Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κλεισες και το ξανανοιξες το κινητο;

 

Ισαμε 10 φορες

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

αυτό θέλω να κάνω.... μέσω τον sites wind ή voda επιλογή ενός απο τα προγράμματα που έχουν για την εικονική φορητότητα και μόνο, μήπως και με καλέσουν απο cote για αντιπροσφορά.

αν δεν το κάνουν, θα αναγκαστώ να φύγω και να επωφεληθώ των χαμηλότερω τιμών που προσφέρει προπαντώς η wind ακόμα και σε 12μηνο συμβόλαιο

 

Το ίδιο σκέφτομαι και εγώ... Φέτος η Cosmote μου δίνει από 48-110 euro για συσκευή ή έκπτωση παγίου από 4-5 euro ανά μήνα. Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν αξίζει η εικονική φορητότητα ή καλύτερα αν πιάνει το "κόλπο" και βρεθούμε λίγο παραπάνω κερδισμένοι. Η εμπειρία σας τι σας έχει δείξει;

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο σκέφτομαι και εγώ... Φέτος η Cosmote μου δίνει από 48-110 euro για συσκευή ή έκπτωση παγίου από 4-5 euro ανά μήνα. Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν αξίζει η εικονική φορητότητα ή καλύτερα αν πιάνει το "κόλπο" και βρεθούμε λίγο παραπάνω κερδισμένοι. Η εμπειρία σας τι σας έχει δείξει;

Εγώ για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια σκέφτομαι να φύγω από την cosmote. Δεν μπορεί σε νέους πελάτες να προσφέρει 4.5 πάγια δώρο και σε παλιούς όπως εγώ να προσφέρει στο πρόγραμμα unlimited 60, 5 ευρώ το μήνα, δηλαδή ένα πάγιο. Tragic....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια σκέφτομαι να φύγω από την cosmote. Δεν μπορεί σε νέους πελάτες να προσφέρει 4.5 πάγια δώρο και σε παλιούς όπως εγώ να προσφέρει στο πρόγραμμα unlimited 60, 5 ευρώ το μήνα, δηλαδή ένα πάγιο. Tragic....

 

Είναι γεγονός... Σκέφτομαι ότι το Wind to All 55 (38,5 Euro για online αίτηση) είναι μια καλή ευκαιρία για την περίπτωσή μου (από Cosmote Απεριόριστα 45 με Internet Παλιό), θα πληρώνω τα ίδια αλλά θα έχω 500MB παραπάνω!!!

 

Θα κάνω αίτηση για φορητότητα και θα περιμένω, και στις 2 περιπτώσεις κερδισμένος θα βγω. Εσύ για που προσανατολίζεσαι;

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός... Σκέφτομαι ότι το Wind to All 55 (38,5 Euro για online αίτηση) είναι μια καλή ευκαιρία για την περίπτωσή μου (από Cosmote Απεριόριστα 45 με Internet Παλιό), θα πληρώνω τα ίδια αλλά θα έχω 500MB παραπάνω!!!

 

Θα κάνω αίτηση για φορητότητα και θα περιμένω, και στις 2 περιπτώσεις κερδισμένος θα βγω. Εσύ για που προσανατολίζεσαι;

Η πρώτη μου επιλογή μετά την cosmote είναι η vodafone γιατί έχει το δεύτερο μεγαλύτερο δίκτυο, οπότε τα απεριόριστα θα βολέψουν περισσότερο...και τσατιστώ πολύ το γυρίζω και σε κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μου επιλογή μετά την cosmote είναι η vodafone γιατί έχει το δεύτερο μεγαλύτερο δίκτυο, οπότε τα απεριόριστα θα βολέψουν περισσότερο...και τσατιστώ πολύ το γυρίζω και σε κάρτα.

 

Για μένα το 1GB της Wind είναι πολύ μεγάλη υπόθεση... Και βλέποντας τους τελευταίους 4-5 λογαριασμούς δεν ξεπερνάω ποτέ τα 400 λεπτά ομιλίας... Να δεις που τελικά θα πάω στην Wind και δε θα δεχτώ την προσφορά της Cosmote :p:p:p

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Τοσο πολυ μενεις χωρις σημα αν το κανεις καρτα?

 

Από τη στιγμή που σταματάει να λειτουργεί, θα ξαναλειτουργήσει σαν καρτοκινητό πλέον εντός 2 24ώρων το αργότερο. Συνήθως γίνεται γρηγορότερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχω το απέριοριστο 20 στο κινητό μου. Τα λεπτά και μηνύματα προς καρτοσυμβόλαια Cosmote είναι μέσα στα 1500 ή χρεώνονται στα 30 που έχω προς τα άλλα δίκτυα.?? Ευχαριστώ..
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι είναι προς cosmote είναι μέσα, επομένως και προς καρτοσυμβόλαια.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα τη βοηθεία σας...

 

Έχω πάρει μια προσφορά για ανανέωση του συμβολαίου μου από την Cosmote περίπου 200 Ευρώ.

