειναι οτι κατι τετοιες ηλιθιες προσφορες τις κανουν σε καλους πελατες συμβολαιου και μαλιστα με χρονια πελατες.Τραγικοι.Αλλα και οι τιμες τους εχουν τερματισει πια..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι κατέληξα σε κάρτα, μετά από πολλά χρόνια συμβολαίου. Όσο κι αν με είχαν βολέψει τα 1500' προς όλους και τα τσάμπα SMS, τώρα έχω περιορίσει τα έξοδα στο μισό, απλά έχω αλλάξει λίγο συνήθειες επικοινωνίας.

Σημειώνω ότι εμένα δεν μου είχαν κάνει σοβαρή αντιπροσφορά όταν έληγαν τρεις γραμμές Mobile XL που είχα με ~25€ τη μία, αλλά δεν μου έχει λείψει...

 

Πάντως για τον φίλο που συνέχισε με 2000', 2000 SMS και 6GB, βλέπω ότι το νέο Mobile L είναι 2000', 2000 SMS και 5GB, επομένως μάλλον τα 6GB είναι με το +1 δώρο.

19 xρονια συμβολαιο ειχα και τα τελευταια δυο χρονια το ειχα βαλει στο mobile M,και με επιδοτισεις συν εκπτωσεις κλπ ειχε πεσει στα 22 ευρω το μηνα.Τελικα αλλαξα κι εγω και το γυρισα σε καρτα...αφου μου τα πήραν με κάμποσες ανυπαρκτες χρεωσεις περι εξοπλισμού που δεν επέστρεψα κλπ κλπ.Γυρισα ομως σε αλλο δικτυο γιατι η Cosmote με διαφορες προφάσεις δεν μου το γυριζε σε καρτοκινητό.

Τελικά με 8,5 ευρω το μηνα και καρτοκινητο,έχω υπηρεσίες που πλήρωνα 22 ευρω οταν ειχα συμβολαιο.Κι αν στο κατω κατω δεν μου φτανουν οι υπηρεσίες αγοράζω εγω όταν θελω και όποιες εγω θελω...;)

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά, 2 άτομα που είχαμε το XL, κάναμε αίτηση για μετατροπή σε καρτοκινητό μετά από τις αρχικές απαράδεκτες προσφορές για ανανέωση, και μας έκαναν καλύτερη προσφορά για τα νέα προγράμματα L και M. Αλλά απ' ότι κατάλαβα δεν είναι δεδομένο ότι θα κάνουν προσφορά.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Ποσο πληρωνατε το XL και τι τιμη εδωσαν τελικη για το L αν επιτρεπετε ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...