Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκανα κι εγω σημερα το μεσημερι αιτηση φορητοτητας απο Cosmote σε Vodafone,σε καταστημα της Vodafone.Συγκεκριμενα,πηρα οικογενειακο πακετο, ο 1ος αριθμος στο Red 1 με 34,4Ε/μηνα και ο 2ος με 700' προς ολους,150sms και 1gb (μου εκαναν δωρο επιπλεον 200mb στα 800mb που περιλαμβανει το προγραμμα) στα 26,4Ε/μηνα.Το συνολο 60,8/μηνα,κι αν υπολογισω τις εκπτωσεις λογω ebill -1E και λογω πληρωμης με καρτα Bonus Alpha Bank -7E,τοτε ο λογαριασμος θα βγαινει στα 53Ε/μηνα.Και 5Ε εκπτωση στο σταθερο.Μεχρι στιγμης δεν εχει ενεργοποιηθει η συνδεση αλλα δεν με εχουν παρει κι απο τον Cosmote.Λογικα αυριο το πρωι θα γινουν αυτα.Θελω να δω την αντιπροσφορα του Cosmote και θα ενημερωσω και το φορουμ,αλλα πραγματικα δεν νομιζω να μπω στη διαδικασια υπαναχωρησης γιατι πιστευω οτι το συνολικο κερδος δεν θα ειναι πανω απο 10 ευρω, και θα παραμεινω στη Vodafone.

 

H vodafone σου έκανε αυτή την πρόταση απευθείας στο κατάστημα;

Ενημέρωσέ μας γιατί είμαι σε ίδια φάση ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

H vodafone σου έκανε αυτή την πρόταση απευθείας στο κατάστημα;

Ενημέρωσέ μας γιατί είμαι σε ίδια φάση ακριβώς!

 

Ναι σε καταστημα και μου το εδωσαν και γραπτως.Και μαλιστα πηγα και σε 2ο καταστημα της βοντα να ρωτησω και μου εδωσαν ακριβοτερες τιμες για τα ιδια πραγματα ,κι οταν τους εδειξα το εντυπο με την προσφορα του πρωτου καταστηματος, μου ειπαν οτι οι πρωτοι ειχαν κανει λαθος υπολογισμους και θα επικοινωνουσαν με τα κεντρικα, και τελικα με πηραν την επομενη μερα(χθες) και μου ειπαν οτι ναι μεν ειναι λαθος αλλα η Vodafone εδωσε εγκριση και μπορουμε να το κανουμε οπως και εγινε.Με σημερα πηρε ο Cosmote για αντιπροσφορα.Σ'αυτους ειπα οτι η Vodafone μου εδωσε 2 RED1 στα 55 ευρω.Η αντιπροσφορα ηταν:2 XL το ενα ομως με 3,4gb και το αλλο κανονικα, στα 61,7 ευρω τελικη και επειδη εχω 2 σταθερα στον ΟΤΕ.Σαν εναλλακτικη μου προτεινε 1 XL με τα 3,4gb+1 L με 2 gb συνολο 58,63 τελικη.Αρκετα καλες προσφορες αλλα ειπα να παιξω και τη ζαρια της αντι-αντιπροσφορας στη Vodafone.Καλω στο 13894 και ζηταω ακυρωση φορητοτητας.Σε 20 λεπτα με καλουν απο Βονταφον,τους λεω το παραμυθι οτι ο Κοσμο μου εκανε αντιπροσφορα 2XL στα 55 ευρω και οτι εχω και σταθερο στη Vodafone,και τελικα μου κανει αντιπροσφορα 2 RED1 με 3,5gb το καθενα συνολικα 61,4 τελικη (διαφορα 0,6 ευρω απο την αρχικη προταση φορητοτητας στο καταστημα με 1 Red1+1 προς ολους 700 με 1 gb).Και δεχθηκα να προχωρησει η φορητοτητα στη Vodafone.Παντως εντυπωση μου εκανε οτι δεν μου ειπαν τιποτα οτι και καλα δεν μπορω να ακυρωσω επειδη υπεγραψα σε μαγαζι κλπ.

Edited by drberto1
Link to comment
Share on other sites

Παντως εντυπωση μου εκανε οτι δεν μου ειπαν τιποτα οτι και καλα δεν μπορω να ακυρωσω επειδη υπεγραψα σε μαγαζι κλπ.

