Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τον άλλο μήνα λήγει το συμβόλαιο που έχω με κοσμοτέ για 2 νούμερα. Το συμβόλαιο το ανανεώνω εδώ και αρκετά χρόνια. Τώρα θα κάνω αίτηση (φορητότητα λέγεται; ) για να γυρίσω σε κάρτα what's up και τα 2 νούμερα.

 

Η απορία μου είναι: με τη λήξη του συμβολαίου και αφού πλέον αλλάζω καθεστώς παίρνω πίσω κάποιο πόσο που νομίζω πώς έδωσα όταν έκανα 1η φορά συμβόλαιο;(προπληρωμή νομίζω λέγεται). Αν ναι, μπορώ να μην πληρώσω το τελευταίο λογαριασμό και να συμψηφιστεί το πόσο;

 

Edit: αν μπορείτε να μου πείτε και πώς κάνω αίτημα από συμβόλαιο να πάω σε κάρτα; Τηλεφωνικώς η μειλ;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

άμα μείνεις στην ίδια εταιρεία μόλις μπεις στο τελευταίο μήνα κανε αίτημα για μετατροπή συμβολαίου σε καρτοκινητό.παίρνει ένα μήνα οπότε μόλις θα τελειώνει το συμβόλαιο σου θα γίνει και η αλλαγή.όντως προπληρωνεις το πάγιο του κάθε μήνα άρα και του τελευταίου, αλλά επειδή η αλλαγή θα αργήσει ένα μήνα στην ουσία θα χρησιμοποιηθεί όλος ο τελευταίος μήνας άρα δεν θα σου επιστρέψει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις συμφωνήσει σε συμβόλαιο με την νεα εταιρεία τηλεφωνικά, τότε βάση νόμου έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης εντός 14 ημερών απ την ενεργοποίηση σου στη νέα εταιρεία. Αυτό ισύει όμως μόνο αν την αίτση φορητότητας την έκανες απ το τηλέφωνο. Αυτό ισχύει 100%.

 

Επειδή ενδιαφέρεται φίλος...

Αν πάει σε κατάστημα και υπογράψει για φορητότητα σε άλλο πάροχο μετά δε θα έχει δικαίωμα ακύρωσης της φορητότητας ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδιαφέρεται φίλος...

Αν πάει σε κατάστημα και υπογράψει για φορητότητα σε άλλο πάροχο μετά δε θα έχει δικαίωμα ακύρωσης της φορητότητας ?

 

Βάσει νόμου η φορητότητα θεωρείται ολοκληρωμένη τη στιγμή που θα παραλάβεις κάρτες SIM και ενεργοποιηθείς στο νέο δίκτυο. Ο νόμος για την υπαναχώρηση των 14 ημερών αναφέρεται γενικά σε όλες τις συμβάσεις που συνάπτονται από απόσταση.

Πάντως θα παρατηρήσεις και στις προηγούμενες σελίδες ότι με έγγραφο αίτημα υπαναχώρησης ακόμα και μετά από υπογραφές/παραλαβή καρτών οι πάροχοι συμμορφώνονται. Απλά δεν υπάρχει κάτι που να τους υποχρεώνει.

Link to comment
Share on other sites

Πλήρης απογοήτευση απο τη κοσμοτε!

 

Είχα δυο νούμερα κοσμοκαρτα και τα έκανα το ένα plus 65 & το άλλο plus 35!

 

Σε κανένα απο τα δυο δεν μπορώ να βάλω τη προσφορά για το Νοέμβριο καθώς μου απαντάει ότι η προσφορά δεν ειναι συμβατή με τη σύνδεση μου!

 

Πήρα για το ένα απο τα δυο νούμερα την έξτρα Σιμ και εδω και 4 μέρες που την έχω στα χέρια μου δεν εχει ενεργοποιηθεί ακόμη.

 

Και δε μπορώ να δω τη σύνδεση μου στο mycosmote καθώς είχα λογαριασμό για τα νούμερα στη κοσμοκαρτα και τώρα τα συμβόλαια δε φαίνονται!

 

Δήλωσα τη Παρασκευή τα παραπανω και μου είπαν ότι θα επιλυθούν άμεσα!

 

Μέχρι και σημερα δεν εχει γίνει κατι!

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα έπρεπε να ενεργοποιηθεί αμέσως, εκτός κι αν έκανες αλλαγή πακέτου τώρα.

Όσο για να δεις στο mycosmote την σύνδεση πρέπει να εκδοθεί νομίζω ο πρώτος λογαριασμός.

Έτσι είναι, εάν έτσι νομίζετε !
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα έπρεπε να ενεργοποιηθεί αμέσως, εκτός κι αν έκανες αλλαγή πακέτου τώρα.

Όσο για να δεις στο mycosmote την σύνδεση πρέπει να εκδοθεί νομίζω ο πρώτος λογαριασμός.

 

 

Η αλλαγή πακέτου εχει γίνει απο τη Πέμπτη 23/10! Ακόμη τιποτα!

