Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα,

τα φώτα σας παρακαλώ...

 

Έχω το συμβόλαιο XL με την cosmote στα 26 ευρώ το οποίο λήγει στις 19/8.Μόλις τους κάλεσα για να δω τι παίζει με την ανανέωση και η καλύτερη τιμή που μου κάνουν είναι στα 30 ευρώ.Αυτό που με εκνευρίζει είναι ότι πριν 2 εβδομάδες μετέφερα και το σταθερό στον ΟΤΕ μόνο και μόνο για να πέσει το πάγιο του κινητού στα 26 ευρώ (από τα 35) και τώρα μου το ανεβάζουν!!!

 

Τι πρέπει να κάνω??Να αρχίσω φορητότητες κτλ??

 

Επίσης το συμβόλαιο της συζύγου (επίσης XL) λήγει τον Δεκέμβριο αλλά όπως και στο δικό μου έτσι και στο δικό της λήγουν λέει οι εκπτώσεις στο πάγιο στις 19/8 και μετά το δικό της από τα 34 ευρώ θα πάει στα 62!!!Η ανανέωση που προτείνουν στην σύζυγο είναι στα 39 ευρώ!!!

 

Αυτό που σκέφτομαι είναι σε περίπτωση που δεν μου ανανεώσουν και τα 2 με καλύτερες προσφορές είναι να κόψω και τα 2 και να τα κάνω καρτοκινητά.

 

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση???

 

Υ.Γ.Για πρόστιμα καταργήσεων ,αποδεσμεύσεων κτλ δεν παίζει να τους δώσω φράγκο ακόμη και να με πάνε στα δικαστήρια...

 

Αν δεν θες για αποδεσμευση να πληρωσεις,κανε τα f2g και τα 2 νουμερα.30€ κοστος και μπαινει ολο το ποσο στη καρτα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ή Q που είναι ελάχιστο 10 ευρώ/κάρτα και όλο το ποσό μπαίνει στην κάρτα, με ηλεκτρονική αίτηση φορητότητας.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

τα φώτα σας παρακαλώ...

 

Έχω το συμβόλαιο XL με την cosmote στα 26 ευρώ το οποίο λήγει στις 19/8.Μόλις τους κάλεσα για να δω τι παίζει με την ανανέωση και η καλύτερη τιμή που μου κάνουν είναι στα 30 ευρώ.Αυτό που με εκνευρίζει είναι ότι πριν 2 εβδομάδες μετέφερα και το σταθερό στον ΟΤΕ μόνο και μόνο για να πέσει το πάγιο του κινητού στα 26 ευρώ (από τα 35) και τώρα μου το ανεβάζουν!!!

 

Τι πρέπει να κάνω??Να αρχίσω φορητότητες κτλ??

 

Επίσης το συμβόλαιο της συζύγου (επίσης XL) λήγει τον Δεκέμβριο αλλά όπως και στο δικό μου έτσι και στο δικό της λήγουν λέει οι εκπτώσεις στο πάγιο στις 19/8 και μετά το δικό της από τα 34 ευρώ θα πάει στα 62!!!Η ανανέωση που προτείνουν στην σύζυγο είναι στα 39 ευρώ!!!

 

Αυτό που σκέφτομαι είναι σε περίπτωση που δεν μου ανανεώσουν και τα 2 με καλύτερες προσφορές είναι να κόψω και τα 2 και να τα κάνω καρτοκινητά.

 

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση???

 

Υ.Γ.Για πρόστιμα καταργήσεων ,αποδεσμεύσεων κτλ δεν παίζει να τους δώσω φράγκο ακόμη και να με πάνε στα δικαστήρια...

 

Καλησπέρα

Πήγαινε σε ένα κατάστημα και κάνε αιτηση για φορητότητα του αριθμού σου κατά προτίμηση σε καρτοκινητο και κατα 90% θα σε πάρει η cosmote για να σου δωσει καλύτερη τιμη.

στην περίπτωση μου έκανα αίτηση για φορητότητα σε vodafone cu και δεν πληρωσα ουτε το 30αρι, καθώς ο υπάλληλος μου είπε ότι πρώτα θα κάνω την αίτηση και την επόμενη ημέρα αφού πρώτα ξεκαθαρίσω με την cosmote θα πάω να πάρω την καρτα και θα δώσω τα 30€.

