Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το "μέχρι 30 ημέρες" ισχύει όταν θέλεις να κάνεις κάρτα την σύνδεση στον ίδιο πάροχο. Με λίγα λόγια, περιμένει να λήξει ο μήνας σου, και μετά σε κάνει κάρτα. Αν κάνεις φορητότητα, δεν ισχύει αυτό, σε μεταφέρουν σε λίγες μέρες. Εγώ από συμβόλαιο cosmote έκανα αίτηση φορητότητας σε κάρτα wind, ήρθε το κούριερ σε 2 μέρες, υπέγραψα, πήρα sim, και με πήρε η cosmote και μου έδωσε προσφορά για κάρτα, οπότε ακύρωσα την φορητότητα... Μετά, περίμενα περίπου 20 ημέρες να τελειώσει ο μήνας του συμβολαίου, και με γύρισαν σε κάρτα...

Φιλε οταν εχεις συνδεση και θες να το κανεις καρτοκινητο μπορεις να το κανεις και σε μια μερα ζητας την αμμεση ακυρωση στο καταστημα και γινεται την ιδια μερα εσυ δεν το ζητησες και το εκαναν συμφωνα με την ημεριμηνια που εβγαλαν στο συστημα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μερικά ερωτήματα.

Πήγε μια συγγενής μου Γαλλία για 2 βδομάδες. Ενεργοποίησε από την προηγούμενη μέρα το roaming ("περιαγωγή") με τηλέφωνο. Σύμφωνα και με έναν υπάλληλο που μίλησε, το μόνο που προσφέρουν είναι το travel pass, δηλαδή με ~3 ευρώ/μέρα ισχύει το πακέτο της σύνδεσης σου κανονικά. Υπάρχει κάποιο άλλο πακέτο που ξέχασε να πει ο υπάλληλος;

Μπορει να αγοράσει μονάδες από εκεί για την αντίστοιχη εταιρεία που την έχουν συνδέσει και να βάλει κάποιο πακέτο;

Και το βασικό ερώτημα. Έχω βρει πραγματάκια για τις χρεώσεις των εξερχόμενων κλήσεων. Τί παίζει όμως με τις εισερχόμενες και τα sms;

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια :)

 

ΥΓ: Μιας που μπήκα στον κόπο να γράψω στο τόπικ, έχω και εγω συμβόλαιο και σκέφτομαι να το κόψω. Πόσο μπορεί να χρεώνει για την διακοπή (πχ ανάλογα με το πάγιο ή με τους μήνες που μένουν κλπ) ;

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Μιας που μπήκα στον κόπο να γράψω στο τόπικ, έχω και εγω συμβόλαιο και σκέφτομαι να το κόψω. Πόσο μπορεί να χρεώνει για την διακοπή (πχ ανάλογα με το πάγιο ή με τους μήνες που μένουν κλπ) ;

 

H χρεωση για την διακοπή του συμβολαίου είναι αναλόγως την επιδότηση που σου έχουν δώσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Σε έναν μήνα λήγει το συμβόλαιο μου (plus 65) και με κάλεσαν σημερα απο Cosmote. Μου το αφήνουν στα 45 ευρω απο 26 που πλήρωνα. Ειναι τρελοί οι άνθρωποι..
Link to comment
Share on other sites

προσφορά το XL οικογενειακό, πριν κάνω φορητότητα....33 ευρώ.

μετά από φορητότητα 26,40 ευρώ.

 

Vodafone Red1 Business : 21,40 ευρώ...αύριο ενεργοποιούμαστε Vodafone! 4 γραμμές!

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί θέλουν να χάνουν πελάτες....όλοι τους!

 

Υ.Γ.1: τελικές τιμές με φόρους φπα

Υ.Γ.2: ενημέρωσα cosmote ότι από Vodafone είχα φύγει επειδή δεν πίστευαν την προσφορά που είχα πάρει από αυτούς (πριν 3 χρόνια, στα 22 ευρώ, για το πρόγραμμα 65 που είχαν τότε)

Υ.Γ.3: όλο δεν βγαίνουν οι εταιρείες…..

Υ.Γ.4: το μόνο μείον 24μηνο συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μερικά ερωτήματα.

