Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να ρωτησω κατι, το αιτημα φορητοτητας παει στον αλλο παροχο αφου παραλαβεις sim και υπογραψεις συμβολαιο?

 

πηρα τη βοντα να ρωτησω πως παει η φορητοτητα απο τη κοσμοτε που εκανα τη περασμενη εβδομαδα (σταθερο και κινητο) και μου ειπαν οτι γινεται με το που υπογραψεις το συμβολαιο του κουριερ. κ αν φαει πορτα απο την κοτε, η κανει καλυτερη προσφορα?

 

φουστια μου μυριζεται, τι λετε?

Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

Ναι, πρέπει να υπογράψεις πρώτα. Αν δεχτείς καλύτερη προσφορά ακυρώνεις τη φορητότητα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160614/926df9ffa77d67b143ba0d741f7491e9.jpg

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στο πρόγραμμα Mobile XL γράφει "Δωρεάν επιπλέον κάρτα SIM (αξίας 3€/μήνα), για να χρησιμοποιείς τα ΜΒ του προγράμματός σου και σε άλλη συσκευή π.χ. tablet"

 

Αυτή την στέλνουν σπίτι ή πρέπει να περάσω εγώ από κατάστημα να την πάρω;

 

Σε συνέχεια της προηγούμενης ερώτησης, πήγα σήμερα και πήρα τη δεύτερη SIM. Ωστόσο μετά από λίγη ώρα μου ήρθε μήνυμα ότι ενεργοποιήθηκε το πακέτο cosmote mobile internet 500MB με μηνιαίο πάγιο 5 ευρώ.

Υποχρεωτικά ενεργοποιείται το πακέτο; Δε με ενημέρωσαν για αυτή την χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια της προηγούμενης ερώτησης, πήγα σήμερα και πήρα τη δεύτερη SIM. Ωστόσο μετά από λίγη ώρα μου ήρθε μήνυμα ότι ενεργοποιήθηκε το πακέτο cosmote mobile internet 500MB με μηνιαίο πάγιο 5 ευρώ.

Υποχρεωτικά ενεργοποιείται το πακέτο; Δε με ενημέρωσαν για αυτή την χρέωση.

 

Δεν ενεργοποιείται υποχρεωτικά. Κάνε σαφές ότι δεν το ζήτησες, δεν το θέλεις και δεν θα το πληρώσεις. Τους εξήγησες ότι θέλεις τη δωρεάν δεύτερη SIM που δικαιούσαι και όχι επιπλέον δεδομένα?

Link to comment
Share on other sites

το red 1 η βονταφον μετα απο φορητοτητα στα 35 ευρω....η κοσμοτε το αναλογο με 500 mb δωρο δηλαδη συνολο 3gb στα 41ευρω και ενα πακετο ακομα προσφορα η κοσμοτε 1500λ 1500μ(κοσμοτε)120λ 30μ(προς τριτους) 1,2gb νετ στα 28,87ευρω.....νταξει νομιζω πως το whats up ειναι μονο δρομος!!!

 

 

 

Κανε τα καρτα,να ησυχασεις...

 

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παίδες.

 

 

Έχω οικογενειακό πρόγραμμα στην cosmote.

 

 

1 plus 65 (που άλλαξε πλέον και έχει 2,5gd Internet)

 

 

Και 1 plus 25.

 

 

Και για τα δύο πληρώνω 53€.

 

 

Εχω έκπτωση ανεργίας.

 

 

Έκπτωση λόγω σταθερού.

 

 

Εκπτώσεις ανανέωσης συμβολαίου.

 

 

Και εδώ και χρόνια 1gb Internet extra εντελώς δωρεάν στην γραμμή που χρησιμοποιώ εγώ το plus 65 δηλαδή.

 

 

Σε ένα μήνα λήγει το plus 25 και ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να διεκδικήσω κάτι καλύτερο.

 

 

Δεν με ενδιαφέρει αν το plus 25 αλλάξει παροχο (καρτοκινητο).

 

 

Με ενδιαφέρει το plus 65 + 1gb να μειωθεί αν γίνεται.

 

 

Αλλά αν αφαιρέσω το ένα νούμερο και πάρω αύξηση 10 % θα πληρώνω μόνο για το plus 65 κάπου στα 43€.

 

 

Υπάρχει καμία λύση η να κάτσω στα αυγά μου?