η cosmote μόλις είδε την αίτηση για φορητότητα τότε θυμήθηκε και έκανε προσφορά για το XL πακέτο στα 26,55€ τελική τιμη.

Link to comment
Share on other sites

ε δεν το πιστευω.....αυριο θα πηγαινα να κανω αυτο το προγραμμα :(

 

Εγώ πήγα πριν λίγο και το ακύρωσα.. Πλεον με το παγιο + το τελος συνδρομητών κινητής , το μηδενικό θα κοστιζει σχεδον 4 Ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα πριν λίγο και το ακύρωσα.. Πλεον με το παγιο + το τελος συνδρομητών κινητής , το μηδενικό θα κοστιζει σχεδον 4 Ευρω.

επειδη εδω που μενω δεν υπαρχει καταστημα γερμανος +οτε εστειλα εξουσιοδοτηση στη μητερα μου για να μου μεταφερει τα νουμερα απο τη βονταφον στην κοσμοτε μηδενικο παγιο. πηγε σημερα σε ενα καταστημα οτε, μιλαω με την υπαλληλο μεσω τηλεφωνου και την ρωταω ,εχει μπει παγιο 2,5 ευρω στο μηδενικο παγιο;

και μου λεει δεν εχω καποια τετοια ενημερωση! της λεω χτες ανακοινωθηκε αυτο , το διαβασα στο ιντερνετ. και μου λεει παλι, οχι δεν γνωριζω κατι τετοιο...

ετσι της ειπα να προχωρησει το αιτημα...λετε να ψαχνομαι;;;

 

επισης φιλε babakos πληρωσες καποιο τελος αποσυνδεσης;εκει που πηγες γνωριζαν για την αυξηση ;

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Εγιναν κατι αυξησεις τελευταια στην κοσμοτε και γραφει μεσα οτι μπορει καποιος να καταγγειλει το συμβολαιο αζημιως εκτος αν εχει παρει αποζημιωση. Αυτο ισχυει οντως ή το λένε έτσι και οποιος το πιστεψει;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Πήγαινε σε ένα κατάστημα και κάνε αιτηση για φορητότητα του αριθμού σου κατά προτίμηση σε καρτοκινητο και κατα 90% θα σε πάρει η cosmote για να σου δωσει καλύτερη τιμη.

στην περίπτωση μου έκανα αίτηση για φορητότητα σε vodafone cu και δεν πληρωσα ουτε το 30αρι, καθώς ο υπάλληλος μου είπε ότι πρώτα θα κάνω την αίτηση και την επόμενη ημέρα αφού πρώτα ξεκαθαρίσω με την cosmote θα πάω να πάρω την καρτα και θα δώσω τα 30€.

η cosmote μόλις είδε την αίτηση για φορητότητα τότε θυμήθηκε και έκανε προσφορά για το XL πακέτο στα 26,55€ τελική τιμη.

 

Αυτό θα κάνω αρχικά.Απλά να ρωτήσω πότε πρέπει να το κάνω;;Το συμβόλαιο λήγει 19/8 και ο λογαριασμός εκδίδεται κάθε 5 του μηνός.

 

Ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

επισης μολις πηρα τηλ στο 1260 γουιντ και ρωταω... για να κανω φορητοτητα σε Q Πρεπει να πληρωσω κατι; και μου λεει ναι 30ΕΥΡΩ τα οποια και τα 30 μπαινουν στην καρτα!!! τελικα δεν τα γλιτωνουμε με τιποτα...

 

 

Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά όπως προαναφέρθηκε αν κάνεις online φορητότητα στην Q το κόστος είναι 10 ευρώ κ το πληρώνεις στον κούριερ.Που σημαίνει ότι αν δεν παραλάβεις δεν πληρώνεις ούτε αυτό.

 

Επαναλαμβάνω δεν είμαι σίγουρος.Αν το έχει κάποιος ας ενημερώσει..

Link to comment
Share on other sites

Εγιναν κατι αυξησεις τελευταια στην κοσμοτε και γραφει μεσα οτι μπορει καποιος να καταγγειλει το συμβολαιο αζημιως εκτος αν εχει παρει αποζημιωση. Αυτο ισχυει οντως ή το λένε έτσι και οποιος το πιστεψει;

 

Εννοείς εκτός και αν έχει πάρει επιδότηση εξοπλισμού (τηλέφωνο ή κατι άλλο, όχι έκπτωση).

