Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μην την παρετε την sim εαν δεν την χρειαζεστε απαραιτητα γιατι αυτο που δεν σας λενε ειναι οτι ειναι δωρεαν τωρα , εαν προσπαθησεις να την σταματησεις ειναι 10 e ή την συνεχίζεις με την ανάλογη χρεωση . Ετσι την πατησα και εγω καινοροσπαθω να την κοψω
Link to comment
Share on other sites

Μην την παρετε την sim εαν δεν την χρειαζεστε απαραιτητα γιατι αυτο που δεν σας λενε ειναι οτι ειναι δωρεαν τωρα , εαν προσπαθησεις να την σταματησεις ειναι 10 e ή την συνεχίζεις με την ανάλογη χρεωση . Ετσι την πατησα και εγω καινοροσπαθω να την κοψω

Κάνε φορητότητα σε καρτοκινητό σε άλλη εταιρεία και τελείωσες...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει. Τωρα με τις αυξήσεις έχουμε το δικαίωμα να διακόψουμε το συμβόλαιο μας ή οχι;; Χωρις να πληρώσουνε πέναλτυ εννοειται.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην την παρετε την sim εαν δεν την χρειαζεστε απαραιτητα γιατι αυτο που δεν σας λενε ειναι οτι ειναι δωρεαν τωρα , εαν προσπαθησεις να την σταματησεις ειναι 10 e ή την συνεχίζεις με την ανάλογη χρεωση . Ετσι την πατησα και εγω καινοροσπαθω να την κοψω

 

Δηλαδή σου βάζουν 10 ευρώ καπέλο στο πάγιο;

Δεν ξέρω αν είναι η περίπτωση μου, γιατί έχω βεβαίωση οτι το πάγιο θα είναι 44 ευρώ τελική τιμή

Link to comment
Share on other sites

στις 6 του μηνα τελειωνει το συμβολαιο μου στην κοσμοτε...ακομα δεν με εχει παρει κανεις τηλ και το πακετο που εχω δεν με καλυπτει και δινω παραπολλα....για την ακριβεια εχω....1500' λεπτα κοσμοτε,100+100(δωρο) προς αλλους,1500sms κοσμοτε 60 προς αλλους 200mb+200mb(δωρο) δινω 41,85 ειναι παραπολλα και δεν κανω τετοια χρηση.....τρωω συνολικα περιπου 150 λεπτα προς κοσμοτε 100 προς αλλους μηνυματα γενικα συνολικα καμια 50 και φουλ ιντερνετ....τι να κανω????δεν βρισκω καποιο πακετο που να με καλυπτει με τοσο ιντερνετ ενα πακετο ας πουμε με 600 λεπτα 600 μηνμ προς ολους και 1,5 η 2 gb ιντερεντ!και θελω να κρατησω και το ιδιο νουμερο!!καμια ιδεα??

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

στις 6 του μηνα τελειωνει το συμβολαιο μου στην κοσμοτε...ακομα δεν με εχει παρει κανεις τηλ και το πακετο που εχω δεν με καλυπτει και δινω παραπολλα....για την ακριβεια εχω....1500' λεπτα κοσμοτε,100+100(δωρο) προς αλλους,1500sms κοσμοτε 60 προς αλλους 200mb+200mb(δωρο) δινω 41,85 ειναι παραπολλα και δεν κανω τετοια χρηση.....τρωω συνολικα περιπου 150 λεπτα προς κοσμοτε 100 προς αλλους μηνυματα γενικα συνολικα καμια 50 και φουλ ιντερνετ....τι να κανω????δεν βρισκω καποιο πακετο που να με καλυπτει με τοσο ιντερνετ ενα πακετο ας πουμε με 600 λεπτα 600 μηνμ προς ολους και 1,5 η 2 gb ιντερεντ!και θελω να κρατησω και το ιδιο νουμερο!!καμια ιδεα??

Στη θέση σου θα το γυρνούσα σε What's Up.