Όταν δεν έχει προχωρήσει η φορητότητα ακόμη και δεν έχεις ενεργοποιηθεί στο νέο πάροχο, φυσικά και μπορείς να ακυρώσεις χωρίς υποχρέωση για κάτι. Αν όμως ενεργοποιηθείς μετά θα έχεις πρόβλημα στην περίπτωση που θες να φύγεις. Ενώ σε εκτός καταστήματος συμβάσεις έχεις 14 μέρες για υπαναχώρηση(άλλο ακύρωση άλλο υπαναχώρηση).

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν έχει προχωρήσει η φορητότητα ακόμη και δεν έχεις ενεργοποιηθεί στο νέο πάροχο, φυσικά και μπορείς να ακυρώσεις χωρίς υποχρέωση για κάτι. Αν όμως ενεργοποιηθείς μετά θα έχεις πρόβλημα στην περίπτωση που θες να φύγεις. Ενώ σε εκτός καταστήματος συμβάσεις έχεις 14 μέρες για υπαναχώρηση(άλλο ακύρωση άλλο υπαναχώρηση).

Επειδη ειχα διαβασει παρα πολλα και σε αυτο το φορουμ και αλλου,για πολλους που μπλεξανε και παιδευονταν καιρο οταν ζητησαν να κανουν ακυρωση (και με καταγγελιες στην ΕΕΤΤ ,και χρεωσεις κλπ),πιστευα οτι πιθανοτατα κι εγω θα φαω "πορτα" απο τη Vodafone.Αρα ο αρχικος παροχος σε παιρνει για αντιπροσφορα οταν λαβει το αιτημα φορητοτητας και ΠΡΙΝ αποδεσμευσει τον αριθμο σου,οποτε αν κινηθεις αμεσα ακυρωνεις τη φορητοτητα χωρις προβλημα ειτε υπεγραψες σε μαγαζι ειτε σε κουριερ.Γιατι εγω ειχα μεινει με την ιδεα οτι απο τη στιγμη που παρελαβες την SIM,τοτε καλα ξεμπερδεματα.Την διαφορα ακυρωσης και υπαναχωρησης δεν την εχω καταλαβει καλα και οποιος ξερει ας μας την εξηγησει γιατι σιγουρα θα υπαρχουν και αλλοι που ενδιαφερονται.

Edited by drberto1
Link to comment
Share on other sites

Eίναι απλό, και το έχουμε αναλύσει αρκετές φορές εδώ μέσα αλλά μία ακόμα κακό δεν κάνει.

 

Ακύρωση είναι αυτό που λέει η λέξη. Ακυρώνεις πριν ενεργοποιηθείς στον νέο πάροοχο. Αν δεν έχεις ενεργοποιηθεί δεν έχει ξεκινήσει ουσιαστικά η ισχύς της σύμβασης, οπότε μπορείς να ακυρώσεις χωρίς πρόβλημα. Αν όμως έχεις ενεργοποιηθεί και έχει γίνει η σύμβαση σε κατάστημα, τότε ο νέος πάροχος μπορεί να έχει κάποια αξίωση απέναντί σου επειδή σπας το συμβόλαιο. Τα γράφει αναλυτικά στους όρους αν διαβάσεις στο συμβόλαιο που υπέγραψες τι γίνεται στην περίπτωση που διακόψεις με δική σου υπαιτιότητα πριν το τέλος της σύμβασης.

 

