Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μια ερώτηση παιδιά, στο προγραμμα cosmote 120 τα λεπτά ομιλίας που δεν έχουν χρησιμοποιηθεί μεταφέρονται στον επόμενων μηνα ( ένα μηνα). Είναι η Μονή εταιρία που του κάνει αυτο; και ελάχιστη χρέωση ομιλίας 45sec;

Είχα wind τα τελευταία 5 χρόνια και δεν γνωρίζω απο άλλες εταιρίες.

-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μια ερώτηση παιδιά, στο προγραμμα cosmote 120 τα λεπτά ομιλίας που δεν έχουν χρησιμοποιηθεί μεταφέρονται στον επόμενων μηνα ( ένα μηνα). Είναι η Μονή εταιρία που του κάνει αυτο; και ελάχιστη χρέωση ομιλίας 45sec;

Είχα wind τα τελευταία 5 χρόνια και δεν γνωρίζω απο άλλες εταιρίες.

 

Απ' όσο γνωρίζω σε καμία εταιρεία δεν μεταφέρονται τα λεπτά ομιλίας ενός μήνα στον επόμενο. Όσα μιλήσεις μέσα στον μήνα. Τα υπόλοιπα μένουν αχρησιμοποίητα.

Ναι η ελάχιστη χρέωση έχει πάει 45" δυστυχώς.. (Χρέωση ανά δευτερόλεπτο με ελάχιστο χρόνο χρέωσης τα 45 δευτ.)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις εταιρίες μεταφέρεται ο χρόνος ομιλίας, αλλά αυτό περιλαμβάνει τα προγράμματα που διαθέτουν χρόνο ομιλίας μόνο και όχι άλλες παροχές. Κοινώς, δεν περιλαμβάνονται προγράμματα τύπου "απεριόριστα"
Link to comment
Share on other sites

κοίταξα στις άλλες εταιρίες και δεν το βρήκα κάπου, πάντα για προγραμματα με χρόνο ομιλίας μιλάω ( Cosmote 60, 120, 150....)
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο γνωρίζω σε καμία εταιρεία δεν μεταφέρονται τα λεπτά ομιλίας ενός μήνα στον επόμενο. Όσα μιλήσεις μέσα στον μήνα. Τα υπόλοιπα μένουν αχρησιμοποίητα.

Ναι η ελάχιστη χρέωση έχει πάει 45" δυστυχώς.. (Χρέωση ανά δευτερόλεπτο με ελάχιστο χρόνο χρέωσης τα 45 δευτ.)

 

προσεξε τι γινοταν και μαλλον γινεται ακομα.Λοιπον εχεις πχ για τον μηνα Νοεμβριο 120 λεπτα και δεν τα καταναλωνεις ολα αλλα μονο πχ τα 100.Το Δεκεμβριο θα σου προστεθουν τα υπολοιπα 20 που δεν καταναλωσες τον Νοεμβριο αλλα προσεξε !!θα πρεπει να καναλωσεις πρωτα τα καινουρια 120 λεπτα του Δεκεμβριου και εφοσον τα καταναλωσεις τοτε μονο αξιοποιεις τα 20 που περισεψαν.

