Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Μια ερώτηση, Έχω συμβόλαιο cosmote, εάν κάνω αίτημα φορητότητας σε καρτοκινητο άλλης εταιρίας γνωρίζουν στην cosmote ότι πρόκειται για φορητότητα σε καρτοκινητό ή μπορώ να πουλήσω μούφες και καλά για καλύτερη πρσφορά κτλ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Μια ερώτηση, Έχω συμβόλαιο cosmote, εάν κάνω αίτημα φορητότητας σε καρτοκινητο άλλης εταιρίας γνωρίζουν στην cosmote ότι πρόκειται για φορητότητα σε καρτοκινητό ή μπορώ να πουλήσω μούφες και καλά για καλύτερη πρσφορά κτλ?

 

Επειδη το εχω κανει,δεν ξερουν τιποτα.Φαινεται μονο οτι ειναι προς αλλο δικτυο.Απλα μην ζητησεις τιποτα εξαιρετικα τρελο.Αφου παρει την προσφορα κανε και τον δυσκολο του τυπου "παρτε με μιση ωρα να το σκεφτω κτλ".Μπορει και να παρεις και κατι ακομα καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εχω κανει,δεν ξερουν τιποτα.Φαινεται μονο οτι ειναι προς αλλο δικτυο.Απλα μην ζητησεις τιποτα εξαιρετικα τρελο.Αφου παρει την προσφορα κανε και τον δυσκολο του τυπου "παρτε με μιση ωρα να το σκεφτω κτλ".Μπορει και να παρεις και κατι ακομα καλυτερο.

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε dalton! θα το κανω σημερα και θα ενημερωσω για την εξελιξη, ελπίζω όλα να πάνε καλά..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε dalton! θα το κανω σημερα και θα ενημερωσω για την εξελιξη, ελπίζω όλα να πάνε καλά..

 

Δεν βλεπουν σε τι πας, απλα εσυ αν θες καποιο συγκεκριμενο συμβολαιο να το παρεις σε καλη τιμη πχ το cosmote 65 με 1500 σε ολους θα τους πεις αμα σε ρωτησουν οτι σε εδωσαν καλη τιμη αν πας vofdafone για παραδειγμα στο red 1 με 31 ευρω, για να σε αφισουν κανα 29 το 65 τους καπως ετσι..

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπουν σε τι πας, απλα εσυ αν θες καποιο συγκεκριμενο συμβολαιο να το παρεις σε καλη τιμη πχ το cosmote 65 με 1500 σε ολους θα τους πεις αμα σε ρωτησουν οτι σε εδωσαν καλη τιμη αν πας vofdafone για παραδειγμα στο red 1 με 31 ευρω, για να σε αφισουν κανα 29 το 65 τους καπως ετσι..

 

Κατάλαβα..Τώρα έχω το 65αρι στα 29 , στις 4 Δεκέμβρη λήγει το συμβόλαιο μου και με πήραν για ανανέωση στα 43...:lol::lol: δεν υπάρχει περίπτωση. Και λέω να δοκιμάσω φορητότητα.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα..Τώρα έχω το 65αρι στα 29 , στις 4 Δεκέμβρη λήγει το συμβόλαιο μου και με πήραν για ανανέωση στα 43...:lol::lol: δεν υπάρχει περίπτωση. Και λέω να δοκιμάσω φορητότητα.

 

Να σε ρωτησω..εχεις οικογενειακο ή cosmote σταθερο?Για να μπορεσεις να τους κανεις καλυτερο παζαρι

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

 

Να σε ρωτησω..εχεις οικογενειακο ή cosmote σταθερο?Για να μπορεσεις να τους κανεις καλυτερο παζαρι

 

Οικογενειακό όχι.. έχω όμως σταθερό και ote tv

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Έκανα χθες το αίτημα φορητότητας και με πήραν από voda και μου λένε ότι πλέον δεν στέλνουμε αίτημα φορητότητας αλλά αίτημα αυτόματης ενεργοποιησης .. Πρώτη φορά το ακούω αυτό... Δλδ μου λέει δεν θα σας πάρει πίσω η εταιρία σας για αντιπροσφορά.. Ισχύει κάτι τέτοιο?
Link to comment
Share on other sites