Η πρόταση έγινε μετά από αίτηση φορητότητας και μου είπαν ότι η ανανέωση μπορεί να γίνει μόνο στον Γερμανό ή σε κατάστημα Cosmote (και όχι στο Πλαίσιο π.χ.)

Παράλληλα μου έγινε μια πρόταση για μεταφορά 3 εταιρικών αριθμών από τη Vodafone στην Cosmote με επιδότηση επίσης 200 Ευρώ.

 

Το θέμα είναι ότι θα ήθελα να συνδυάσω τις 2 επιδοτήσεις να πάρω κάποια καλύτερη συσκευή από το να πάρω 2 των 200 ευρώ. Επίσημα για τυπικούς λόγους (όπως μου είπαν) δεν γίνεται η ενσωμάτωση του ατομικού συμβολαίου στο εταιρικό.

 

Έχει αντιμετωπίσει κανένας παρόμοιο πρόβλημα? Καμιά καλή ιδέα πως να ξεπεραστεί το θέμα? Είναι πάντως γελοίο πιστεύω να μη δίνεται δυνατότητα η μεταφορά της πίστωσης του ποσού αφού ουσιαστικά στο ίδιο κατάστημα και για ίδιο προιόν προορίζεται!

 

ΥΓ. Αν κάποιος δουλεύει σε κατάστημα Cosmote/Γερμανός και θα ήθελε να βοηθήσει κάνοντας αυτός την ανανέωση/σύνδεση ας μου στείλει πμ. Αλλιώς μάλλον θα πρέπει να σκεφτώ την πώληση του ενός κινητού για να χρησιμοποιήσω το ποσό για ακριβότερο κινητό.

 

Ευχαριστώ και συγνώμη για το σεντόνι :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειχα μια συνδεση στην cosmote και εκανα αιτηση φορητοτητας στην vodafone που μου δινουν 240€ επιδοτηση στο unlimited 45!

με πηραν απο cosmote και μου ειπαν οτι στο ιδιο προγραμμα μου δινουν 360€ επιδοτηση και 10% εκπτωση στο παγιο μου!

υπαρχει κανενας τροπος να παρω αυτην την επιδοτιση στην vodafone?

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειχα μια συνδεση στην cosmote και εκανα αιτηση φορητοτητας στην vodafone που μου δινουν 240€ επιδοτηση στο unlimited 45!

με πηραν απο cosmote και μου ειπαν οτι στο ιδιο προγραμμα μου δινουν 360€ επιδοτηση και 10% εκπτωση στο παγιο μου!

υπαρχει κανενας τροπος να παρω αυτην την επιδοτιση στην vodafone?

Αφού σου έδωσε η cosmote, στην οποία βρίσκεσαι, καλύτερη προσφορά γιατί να φύγεις;

Δεν ήταν εικονική η φορητότητα που έκανες;

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειχα μια συνδεση στην cosmote και εκανα αιτηση φορητοτητας στην vodafone που μου δινουν 240€ επιδοτηση στο unlimited 45!

με πηραν απο cosmote και μου ειπαν οτι στο ιδιο προγραμμα μου δινουν 360€ επιδοτηση και 10% εκπτωση στο παγιο μου!

υπαρχει κανενας τροπος να παρω αυτην την επιδοτιση στην vodafone?

 

γιατί να φυγεις! ας μου κάνουν και μένα κάτι τέτοιο και να δείς πως μένω!

 

ήδη για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους, ξεκίνησα διαδικασία φορητότητας στην Wind. Ελπίζω να λάβω κλήση και εγώ με μια καλή αντιπρόταση.Συνήθως πόσο σύντομα παίρνουν τηλέφωνο ( αν μπούν στον κόπο...)

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειχα μια συνδεση στην cosmote και εκανα αιτηση φορητοτητας στην vodafone που μου δινουν 240€ επιδοτηση στο unlimited 45!

με πηραν απο cosmote και μου ειπαν οτι στο ιδιο προγραμμα μου δινουν 360€ επιδοτηση και 10% εκπτωση στο παγιο μου!

υπαρχει κανενας τροπος να παρω αυτην την επιδοτιση στην vodafone?

 

Σε φίλο μου στο πρόγραμμα unlimited 70 του δώσανε έκπτωση στο πάγιο 5 ευρώ για 12μηνο και 6 ευρώ για 18 μηνο (χωρίς καμία επιδότηση για συσκευή). Η vodafone του έδωσε το πρόγραμμα στα 57 ευρώ και 3 πάγια δώρο. Έκανε άιτηση φορητότητας προχθές, αύριο παραλαμβάνει κάρτες και η cosmote ούτε καν πήρε τηλέφωνο.

Σε μένα σε οικογενειακό πακέτο στο πρόγραμμα 35 μου δώσανε 3 ευρώ για 12μηνο και 4 ευρώ για 18μηνο. Στον άλλο αριθμό που είναι στο πρόγραμμα 60 δεν έχει βγει ακόμη η επιδότηση. Δεν υπάρχει περίπτωση να μείνω....θα πληρώσω περισσότερο από πέρυσι.