 

 

Ευχαριστώ

 

 

 

Αμα ειναι κανε και τα 2 συμβολαια καρτα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Κανε τα καρτα,να ησυχασεις...

 

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Αμα ειναι κανε και τα 2 συμβολαια καρτα.

 

Αν κανω και τα δύο κάρτα, δεν θα πληρώσω ένα σωρό χρήματα για αυτό που έχει ακόμα πολύ καιρό για να λήξει το συμβόλαιο?

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Αν κανω και τα δύο κάρτα, δεν θα πληρώσω ένα σωρό χρήματα για αυτό που έχει ακόμα πολύ καιρό για να λήξει το συμβόλαιο?

 

κάρτα θα τα κάνω και εγω, ξεκίνησε απο 32 ευρω το 65 μαζι με το 45 πριν ενα μιση χρόνο και τα έφτασαν 53, σε ενα μηνα λήγει το συμβόλαιο και με πήραν χθες τηλ για προσφορά τα ιδια προγράμματα με το νεο όνομα πια στα 53, με τίποτα δεν θα κάνω ξανά συμβόλαιο και σε ενα χρόνο να το κάνουν διπλάσιο το ποσό. καμιά εμπιστοσύνη:(

Link to comment
Share on other sites

Δεν ενεργοποιείται υποχρεωτικά. Κάνε σαφές ότι δεν το ζήτησες, δεν το θέλεις και δεν θα το πληρώσεις. Τους εξήγησες ότι θέλεις τη δωρεάν δεύτερη SIM που δικαιούσαι και όχι επιπλέον δεδομένα?

 

Ναι, δεν αναφέρθηκε τίποτα για επιπλέον δεδομένα.

Σήμερα μίλησα και με το customer care και μου είπαν ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί τίποτα επιπλέον στην σύνδεσή μου και όπως βλέπω ούτε στο συμβόλαιο αναφέρεται κάτι. Μάλλον θα φανεί στον λογαριασμό... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

αστεια πραγματα και αστειες προσφορες απο την κοσμοτε...βεβαια το ποιο αστειο απολα ειναι που οι υπάλληλοι των συμβολαίων στο τμημα ακυρωσεων-φορητοτητας δεν ξερουν καν τα πακετα τον καρτοκινητων...τραγικο να μην εχεις εικονα για τα παντα που προσφερει η εταιρια σου ωστε να μπορεις να δωσεις εναλλακτικές για εναν που θελει να το γυρισει σε whats up εφοσον δεν τον καλυπτουν οι αστειες προσφορες των συμβολαιων....πηρα κωδικο για να το κανω whats up!!!μετα απο 8 χρονια συμβολαιου ηρθε το τελος!!!και ακουσον ακουσον για να το κανεις λεει απο συμβολαιο σε καρτα ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ πληρώνεις 10ευρω !!!!!γελανε και οι πετρες και δεν το πληρωνεις λεει αν πας σε αλλη εταιρια γιατι το καλυπτει εκεινη!!!σαν να σου λεει μεγαλε αν γυρισουν τα μυαλα σου τραβα ενα κανονι και πανε βονταφον εστω και για το γ......ο να σε χρεωσουν αυτο το νταβατζιλικι!!!!αντιος αμιγκο!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

 

Πηγα σημερα σε ενα καταστημα cosmote-πρωην οτε και ζητησα να βγαλω μια extra sim μιας και την δικαιουμαι δωρεαν στο προγραμμα μου. Mobile plus 45.

 

Μετα απο συζητηση με την υπαλληλο μου προτεινε μια πολυ συμφερουσα προσφορα για να βαλω cosmote mobile internet anyway 2gb και να τα κανω sharing.

 

Μια χαρα δουλευουν ομως δεν ειμαι σιγουρος αν ισχυει το παρακατω.

 

Ειπα της υπαλληλου οτι το internet το θελω μονο για το καλοκαιρι μιας και μετα τον αυγουστο δεν προκειται να χαλαω 3gb το μηνα.Μου ειπε οτι δεν εχει δεσμευση γιατι δεν μου εδωσε συσκευη(3g modem).

 

Ισχυει κατι τετοιο? Επισης μου ειπε οτι ο πρωτος μηνας θα βγει 12,50 και μετεπειτα 10/μηνα.

 

Δεν ξερω μου φενεται λιγο παραξενο.

Τι λετε?