Φυσικά και ισχύει, είναι ο καλύτερος τρόπος να απαλλαγείς από συμβόλαιο κάτι τέτοια.

Αν δεν θες να απαλλαγείς μπορείς πάντα να πιέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω αρχικά.Απλά να ρωτήσω πότε πρέπει να το κάνω;;Το συμβόλαιο λήγει 19/8 και ο λογαριασμός εκδίδεται κάθε 5 του μηνός.

 

 

 

Ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

 

 

Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά όπως προαναφέρθηκε αν κάνεις online φορητότητα στην Q το κόστος είναι 10 ευρώ κ το πληρώνεις στον κούριερ.Που σημαίνει ότι αν δεν παραλάβεις δεν πληρώνεις ούτε αυτό.

 

 

 

Επαναλαμβάνω δεν είμαι σίγουρος.Αν το έχει κάποιος ας ενημερώσει..

 

 

Από 12/08 και μετά είσαι ok

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς εκτός και αν έχει πάρει επιδότηση εξοπλισμού (τηλέφωνο ή κατι άλλο, όχι έκπτωση).

Φυσικά και ισχύει, είναι ο καλύτερος τρόπος να απαλλαγείς από συμβόλαιο κάτι τέτοια.

Αν δεν θες να απαλλαγείς μπορείς πάντα να πιέσεις.

 

Ναι συγνώμη επιδότηση εννοούσα. Ρωτησα στον Γερμανο και μου ειπαν πως δεν γινεται και ισχυει μονο για εκπτωση παγιου

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω αρχικά.Απλά να ρωτήσω πότε πρέπει να το κάνω;;Το συμβόλαιο λήγει 19/8 και ο λογαριασμός εκδίδεται κάθε 5 του μηνός.

 

Ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά όπως προαναφέρθηκε αν κάνεις online φορητότητα στην Q το κόστος είναι 10 ευρώ κ το πληρώνεις στον κούριερ.Που σημαίνει ότι αν δεν παραλάβεις δεν πληρώνεις ούτε αυτό.

 

Επαναλαμβάνω δεν είμαι σίγουρος.Αν το έχει κάποιος ας ενημερώσει..

Τελικά από ον λαιν αίτηση πληρώνεις 10 ευρω

Ετσι ακύρωσα το μηδενικό συμβόλαιο και πάω για q

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Ναι συγνώμη επιδότηση εννοούσα. Ρωτησα στον Γερμανο και μου ειπαν πως δεν γινεται και ισχυει μονο για εκπτωση παγιου

 

Σωστά σε ενημέρωσαν. Εάν έχεις πάρει συσκευή οφείλεις να επιστρέψεις το αναπόσβεστο ποσό όπως αναφέρεται στο αντίστοιχο πινάκιο του συμβολαίου.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θυμαται καποιος το τηλεφωνο προσφορων της cosmote?Γιατι αυτα που μου προτεινε η vodafone με ξενερωσαν...
Link to comment
Share on other sites

Μηπως θυμαται καποιος το τηλεφωνο προσφορων της cosmote?Γιατι αυτα που μου προτεινε η vodafone με ξενερωσαν...

2106290500

 

Sent from my Pixel XL

Βασίλης

 

Panasonic G600, Samsung N100, Ericsson T65, Siemens SL10, SE T610, SE K700, SE K750, SE W850, Samsung U600, SE T650, SE G900, SE Vivaz, HTC Desire HD, HTC One X, HTC One (M7), HTC One (M8), Nexus 5x, Google Pixel XL, OnePlus 7T Pro, Samsung Galaxy S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αίτηση φορητότητας στην wind με πήραν τηλέφωνο από cosmote για αντιπροσφορά, μου είπαν για το XL στα 37 ευρώ και δεν δέχτηκα. Bye bye cosmote!!!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου

Ενημερωση: Πηρα και στα δυο τηλεφωνα που αναφερονται σε αυτη τη σελιδα, αλλα κανενα δεν ειναι για ανανεωση για σταθερο! Με παραπεμπουν στο 13888.

Καταφερε κανεις να παρει προσφορα για double play απο αυτα τα νουμερα?

