Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και σε καταστήματα θα παίξει αυτό 100%(Γερμανός σίγουρα) από σήμερα, οι τιμές είναι χωρίς τέλη κινητής στα 32€ και 19.9€ για μόνη γραμμή και οικογενειακό πακέτο αντιστοιχα

 

1) Δηλαδή με τέλη μαζί τί τιμή βγαίνει; Είναι η καλύτερη τιμή της αγοράς;

 

2) Αν κάνω αίτηση φορητότητας σε μια εταιρία, έρθει ο κούριερ και υπογράψω και παραλάβω τη σιμ, αλλά μετά ξανασυμφωνήσω με την εταιρία μου, τί διαδικασία πρέπει να κάνω; Δηλαδή τη σιμ που παρέλαβα τί την κάνω; Πρέπει να ακυρώση τη φορητότητα και πώς; :confused:

Link to comment
Share on other sites

32χ 1.12 για μια γραμμή και για δύο γραμμές στα 44.8€ και οι δύο με όλα μέσα.. Παίρνεις το νούμερο σου και το πας wind ή Voda σε 3 μέρες και μετά κατευθείαν φορητοτητα επιστροφής στην κοσμοτε ώστε να πάρεις προσφορά.. Λογικά έτσι πάει
Link to comment
Share on other sites

32χ 1.12 για μια γραμμή και για δύο γραμμές στα 44.8€ και οι δύο με όλα μέσα.. Παίρνεις το νούμερο σου και το πας wind ή Voda σε 3 μέρες και μετά κατευθείαν φορητοτητα επιστροφής στην κοσμοτε ώστε να πάρεις προσφορά.. Λογικά έτσι πάει

 

Eγώ έκανα αίτηση φορητότητας στη βονταφον και μου έστειλαν συμβόλαιο και σιμ. Δεν έχω λάβει αντιπροσφορά από κοσμοτέ ακόμα. Αν συμφωνήσω με κοσμοτέ, πώς ακυρώνω με βονταφον; Πρέπει να τους στείλω και τη σιμ;

 

Ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω, αποφεύγω τις τηλεφωνικές πωλήσεις όπως ο γάτος τον pepe Le piu..
Link to comment
Share on other sites

Eγώ έκανα αίτηση φορητότητας στη βονταφον και μου έστειλαν συμβόλαιο και σιμ. Δεν έχω λάβει αντιπροσφορά από κοσμοτέ ακόμα. Αν συμφωνήσω με κοσμοτέ, πώς ακυρώνω με βονταφον; Πρέπει να τους στείλω και τη σιμ;

 

Ευχαριστώ. :)

 

Και εγώ αυτό ψάχνω τόσες μέρες. Ήταν να μου φέρουν Σήμερα τα συμβόλαια από Vodafone αλλά το ακύρωσα για αύριο μπας και μάθω τίποτα. Αν δεν μου κάνουν αντιπροσφορά από cosmote κάηκα. Εκτός του ότι έχω καλό σήμα στην cosmote kai lte σε πολλά σημεία στην Χαλκίδα και όλες μου οι επαφές είναι με cosmote. Άσε που φοβάμαι μήπως δεν πιάνω ούτε 3g με vodafone μετά.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό ψάχνω τόσες μέρες. Ήταν να μου φέρουν Σήμερα τα συμβόλαια από Vodafone αλλά το ακύρωσα για αύριο μπας και μάθω τίποτα. Αν δεν μου κάνουν αντιπροσφορά από cosmote κάηκα. Εκτός του ότι έχω καλό σήμα στην cosmote kai lte σε πολλά σημεία στην Χαλκίδα και όλες μου οι επαφές είναι με cosmote. Άσε που φοβάμαι μήπως δεν πιάνω ούτε 3g με vodafone μετά.

 

Aπό ότι έχω καταλάβει, αν δεν υπογράψουμε, πλέον δεν αποστέλλεται αίτημα φορητότητας στην κοσμοτέ για να μας κάνει αντιπροσφορά. :wacko:

 

Απλά θέλω να μάθω τη διαδικασία μετά για να ακυρώσω με βόνταφον.