Πήγε μια συγγενής μου Γαλλία για 2 βδομάδες. Ενεργοποίησε από την προηγούμενη μέρα το roaming ("περιαγωγή") με τηλέφωνο. Σύμφωνα και με έναν υπάλληλο που μίλησε, το μόνο που προσφέρουν είναι το travel pass, δηλαδή με ~3 ευρώ/μέρα ισχύει το πακέτο της σύνδεσης σου κανονικά. Υπάρχει κάποιο άλλο πακέτο που ξέχασε να πει ο υπάλληλος;

Μπορει να αγοράσει μονάδες από εκεί για την αντίστοιχη εταιρεία που την έχουν συνδέσει και να βάλει κάποιο πακέτο;

Και το βασικό ερώτημα. Έχω βρει πραγματάκια για τις χρεώσεις των εξερχόμενων κλήσεων. Τί παίζει όμως με τις εισερχόμενες και τα sms;

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια :)

 

ΥΓ: Μιας που μπήκα στον κόπο να γράψω στο τόπικ, έχω και εγω συμβόλαιο και σκέφτομαι να το κόψω. Πόσο μπορεί να χρεώνει για την διακοπή (πχ ανάλογα με το πάγιο ή με τους μήνες που μένουν κλπ) ;

 

Δεν θυμάμαι πλέον εάν προσφέρουν και άλλο πακέτο (τα γράφει όλα στην κατηγορία roaming στο site) γιατί τα έχω απενεργοποιήσει όλα. Όταν δεν έχεις πακέτο, εφαρμόζονται οι βασικές χρεώσεις περιαγωγής, που περιορίζονται από το Ευρωπαϊκό πλαφόν. Προσωπικά για τη χρήση που κάνω με συμφέρει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο σύστημα φραγής διαφημίσεων έχει κάνει η κοσμοτε την άλλη μέρα με πήραν από τη vodafone.

Το μητρώο ανανεώνεται μια φορά το μήνα οπότε ουσιαστικό αποτέλεσμα θα δεις μετά απο 30 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

θα ενημερώσω αν την Παρασκευή με χρεώσουν ξανά. Βέβαια επειδή έχω what's up και με το που άρχισε αυτό το θέμα δεν έβαλα ξανά κάρτα το υπόλοιπο μου έπεσε κάτω από τα 2.52€ που χρέωναν οπότε για να είμαι 100% σίγουρος ότι διακόπηκε θα πρέπει κάποια στιγμή να βάλω κάρτα.

Και αφού χθες έβαλα κάρτα των 10€, το υπόλοιπο μου είναι άθικτο. Άρα το δικό μου το θέμα λύθηκε.

Περιμένω μόνο να έρθει η αναλυτική για να επικοινωνήσω μαζί τους για τις 7 ανεπιθύμητες χρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο νούμερα στην Cosmote και ήρθε η ώρα της επιδότησης.Εννοείται ότι δεν σκεφτόμουν συσκευή αλλά επιδότηση παγίου.Η Cosmote πάει να μου κάνει ντρίπλα.Εδώ και κάποια χρόνια έχω έκπτωση λόγω προωθητικής ενέργειας αορίστου χρόνου η οποία μου είπαν θα καταργηθεί αν πάρω επιδότηση παγίου,ενώ αν πάρω συσκευή διατηρείται.

 

Εγώ δεν θέλω να χάσω την έκπτωση για τον εξής λόγο.Η επιδότηση παγίου είναι ένα στάνταρ ποσό έκπτωσης κάθε μήνα που μετά το 18μηνο δεν ξέρω πόσο θά ναι ενώ η έκπτωση λόγω προωθητικής ενέργειας είναι ποσοστό έκπτωσης επί του παγίου εσαεί.Πχ αν θέλω να πάω σε μεγαλύτερο πάγιο θα πάρω και μεγαλύτερη έκπτωση.

 

Για πείτε καμιά γνώμη τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς να μου πει τι παίζει με τις υπερςπιδοτούμες συσκευές ? Είναι σε λίγες μέρες να βγεί η επιδότηση και μάλλον θα πάρω κινητό, λογικά...πήγα ρώτησα αλλά δε κατάλαβα και πολύ είναι η αλήθεια. Μπορώ να πάρω μόνο από τα κινητά που έχουν στη λίστα μέσω επιδότησης ή μπορώ να διαλέξω και άλλα ? Έχει κάποιους όρους αυτό γενικά ?
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς να μου πει τι παίζει με τις υπερςπιδοτούμες συσκευές ? Είναι σε λίγες μέρες να βγεί η επιδότηση και μάλλον θα πάρω κινητό, λογικά...πήγα ρώτησα αλλά δε κατάλαβα και πολύ είναι η αλήθεια. Μπορώ να πάρω μόνο από τα κινητά που έχουν στη λίστα μέσω επιδότησης ή μπορώ να διαλέξω και άλλα ? Έχει κάποιους όρους αυτό γενικά ?