Edited by yansta
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μάθετε λίγο μπαλίτσα. Πλάκα κάνω. Σύμφωνα με την ανακοίνωση της 21/07/2017 που αναφέρεται εδώ https://www.cosmote.gr/fixed/corporate/company/announcements ΟΛΟΙ οι συνδρομητές των πακέτων σταθερής Cosmote μπορούν να καταγγείλουν το συμβόλαιο τους αζημίως. Επικοινωνείς με το 13888 αναφέρεις την ανακοίνωση και τα δικαιώματα που απορρέουν από αυτή και ζητάς να μιλήσεις με το τμήμα διακοπής συμβολαίων. Θα σου κρατήσουν τα στοιχεία κ θα επικοινωνήσουν μαζί σου. Τότε θα διαπραγματρυτεις το συμβόλαιο σου από την αρχή. Μπορεί να ζητήσουν να μιλήσεις από το σταθερό τηλέφωνο που αφορά το συμβόλαιο. Το έχω δοκιμάσει δυο φορές μέχρι τώρα. Μια τον Ιουλιο του 2016 και μια φέτος τον Μάιο του 2017 με απόλυτη επιτυχία.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να απενεργοποιησω το travel and surf για να χρησιμοποιήσω το ιντερνέτ σε χώρα της ευρωπαϊκής Ένωσης;

 

Γιατί έτσι λέει στην σελίδα που με πετάει. Μήπως είναι επειδή τελείωσαν τα δωρεάν mb του προγράμματος μου;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μάθετε λίγο μπαλίτσα. Πλάκα κάνω. Σύμφωνα με την ανακοίνωση της 21/07/2017 που αναφέρεται εδώ https://www.cosmote.gr/fixed/corporate/company/announcements ΟΛΟΙ οι συνδρομητές των πακέτων σταθερής Cosmote μπορούν να καταγγείλουν το συμβόλαιο τους αζημίως. Επικοινωνείς με το 13888 αναφέρεις την ανακοίνωση και τα δικαιώματα που απορρέουν από αυτή και ζητάς να μιλήσεις με το τμήμα διακοπής συμβολαίων. Θα σου κρατήσουν τα στοιχεία κ θα επικοινωνήσουν μαζί σου. Τότε θα διαπραγματρυτεις το συμβόλαιο σου από την αρχή. Μπορεί να ζητήσουν να μιλήσεις από το σταθερό τηλέφωνο που αφορά το συμβόλαιο. Το έχω δοκιμάσει δυο φορές μέχρι τώρα. Μια τον Ιουλιο του 2016 και μια φέτος τον Μάιο του 2017 με απόλυτη επιτυχία.

 

Τι προγραμμα ειχες και τι πετυχες μετα ?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ανανέωση προ τριμήνου σε 2 νούμερα οικογενειακό είδα αυτό που ισχύει επι 2 αφού είναι 2 νούμερα:

 

Επίσης από 31/08/2017, η μηνιαία έκπτωση αντί επιδότησης συσκευής θα μειωθεί κατά 1,19 ευρώ/μήνα για το υπόλοιπο χρονικό

διάστημα του συμβολαίου σας. Αφορά μόνο συνδρομητές που λαμβάνουν έκπτωση αντί επιδότησης συσκευής έως και τις 30/6/2017.

Υπενθυμίζουμε ότι η COSMOTE παρέχει τη δυνατότητα για ακόμα περισσότερη οικονομία στα μηνιαία έξοδά σας μέσω του COSMOTE

Mobile Οικογενειακού πακέτου & του COSMOTE One.

 

Άρα είναι η καλύτερη ευκαιρία να την κάνουμε. Άλλο δεν θέλει άλλους πελάτες η cosmote και άλλο να θέλει να διώξει.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανενα νουμερακι που να κανουν καμια καλη προταση για cosmote one vdsl???Ειμαι σε wind τωρα και θελω να φυγω.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Εντός ολίγων ημερών λήγει το συμβόλαιο μου οπότε έχει έρθει η ώρα για την κλασσική διαδικασία φορητότητας για να δώσει η κοσμοτέ καλύτερη τιμή καθώς κάθε χρόνο όταν είναι να γίνει ανανώση ζητάνε 50% παραπάνω από το τρέχον πάγιο για να μου ανανεώσουν οπότε αναγκάζομαι να κάνω την κλασσική διαδικασία φορητότητας. Το είχα τσεκάρει και πριν ένα μήνα και μου είχαν πει τα εξής για οικογενειακό πακέτο με σταθερό στην Cosmote το οποίο αυτή τη στιγμή έχει:

1)Mobile XL ->25,42 (αυτό το νούμερο έχει πάνω την έκπτωση λόγω σταθερού)

2)Mobile XL -> 25,30

3)Moblile Plus 25 -> 13,19

 

(Οι τιμές αυτές είναι με τέλη συνδρομητών και ΦΠΑ.)