Έκανα χθες το αίτημα φορητότητας και με πήραν από voda και μου λένε ότι πλέον δεν στέλνουμε αίτημα φορητότητας αλλά αίτημα αυτόματης ενεργοποιησης .. Πρώτη φορά το ακούω αυτό... Δλδ μου λέει δεν θα σας πάρει πίσω η εταιρία σας για αντιπροσφορά.. Ισχύει κάτι τέτοιο?

 

Απο οσο ξερω σου στελνουν το συμβολαιο,υπογραφεις ,το στελνεις πισω και μετα σε περνουν για αντιρποσφορα.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα χθες το αίτημα φορητότητας και με πήραν από voda και μου λένε ότι πλέον δεν στέλνουμε αίτημα φορητότητας αλλά αίτημα αυτόματης ενεργοποιησης .. Πρώτη φορά το ακούω αυτό... Δλδ μου λέει δεν θα σας πάρει πίσω η εταιρία σας για αντιπροσφορά.. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Και έτσι να είναι έχεις 15 μέρες υπαναχωρησης ακόμα και να συνδεθεις

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Έκανα χθες το αίτημα φορητότητας και με πήραν από voda και μου λένε ότι πλέον δεν στέλνουμε αίτημα φορητότητας αλλά αίτημα αυτόματης ενεργοποιησης .. Πρώτη φορά το ακούω αυτό... Δλδ μου λέει δεν θα σας πάρει πίσω η εταιρία σας για αντιπροσφορά.. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Ισχύει φίλε μου. Πήγε συνάδελφος με wind για μεταφορά γραμμής - φορητοτητα σε Vodafone . Ζήτησαν 30€ στο κατάστημα και σε ένα λεπτό ήταν στη Vodafone. Για πλάκα η μεταφορά γραμμής πλέον

 

Στάλθηκε από το LG G5 μου...

Edited by takaros31

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
Να σας πω και γω την δικη μου εμπειρία,όντως από cosmote στο red1 με 33€ μόλις σε 1 ημέρα,αλλά αυτό που με παραξενεύεσε! Μια εβδομάδα μετά με καλούν από cosmote,μου κάνουν προσφορά ακριβώς τα ίδια με το red 1 και όταν τους είπα ότι έχω δεσμευτεί για 2 χρόνια,μου απάντησε η υπάλληλος ότι έχω δικαίωμα υπαναχώρησης εντός 14 ημερων(δεν θυμάμαι εργάσιμων η' μη)και δεν θα πληρώσω καμία ποινή προεξόφλησης παρά μόνο τις ημέρες που παρέμεινα στο δίκτυο της vodafone! Δεν το έκανα όμως γιατί φοβήθηκα αλλά και γιατί έχω καλύτερη κάλυψη στην οικια μου από την cosmote.Παντως με παραξενευσε η όλη κατάσταση... Ξέρετε αν ισχύει όντως; Edited by margarita12
Link to comment
Share on other sites

Δικαίωμα υπαναχώρησης έχεις όταν η αίτηση έχει γίνει εξ αποστάσεως (ηλεκτρονικά ή τηλεφωνικά). Αν έχει γίνει σε κατάστημα όχι.
Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
Δικαίωμα υπαναχώρησης έχεις όταν η αίτηση έχει γίνει εξ αποστάσεως (ηλεκτρονικά ή τηλεφωνικά). Αν έχει γίνει σε κατάστημα όχι.

 

Κι όμως σε κατάστημα της vodafone έκανα το αίτημα & η υπάλληλος της cosmote επέμενε ότι μπορώ,τι να πω...

Μπορεί να την πατούσα αν ρίσκαρα...