Αν τωρα το Δεκεμβριο δεν καταναλωσεις τα νεα 120 λεπτα αλλα μιλησεις πχ 110 ,χανεις τα 20 του Νοεμβριου και τον Ιανουαριο θα εχεις τα 10 λεπτα που σου εμειναν απ τον Δεκεμβριο.Δηλαδη προστειθενται μονο στον επομενο μηνα και μονο εφ οσον καταναλωσεις το χρονο του εκαστοτε μηνα..πιστευω να μην σε μπερδεψα:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την αποσαφήνιση EVINA. Προσωπικά στο Απεριόριστα 25 είμαι, οπότε σε μένα δεν ισχύει σίγουρα.
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ρε παιδια.Ηθελα να πω το παραπονο μου με τη cosmote.Εδω και 1 χρονο ειμαι στο απεριοριστα 35.Πριν 4 μηνες ανανεωσα το συμβολαιο και εκανα το λαθος να παρω συσκευη αντι να κανω την επιδοτηση εκπτωση.Το ολο θεμα ειναι οτι αντι να πληρωνω 35 εωσ 37€ που μου ερχοταν ο λογαριασμος περυσι,πλεον το μπουγιουρντι ερχεται στα 45 με 48€ χωρις ποτε να ξεπερναω το δωρεαν χρονο ομιλιας.Ειδα τον αναλυτικο λογαριασμο και επαθα πλακα.Ολο το extra πακετο που πληρωνω ειναι φοροι και ΦΠΑ(σιγα το νεο,θα πειτε οι περισσοτεροι).Ξερω οτι εχω δεσμευτει για 1 χρονο,αλλα σκεφτομαι μηπως θα ηταν καλυτερα να παω σε καρτοσυμβολαιο ή καρτοκινητη?Πιο πολυ μιλαω με αριθμους cosmote.Ας πουμε οτι 3-4 ωρες ειναι ΟΚ.Προς αλλα δικτυα 1 ωρα.Τι μου προτεινετε?

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ρε παιδια.Ηθελα να πω το παραπονο μου με τη cosmote.Εδω και 1 χρονο ειμαι στο απεριοριστα 35.Πριν 4 μηνες ανανεωσα το συμβολαιο και εκανα το λαθος να παρω συσκευη αντι να κανω την επιδοτηση εκπτωση.Το ολο θεμα ειναι οτι αντι να πληρωνω 35 εωσ 37€ που μου ερχοταν ο λογαριασμος περυσι,πλεον το μπουγιουρντι ερχεται στα 45 με 48€ χωρις ποτε να ξεπερναω το δωρεαν χρονο ομιλιας.Ειδα τον αναλυτικο λογαριασμο και επαθα πλακα.Ολο το extra πακετο που πληρωνω ειναι φοροι και ΦΠΑ(σιγα το νεο,θα πειτε οι περισσοτεροι).Ξερω οτι εχω δεσμευτει για 1 χρονο,αλλα σκεφτομαι μηπως θα ηταν καλυτερα να παω σε καρτοσυμβολαιο ή καρτοκινητη?Πιο πολυ μιλαω με αριθμους cosmote.Ας πουμε οτι 3-4 ωρες ειναι ΟΚ.Προς αλλα δικτυα 1 ωρα.Τι μου προτεινετε?

Σας ευχαριστω

 

Επειδή σήμερα πήγα και έκανα νέα σύνδεση, με τα νούμερα που αναφέρεις θα σε βολέψει μάλλον το Απεριόριστα 25.

http://cosmote.gr/cosmoportal/page/T15/xml/Personal__contractplans__contractplan_NEW_aperiorista_i_25/section/COSMOTE_Unlimited_Internet

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την αποσαφήνιση EVINA. Προσωπικά στο Απεριόριστα 25 είμαι, οπότε σε μένα δεν ισχύει σίγουρα.

ναι εκανα λαθος παραθεση :lol:

 

Επειδή σήμερα πήγα και έκανα νέα σύνδεση, με τα νούμερα που αναφέρεις θα σε βολέψει μάλλον το Απεριόριστα 25.

http://cosmote.gr/cosmoportal/page/T15/xml/Personal__contractplans__contractplan_NEW_aperiorista_i_25/section/COSMOTE_Unlimited_Internet

 

ακριβως!Αν και εγω εβαλα τελικα καρτοσυμβολαιο (εχω το καρτοσυμβολαιο 20) αλλα εσυ μπορεις να βαλεις το 35.Θα εχεις 1500 λεπτα για ολη την cosmote (χωρις να υπαρχουν οι δεσμευσεις της καρτοκινητης πχ whats up),60 λεπτα για vodafone-wind και σταθερα και 9ευρω για να τα κανεις οτι θελεις!!(πχ αν σου τελειωσει η μια ωρα καταναλωνεις απο κει 'η για μηνυματα..internet κτλ)..το προτεινω γιατι τον λογαριασμο δεν θα χρειαζεται καν να τον ανοιγεις ..αν θυμαμαι καλα μαζι με τα τελη ειναι 39,40ευρω και δεν υπαρχει περιπτωση να σου ερθει παραπανω.(αν τελειωσουν και τα 9ευρω δεν μπορεις να καλεσεις..πρεπει να βαλεις καρτα)..σκεψου το!;)

