Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εμενα η επιδοτηση βγαινει 7 Δεκεμβριου μπορω να κανω χρηση της τον Ιουνιο η θα μου κανει νερα η cosmote?:rolleyes:

 

απο τη στιγμη που βγαινει επιδοτηση σημαινει πως δεν δεσμευεσαι απο την εταιρεια..αν κανεις χρηση της επιδοτησης αυτοματα ''δεσμευεσαι'' για αλλους 12 μηνες(με την κανονικη χρηση και οχι με καποια προσφορα).Αυτο σημαινει πως μπορεις να την παρεις τον Ιουνιο αλλα μεχρι τοτε ειναι πολυ πιθανο να υπαρξουν αλλαγες στο ποσο ή στις προσφορες.Π.χ τωρα μπορει να σου πουν πως εχεις 100ευρω και τον Ιουνιο να σου πουν πχ 80 ή να τρεχει καποια προσφορα και να εχεις 120(σπανιο μεν αλλα ποτε δεν ξερεις).

Τον Οκτωβριο του 2009 πηρα μια επιδοτηση 80 ευρω και τον Απριλιο του 2010 ετρεχε μια προσφορα της cosmote βασει της οποιας μονο τον Απριλιο διπλασιαζαν ολα τα ποσα..θα επαιρνα δηλαδη 160ευρω..αλλα που να το ξερεις..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

απορία:

έχω ένα αρκετά παλιό πρόγραμμα (cosmote 120') το οποίο λήγει αύριο. Τι να πάρω; (Τόσα χρόνια απλά το ανανεώνω με απλή ανανέωση και το πάγιό μου κυμαίνεται 25-35 ευρώ)

 

χρήση: προς όλες τις εταιρίες, απλά θα ήθελα και κανα mb 3g...

 

τι πρόγραμμα να πάρω;

όλα καλά;
Link to comment
Share on other sites

απορία:

έχω ένα αρκετά παλιό πρόγραμμα (cosmote 120') το οποίο λήγει αύριο. Τι να πάρω; (Τόσα χρόνια απλά το ανανεώνω με απλή ανανέωση και το πάγιό μου κυμαίνεται 25-35 ευρώ)

 

χρήση: προς όλες τις εταιρίες, απλά θα ήθελα και κανα mb 3g...

 

τι πρόγραμμα να πάρω;

 

Στο Cosmote Απεριόριστα 25 έχεις με 25 ευρώ 1500' και 1500 SMS προς όλα τα Cosmote , 50' προς τα υπόλοιπα δίκτυα(κινητά και σταθερά) 50 νομίζω SMS προς τα υπόλοιπα δίκτυα και 100ΜΒ Mobile Internet.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Φιλε narco 7 μου αρεσει η ιδεα σου.Ημουν σε σκεψεις για FROG αλλα δε ξερω αν θα μου ερχεται το ολο χρηματικο ποσο μια απο τα ιδια.Ειδα οτι η Frog εχει τη μιση χρεωση.
Link to comment
Share on other sites

@soublaki-3 στέλνω 5-10 sms / μήνα

@tsabasid ευχαριστώ για τις απαντήσεις μάλλον θα το προτιμήσω

όλα καλά;
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις ποσο ειναι το τελικο παγιο στο unlimited 25 αν κανεις την αιτηση απο το ιντερνετ και βαλεις αντι για επιδοτηση μειωση στο παγιο?
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις ποσο ειναι το τελικο παγιο στο unlimited 25 αν κανεις την αιτηση απο το ιντερνετ και βαλεις αντι για επιδοτηση μειωση στο παγιο?

 

Με 18μηνη δέσμευση και μείωση παγίου αντί επιδότησης βγαίνει στα 21,8ευρώ το μήνα. Από κατάστημα όμως. Για internet δε γνωρίζω.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Με 18μηνη δέσμευση και μείωση παγίου αντί επιδότησης βγαίνει στα 21,8ευρώ το μήνα. Από κατάστημα όμως. Για internet δε γνωρίζω.