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Τότε πρέπει να λάβεις πρώτα το μήνυμα sms για την αλλαγή πακέτου στο κινητό που άλλαξες πακέτο και τότε θα μπορείς να ενεργοποιήσεις την extra sim card
Έτσι είναι, εάν έτσι νομίζετε !
Link to comment
Share on other sites

Τότε πρέπει να λάβεις πρώτα το μήνυμα sms για την αλλαγή πακέτου στο κινητό που άλλαξες πακέτο και τότε θα μπορείς να ενεργοποιήσεις την extra sim card

 

 

Το έχω λάβει το μήνυμα μισή ώρα μετά που έφυγα απο το κατάστημα Γερμανός.

Η ενεργοποίηση της κάρτας έγινε το επόμενο πρωι! Απλά δε λειτουργεί!

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

θέλω την βοήθεια σας ώστε να λαβει ο πατέρας μου τη καλύτερη έκπτωση παγίου

Αυτή τη στιγμή έχει το πρόγραμμα 35 και έχει λήξει μια παλαιότερη εκτύπωση που είχε.πήρε τηλέφωνο στα κεντρικα και του έδιναν έκπτωση 6€.Του είπα να κανει φορητότητα στη Vodafone ώστε να το καλέσουν απο τη κοσμοτε.

Έχω δει οτι πολλοί κατάφεραν και πήραν το plus 65 κάτω απο τα 30€.

Τι μπορούμε να κάνουμε ώστε να λάβρι και ο ίδιος την προσφορά αυτή.

πχ ποιο πρόγραμμα απο τη Vodafone να διαλέξει;Η θα ήταν καλύτερο σε καρτοκινητο;

Link to comment
Share on other sites

θέλω την βοήθεια σας ώστε να λαβει ο πατέρας μου τη καλύτερη έκπτωση παγίου

Αυτή τη στιγμή έχει το πρόγραμμα 35 και έχει λήξει μια παλαιότερη εκτύπωση που είχε.πήρε τηλέφωνο στα κεντρικα και του έδιναν έκπτωση 6€.Του είπα να κανει φορητότητα στη Vodafone ώστε να το καλέσουν απο τη κοσμοτε.

Έχω δει οτι πολλοί κατάφεραν και πήραν το plus 65 κάτω απο τα 30€.

Τι μπορούμε να κάνουμε ώστε να λάβρι και ο ίδιος την προσφορά αυτή.

πχ ποιο πρόγραμμα απο τη Vodafone να διαλέξει;Η θα ήταν καλύτερο σε καρτοκινητο;

 

Να πας να ρωτήσεις τη Vodafone τι τιμή σου δίνει το RED1 με φορητότητα. Αν σε ικανοποιεί η τιμή, ή είναι χαμηλότερη από της Cosmote, κανε φορητότητα. Τότε θα σε καλέσει η Cosmote για να σου δώσει το 65plus στα 25 ευρώ, και θα δεχτείς. Κατόπιν θα ακυρώσεις τη φορητότητα.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω λάβει το μήνυμα μισή ώρα μετά που έφυγα απο το κατάστημα Γερμανός.

Η ενεργοποίηση της κάρτας έγινε το επόμενο πρωι! Απλά δε λειτουργεί!

 

 

Ξαναπάς τότε εκεί που την πήρες για αντικατάσταση....δεν έχει να κάνει με την Cosmote αυτό.

Έτσι είναι, εάν έτσι νομίζετε !
Link to comment
Share on other sites

Εκανα αλλαγη το εταιρικο τηλεφωνο μου που ειχα συμβολαιο 7 χρονια σε cosmokarta και με εχει αφησει η cosmote 7 μερες χωρις τηλεφωνο!!!Ο λογος ειναι τεχνικος μου ειπαν γιαυτο δεν εχει γινει καρτοκινητο ακομα και εμενα οι πελατες μου δεν μπορουν να επικοινωνησουν μαζι μου 7 μερες τωρα και ποιος ξερει για ποσο ακομα!!Τι μπορω να κανω ρε παιδια?Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...πριν 9 μηνες εκανα συνδεση καρτοσυμβολαιο κοσμοτε 25..πήγα σήμερα να ρωτησω να το κόψω γιατί δεν το χρησιμοποιώ κι έκπληκτος μου ειπαν οτι είναι για 24 μηνες το συμβόλαιο..ενω ο υπάλληλος στο γερμανό μου είχε πει οτι είναι για ενα χρόνο..απαράδεκτο..κι ο υπάλληλος στην κόσμοτε μου είπε οτι γίνεται συχνα..τι μπορω να κανω?απαράδεκτο...ευχαριστώ..
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να δεις το συμβόλαιο που υπεγραψες

Το δευτερο είναι να το κόψεις εφόσον δεν το χρησιμοποιείς.