Δικαίωμα υπαναχώρισης, είναι ένα δικαίωμα που σου δίνει ο νόμος να αντιστρέψεις κάθε σύμβαση ή γενικά αγοραπωλησία που πραγματοποιήθηκε εκτός φυσικού καταστήματος, δηλαδή μέσω internet ή τηλεφώνου. Σε αυτήν την περίπτωση, έχεις 14 μέρες να υπαναχωρήσεις από τη σύμβαση(να διακόψεις το συμβόλαιο στην περίπτωσή που συζητάμε ή να επιστρέψεις το προϊόν και να πάρεις τα χρήματά σου αν μιλάμε για αγορά) ακόμα και να έχει πραγματοποιηθεί η μετάβαση και να έχεις ενεργοποιηθεί στον νέο πάροχο. Αν ασκήσεις το δικαίωμα αυτό, τότε το μόνο που οφείλεις είναι η χρήση για όσες μέρες παρέμεινες στο νέο δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,θα ηθελα να κανω μια ερωτηση στους γνωριζοντες.Χτες το πρωι πηγε ο πατερας μου σε καταστημα cosmote και ενω η ερωτηση του ηταν,πως γινεται να βαζει περισσοτερα λεπτα στο καρτοκινητο με χρηση των διαφορων πακετων που εχει η κοσμοτε για what's up/κοσμοκαρτα,η συμπαθεστατη υπαλληλος τον επεισε μεσω ψεμματων(01.συμβολαιο 18μηνο,ενω ηταν 24μηνο,2ο οτι ο λογαριασμος θα ερχεται ανα 1μιση μηνα,3ο οτι το παγιο θα ειναι 20ευρω,ενω ηταν 23ευρω) να υπογραψει.Μολις,με πηρε και μου ειπε τη βλακεια που εκανε,του ειπα να παει να κανει ακυρωση,και οντως μεσα σε 2ωρες πηγε και εκανε ακυρωση.Απο τοτε και ενω του ειπαν οτι θα γινει η ακυρωση σε 1ωρα(σ.σ. η ενεργοποιση στο καρτοσυμβολαιο εγινε σε λιγοτερο απο ωρα),δεν εχει γινει ακομα ακυρωση και επιστροφη σε καρτοσυμβολαιο.Γνωριζει καποιος ποσο διαρκει η διαδικασια;;Βαριεμαι,να παιρνω τηλεφωνο δικηγορους και να κανω μηνυσεις σε υπαλληλους για εξαπατηση.

 

72 ωρες και τιποτα.Τη πρωτη μερα μας ειπαν εντος 1 ωρας,τη δευτερη μερα εντος 48ωρου,σημερα εντος 10ημερου.Την τραβαει ο οργανισμος τους μια καταγγελια.

Link to comment
Share on other sites

72 ωρες και τιποτα.Τη πρωτη μερα μας ειπαν εντος 1 ωρας,τη δευτερη μερα εντος 48ωρου,σημερα εντος 10ημερου.Την τραβαει ο οργανισμος τους μια καταγγελια.

 

Κάνε εξαρχής καταγγελία σε ΕΕΤΤ και Συνήγορο του Καταναλωτή και κοινοποιήσέ τα στον πάροχο. Οτιδήποτε συζητείται προφορικά με τον πάροχο δεν έχει καμία αξία, και όσο περνάει χρόνος, τόσο πιο δύσκολο είναι να έχεις ευνοϊκή εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ότι όλοι κάνουν αίτηση φορητότητας μέσω courrier . Γίνεται και μέσω τηλεφώνου χωρίς να χρειαστεί να σου στείλουν το συμβόλαιο για να το υπογράψεις;
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται η ίδια η αίτηση μέσω courier. Μέσω τηλεφώνου ή internet αν κάνεις αίτηση φορητότητας σου στέλνουν συμβόλαια με courier για να υπογράψεις. Δεν γίνεται να κάνεις φορητότητα χωρίς συμβόλαιο.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Λέω, σε καμιά εβδομάδα, να πάω για φορητότητα προς Win F2G. Λέτε να μου κάνουν καμιά καλή προσφορά μπας και με κρατήσουν ή τελειώσαν αυτά;

Έχω το Cosmote Mobile XL με 31 ευρώ το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εχει παρει κανεις σε αυτο το προγραμμα https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/new_mobile_family.html COSMOTE Mobile Family L παραπανω απο 2GB Ιντερνετ;

γιατι ειναι πολυ λιγο για να το μοιραζεσαι :(

παντως μου το δινουν με φορητοτητα καπου στα 53 ευρω το μηνα αλλα κολλαω στο ιντερνετ

αν τους πω να μου δωσουν παραπανω ιντερνετ μπορουν; ή τα προγραμματα δεν αλλαζουν;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και το καλύτερο πακέτο...με καρτοκινητό κοσμοτε πέρνει πολύ περισσότερα!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και το καλύτερο πακέτο...με καρτοκινητό κοσμοτε πέρνει πολύ περισσότερα!