 

Μαλιστα. Η δεσευση ειναι κατι που καθοριζεται σε 12/18/24 μηνες και μπορεις να επιλεξεις?

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Η δεσευση ειναι κατι που καθοριζεται σε 12/18/24 μηνες και μπορεις να επιλεξεις?

Όχι είναι ανάλογα το πρόγραμμα και την επιδότηση που θα επιλέξεις, δηλαδή για αυτό που θες και σύμφωνα με αυτά που γράφουν οι παραπάνω είναι 18μηνη η δέσμευση δεν μπορείς να επιλέξεις άλλη. Το συγκεκριμένο πρόγρμμα αφού προσφέρει αυτή την δέσμευση αυτή επιλέγεις εκτός αν πάρεις άλλο πρόγραμμα με μικρότερη δέσμευση

Μέχρι στιγμής οι δεσμεύσεις είναι 12/18/24μηνες στα προγράμματα

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι ανάλογα το πρόγραμμα και την επιδότηση που θα επιλέξεις, δηλαδή για αυτό που θες και σύμφωνα με αυτά που γράφουν οι παραπάνω είναι 18μηνη η δέσμευση δεν μπορείς να επιλέξεις άλλη. Το συγκεκριμένο πρόγρμμα αφού προσφέρει αυτή την δέσμευση αυτή επιλέγεις εκτός αν πάρεις άλλο πρόγραμμα με μικρότερη δέσμευση

Μέχρι στιγμής οι δεσμεύσεις είναι 12/18/24μηνες στα προγράμματα

 

Οι παροχές του κάθε προγράμματος δεν επηρεάζονται από τη διάρκεια της δέσμευσης. Δηλαδή το κάθε πακέτο είναι το ίδιο είτε κάνεις 12μηνη είτε 24μηνη δέσμευση. Αυτό που αλλάζει είναι η αντίστοιχη "¨επιδότηση" που στη δική μου περίπτωση μεταφράζεται σε έκπτωση στο πάγιο.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Οι παροχές του κάθε προγράμματος δεν επηρεάζονται από τη διάρκεια της δέσμευσης. Δηλαδή το κάθε πακέτο είναι το ίδιο είτε κάνεις 12μηνη είτε 24μηνη δέσμευση. Αυτό που αλλάζει είναι η αντίστοιχη "¨επιδότηση" που στη δική μου περίπτωση μεταφράζεται σε έκπτωση στο πάγιο.

 

Φίλε δεν νομίζω πως είναι καλύτερη λύση 18μηνο με πίστωση. Σκέψου αν έχεις π.χ 120€ σε 12μηνο θα είναι 120/12=10€ το μήνα, ενώ αν έχεις 200€ σε 18μηνο θα είναι 200/18=11€ το μήνα. Οπότε καλύτερα 12μηνο και μετά πάλι αναβάθμιση!

Νομίζω με αυτή τη λογική μπαίνει πίστωση (αν μπαίνει σε 18μηνο)...

18μηνο και 24μηνο συμφέρει μόνο σε υπερεπιδοτήσεις (iPhone κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Όπως τον βολεύει τον καθένα παιδιά, εγώ έκανα 18μηνο διότι το θέλω ούτως η αλλως για μεγάλο χρονικό διάστημα και είπα να επωφεληθώ από την extra εκπτωση.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω δηλαδη..Επειδη δεν ειμαι της αλλαγης συσκευων ενω το να γλυτωνω παγιο με βολευει. Μπορω να κανω δεσμευση μεχρι 24 μηνες και αυτο θα μου δωσει την μεγαλυτερη επιδοτηση με μειωση στο παγιο. Αυτο γινεται και στο 20 και στο 25? Μιλαω για unlimited.