 

οι υπερεπιδοτουμεννες συσκευες ειναι συσκευες στις οποιες οπως λεει και το ονομα τους δινει περισοτερη επιδοτηση η εταιρεια

Αν παρεις αλλη συσκευη το ποσο θα ειναι μικροτερο της επιδοτησης

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα στονα λογαριασμό της cosmote

ότι από αρχές Δεκεμβρίου θα μεταφέρουν στην εταιρία ΤΗΛΕΝΟΥΣ προσωπικά δεδομένα για έλεγχο φερεγγυότητα των συνδρομητών.Επισηε οι συνδρομητές που δεν συναινουν μπορούν να διακόψουν ατελως εκτός αν έχουν λάβει επιδοτηση, εκπτώσεις κτλ.

Δεν βρίσκω link από εταιρικη ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Γνωρίζει κάποιος τί χρεώνομαι σε περίπτωση μετατροπής συμβολαίου σε καρτοκινητό, με την λήξη φυσικά του συμβολαίου;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα...

Έχω 18μηνο ατομικό εταιρικό συμβόλαιο της Cosmote, το οποίο ανανεώθηκε την 09/06/2015. Άρα, στις 10/12/2016 κλείνει το 18μηνο και κατά συνέπεια το χρονικό διάστημα υποχρεωτικής παραμονής.

Στο συμβόλαιο υπάρχει ένας πίνακας, ο οποίος αναφέρει σε ποσοστό %, το επιστρεφόμενο ποσό από την επιδότηση (η οποία κατανεμήθηκε ισόποσα στα μηνιαία πάγια ως έκπτωση), σε περίπτωση διακοπής του συμβολαίου προ της λήξης του.

Γράφει λοιπόν:

- Μήνες: 0-12, 13, 14, 15, 16, 17 και 18.

- Μηνιαία απόσβεση: 0%, 17%, 17%, 17%, 17%, 16% και 16%.

- Επιστρεφόμενο ποσό: 100%, 83%, 66%, 49%, 32%, 16% και 0%.

1) Εάν κάνω αίτηση φορητότητας και πάω σε άλλον πάροχο στις π.χ. 15/11/2016, δηλαδή κατά την διάρκεια του τελευταίου μήνα (18ου) του συμβολαίου και προ της λήξης του, οι ενδείξεις του προαναφερόμενου πίνακα υποδεικνύουν ότι δεν χρωστάω το οτιδήποτε στην Cosmote και δεν υποχρεούμαι να τις επιστρέψω μέρος της επιδότησης-έκπτωσης παγίου;

2) Ο λογαριασμός μου εκδίδεται κάθε μήνα στις 20. Εάν πάω σε άλλον πάροχο στις 15/11/2016, θα εκδοθεί μόνο ένας τελευταίος λογαριασμός; Εάν ναι, θα ενσωματωθεί σε αυτόν κάποια οφειλή της Cosmote προς εμένα, η οποία επρόκειτο να επιστραφεί σε δύο δόσεις, υπό την μορφή έκπτωσης στους επόμενους δύο λογαριασμούς (που,πλέον, δεν θα υπάρξουν, καθώς θα έχω μεταφερθεί σε άλλο πάροχο);

Ευχαριστώ.

Υ.Γ.: Εάν απορείτε γιατί ρωτάω τα παραπάνω εδώ και δεν καλώ την Cosmote, ο λόγος είναι ότι με έχουν εκνευρίσει και δεν θέλω καμία, πλέον, κουβέντα μαζί τους...

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για μήνες παραμονής συμπληρωμένους. Όταν λέει 12 μήνες εννοεί 12 και όχι 11 . Για τον ίδιο λόγο ακριβώς όταν λέει 18 εννοεί 18 συμπληρωμένους μήνες. Και όταν λέει μηδέν δεν εννοεί έναν μήνα πριν ..... :-)

Οπότε αν φύγεις στους 11 μήνες θα πληρώσεις 16% της επιδότησης. Το ποσό φυσικά θα σου κρατηθεί από την προκαταβολή που δίνεις κάθε μήνα ,αλλά αυτό δεν μπορεί να ερμηνευθεί ότι δεν το πληρώνεις. Κανονικότατα το πληρώνεις άσχετα αν έχει προπληρωθεί. Στην αντίθετη περίπτωση που φύγεις στους 18 θα σου επιστραφεί ότι έχεις προπληρώσει.