Link to comment
Share on other sites

Aπό ότι έχω καταλάβει, αν δεν υπογράψουμε, πλέον δεν αποστέλλεται αίτημα φορητότητας στην κοσμοτέ για να μας κάνει αντιπροσφορά. :wacko:

 

Απλά θέλω να μάθω τη διαδικασία μετά για να ακυρώσω με βόνταφον.

 

Στέλνεις φαξ την ταυτότητα με τους δύο αριθμούς που θες να Ακυρώσεις στο τηλέφωνο 2104279290

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ εύκολη η ακύρωση φορητότητας, δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα αν δεν έχει παραληφθεί κάρτα sim. Αλλά και μετά τη φορητότητα μπορεί να γίνει υπαναχώρηση μέσα σε 14 μέρες, κι ας πουν τάχα μου ότι δε γίνεται.

 

Γι' αυτό προτείνω με έμφαση, μόνο τηλεφωνικά να γίνονται οι αιτήσεις φορητότητας (διαβάστε τις προηγούμενες σελίδες), όπου έχεις την προστασία των "συμβάσεων από απόσταση".

 

Αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω, για ποιο λόγο να μεταφέρει κανείς 1 αριθμό για 32 ευρώ στο Απεριόριστα 65; Τα 44 ευρώ είναι ok τιμή για 2 νουμερα, αλλά το πρώτο δεν το θεωρώ σπουδαία προσφορά.

 

Και θα πω το εξής: αν κάποιος βιαστεί και το κλείσει, όταν θα παρουσιαστούν (που έχουν ήδη υπάρξει) προσφορές στα 25, θα έχει χάσει στο 18μηνο 32-25=7, επί 18, μας κάνει πανω από 100 ευρώ. Ο καθένας βέβαια κάνει κουμάντο στην τσέπη του όπως επιθυμεί...

Edited by Stoic
Think Positive
Link to comment
Share on other sites

φοροτητοτητα μπορεις να κανεις οποτε γουσταρεις απλα θα πρεπει να πληρωσεις την εκπτωση παγιου καθε μηνα απο τον πρωτο που εκανες την ανανεωση της συνδεσης μεχρι την στιγμη που φευγεις...

 

Δηλαδη εγω που χω ανανεωσει πριν ενα μηνα στη βονταφον, μπορω να φυγω κ τωρα πληρωνοντας μονο την εκπτωση του ενος μηνος που χρησιμοποιησα το δικτυο της ;

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβω κατι. εγω εκανα μετα απο φορητοτητα σε βονταφον πριν 9 μηνες ανανεωση σε 2 αριθμους . στους οποιους μου εχουν μια εκπτωση αντι επιδωτησης και μια επιπλεον εκπτωση που μου εκαναν για να μεινω. το συμβολαιο ειναι 18μηνο. αν φυγω τωρα τι θα πληρωσω? 9 μηνες επι ολη την εκπτωση ή μονο την εκπτωση αντι επιδωτησης?
~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ εύκολη η ακύρωση φορητότητας, δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα αν δεν έχει παραληφθεί κάρτα sim. Αλλά και μετά τη φορητότητα μπορεί να γίνει υπαναχώρηση μέσα σε 14 μέρες, κι ας πουν τάχα μου ότι δε γίνεται.

 

Aν όμως παραληφθεί κάρτα σιμ, τί γίνεται; Αφού πλέον μόνο με την υπογραφή συμβολαίου, στέλνουν την αίτηση φορητότητας.

Link to comment
Share on other sites

Aν όμως παραληφθεί κάρτα σιμ, τί γίνεται; Αφού πλέον μόνο με την υπογραφή συμβολαίου, στέλνουν την αίτηση φορητότητας.

 

Τι εννοείς; Μαλλον λάθος τα έχεις καταλάβει. Τα έχουμε πει αναλυτικά τις προηγούμενες μέρες. "Ο συνδρομητής διατηρεί το δικαίωμα να υποβάλλει ακύρωση της αίτησης φορητότητας οποιαδήποτε στιγμή μέχρι την ενεργοποίηση της νέας του κάρτας SIM εάν πρόκειται για συνδρομητή κινητής τηλεφωνίας". Άλλο η αίτηση φορητότητας και άλλο η υπογραφή συμβολαίου.