 

Επισης ολα εχουν εξτρα εκπτωση με αιτηση απο το ιντερνετ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, εδώ και χρόνια έχω Cosmote 120 και ένα έξτρα νούμερο Q, κυρίως για το Mobile internet που είχε. Πλέον δε με συμφέρει το Q και θα το κόψω. Σκέφτομαι με την ευκαιρία να πάω στο Απεριόριστα 25 που φαίνεται να ταιριάζει στις ανάγκες μου. Αυτό που με ανησυχεί πολύ είναι τα 100 ΜΒ που δίνει. Υπάρχει τρόπος να του βάζεις όριο τα 100 ΜΒ, ώστε σε περίπτωση που από βλακεία τα ξεπεράσω να μου κόβει την σύνδεση internet και να μη με χρεώνει; Η εταιρία προστατεύει τον πελάτη της από υπέρογκες χρεώσεις; Ξέρω ότι μπορεί να κοιτάω τον μετρητή του κινητού αλλά θέλω κάτι ποιο αξιόπιστο. Στην Q τόσα χρόνια είχα κάρτα και δε με ένοιαζε, αλλά με την σύνδεση φοβάμαι μη γίνει καμιά στραβή και πληρώσω τα μαλιοκέφαλα μου! Προσωπικά μου έχει τύχει να ανοίξω το google maps και να μου τελειώσει σε 5 λεπτά την κάρτα Q χωρίς να το πάρω χαμπάρι. Μην έχουμε τα ίδια και χειρότερα με την Cosmote.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, εδώ και χρόνια έχω Cosmote 120 και ένα έξτρα νούμερο Q, κυρίως για το Mobile internet που είχε. Πλέον δε με συμφέρει το Q και θα το κόψω. Σκέφτομαι με την ευκαιρία να πάω στο Απεριόριστα 25 που φαίνεται να ταιριάζει στις ανάγκες μου. Αυτό που με ανησυχεί πολύ είναι τα 100 ΜΒ που δίνει. Υπάρχει τρόπος να του βάζεις όριο τα 100 ΜΒ, ώστε σε περίπτωση που από βλακεία τα ξεπεράσω να μου κόβει την σύνδεση internet και να μη με χρεώνει; Η εταιρία προστατεύει τον πελάτη της από υπέρογκες χρεώσεις; Ξέρω ότι μπορεί να κοιτάω τον μετρητή του κινητού αλλά θέλω κάτι ποιο αξιόπιστο. Στην Q τόσα χρόνια είχα κάρτα και δε με ένοιαζε, αλλά με την σύνδεση φοβάμαι μη γίνει καμιά στραβή και πληρώσω τα μαλιοκέφαλα μου! Προσωπικά μου έχει τύχει να ανοίξω το google maps και να μου τελειώσει σε 5 λεπτά την κάρτα Q χωρίς να το πάρω χαμπάρι. Μην έχουμε τα ίδια και χειρότερα με την Cosmote.

 

Έχεις τη δυνατότητα να ελέγχεις μέσω της υπηρεσίας ελέγχου υπολοίπου http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T21/xml/Personal__service__serviceElegxosYpoloipou/section/MobileServices εκτός από το υπόλοιπο του χρόνου ομιλίας και το υπόλοιπο του όγκου δεδομένων από τα 100 Mb, που δεν έχουν καταναλωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τη δυνατότητα να ελέγχεις μέσω της υπηρεσίας ελέγχου υπολοίπου http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T21/xml/Personal__service__serviceElegxosYpoloipou/section/MobileServices εκτός από το υπόλοιπο του χρόνου ομιλίας και το υπόλοιπο του όγκου δεδομένων από τα 100 Mb, που δεν έχουν καταναλωθεί.

 

ναι απο εκει ελεγχεις το υπολοιπο σου σε οτι σου παρεχει το οικονομικο σου προγραμμα!Απλα προσεξε μολις το ενεργοποιησεις μεχρι την εκδοση του 1ου σου λογαριασμου γιατι ειναι αναλογικα τα mb και ο χρονος ομιλιας προς τριτους αν θυμαμαι καλα.Τι συσκευη εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..