Link to comment
Share on other sites

Η υπάλληλος μπορεί να μην είναι απολύτως ειλικρινής γιατί έχει και κάποιον στόχο να πιάσει...

Η ΕΕΤΤ λέει αυτό εδώ :

Ειδικά για τις συμβάσεις από απόσταση ή εκτός εμπορικού καταστήματος,

σε κάθε κείμενο σύμβασης, περιλαμβάνονται και τα έντυπα Δήλωσης

Υπαναχώρησης. Στην περίπτωση αυτή, έχετε εκ του νόμου δικαίωμα να

υπαναχωρήσετε από τη σύμβαση, αζημίως, εντός 14 ημερών από τη σύναψή

της, εκτός εάν σε ειδική διάταξη ή στη σύμβαση προβλέπεται μεγαλύτερη

προθεσμία.

Link to comment
Share on other sites

Έχω συμβόλαιο το πλας 65 στην cosmote στα 29€ επειδή έχω κάποιες εκπτώσεις μέσο κάρτας δεν είχα καταλάβει ότι πριν από 8 μήνες είχαν ανεβάσει την τιμή στα 35€ στο τηλέφωνο που τους πήρα μου είπαν ότι το έγραφε ο τότε λογαριασμός μου και ότι μπορούσα να τον καταγγειλω μέσα σε έναν μήνα. Είναι δυνατόν να σε χρεώνουν παραπάνω χωρίς να σε ενημερώνουν προσωπικά με κάποιο μήνυμα ή τηλέφωνο;εγώ επειδή πληρωνα με κάρτα τους λογαριασμούς δεν τους άνοιγμα, πως θα το βλεπα;
Link to comment
Share on other sites

Έχω συμβόλαιο το πλας 65 στην cosmote στα 29€ επειδή έχω κάποιες εκπτώσεις μέσο κάρτας δεν είχα καταλάβει ότι πριν από 8 μήνες είχαν ανεβάσει την τιμή στα 35€ στο τηλέφωνο που τους πήρα μου είπαν ότι το έγραφε ο τότε λογαριασμός μου και ότι μπορούσα να τον καταγγειλω μέσα σε έναν μήνα. Είναι δυνατόν να σε χρεώνουν παραπάνω χωρίς να σε ενημερώνουν προσωπικά με κάποιο μήνυμα ή τηλέφωνο;εγώ επειδή πληρωνα με κάρτα τους λογαριασμούς δεν τους άνοιγμα, πως θα το βλεπα;

Μετά από καταγγελία στην ΕΕΤΤ, ο λογαριασμός θα επανέλθει εκεί που ήταν και θα σου επιστραφούν όλες οι επιπλέον χρεώσεις.

Βασίλης

 

Panasonic G600, Samsung N100, Ericsson T65, Siemens SL10, SE T610, SE K700, SE K750, SE W850, Samsung U600, SE T650, SE G900, SE Vivaz, HTC Desire HD, HTC One X, HTC One (M7), HTC One (M8), Nexus 5x, Google Pixel XL, OnePlus 7T Pro, Samsung Galaxy S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Μετά από καταγγελία στην ΕΕΤΤ, ο λογαριασμός θα επανέλθει εκεί που ήταν και θα σου επιστραφούν όλες οι επιπλέον χρεώσεις.

Ευχαριστώ φίλε μου. Πρέπει πρώτα να πάρω απάντηση εγγραφως από την cosmote και μετά να κάνω την καταγγελία στην ΕΕΤΤ θέλω να πιστεύω ότι είναι παράνομο αυτό που κάνανε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είμαι στην ίδια κατηγορία με σένα .μου έχουν απατήσει ότι έχουν βάλει παραπάνω mb.αύριο θα πάρω τηλ για να ζητήσω αντιλογισμο.μετά καταγγελια.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είμαι στην ίδια κατηγορία με σένα .μου έχουν απατήσει ότι έχουν βάλει παραπάνω mb.αύριο θα πάρω τηλ για να ζητήσω αντιλογισμο.μετά καταγγελια.