 

Αν παραληφθεί κάρτα sim και έχει ενεργοποιηθεί στο νέο δίκτυο, έχεις το δικαίωμα υπαναχώρησης εντός 14 ημερών, αλλά μόνο αν έχεις κάνει την αίτηση φορητότητας τηλεφωνικά. Αλλιώς, μόνο νέα αίτηση φορητότητας.

 

 

Δηλαδη εγω που χω ανανεωσει πριν ενα μηνα στη βονταφον, μπορω να φυγω κ τωρα πληρωνοντας μονο την εκπτωση του ενος μηνος που χρησιμοποιησα το δικτυο της ;

 

Νομίζω ότι πρέπει να ζητήσεις να σου στείλουν το συμβόλαιό σου ή να ρωτήσεις απευθείας. Το "ποσοστό εκ του ποσού της συνολικής επιδότησης", που σου αποδίδεται τμηματικά και ισόποσα στο μηνιαίο λογαριασμό, και το οποίο ποσοστό πρέπει να επιστρέψεις αν καταγγείλεις τη σύμβαση, αναφέρεται συνήθως σε πίνακα ξεχωριστό, που από συμβόλαιο σε συμβόλαιο μπορεί να διαφέρει.

 

για να καταλαβω κατι. εγω εκανα μετα απο φορητοτητα σε βονταφον πριν 9 μηνες ανανεωση σε 2 αριθμους . στους οποιους μου εχουν μια εκπτωση αντι επιδωτησης και μια επιπλεον εκπτωση που μου εκαναν για να μεινω. το συμβολαιο ειναι 18μηνο. αν φυγω τωρα τι θα πληρωσω? 9 μηνες επι ολη την εκπτωση ή μονο την εκπτωση αντι επιδωτησης?

 

Κανονικά μόνο την έκπτωση αντί επιδότησης πρέπει να επιστρέψεις, δηλαδή συγκεκριμένο ποσοστό της.

Edited by Stoic
Think Positive
Link to comment
Share on other sites

ισχυει και η μετατροπη απο καρτοκινητη της κοσμοτε αν το δευτερο ομως νουμερο ειναι απο αλλη εταιρια
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στο red1 με 30,5 αλλα η κορη μου εχει γουατς απ κ της βγαινει γυρω στα 15. Θα μεταφερω το δικο μου στο απεριοριστα 65 κ το δικο της θα το κανω καρτοσυμβολαιο . Η τιμη κ για τα δυο μιας κ θα ναι οικογενειακο θα ναι απο 40 εως 45 αναλογως απο το προγραμμα καρτοσυμβολαιου που θα επιλεξει. Απευθυνθηκα αυτη τη φορα σε καταστημα της κοσμοτε μιας κ η τηλεφωνικη επικοινωνια ηταν ανεφικτη.
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στο red1 με 30,5 αλλα η κορη μου εχει γουατς απ κ της βγαινει γυρω στα 15. Θα μεταφερω το δικο μου στο απεριοριστα 65 κ το δικο της θα το κανω καρτοσυμβολαιο . Η τιμη κ για τα δυο μιας κ θα ναι οικογενειακο θα ναι απο 40 εως 45 αναλογως απο το προγραμμα καρτοσυμβολαιου που θα επιλεξει. Απευθυνθηκα αυτη τη φορα σε καταστημα της κοσμοτε μιας κ η τηλεφωνικη επικοινωνια ηταν ανεφικτη.

 

Επισης να αναφερω πως η τιμη αυτη στη vodafone ηταν σε συνδυασμο με τη hol. Σε περιπτωση που αποχωρουσα απο τη χολ θα ανεβαινε φυσικο το παγιο κ οι αντιστοιχοι φοροι.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στο red1 με 30,5 αλλα η κορη μου εχει γουατς απ κ της βγαινει γυρω στα 15. Θα μεταφερω το δικο μου στο απεριοριστα 65 κ το δικο της θα το κανω καρτοσυμβολαιο . Η τιμη κ για τα δυο μιας κ θα ναι οικογενειακο θα ναι απο 40 εως 45 αναλογως απο το προγραμμα καρτοσυμβολαιου που θα επιλεξει. Απευθυνθηκα αυτη τη φορα σε καταστημα της κοσμοτε μιας κ η τηλεφωνικη επικοινωνια ηταν ανεφικτη.