 

Για να ανανέσω μου ζηταγάν περίπου 10 ευρώ παραπάνω πάγιο και στα 3 νούμερα.

 

Τώρα που λήγει το συμβόλαιο ξανακάλεσα και προς μεγάλη μου έκπληξη μου είπαν ότι μπορώ να ανανεώσω με 3-6 ευρώ παραπάνω στο κάθε νούμερο δηλαδή:

1)Mobile XL ->33,30

2)Mobile XL -> 28,12

3)Moblile Plus 25 -> 16,35

Στο σύνολο δηλαδή βγαίνει 77,77 από 63,91 που πληρωνα μέχρι τώρα άρα 13,86 παραπάνω.

 

Ο λόγος που μου βγάλανε μεγαλύτερη επιδότηση μου είπαν ότι πλέον η ανανέωση είναι για 24 μηνο συμβόλαιο.

 

Πως σας φαίνονται αυτές οι τιμές; Έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία από ανανέωση σε Cosmote; Διαβάζω ότι έχουν περιορίσει τις αντιπροσφορές από φορητότητα οπότε σκέφτομαι μήπως να μην το ρισκάρω μιας που η αύξηση δεν είναι τραγικά μεγάλη;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Εντός ολίγων ημερών λήγει το συμβόλαιο μου οπότε έχει έρθει η ώρα για την κλασσική διαδικασία φορητότητας για να δώσει η κοσμοτέ καλύτερη τιμή καθώς κάθε χρόνο όταν είναι να γίνει ανανώση ζητάνε 50% παραπάνω από το τρέχον πάγιο για να μου ανανεώσουν οπότε αναγκάζομαι να κάνω την κλασσική διαδικασία φορητότητας. Το είχα τσεκάρει και πριν ένα μήνα και μου είχαν πει τα εξής για οικογενειακό πακέτο με σταθερό στην Cosmote το οποίο αυτή τη στιγμή έχει:

1)Mobile XL ->25,42 (αυτό το νούμερο έχει πάνω την έκπτωση λόγω σταθερού)

2)Mobile XL -> 25,30

3)Moblile Plus 25 -> 13,19

 

(Οι τιμές αυτές είναι με τέλη συνδρομητών και ΦΠΑ.)

 

Για να ανανέσω μου ζηταγάν περίπου 10 ευρώ παραπάνω πάγιο και στα 3 νούμερα.

 

Τώρα που λήγει το συμβόλαιο ξανακάλεσα και προς μεγάλη μου έκπληξη μου είπαν ότι μπορώ να ανανεώσω με 3-6 ευρώ παραπάνω στο κάθε νούμερο δηλαδή:

1)Mobile XL ->33,30

2)Mobile XL -> 28,12

3)Moblile Plus 25 -> 16,35

Στο σύνολο δηλαδή βγαίνει 77,77 από 63,91 που πληρωνα μέχρι τώρα άρα 13,86 παραπάνω.

 

Ο λόγος που μου βγάλανε μεγαλύτερη επιδότηση μου είπαν ότι πλέον η ανανέωση είναι για 24 μηνο συμβόλαιο.

 

Πως σας φαίνονται αυτές οι τιμές; Έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία από ανανέωση σε Cosmote; Διαβάζω ότι έχουν περιορίσει τις αντιπροσφορές από φορητότητα οπότε σκέφτομαι μήπως να μην το ρισκάρω μιας που η αύξηση δεν είναι τραγικά μεγάλη;

 

Διαπραγματευσου με φορητοτητα.αλλα το 3ο συμβολαιο κοιταξε να το κανεις καρτα.Βαλτα κατω και δες αν σε συμφερει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...