 

Είμαι έτοιμος να κάνω φορητότητα από Vodafone σε Cosmote.. Ο λόγος, η προσφορά 24μηνο στο 55 και ένα iphone4 8gb δωρεάν και απεναντίας η vodafone 8 χρονια πελάτης με "παραμέλησε". Ας πρόσεχε..

 

Τέλος πάντων, επειδή ζούμε σε δύσκολους καιρούς και μπορεί να ξενιτευτούμε το επόμενο 6μηνο, χρόνο, η περίπτωση διακοπής του συμβολαίου, πόσο θα μου κοστίσει?? Η αποπληρωμή της συσκευής πώς κοστολογείται με την διακοπή?? Γνωρίζει κάποιος??

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ναι απο εκει ελεγχεις το υπολοιπο σου σε οτι σου παρεχει το οικονομικο σου προγραμμα!Απλα προσεξε μολις το ενεργοποιησεις μεχρι την εκδοση του 1ου σου λογαριασμου γιατι ειναι αναλογικα τα mb και ο χρονος ομιλιας προς τριτους αν θυμαμαι καλα.Τι συσκευη εχεις;

Έχω ένα Nokia 5800 XM. Απλά αντί να ελέγχεις τα MB, θα προτιμούσα η cosmote να προσφέρει φραγή όταν τελειώσει η κατανάλωση των δωρεάν ΜΒ. Μερικές φορές τα ΜΒ κατεβαίνουν τόσο γρήγορα που δεν προλαβαίνεις να το τσεκάρεις, άσε που αν είχε φραγή δεν θα είχες και το άγχος να τσεκάρεις κάθε λίγο και λιγάκι πόσα MB έχεις καταναλώσει.

Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις λίγο καλύτερα αυτό με την ενεργοποίηση του 1ου λογαριασμού και τα αναλογικά ΜΒ, επειδή δεν πολυκατάλαβα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Nokia 5800 XM. Απλά αντί να ελέγχεις τα MB, θα προτιμούσα η cosmote να προσφέρει φραγή όταν τελειώσει η κατανάλωση των δωρεάν ΜΒ. Μερικές φορές τα ΜΒ κατεβαίνουν τόσο γρήγορα που δεν προλαβαίνεις να το τσεκάρεις, άσε που αν είχε φραγή δεν θα είχες και το άγχος να τσεκάρεις κάθε λίγο και λιγάκι πόσα MB έχεις καταναλώσει.

Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις λίγο καλύτερα αυτό με την ενεργοποίηση του 1ου λογαριασμού και τα αναλογικά ΜΒ, επειδή δεν πολυκατάλαβα;

 

σε ρωτησα για την συσκευη γιατι πχ αν ειχες android υπαρχουν αρκετες αξιοπιστες εφαρμογες (απο προσωπικη χρηση :)).σε οτι αφορα την φραγη λειτουργουν οπως ο χρονος ομιλιας,ακομα και αν εχεις εξαντλησει το χρονο μπορεις να συνεχισεις να μιλας..δυστυχως για την ωρα τουλαχιστον δε νομιζω να μπορεις να το κανεις.

Τωρα αυτο που σου ειπα για τον λογαριασμο εχει ως εξης:

πας πχ 1 Δεκεμβριου και ενεργοποιεις το συμβολαιο.μετα απο περιπου 15 μερες εκδιδεται ο πρωτος λογαριασμος ο οποιος εχει αναλογικα παγια για την περιοδο απο 1 Δεκεμβριου εως 15 Δεκεμβριου και ενα ακεραιο παγιο για τον επομενο μηνα.Για το διαστημα απο 1 Δεκεμβριου εως 15 εχεις ομως και τα μισα mb (αφορα δηλαδη χρηση και παγιο για 15 μερες)..Στα απεριοριστα προγραμματα αν θυμαμαι καλα ολα πανε αναλογικα μεχρι την εκδοση του 1ου λογαριασμου ,εκτος απ τον χρονο ομιλιας προς cosmote.προσεξε και κατι ακομα,οταν κανεις την ενεργοποιηση του συμβολαιου σου ρωτησε καθε ποτε θα εκδιδεται ο λογαριασμος σου και αν για το 1ο δεκαπενθημερο θα λειτουργει η υπηρεσια ελεγχου υπολοιπου...Γενικα επειδη και εγω ειχα το αγχος περι χρεωσεων κατεφυγα σε καρτοσυμβολαιο..στην χειροτερη σου τελειωνουν οι μοναδες και τρως φραγη μεχρι να βαλεις καρτα ανανεωσης..:happy:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..