 

Κοίτα τώρα έχω 2 γραμμές ρέντ 1. Στο μόνο που διαφέρει είναι στο ίντερνετ. Η βονταφον μου δίνει 2750GB για την καθε γραμμη. Σύνολο 5500gb

Υπάρχει καρτοκινητο που να δίνει 1500 σε όλους; ή λες για το ίντερνετ;

Link to comment
Share on other sites

Το λέω για το ιντερνετ.Αν όντως χρειάζονται τα 1500 λεπτά τότε δεν έχεις άλλη επιλογή..Αν όχι μπορείς να δεις το καρτοκινητό.Τι πληρώνεις τώρα στο ρεντ;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/cosmo_internet_epiloges.html

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Για 2 ρέντ γραμμές με τις τελευταίες αυξήσεις δίνω 55 ευρώ. Πριν 16μηνες έδινα 40. Στις 17 Αυγούστου λήγει το συμβολαιο.

Τα 1500 λεπτά τα χρειάζομαι. Μίλαω τα 1300με 1400 το μήνα.

Το κακό με τη βονταφον είναι ότι κάνεις συμβόλαιο και μετά κάθε 6μηνο σου ανεβάζει την τιμή

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε ..τι να πω...καρτοκινητό δεν συμφαίρει!Βγαίνει περισσότερα!και έχει και 3λεπτη χρέωση...Έχεις δει τι σήμα έχει η wind στην περιοχή σου;;Αν έχει καλό τότε πάρε και εκεί ένα τηλέφωνο..μπαας και γίνει κάτι...αλλιώς μπορείς να βάλεις το πακέτο που λες αλλά αν ξεμένεις από ΜΒ ή θα κάνεις λιτότητα μέχρι να ανανεωθεί ή θα αγοράζεις έξτρα ΧΡΥΣΟ...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα ρωτήσω και εκεί.

Πάντως αν κάνω φορητοτητα σε κοσμοτε λογικά θα κατέβει η βονταφον σε τιμή.

Τέλος πάντων θα δούμε

Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα θα κάνει αντιπροσφορα!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Λέω, σε καμιά εβδομάδα, να πάω για φορητότητα προς Win F2G. Λέτε να μου κάνουν καμιά καλή προσφορά μπας και με κρατήσουν ή τελειώσαν αυτά;

Έχω το Cosmote Mobile XL με 31 ευρώ το μήνα.

 

Σκέφτομαι να τους ζητήσω μόνο συγκεκριμένα λεπτά ομιλίας (πχ 800 προς όλους) και sms (πχ 500-600 προς όλους), χωρίς καθόλου MB.

Γίνεται αυτό ή είναι προκαθορισμένα τα προγράμματα και δεν μετατρέπονται ανάλογα με τις ανάγκες του χρήστη;

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Γρήγορη απορία. Μετά από πόσους ανεξοφλητους λογαριασμούς η cosmote σου κόβει τις παροχές? Πότε κόβεται τελείως η σύνδεση και Πότε χρεώνονται τέλη επανασύνδεσης?

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην ελληνικη αγορα δεν υπαρχει εταιρια που να δινει συμβολαιο με απεριοριστες κλησεις σε ελλαδα; (οπως γινεται σε αλλες χωρες); Λειπω χρονια και τωρα το ψαχνω για εναν συγγενη μου και δεν βρηκα κατι συγκεκριμενο και οι τιμες ειναι στον θεο για ψιχουλα.. ειναι δυνατον; :wacko::wacko:
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Γρήγορη απορία. Μετά από πόσους ανεξοφλητους λογαριασμούς η cosmote σου κόβει τις παροχές? Πότε κόβεται τελείως η σύνδεση και Πότε χρεώνονται τέλη επανασύνδεσης?

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Κάποιος ???

Link to comment
Share on other sites

Έκανα εχθές εδώ https://www.wind.gr/gr/f2g/ela-sto-f2g/paraggelia-paketou-sundesis-f2g/ φορητότητα για Wind F2G, θα με καλέσουν σήμερα, το προχωράω και λογικά θα με καλέσει η Cosmote καπάκι για αντιπροσφορά, έτσι δεν είναι; Ή πρέπει πρώτα να έρθει το πακέτο της F2G, να σκάσω το 30άρι και ύστερα θα γίνει αντιπροσφορά; Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...