Edited by user2163
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έκανες συμβόλαιο για mobile internet και δεν το κατάλαβες? Τι διάρκεια έχει το συμβόλαιο που υπέγραψες?
Link to comment
Share on other sites

Αοριστου χρονου συμφωνα με τα λεγομενα της υπαλληλου.Πως μπορω να το επιβεβαιωσω? θα μου πουνε απο το 13838?

 

Σορρυ για τους τονους αλλα γραφω απο κινητο και ειναι δυσκολο να βαζω :D.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δες στο συμβόλαιο τι γράφει. Μπορεί να είναι αορίστου χρόνου αλλά μπορεί να έχει ελάχιστη διάρκεια. .και αν το κόψεις μπορεί να έχεις ποινή. .

Ξεκαθάρισε βασικά τι σου πούλησαν και αν το χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Αοριστου χρονου συμφωνα με τα λεγομενα της υπαλληλου.Πως μπορω να το επιβεβαιωσω? θα μου πουνε απο το 13838?

 

Σορρυ για τους τονους αλλα γραφω απο κινητο και ειναι δυσκολο να βαζω :D.

Πάρε ένα τηλέφωνο να σου πουν ακριβώς τι ισχύει αφού έχεις αμφιβολίες. Πάντως εγώ όταν είχα internet on the go δεν υπήρχε δέσμευση, οπότε ήθελα το έκοβα και ήταν αορίστου. Οπότε δεν είναι απίθανο να ισχύει κάτι τέτοιο και στην περίπτωσή σου. Απλώς από τη στιγμή που είχα κάνει αίτηση διακοπής χρειάζεται να περάσει ένας μήνας για να διακοπεί. Πάει καιρός όμως από τότε, δεν ξέρω τι ισχύει πλέον.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

αστεια πραγματα και αστειες προσφορες απο την κοσμοτε...βεβαια το ποιο αστειο απολα ειναι που οι υπάλληλοι των συμβολαίων στο τμημα ακυρωσεων-φορητοτητας δεν ξερουν καν τα πακετα τον καρτοκινητων...τραγικο να μην εχεις εικονα για τα παντα που προσφερει η εταιρια σου ωστε να μπορεις να δωσεις εναλλακτικές για εναν που θελει να το γυρισει σε whats up εφοσον δεν τον καλυπτουν οι αστειες προσφορες των συμβολαιων....πηρα κωδικο για να το κανω whats up!!!μετα απο 8 χρονια συμβολαιου ηρθε το τελος!!!και ακουσον ακουσον για να το κανεις λεει απο συμβολαιο σε καρτα ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ πληρώνεις 10ευρω !!!!!γελανε και οι πετρες και δεν το πληρωνεις λεει αν πας σε αλλη εταιρια γιατι το καλυπτει εκεινη!!!σαν να σου λεει μεγαλε αν γυρισουν τα μυαλα σου τραβα ενα κανονι και πανε βονταφον εστω και για το γ......ο να σε χρεωσουν αυτο το νταβατζιλικι!!!!αντιος αμιγκο!!!

 

 

 

Οτι να ναι ειναι απο εξυπερητηση.Τα ιδια χαλια με την μπλε.Και οι 2 εχουν τραγικη εξυπερετηση πελατων.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το ότι λένε χωρίς δεσμεύσεις και λοιπά είναι μπούρδες και εγώ τη πάτησα έτσι έκανα 20GB χωρίς συσκευή και λοιπά μου το έδωσαν στα 35€ και μετά από 6-7 μήνες που το έκοψα μου ζήτησαν 99€ για εκπτώσεις πάγιου και 10€ για τέλη αποσύνδεσης και τούς λέω εγώ δεν ζήτησα καμία έκπτωση και τους ανέφερα παρόμοια περίπτωση με την μπλε που τα 20GB τα έδινα 19€ χωρίς εκπτώσεις και συσκευή και έκοψα χωρίς προβλήματα και τώρα περιμένω ποτε θα εμφανιστεί χρέωση μιας και ο 2ος λογαριασμός από τότε δεν έχει έξτρα χρέωση
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Οτι να ναι ειναι απο εξυπερητηση.Τα ιδια χαλια με την μπλε.Και οι 2 εχουν τραγικη εξυπερετηση πελατων.