Ζήτησε φορητότητα σε καρτοκινητά. Καλύτερα να δειτε και τις πραγματικές σας ανάγκες.

Link to comment
Share on other sites

εφοσον εχεις και hol προταση μου ειναι να παρεις στο τμημα προσφορων της vodafone(2106702834) και να πεις αν φερω και δευτερο νουμερο στην vodafone σε οικογενειακο τι θα πληρωσω και για το δικο μου νουμερο αλλα και για το νεο...

με αυτα τα χρηματα που γραφεις μπορει να παρεις(δεν χανεις κατι να ρωτησεις) δυο red 1 και να εχεις και την εκπτωση της hol.

αυτη την στιγμη η vodafone δινει σε φορητοτητα ενος αριθμου to red 1 me hol 24,19 και σε οικογενειακο me hol το ενα νουμερο στα 19,35 και το δευτερο στα 21,5

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα κ τους πηρα πριν αποφασισω να κανω τη μεταφορα. Το μονο που μου προσφεραν ηταν μια μικρη εκπτωση στο δευτερο νουμερο κ η τιμη για το δικο μου ηταν ακατεβατη.
Link to comment
Share on other sites

Και σε καταστήματα θα παίξει αυτό 100%(Γερμανός σίγουρα) από σήμερα, οι τιμές είναι χωρίς τέλη κινητής στα 32€ και 19.9€ για μόνη γραμμή και οικογενειακό πακέτο αντιστοιχα

 

Σωστός! Με σημερινή ενημέρωση, και τα καταστήματα θα παίξουν με το 65αρι στα 35,8 για μονή γραμμή και στα 22,4 για οικογενειακό, αρκεί να είναι φορητότητα. Ακόμη και φορητότητα από καρτοκινητό!! Που σημαίνει ότι μπορούν να εξυπηρετηθούν και νέες συνδέσεις με το γνωστό τρόπο.

 

Με λίγα λόγια, ακόμα και καρτοκινητό κοσμοτέ μπορεί να κάνει το πρόγραμμα αρκεί πρώτα να κάνει φορητότητα σε καρτοκινητή άλλης εταιρίας.

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα αίτηση φορητότητας στην cosmote στο απεριόριστα 65 με 36,68 τελική τιμή. Αν κάποιος έχει κάνει από Vodafone φορητότητα στην cosmote και στο συγκεκριμένο πρόγραμμα, ας ενημερώσει τι αντιπροσφορά του έκαναν από τη Vodafone.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο πρόγραμμα unlimited 25 με 120 mb Internet. Ενώ σήμερα σερφάρα μου έρχεται μήνυμα ότι έχω καταναλώσει το 80% του πακέτου. Με το που ήρθε το μήνυμα έκλεισα αμέσως τα δεδομένα. Μπαίνω στο cosmote account και βλέπω διαθέσιμο υπόλοιπο 0 mb. Που σημαίνει ότι χρησιμοποίησα έξτρα. Το μήνυμα της cosmote ήταν ακριβώς:

EXETE KATANAΛΩΣEI TO 80% TΩN ΔΩPEAN MB TOY ΠPOΓPAMMATOΣ ΣAΣ. TEΛEYTAIA ENHMEPΩΣH 19:05:40 18/09/13. YΠENΘYMIZOYME OTI H ΔΩPEAN XPHΣH ΣAΣ ΘA ANANEΩΘEI ΣTIΣ 27/09/13.

Το μήνυμα όμως στάλθηκε 20:27. Δηλαδή σχεδόν μιάμιση ώρα μετά. Δηλαδή σερφάρα πέρα από το πακέτο μου χωρίς να έχω ειδοποιηθεί έγκαιρα. Καινούργιες πρακτικές??? Λέτε να τους στείλω email?

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...