Link to comment
Share on other sites

Εχω συμβολαιο cosmote 35 και απο αυτον το μηνα αυξανεται το παγιο σε 37,5 ,μπορω να κανω φορητοτητα σε vodafone καρτοκινητο

η πρεπει να το μετατρεψω πρωτα σε cosmote καρτοκινητο και μετα να κανω φορητοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ιστός στον ΟΤΕ "από εξ ανέκαθεν",και πληρώνω κάπου 80 για σταθερό κινητό,Ιντερνετ σταθερού και κινητού,με δυνατότητα λήψης Ιντερνετ και σε τάμπλετ και σε λάπτοπ με ένα μπιχλιμπίδι της ΖΤΕ.

Τον τελευταίο καιρό όμως,έχω αρχίσει και σκέφτομαι τα λεφτά,ότι είναι πολλά,και σήμερα περνώντας από παλιό φίλο που έχει μαγαζί με Vodafon,μου είπε ότι μου δίνει κάτι αντίστοιχο,με 2 Γίγα Ιντερντετ κινητού,στα 53€.

Πως το βλέπετε;

Και όσον αφορά στην ποιότητα των γραμμών της Vodafon,σε σχέση με αυτές του ΟΤΕ,τι γίνεται;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!Συγνωμη αν εμαι εκτος θεματος αλλα δεν ηξερα που ν αναφερω το προβλημα μου..Λοιπον πριν μερικους μηνες δεχτηκα τηλεφωνικη προσφορα απο το αρμοδιο τμημα Cosmote που αφορουσε νεα συνδεση συμβολαιου με εχτρα λεπτα,μυνηματα, mb και μειωμενο παγιο το οποιο και δεχτηκα..Στον πρωτο λογαριασμο διαπιστωσα οτι οσα ειχαμε συμφωνισει δεν ειχαν προστεθει στο προγραμμα( μηνυματα,λεπτα,mb)το παγιο ηταν οκ ..Αμεσως μετα το σοκ λογο του ποσου που κληθηκα να πληρωσω διοτι ειχα μιλησει αρκετα λεπτα παραπανω συνομιλησα με το τμημα εξυπηρετησης οπου μου γνωστοποιησαν οτι δεν υπαρχουν τα εχτρα λεπτα μνμ και mb..Υστερα απο αρκετες συνομιλιες και καταγγελιες μεσω καταστηματος cosmote οπου δεν καταφεεα κατι εκανα καταγγελια αυτη τη φορα στον ΕΕΤΤ (4 μηνες μεχρι εδω). Η τελευταια επιλογη πλεον ηταν η αιτηση στην cosmote ωστε να γινει απομαγνητοφωνηση συνομιλιων..Μετα απο εναμιση μηνα εφτασε στα χερια μου Το cd με την συνομιλια..Υπαρχει περιπτωση να εχει γινει επεξεργασια της συνομιλιας σε βαρος μου;
Link to comment
Share on other sites

Κάνε φορητότητα σε καρτοκινητό σε άλλη εταιρεία και τελείωσες...

Νομίζω έχουν κόψει τη φορητότητα σε καρτοκινητό. Τουλάχιστον η Vodafone τον περασμένο μήνα μου είπε ότι πρέπει να κάνω φορητότητα σε συμβόλαιο και μετά από 2 μήνες να το μετατρέψω σε κάρτα.

 

στις 6 του μηνα τελειωνει το συμβολαιο μου στην κοσμοτε...ακομα δεν με εχει παρει κανεις τηλ και το πακετο που εχω δεν με καλυπτει και δινω παραπολλα....για την ακριβεια εχω....1500' λεπτα κοσμοτε,100+100(δωρο) προς αλλους,1500sms κοσμοτε 60 προς αλλους 200mb+200mb(δωρο) δινω 41,85 ειναι παραπολλα και δεν κανω τετοια χρηση.....τρωω συνολικα περιπου 150 λεπτα προς κοσμοτε 100 προς αλλους μηνυματα γενικα συνολικα καμια 50 και φουλ ιντερνετ....τι να κανω????δεν βρισκω καποιο πακετο που να με καλυπτει με τοσο ιντερνετ ενα πακετο ας πουμε με 600 λεπτα 600 μηνμ προς ολους και 1,5 η 2 gb ιντερεντ!και θελω να κρατησω και το ιδιο νουμερο!!καμια ιδεα??