 

Είμαι έτοιμος να κάνω φορητότητα από Vodafone σε Cosmote.. Ο λόγος, η προσφορά 24μηνο στο 55 και ένα iphone4 8gb δωρεάν και απεναντίας η vodafone 8 χρονια πελάτης με "παραμέλησε". Ας πρόσεχε..

 

Τέλος πάντων, επειδή ζούμε σε δύσκολους καιρούς και μπορεί να ξενιτευτούμε το επόμενο 6μηνο, χρόνο, η περίπτωση διακοπής του συμβολαίου, πόσο θα μου κοστίσει?? Η αποπληρωμή της συσκευής πώς κοστολογείται με την διακοπή?? Γνωρίζει κάποιος??

 

Ευχαριστώ.

 

 

Φιλε η αποσβεση παει αναλογα με το συμβολαιο που θα υπογραψεις και εγω προσωπικα δεν θα εκανα διετες συμβολαιο με τιποτα!ποσο μαλλον οταν η συσκευη που θα παρεις κοστιζει κοντα στα 500 και θα πρεπει τον πρωτο καιρο να επιστρεψεις πολυ μεγαλο αντιτιμο σε περιπτωση διακοπης....απο μενα μακρια του....και σαν χρηστης iphone ipad2 τα 8γκιγκα μνημης ειναι λιγα....

galaxy note 2,iphone5,ipad3....kai keep walking!
Link to comment
Share on other sites

ναι απο εκει ελεγχεις το υπολοιπο σου σε οτι σου παρεχει το οικονομικο σου προγραμμα!Απλα προσεξε μολις το ενεργοποιησεις μεχρι την εκδοση του 1ου σου λογαριασμου γιατι ειναι αναλογικα τα mb και ο χρονος ομιλιας προς τριτους αν θυμαμαι καλα.Τι συσκευη εχεις;

 

 

για τα Android υπάρχει το Cosmote Info.

 

Δεν μετραει απλά κανει την βρωμικη δουλειά στέλνει τα μυνήματα και παιρνει τις απαντησεις και στις εμφανιζει οποτε αξιοπιστα παντα ξερεις που βρισκεσαι

ακόμα και τα αναλογικα απο εκει θα τα δεις

 

ss-480-0-6 ss-480-1-6

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Προφανώς ένα τέτοιο προγραμματάκι χρειάζομαι - από την στιγμή που δεν βάζει φραγή η Cosmote- αλλά δυστυχώς δεν έχω Android. Μάλλον πρέπει σιγά σιγά να επισπεύσω την αγορά νέας συσκευής :lol:
Link to comment
Share on other sites

Μόνο η VF έχει ΚΑΤΙ ΣΑΝ αυτό που θες εσύ... Όχι φραγή βέβαια. Απλά, όταν ξεπεράσεις τον όγκο του προγράμματος, καταργεί την ογκοχρέωση και σου χρεώνει 2 ευρώ στο λογαριασμό για επιπλέον 30 MB. Αν τα ξεπεράσεις, άλλα 2 ευρώ για ακόμη 30 MB και πάει λέγοντας. Σίγουρα δεν είναι τόσο αποτελεσματικό όσο η φραγή, αλλά απ'την ογκοχρέωση ίσως είναι προτιμότερο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...