Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να γινει αντιπροσφορά (αν γίνει) θα πρέπει να υπογράψεις και η αίτησή σου με το αίτημα φορητότητας να πάει στον ΟΤΕ
Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Με πήραν τηλέφωνο από Wind, αύριο ή μεθαύριο έρχονται τα χαρτιά, υπογράφω και ύστερα περιμένω τη σούπερ προσφορά από Κοσμοτέ.
Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Με πήραν τηλέφωνο από Wind, αύριο ή μεθαύριο έρχονται τα χαρτιά, υπογράφω και ύστερα περιμένω τη σούπερ προσφορά από Κοσμοτέ.
Γενικα παντως να ξερεις οτι έχει κοπει η συγκεκριμένη διαδικασία, η κοσμοτε δν κάνει πλέον συχνα αντιπροτάσεις...
Link to comment
Share on other sites

Γενικα παντως να ξερεις οτι έχει κοπει η συγκεκριμένη διαδικασία, η κοσμοτε δν κάνει πλέον συχνα αντιπροτάσεις...

Ναι, το γνωρίζω, δεν είναι όπως παλιότερα. Πλάκα έκανα για τη "σούπερ προσφορά" που έγραψα παραπάνω, αν και περιμένω να με πάρουν ένα τηλέφωνο.

 

Όπως και να 'χει, το συμβόλαιο μου λήγει, και η τιμή καταλόγου για το πρόγραμμα που έχω είναι απαγορευμένη, όποτε, αν δεν μου αντιπροτείνουν κάτι που να με συμφέρει κατά κάποιο τρόπο, πάω καρτούλα και προσαρμόζομαι αναλόγως.

 

Γιατί όμως έχουν κοπεί, σε ένα βαθμό, αυτά με τις αντιπροσφορές για να σε κρατήσουν;

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε την Πέμπτη το κούριερ από τη Wind, το έστειλα πίσω με υπογεγραμμένη την αίτηση την ίδια μέρα και ακόμα ούτε φωνή ούτε ακρόαση από Cosmote για αντιπροσφορά. Μάλλον δεν θα κάνουν καθόλου, ε;
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε την Πέμπτη το κούριερ από τη Wind, το έστειλα πίσω με υπογεγραμμένη την αίτηση την ίδια μέρα και ακόμα ούτε φωνή ούτε ακρόαση από Cosmote για αντιπροσφορά. Μάλλον δεν θα κάνουν καθόλου, ε;
Θα κάνουν. Σε μένα έκαναν κάτι σπασμωδικά ακόμα και μετά από τη μεταφορά στο άλλο δίκτυο. Απλά είχα βρει τόσο καλό πρόγραμμα από τη Vodafone ανάλογα με τις ανάγκες μου, που η αύξηση που μου πρότειναν πομπωδώς σε σχέση με το παλιό μου πρόγραμμα στην Cosmote μου φαινόταν αστεία.
Link to comment
Share on other sites

Α, κάνουν και αφού μεταφέρεσαι στο άλλο δίκτυο; Αυτό δεν το 'ξερα. Γιατί από τη Wind μου είπαν πως σε 4 μέρες θα γίνει η μεταφορά - γι' αυτό και φανταζόμουν πως μάλλον δεν θα κάνουν αντιπροσφορά, γιατί λογικά Δευτέρα πάω Wind, και έχω την εντύπωση πως Κυριακή δεν θα με πάρουν από Cosmote, λόγω... Κυριακής.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα σε πάρουν Δευτέρα τότε. Γενικά μου δώσανε την εντύπωση ανοργανωσιάς σε αντίθεση με παλαιότερα. Με πήραν 3 διαφορετικοί με αξιοθρήνητες προτάσεις και αφού είχα αναλύσει στον πρώτο την αύξηση 80% που μου έκαναν και το καλύτερο πρόγραμμα (με λιγότερες παροχές) που βρήκα, με ξανακαλούσαν κάθε τόσο να μου προτείνουν επίμονα τα ίδια αρχικά και χειρότερα... Έκαναν μεγάλο λάθος γιατί με έκαναν και ασχολήθηκα και μείωσα το κόστος μου 40%.
Link to comment
Share on other sites