Με τα χρήματα που δίνεις μπορείς να έχεις το Mobile XL με 1500 προς όλους, 1500 SMS και 2GB και να σου μείνουν και ρέστα...

Με κάρτα προφανώς θα ξοδεύεις ακόμα λιγότερα...

 

Εχω συμβολαιο cosmote 35 και απο αυτον το μηνα αυξανεται το παγιο σε 37,5 ,μπορω να κανω φορητοτητα σε vodafone καρτοκινητο

η πρεπει να το μετατρεψω πρωτα σε cosmote καρτοκινητο και μετα να κανω φορητοτητα.

Απευθείας φορητότητα. Εξάλλου η αλλαγή σε κάρτα της ίδιας εταιρείας κάνει 1 μήνα.

 

Καλησπερα σε ολους!Συγνωμη αν εμαι εκτος θεματος αλλα δεν ηξερα που ν αναφερω το προβλημα μου..Λοιπον πριν μερικους μηνες δεχτηκα τηλεφωνικη προσφορα απο το αρμοδιο τμημα Cosmote που αφορουσε νεα συνδεση συμβολαιου με εχτρα λεπτα,μυνηματα, mb και μειωμενο παγιο το οποιο και δεχτηκα..Στον πρωτο λογαριασμο διαπιστωσα οτι οσα ειχαμε συμφωνισει δεν ειχαν προστεθει στο προγραμμα( μηνυματα,λεπτα,mb)το παγιο ηταν οκ ..Αμεσως μετα το σοκ λογο του ποσου που κληθηκα να πληρωσω διοτι ειχα μιλησει αρκετα λεπτα παραπανω συνομιλησα με το τμημα εξυπηρετησης οπου μου γνωστοποιησαν οτι δεν υπαρχουν τα εχτρα λεπτα μνμ και mb..Υστερα απο αρκετες συνομιλιες και καταγγελιες μεσω καταστηματος cosmote οπου δεν καταφεεα κατι εκανα καταγγελια αυτη τη φορα στον ΕΕΤΤ (4 μηνες μεχρι εδω). Η τελευταια επιλογη πλεον ηταν η αιτηση στην cosmote ωστε να γινει απομαγνητοφωνηση συνομιλιων..Μετα απο εναμιση μηνα εφτασε στα χερια μου Το cd με την συνομιλια..Υπαρχει περιπτωση να εχει γινει επεξεργασια της συνομιλιας σε βαρος μου;

Πέρα από το γεγονός ότι είναι ποινικό αδίκημα, δε νομίζω ότι θα μπήκε κάποιος στον κόπο... Εάν δεν έχει πράγματα που θυμάσαι να συζητάς, μήπως ήταν άλλη συνομιλία και όχι αυτή που έγινε η συμφωνία? Εγώ σε κάθε συζήτηση επαναλαμβάνω ρητά όλα τα νούμερα για σιγουριά. Μην ξεχνάς: Η εταιρεία οφείλει να αποδείξει ότι στη συνομιλία σε έχει ενημερώσει επακριβώς για το τί θα πληρώνεις. Εάν το κάνει και συμφωνείς, τότε δεν έχεις πολλές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στο πρόγραμμα Mobile XL γράφει "Δωρεάν επιπλέον κάρτα SIM (αξίας 3€/μήνα), για να χρησιμοποιείς τα ΜΒ του προγράμματός σου και σε άλλη συσκευή π.χ. tablet"

 