Μπορείς να κοιτάξεις στον λογαριασμό σου , για πιο διάστημα πληρώνεις πάγιο.

Προσωπικά συστήνω να φύγεις στις 10/12

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι της ίδιας άποψης με εσένα, αλλά αυτά που έγραψα μου τα είπαν τόσο ένας συνάδελφός μου που έχει κάνει αντίστοιχη διαδικασία όσο και υπάλληλος του παρόχου που θα πάω...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Σε επικοινωνία που είχα και εγώ για αντίστοιχο θέμα με το παραπάνω για την επιστροφή της επιδότησης μου είπαν από την cosmote αν δεν συμπληρώσω όλους τους μήνες δηλαδή και τον 18, θα πρέπει να επιστρέψω ποσό. Τους ανέφερα τον πίνακα ότι κατά την διάρκεια του τελευταίου είναι 0% αλλά επέμεινε αναφέροντας μου και συγκεκριμένο ποσό .

Από την εταιρία που θέλω να κάνω φορητότητα μου είπαν ότι λανθασμένα ή ψευδώς μου είπαν κάτι τέτοιο από την cosmote και ότι όπως αναφέρει ο πίνακας με την ολοκλήρωση του προτελευταίου μήνα εξοφλείται και η επιδότηση που είχα λάβει. Αν μπορεί κάποιος να βγάλει νόημα να μου πει. Πάντως ο πίνακας γράφει τον τελευταίο μήνα υποχρέωση επιστροφής 0%.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφει τον τελευταίο μήνα . Γράφει μήνες παραμονής.

Αλλά το λογικό είναι ότι όταν κάνεις 18μηνη σύμβαση δεν μπορεί να ερμηνευτεί ως 17.

Αν θες γράψε τι ακριβώς λέει πάνω από τον πίνακα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο vasileios. Γράφει μήνες παραμονής άρα σωστά μου τα παν όταν έχεις κλείσει 18 μήνες παραμονής τότε το ποσό απόσβεσης μηδενίζεται.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Οικογενειακό 4 γραμμές, 4000 λεπτά, 4000 sms και 9 gb ιντερνετ στα 75 ευρώ και σταθερό απεριόριστα αστικά, 30 λεπτά κινητά στα 25 ευρώ είναι καλή προσφορά πιστέυετε ?

 

Δέχτηκα έκανα αίτημα από τη βόντα, δε νομίζω να πάρω κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Οικογενειακό 4 γραμμές, 4000 λεπτά, 4000 sms και 9 gb ιντερνετ στα 75 ευρώ και σταθερό απεριόριστα αστικά, 30 λεπτά κινητά στα 25 ευρώ είναι καλή προσφορά πιστέυετε ?

 

Δέχτηκα έκανα αίτημα από τη βόντα, δε νομίζω να πάρω κάτι καλύτερο.

 

Συνολικά είναι αρκετά καλό. Ίσως να μην εξάντλησαν το περιθώριο στο σταθερό, αλλά μιλάμε για μικρές διαφορές...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Κάτοχος cosmote M(400'+40ΜΝΜ+500ΜΒ).Λήγει τον Δεκέμβριο το συμβόλαιο και θα ήθελα να πώ την αλήθεια μου να παραμείνω cosmote αλλά στο XL το πολύ με 23-24€.Tώρα πληρώνω 23€.Να μη ξεχάσω να αναφέρω οτι ενδιαφέρομαι να κάνω φορητότητα και στο νούμερο της γυναίκας μου το οποίο είναι wind και θα ήθελα να μου προτείωετε πως να το χειριστώ..όταν κάνω αίτηση για φορητότητα αυτοί εξετάζουν το ενδεχόμενο για την δική μου γραμμή μόνο έτσι?Η μπορεί να μου δώσουν προσφορά και για το 2ο νούμερο?

Τι πάγιο πιστεύετε οτι θα ήταν καλό να πετύχω(Έχω μείνει ακόμα στα ποσα 21 ευρώ για xl)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...