O Cosmote εχει κόψει τις πολλές αντιπροσφορές και αυτές που κάνει συνήθως δεν είναι συμφέρουσες εκτός αν είσαι πολύ καλός πελάτης ή εχεις αρκετές γραμμές στο ονομά σου.
Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω μπας και φιλοτιμηθούν, κι αν όχι, πάω Wind F2G που ήδη έχω ξεχωρίσει ποια πακέτα θα βάζω κάθε μήνα, τα οποία καλύπτουν τις ανάγκες μου και είναι -10 με -12€ το μήνα από το λογαριασμό που πληρώνω τώρα. Με το επιπλέον πλεονέκτημα πως δεν δεσμεύομαι με συμβόλαιο.

Αν βέβαια η Cosmote μου κάνει μια εξίσου ή πιο συμφέρουσα προσφορά, θα κάτσω.

Link to comment
Share on other sites

Με πήραν τηλ από Κοσμοτέ, τους είπα τι θα πληρώνω f2g και δεν μου έκαναν καν πρόταση. Μου είπαν απλά πως με τις εκπτώσεις που είχα δεν μπορούν να με πάνε σε χαμηλότερο πρόγραμμα, παρά μόνο στο ίδιο ή σε υψηλότερο, "οπότε δεν σας συμφέρει", όπως ακριβώς μου ανέφεραν.
Link to comment
Share on other sites

Απ ότι βλέπω έχουν σφηξει αρκετά τα πράγματα με την φορητότητα ....

Γιατί έτσι όμως ;;

 

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Το συμβολαιο χωρις παγιο διατιθεται ακομα εμπορικα ?

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Το συμβολαιο χωρις παγιο διατιθεται ακομα εμπορικα ?

Ναι κανονικά!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θεωρείτε ότι υπάρχει κάτι πιο vfm απο το φοιτητικό καρτοσυμβολαιο;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Γενικά παιδιά έχω ακούσει ότι μπορεί να φύγεις και να μην σε καλέσουν καθόλου και λόγω φόρτου πελατών...Μια λύση είναι να πάρεις εσύ τηλέφωνο και να ζητήσεις το τμήμα διακοπών...Ότι είναι να σου πουν στο λένε από εκεί...Αν τους πεις φεύγω ούτε μαντίλι πλέον δεν κουνάνε....
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, παιδιά, θα χρειαστώ τα φώτα σας!

Έφυγα από Cosmote με φορητότητα 27/6, το συμβόλαιό μου έληγε 12/07 και ήξερα ότι αν κάνεις ένα μήνα πριν φορητότητα δεν πληρώνεις κάποιο πέναλτι.

Πάω Γερμανό να πληρώσω, μου λένε δεν βλέπω κάποιο ποσό να οφείλετε.

Εγώ θυμάμαι ότι από την εφαρμογή είχα ακόμα ένα πάγιο να πληρώσω (34.20€) αλλά πλέον η εφαρμογή δεν μου δείχνει τίποτα για το κινητό, μόνο το σταθερό που είναι κι αυτό Cosmote.

 

Πήρα εξυπηρέτηση πελατών για να δω τι ποσό απομένει να δώσω στην Cosmote για να ξεμπερδεύω, μου λένε ότι ο λογαριασμός που είχε εκδοθεί είναι πλέον πιστωτικός και είνει -6€. Λέω εγώ μια χαρά. Αλλά... θα χρεωθώ, λέει, κάποιο πέναλτι λόγω του ότι κάνατε φορητότητα πριν τη λήξη του συμβολαίου. Τους είπα ότι ξέρω πως κάνοντας φορητότητα ένα μήνα πριν τη λήξη του συμβολαίου και μη έχοντας κάποια επιδότηση συσκευής αλλά μόνο έκπτωση παγίου δεν χρεώνομαι κάποιο πέναλτι, μάλιστα έχω την εντύπωση πως μου το είχαν πει αυτό από την εξυπηρέτηση της Cosmote, χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος όμως.