 

Και σε μένα ακριβώς το ίδιο πράγμα πριν 4 περίπου μήνες.. τους είπα ότι εγώ δεν ζήτησα επιπλέον και θέλω να παραμείνω στο πρόγραμμα μου, μου είπαν δεν γίνεται και εννοείται κράτησα όνομα υπάλληλου και ημερομηνία/ώρα επικοινωνίας και κατ ευθείαν καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Το αποτέλεσμα, μου άφησαν δωρεάν τα 500 επιπλέον mb και αναδρομική πίστωση των χρεώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Έχω συμβόλαιο το πλας 65 στην cosmote στα 29€ επειδή έχω κάποιες εκπτώσεις μέσο κάρτας δεν είχα καταλάβει ότι πριν από 8 μήνες είχαν ανεβάσει την τιμή στα 35€ στο τηλέφωνο που τους πήρα μου είπαν ότι το έγραφε ο τότε λογαριασμός μου και ότι μπορούσα να τον καταγγειλω μέσα σε έναν μήνα. Είναι δυνατόν να σε χρεώνουν παραπάνω χωρίς να σε ενημερώνουν προσωπικά με κάποιο μήνυμα ή τηλέφωνο;εγώ επειδή πληρωνα με κάρτα τους λογαριασμούς δεν τους άνοιγμα, πως θα το βλεπα;

 

Μα σε ενημέρωσαν γραπτά. Αυτό τους υποχρεώνει ο νόμος να κάνουν.

Επίσης είναι απαραίτητο να ελέγχουμε τους λογαριασμούς μας των πιστωτικών καρτών εκτός από τον λογαριασμό της Cosmote.

8 μήνες ... είναι πάρα πολλοί

Επιπλέον κάποιοι ( όπως η γυναίκα) δεν διαβάζουν ποτέ τα μηνύματα ...

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα.Μήπως θα μπορούσατε να ρίξετε μια ματιά και στο δικό μου θέμα σχόλιο #11395 σελίδα 760 για να μήν γράφουμε άσκοπα τα ίδια πράγματα?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να κάνω μια σύνδεση και θα προτιμούσα cosmote λόγω καλύτερου σήματος στην περιοχή μου .

 

ταξιδεύω συχνα εξωτερικό όμως και θα ηθελα να εχω την επιλογη να χρησιμοποιω τον χρονο ομιλίας και στο εξωτερικό , υπάρχει κατι τετοιο σαν υπηρεσία απο την κοσμοτε ; εχω την εντυπωση οτι στη vodafone υπάρχει ..

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να κάνω μια σύνδεση και θα προτιμούσα cosmote λόγω καλύτερου σήματος στην περιοχή μου .

 

ταξιδεύω συχνα εξωτερικό όμως και θα ηθελα να εχω την επιλογη να χρησιμοποιω τον χρονο ομιλίας και στο εξωτερικό , υπάρχει κατι τετοιο σαν υπηρεσία απο την κοσμοτε ; εχω την εντυπωση οτι στη vodafone υπάρχει ..

 

Στο cosmote xl το roaming σε ευρωπαϊκές χώρες είναι δωρεάν και χρησιμοποιείς τον δωρεάν χρόνο ομιλίας και τα MB. Στα άλλα προγράμματα έχει χρέωση για το roaming. Νομίζω με το travel pass με 5€ την ημέρα μιλάς απεριόριστα, αλλά τσέκαρε το στο site της cosmote.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

S.O.S. Ομολογώ πως έκανα υπερβολική χρήση του Internet στο κινητό μου και μου ειρθε ένας υπέρογκος λογαριασμός. Η ερώτηση μου είναι εάν είναι υποχρεωμενη η εκάστοτε εταιρεία κινητής τηλεφωνίας να ενημερώνει για την υπερβολική χρήση του Internet οταν κάποιος έχει συνάψει ένα συμβόλαιο. Κάθε πληροφορία θα είναι πολύτιμη.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...