Αυτή την στέλνουν σπίτι ή πρέπει να περάσω εγώ από κατάστημα να την πάρω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, από κατάστημα Γερμανός ή Cosmote. Εγώ τη πήρα από κατάστημα Γερμανός πολύ γρήγορα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολα τα παιδιά του φόρουμ.Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος όμως.Εγω εχω συμβόλαιο Cosmote προς ολους 35 και πληρώνω 21€.Σε 2 μήνες λήγει το συμβόλαιο μου και θα ήθελα να πάω στο XL το δικό μου νούμερο καθώς και της γυναίκας μου το οποίο θα κανω φορητότητα απο vodafone σε cosmote.Δηλαδη 2 xl γραμμές.Γνωρίζει κανεις με πόσο περίπου αν μου το αφήσουν θα είναι καλά ανα γραμμή?Διάβαζα σε προηγούμενα post οτι πολλοί πληρώνουν 25€ ανα γραμμή.Ισχύει ακόμα και τώρα με τις ανατιμολογησεις και αλλαγές των προγραμμάτων απο την Cosmote?Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολα τα παιδιά του φόρουμ.Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος όμως.Εγω εχω συμβόλαιο Cosmote προς ολους 35 και πληρώνω 21€.Σε 2 μήνες λήγει το συμβόλαιο μου και θα ήθελα να πάω στο XL το δικό μου νούμερο καθώς και της γυναίκας μου το οποίο θα κανω φορητότητα απο vodafone σε cosmote.Δηλαδη 2 xl γραμμές.Γνωρίζει κανεις με πόσο περίπου αν μου το αφήσουν θα είναι καλά ανα γραμμή?Διάβαζα σε προηγούμενα post οτι πολλοί πληρώνουν 25€ ανα γραμμή.Ισχύει ακόμα και τώρα με τις ανατιμολογησεις και αλλαγές των προγραμμάτων απο την Cosmote?Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.

Απο 25-30 να το παρεις κατα την γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την φορητότητα. Έχω Cosmote και επειδή δεν μου έκαναν καλή προσφορά έκανα αίτημα φορητότητας προς Vodafone (με σκοπό να λάβω μια καλύτερη προσφορά), χθες (23/05) αργά το απόγευμα, και μου είπαν ότι θα έρθει ο courier αύριο 25/05 για τα συμβόλαια. Φανταζόμουν ότι σήμερα θα μου τηλεφωνούσαν από Cosmote για αντιπροσφορά, αλλά δεν πήρε κανείς. Ξέρει κάποιος αν το τηλέφωνο για αντιπροσφορά γίνεται κανονικά πριν έρθει ο courier ή μετά, αφού έχουμε στείλει ταυτότητες κτλ?
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχω υπογράψει δεν έχει ολοκληρωθεί η φορητότητα ;

Όχι, χρειάζεται κάποιο χρονικό διάστημα μέχρι να περάσεις στον άλλο πάροχο, κατά το οποίο λογικά θα σε καλέσουν για αντιπροσφορα και αν τη δεχτείς θα κάνεις αίτηση για ακύρωση φορητότητας.

 

Sent from my huawei honor 3c using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχω υπογράψει δεν έχει ολοκληρωθεί η φορητότητα ;

 

Αν έχεις υπογράψει όπως λές , τότε γιατί θα έρθει ο courier σήμερα ;

Link to comment
Share on other sites

Κακή διατύπωση μάλλον, δεν έχω υπογράψει ακόμα, σήμερα θα υπογράψω. Απλά ρωτάω αν η φορητότητα ολοκληρώνεται με την υπογραφή ή απο την υποβολή του αιτήματος.
Link to comment
Share on other sites

Κακή διατύπωση μάλλον, δεν έχω υπογράψει ακόμα, σήμερα θα υπογράψω. Απλά ρωτάω αν η φορητότητα ολοκληρώνεται με την υπογραφή ή απο την υποβολή του αιτήματος.

 

Η φορητότητα ξεκινάει με την υπογραφή. Από τη στιγμή που θα παραλάβουν το υπογεγραμμένο συμβόλαιο, ολοκληρώνεται σε μία ημέρα. Αυτή η ημέρα είναι το περιθώριό σου να διαπραγματευτείς με τον τρέχοντα πάροχο. Υπάρχει και το σενάριο να μεταφερθείς στον νέο, και μετά να γυρίσεις στον προηγούμενο, αλλά περιπλέκει τα πράγματα :).