Με συνδέει με το τμήμα ακυρώσεων, μου λένε τα ίδια. Ναι μεν είστε -6€ τώρα, αλλά θα βγεί, λέει, ένα ποσό απομείωσης (; ) το οποίο θα είναι κάπου στα 48€, μείον τα 6 του πιστωτικού, θα πρέπει να πληρώσετε γύρω στα 42€.

 

Ισχύει ρε παιδιά αυτό; Εγώ περίμενα να κάνω τη φορητότητα ένα μήνα πριν τη λήξη του συμβολαίου μου μόνο και μόνο για να μην πληρώσω κάποιο πέναλτι, τώρα έχει αλλάξει αυτό; Και λίγες μέρες πριν τελειώσει το συμβόλαιο να κάνεις φορητότητα, λούζεσαι πρόστιμα;

 

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος, παρακαλώ, για να δω πώς θα κινηθώ;

 

EDIT: Ωχ, είμαι το μήνυμα #11888 :P

Edited by enteka
Link to comment
Share on other sites

Έχω το cosmote xl και μέχρι τώρα έδινα 35 ευρώ. Το πρόγραμμα μου λήγει 25/07 και σήμερα με πήραν τηλέφωνο από cosmote να μου κάνουν καταπληκτική προσφορά για το ίδιο πακέτο μόνο στα 48 ευρω!!!Είναι δυνατόν;:mad: Edited by Alexpag
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχαχα σορρυ για το off topic αλλα πραγματικά enteka εισαι θεος!!! :D
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, παιδιά, θα χρειαστώ τα φώτα σας!

Έφυγα από Cosmote με φορητότητα 27/6, το συμβόλαιό μου έληγε 12/07 και ήξερα ότι αν κάνεις ένα μήνα πριν φορητότητα δεν πληρώνεις κάποιο πέναλτι.

Πάω Γερμανό να πληρώσω, μου λένε δεν βλέπω κάποιο ποσό να οφείλετε.

Εγώ θυμάμαι ότι από την εφαρμογή είχα ακόμα ένα πάγιο να πληρώσω (34.20€) αλλά πλέον η εφαρμογή δεν μου δείχνει τίποτα για το κινητό, μόνο το σταθερό που είναι κι αυτό Cosmote.

 

Πήρα εξυπηρέτηση πελατών για να δω τι ποσό απομένει να δώσω στην Cosmote για να ξεμπερδεύω, μου λένε ότι ο λογαριασμός που είχε εκδοθεί είναι πλέον πιστωτικός και είνει -6€. Λέω εγώ μια χαρά. Αλλά... θα χρεωθώ, λέει, κάποιο πέναλτι λόγω του ότι κάνατε φορητότητα πριν τη λήξη του συμβολαίου. Τους είπα ότι ξέρω πως κάνοντας φορητότητα ένα μήνα πριν τη λήξη του συμβολαίου και μη έχοντας κάποια επιδότηση συσκευής αλλά μόνο έκπτωση παγίου δεν χρεώνομαι κάποιο πέναλτι, μάλιστα έχω την εντύπωση πως μου το είχαν πει αυτό από την εξυπηρέτηση της Cosmote, χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος όμως.

Με συνδέει με το τμήμα ακυρώσεων, μου λένε τα ίδια. Ναι μεν είστε -6€ τώρα, αλλά θα βγεί, λέει, ένα ποσό απομείωσης (; ) το οποίο θα είναι κάπου στα 48€, μείον τα 6 του πιστωτικού, θα πρέπει να πληρώσετε γύρω στα 42€.