υ.γ. Μήπως η επιδότηση που σου δώσανε είναι για 24 μηνο συμβόλαιο και για iphone?

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και τρεις μήνες με παίρνουν σε ακατάλληλες ώρες από την wind αλλά και από την COSMOTE...λέει κοινώς εκπρόσωπος είναι και ξέρουν και το επίθετο μου.

 

Δεν έδωσα πουθενά τον αριθμό μου και σε κανέναν διαγωνισμό. Πως μπορώ να κινηθώ και που να απευθυνθώ;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και τρεις μήνες με παίρνουν σε ακατάλληλες ώρες από την wind αλλά και από την COSMOTE...λέει κοινώς εκπρόσωπος είναι και ξέρουν και το επίθετο μου.

 

Δεν έδωσα πουθενά τον αριθμό μου και σε κανέναν διαγωνισμό. Πως μπορώ να κινηθώ και που να απευθυνθώ;

 

http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,134239&_dad=portal&_schema=PORTAL

Link to comment
Share on other sites

 

δηλαδή; ... Να πάρω τον παροχο μου και να του πω ότι δεν θέλω να λαμβάνω τηλέφωνά; Και θα δουλέψει;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

με πήραν χτές για αντιπρόταση...

αφού άκουσαν οτι είχα να τους πω, ( wind με 24μηνο στο 45, μου δίνουν Iphone 4S16αρι δωρεάν...

πάμε στα άλλα.

 

Cote, Να παραμείνω στο απερ. 35 παλαιό, με 10% έκπτωση και 125€ επιδότηση για οποιδήποτε συσκευή

ή 10% και 390€ γισ επιδότηση Iphone.....

Δευτέρα θα απαντήσω, αντί της συσκευής θα δώ αν μπορώ να πάρω το μεγαλύτερο μέρος της επιδότησης που δίνουν ώς επιπλέον έκπτωση.

Edited by porcupine

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλή εβδομάδα,

 

εν τέλει παραμένω στην Cote, Απερ. 35 παλαιό. για 12 μήνες το σύνολο μαζί με τα τέλη, στα 30,3€ :happy:

αρκετά καλά θα έλεγα.

μπορούσα και 18μηνο με 29,7€ με όλα τα τέλη και φόρους αλλά δεν πειράζει.

για να πήγαινα στο 45 ώστε να είχα και το Internet, θα μου πήγαινε περί τα 36,5€ με τα τέλη για 12 μήνες, τελικά το άφησα γιατί τα σφιξίματα ειναι πολλά...

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

το περσινό συμβόλαιο που έληξε 29/4 πλήρωνα τελική περί τα 32,5€ έχοντας κάνει χρήση επιδότησης ώς έκπτωση παγίου και έκπτωση 5%

οπότε φέτος κατάφερα να πάρω καλύτερους όρους και τιμή.

ουσιαστικά ειναι ο τρίτος μου χρόνος που ξεκίνησε με το παλαιό απεριόριστα 35 και μέχρι στιγμής δεν έχω πληρώσει την κανονική του τιμή.

1ος χρόνος ήταν με προσφορά μείον 10€ στο δεύτερο όπως είπα περί τα 32,5€ και τώρα στα 30,3€ :happy:

η wind μου έδινε το 45 στα 35€ περίπου με τα τέλη για 12 μήνες.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αν τα υπογίζω σωστά, σου έκαναν έκπτωση περίπου 25% της αρχικής τιμής του Παλαιού Απερ. 35. Edited by ankouts
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλά τα υπολογίζεις! στο τσάκ με κράτησαν πριν τους φύγω. :lol:

για μένα πάντως κανείς δεν πρέπει να τους κάνει 24μηνα συμβόλαια μιας και τα δεδομένα ειναι εξαιρετικά ασταθή.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μου έβγαλε «δυνατότητα ανανεωσης» στο myaccount. Αυτό σημαίνει πως εχω επιδότηση; Πήγα στον γερμανό και μου λέει οτι δεν βλέπεις κατι ..
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι σε κάποιους δίνουν και επιδότηση συσκευής μαζί με την έκπτωση. Απλά δεν έχω καταλάβει σε ποιους το κάνουν αυτο.

 

EDIT:

Σύμφωνα με αυτο που είπες παραπάνω "Cote, Να παραμείνω στο απερ. 35 παλαιό, με 10% έκπτωση και 125€ επιδότηση για οποιδήποτε συσκευή

ή 10% και 390€ γισ επιδότηση Iphone....."

 

Αν δε κάνω λάθος, τελικά σου έκανα κατά κάτι λιγότερο ? Ή δεν ενσωμάτωσαν την επιδότηση ως επιπλέον έκπτωση και στο έκαναν -25%.

 

EDIT2:

Προφανώς όταν κάνουν προσφορά με έκπτωση και επιδότηση, την επιδότηση δεν την δίνουν ολόκληρη ως επιπλέον έκπτωση. Αν κάποιος το ξέρεο καλά το θέμα ας ενημερώσει.

Edited by ankouts
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...