Θα σου έρθει ποιό οικονομικά να πληρώσεις την επιδότηση .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...πριν 9 μηνες εκανα συνδεση καρτοσυμβολαιο κοσμοτε 25..πήγα σήμερα να ρωτησω να το κόψω γιατί δεν το χρησιμοποιώ κι έκπληκτος μου ειπαν οτι είναι για 24 μηνες το συμβόλαιο..ενω ο υπάλληλος στο γερμανό μου είχε πει οτι είναι για ενα χρόνο..απαράδεκτο..κι ο υπάλληλος στην κόσμοτε μου είπε οτι γίνεται συχνα..τι μπορω να κανω?απαράδεκτο...ευχαριστώ..

 

Το απαράδεκτο είναι ότι δεν ξέρεις τι υπογράφεις...

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω..λάθος μου..όσο για τον φιλο που μου την είπε αν σου φέρω το χαρτί θα δεις οτι το γράφει με ψιλά γραμματα το οποίο το είδα μετα απο πολύ αναζήτηση...
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι απαράδεκτο άλλα να μας λένε και άλλα να μας βάζουν να υπογράφουμε , αλλά πρέπει πάντα να δείχνουμε ιδιαίτερη προσοχή πριν υπογράψουμε.
Link to comment
Share on other sites

Απάντηση για μία λύση, αλλά δυστυχώς όχι εφικτή είναι να μαγνητοφωνούμε κι εμείς όταν μιλάμε με εκπροσώπους εταιρειών, αφού τους ενημερώσουμε, πως για λόγους εγκυρότητας και διασφάλισης της συμφωνίας μας,κι εμείς όπως κι εσείς μαγνητοφωνούμε την συνομιλία....

Κι εκεί ρωτάτε ότι θέλετε..

Από την άλλη αφού δεν γίνετε, τουλάχιστον καταγράψτε κάθε φορά το όνομα του συνομιλητή, την ημέρα και την ώρα...για να μπορείτε να επικαλεστείτε την συνομιλία για ανταπόδειξη

Έτσι είναι, εάν έτσι νομίζετε !
Link to comment
Share on other sites

Εκανα αλλαγη το εταιρικο τηλεφωνο μου που ειχα συμβολαιο 7 χρονια σε cosmokarta και με εχει αφησει η cosmote 7 μερες χωρις τηλεφωνο!!!Ο λογος ειναι τεχνικος μου ειπαν γιαυτο δεν εχει γινει καρτοκινητο ακομα και εμενα οι πελατες μου δεν μπορουν να επικοινωνησουν μαζι μου 7 μερες τωρα και ποιος ξερει για ποσο ακομα!!Τι μπορω να κανω ρε παιδια?Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θέλω να ρωτησω αν αξίζει να μεταβω απο vodafone red1 και vodafone 200 που έχω τώρα σε συνδιασμό καποιες ειδικές εκπτώσεις στα 69 ευρώ μου πρότειναν απο cosmote το plus 65 στα 27.12 και το προς ολους 25 στα 16.80 περιμένω να με καλέσουν απο ΟΤΕ σήμερα να κάνω φορητότητα, θα με καλέσουν απ vodafone για αντι προσφορά; Edited by puntix
Link to comment
Share on other sites

οπως καθε 18μηνες ετσι και αυτες τις μερες εκανα αιτηση φορητοτητας στην vodafone το courrier ηρθε υπεγραψα συμβολαια και με πηρε τηλ η cosmote για αντιπροσφορα.πηρα το απεριοριστα 65 plus στα 20ε (μεσα ολες οι εκπτωσεις) για 18 μηνο συμβολαιο. περιμενω προσφορα απο vodafone ...
Link to comment
Share on other sites

οπως καθε 18μηνες ετσι και αυτες τις μερες εκανα αιτηση φορητοτητας στην vodafone το courrier ηρθε υπεγραψα συμβολαια και με πηρε τηλ η cosmote για αντιπροσφορα.πηρα το απεριοριστα 65 plus στα 20ε (μεσα ολες οι εκπτωσεις) για 18 μηνο συμβολαιο. περιμενω προσφορα απο vodafone ...

 

 

Τι περιλαμβάνουν οι εκπτώσεις που αναφέρεις και το πήρες σε αυτήν την τιμή;

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Αν και διαβάζοντας τις τελευταίες σελίδες έχω σχεδόν καλύψει τις απορίες μου αλλα έχω ακόμα κάποιους φόβους και επιφυλάξεις, ο λόγος ειναι ότι έχω κανει αίτηση για φορητότητα απο cosmote σε wind (μου έδωσε η wind τηλεφωνικά μια παρά πολυ καλη προσφορά για δυο νούμερα) και ειμαι στην φάση που περιμένω τηλέφωνο απο την cosmote για την αντιπρόταση τους. Η αλήθεια ειναι ότι δεν θέλω να φύγω απο την Cosmote αλλα φοβάμαι μήπως δεν πάρουν τηλέφωνο ή μήπως δεν μου δώσουν μια τόσο καλη προσφορά σαν της wind...
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...