 

Ισχύει ρε παιδιά αυτό; Εγώ περίμενα να κάνω τη φορητότητα ένα μήνα πριν τη λήξη του συμβολαίου μου μόνο και μόνο για να μην πληρώσω κάποιο πέναλτι, τώρα έχει αλλάξει αυτό; Και λίγες μέρες πριν τελειώσει το συμβόλαιο να κάνεις φορητότητα, λούζεσαι πρόστιμα;

 

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος, παρακαλώ, για να δω πώς θα κινηθώ;

 

EDIT: Ωχ, είμαι το μήνυμα #11888 :P

 

Κοίταξε τους λογαριασμούς σου και το αρχικό συμβόλαιο, όπου πρέπει να υπάρχει πίνακας απόσβεσης.

Λογικά ο τελευταίος λογαριασμός που έχεις πληρώσει, θα λέει για ποιο διάστημα έχεις πληρώσει πάγιο, το οποίο πρέπει να είναι 13/06-12/07 (δηλαδή έχεις προπληρώσει). Εξίσου λογικά, στον πίνακα απόσβεσης θα πρέπει να λέει ότι τον τελευταίο μήνα δεν οφείλεις τέλος πρόωρης διακοπής.

 

Μετά περιμένεις να λάβεις τον εκκαθαριστικό λογαριασμό, και εφόσον επιβεβαιώνει αυτά, δεν κάνεις τίποτα. Εφόσον έχει απόκλιση, στέλνεις μία έγγραφη αμφισβήτηση του λογαριασμού στον ΟΤΕ, καταγγελία στην ΕΕΤΤ και αίτημα διαμεσολάβησης στον Συνήγορο του Καταναλωτή.

Link to comment
Share on other sites

Τη βοηθεια σας παρακαλω!

Εκανα αιτημα φορητοτητας στην Voda και ακολουθησαν τα κλασικα τηλεφωνα με cosmote.

Δεν με ικανοποιουν μεχρι στιγμης αυτα που αντιπροτεινουν.

Το θεμα ειναι οτι χθες ενας υπαλληλος (στα ορια της απειλης) μου ανεφερε οτι δεν εχει ολοκληρωθει το συμβολαιο μου με

την Cosmote και θα πρεπει να πληρωσω ενα πολυ μεγαλο ποσο αν αποσυνδεθω.

 

Να επισημανω οτι εκτος του αρχικου συμβολαιου δεν εχω υπογραψει καποια ανανεωση με την Cosmote. Ειχα συμφωνησει για ανανεωση

τηλεφωνικα μεχρι τον 10/2018, δεν παρελαβα ομως καποια συσκευη ή οποιοδηποτε αλλο υλικο δωρο ωστε να δικαιολογειται αναποσβεστο ποσο επιδοτησης. Η μονη συμφωνια ηταν μονο για εκπτωση (στην πανακριβη αρχικη τιμη του προγραμματος mobile XL) που θεωρουν οτι μας κανουν και χαρη να μας τη δινουν. Στην απαιτηση μου να μαθω τους ακριβεις ορους του συμβολαιου εφοσον δεν ειχα υπογραψει κατι ή να μου στειλουν το ηχογραφημενο τηλεφωνημα στο οποιο εκανα την ανανεωση δεν πηρα καμια απαντηση. Ουτε στην ερωτηση μου πως προκυπτει το ποσο που μου ζητουν.

 

Το ερωτημα λοιπον ειναι αν οντως εχει δικαιωμα η cosmote να μου ζητησει penalty εαν φυγω ή αν μπορει να ακυρωσει την φορητοτητα?

Επισης αν οντως μεταφερθει η γραμμη στη voda αυτο σημαινει οτι αυτοματως δεν μπορει να εχω οικονομικη εκκρεμοτητα με την Cosmote?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Εαν εκανες τηλεφωνικη ανανεωση νομιζω ισχυει...Δεν ελαβες καποια συσκευη αλλα επαιρνες εκπτωση συμβολαιου αντι επιδοτηση συσκευης.Δεν ξερω εαν μπορεις να ζητησεις να πληρωσεις την εκπτσωση που εχεις εως τωρα επωφεληθει....Αλλα ναι θεωρω πως εχουν το δικαιωμα...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...