Link to comment
Share on other sites

ayorgr,η κοσμοτέ θα σε πάρει σήμερα τηλ και θα σε ρωτήσει γιατί έκανες αίτημα φορητότητας στην βοντα.θα σου κάνει αντιπροσφορά,πιθανότατα καλύτερη και μάλλον θα την δεχτείς.απλά,θα χρειαστεί να τηλεφωνήσεις στην βοντα για ακύρωση φορητότητας.όλα καλά
KT23
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως ληγει σε 11 μερες και δεν με εχει παρει καν η κοσμοτε να με ψυσει να ανανεωσω και δεν ξερω πως να το χειριστω....εχω καταληξει αν με παρουν τι θελω....οχι υπερβολες να με βαλουν στο καινουριο το L αλλα αντι για 800mb να μου δωσουν διπλασιοσμο και θα βαλω την επιδοτηση σε εκπτωση θα χωσω μετα και την καρτα ανεργιας και θα πεσει κοντα στα 27 ευρω!!!παλι πολλα ειναι αλλα απο τα 41 που δινω τωρα στο παλιο 35αρι ειναι καλυτερο!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι με τη σειρα μου.Οταν η εταιρεια αλλαζει μονομερως τους ορους του συμβολαιου και θα πω συγκεκριμενα για το 10ρικο που σου βαζει αν τελιωσεις το προγραμμα σου και πας για παραδειγμα σε καρτα. Πρεπει να σε ενημερωσει και αν θες να καταγειλεις τη συμβαση σου αδαπανως και η ενημερωση γινεται στην τελευταια σελιδα του αναλυτικου (που κανενας δε θα παει να την κοιταξει αν δεν δει τιποτα περιεργες χρεωσεις).

Συμφωνα με τον οδηγο της ΕΕΤΤ γραφει στο 8 οπως ειχε αναφερει και ενας φιλος σε προηγουμενο ποστ

Η ενημέρωση για τις αλλαγές πραγματοποιείται σωρευτικά:

• Από τον διαδικτυακό τόπο της εταιρίας.

• Σε εμφανές σημείο στον έντυπο ή ηλεκτρονικό λογαριασμό.

Ρωταω τωρα εγω στο 1ο φυλλο πουθενα μα πουθενα δε λεει κατι.Ουτε καν να σε παραπεμψει πισω να διαβασεις σημαντικες αλλαγες χρεωσεων.Ειναι λοιπον εμφανες το σημειο?Δλδ οταν ανακοινωνουμε κατι το γραφουμε στη τελευταια των τελευταιων σελιδα για να αποφυγουμε την ενημερωση του πελατη?Και φυσικα δεν στελνεται ενημερωτικο μυνημα στον πελατη με SMS ενω για αλλες χαζομαρες φουλ.

Και 2ον εχω το δικαιωμα και ειναι λογικο να υποστηριξω τα επιχειρηματα μου στην ΕΕΤΤ οτι υπαρχει ελλιπης ενημερωση με αυτο το εξυπνο τρικ το οποιο δημιουργει πλανη στον πελατη και αποκρυπτει τεχνιεντως την σωστη ενημερωση του?

Στην τελικη ο λογαριασμος δεν ειναι συμβολαιο που υπογραφεις το συνολο των αναγραφομενων οποτε εχεις διαβασει(υποτιθεται) και τα εχεις αποδεχτει.

Link to comment
Share on other sites

@donstefano Συμφωνω απολυτα μαζι σου!!!Δεν μπορει να αλλαζει η cosmote και η καθε cosmote τους ορους και απλα να το ανακοινωνει στους λογαριασμους της.Ειτε θα πρεπει να γινεται τηλεφωνικη,ειτε μεσω καταστηματος αποδοχη των αλλαγων του συμβολαιου.Αυτο ειναι κατι που πρεπει να αλλαξει η ΕΕΤΤ οπωσδηποτε.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...