 

δεν βαριέσαι σημερα μου ηρθε μηνυμα οτι στις 28 του μηνα που ληγει το συμβολαιο θα γινει κοσμοκαρτα και μετα θα το κανω whats up κανεις δεν πηρε ποτε τηλ για προσφορες και αλλα χαζα σε δευτερο χρονο εκτος απο αυτα τα ψιλικά που με εδωσαν και αυτο αφου τους πηρα εγω...πλεον εχουν αλλαξει τακτικη και ας εκανα αιτηση στην βονταφον και ας το γυρισα σε κοσμοκαρτα....αυτοι εχασαν τα σιγουρα μηνιατικα λεφτουδακια μου τωρα θα βαζω 15ευρω σε καρτες απο κει που μου ρουφουσαν 41!!!και σε επομενο χρονο θα στειλω αλλα 3 κινητα και το σταθερο με ιντερνετ που εχουμε σε αλλη εταιρια...αυτο τους αξιζει σε καλους πελατες να μην τους εχουν στην πουδρα τετοιες μερες που δεν χεζ....ε για να μην πεινασουμε....

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το spotify δωρεαν στο cosmote mobile XL?

 

Πριν κανένα μήνα ήταν, αν και δεν το γράφει στη σελίδα του spotify (αναφέρει ακόμη τα παλιά προγράμματα). Δεν ξέρω εάν θα αλλάξει κάτι στο μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,οταν σας παιρνει η κοσμοτε και σου λεει στο προγραμμα xl σου κανω προσφορα δυο συνδεσεις 75ευρω,ποσο μπορεις να το κατεβασεις αν εχεις κανει φορητοτητα? στα 50ευρω στα 45ευρω? 40ευρω? υποψιν υπαρχουν 2 σταθερα με internet και otetv. Edited by scoopy
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αίτημα φορητότητας σε άλλο πάροχο δέχτηκα αντιπροσφορά από την cosmote και έμεινα στο παλιό cosmote 65 (τώρα λέγεται XL) στην τιμή των 29,12 ευρώ. Τους τελευταίους δύο (2) μήνες επειδή δεν είχα προσέξει τους λογαριασμούς, είδα ότι πλήρωνα 36 ευρώ, χωρίς να έχω ξεπεράσει τα λεπτά ομιλίας ή τα μηνύματα ή τα gb. Σε σχετική μου ερώτηση προς την cosmote μου είπαν ότι υπήρξε αύξηση 5 ευρώ στο πρόγραμμα που είμαι από τον Μάιο. Ισχύει αυτό το πράγμα;Ενώ δηλαδή έχεις συμφωνήσει για 18μηνο συμβόλαιο στα 29,12 να στο αυξήσουν αυθαίρετα και χωρίς καμία ενημέρωσή; Edited by Alexpag
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αίτημα φορητότητας σε άλλο πάροχο δέχτηκα αντιπροσφορά από την cosmote και έμεινα στο παλιό cosmote 65 (τώρα λέγεται XL) στην τιμή των 29,12 ευρώ. Τους τελευταίους δύο (2) μήνες επειδή δεν είχα προσέξει τους λογαριασμούς, είδα ότι πλήρωνα 36 ευρώ, χωρίς να έχω ξεπεράσει τα λεπτά ομιλίας ή τα μηνύματα ή τα gb. Σε σχετική μου ερώτηση προς την cosmote μου είπαν ότι υπήρξε αύξηση 5 ευρώ στο πρόγραμμα που είμαι από τον Μάιο. Ισχύει αυτό το πράγμα;Ενώ δηλαδή έχεις συμφωνήσει για 18μηνο συμβόλαιο στα 29,12 να στο αυξήσουν αυθαίρετα και χωρίς καμία ενημέρωσή;

 

http:// http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6775962

Μπες εδω και θα σου λυθουν ολες οι απορίες. Μονο μην το αφησεις κανε ενεργειες οπως καβαμε οι περισσοτεροι και θα σου επιστραφουν τα λεφτα που σε χρεωσαν.

Link to comment
Share on other sites

http:// http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6775962

Μπες εδω και θα σου λυθουν ολες οι απορίες. Μονο μην το αφησεις κανε ενεργειες οπως καβαμε οι περισσοτεροι και θα σου επιστραφουν τα λεφτα που σε χρεωσαν.

 

τωρα σοβαρα παιδια βγαλατε ακρη??διαβασα το λινκ και μενα ετσι ενω επρεπε να δινω 36 εδινα 41 να κανω κινηση??εμενα ληγε το συμβολαιο σε 4 μερες και γυρναεi σε whats up

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...