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Με τις επιστροφές χρημάτων τί γίνεται;;; Ποια διαδικασία ακολουθείται; Τηλεφωνώ πρώτα να εγκρίνουν το ποσό και μετά πώς παίρνω τα λεφτά;

Επίσης, θέλω σταθερό ή κινητό να επικοινωνήσω με το cc εκτός από Cosmote κινητό...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ρε παιδια.Ηθελα να πω το παραπονο μου με τη cosmote.Εδω και 1 χρονο ειμαι στο απεριοριστα 35.Πριν 4 μηνες ανανεωσα το συμβολαιο και εκανα το λαθος να παρω συσκευη αντι να κανω την επιδοτηση εκπτωση.Το ολο θεμα ειναι οτι αντι να πληρωνω 35 εωσ 37€ που μου ερχοταν ο λογαριασμος περυσι,πλεον το μπουγιουρντι ερχεται στα 45 με 48€ χωρις ποτε να ξεπερναω το δωρεαν χρονο ομιλιας.Ειδα τον αναλυτικο λογαριασμο και επαθα πλακα.Ολο το extra πακετο που πληρωνω ειναι φοροι και ΦΠΑ(σιγα το νεο,θα πειτε οι περισσοτεροι).Ξερω οτι εχω δεσμευτει για 1 χρονο,αλλα σκεφτομαι μηπως θα ηταν καλυτερα να παω σε καρτοσυμβολαιο ή καρτοκινητη?Πιο πολυ μιλαω με αριθμους cosmote.Ας πουμε οτι 3-4 ωρες ειναι ΟΚ.Προς αλλα δικτυα 1 ωρα.Τι μου προτεινετε?

Σας ευχαριστω

Χωρίς να ξεπερνάς τον χρόνο ομιλίας πρέπει να πληρώνεις 39,20 ευρώ .

Δεν γίνεται να πληρώνεις 45 ή 48 και εν πάσει περιπτώσει ο λογαριασμός είναι σταθερός όταν δεν περνάμε τον δωρεάν χρόνο .

Δεν μπορεί την μία να είναι ένα ποσό και τον άλλο μήνα ένα άλλο....

Link to comment
Share on other sites

Το ρωτησα και σε αλλο thread αλλα δεν πηρα απαντηση και ετσι λεω να το ρωτησω και εδω:

Με 24μηνο συμβολαιο unlimited (Cosmote/Vodafone) των 25 ευρω ποσο λετε να βγαινει το 4S; Για το 8αρι 4 ελεγε 385€ περιπου, για να κανω ενα προχειρο υπολογισμο το 4αρι με 16GB ποσο το δινουν τωρα στο παραπανω συμβολαιο;

Link to comment
Share on other sites

Το ρωτησα και σε αλλο thread αλλα δεν πηρα απαντηση και ετσι λεω να το ρωτησω και εδω:

Με 24μηνο συμβολαιο unlimited (Cosmote/Vodafone) των 25 ευρω ποσο λετε να βγαινει το 4S; Για το 8αρι 4 ελεγε 385€ περιπου, για να κανω ενα προχειρο υπολογισμο το 4αρι με 16GB ποσο το δινουν τωρα στο παραπανω συμβολαιο;

Γιατί να δεσμευτείς με 24άρι συμβόλαιο; Είσαι σίγουρος ότι σε 2 χρόνια θα μπορείς να πληρώνεις το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη συνδεση και ελεγα οταν τελειωσει να μην την ανανεωσω και να κανω μια νεα με 24μηνο συμβολαιο, για να εχω μεγαλυτερο κερδος απο την επιδοτηση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα μια διευκρίνηση. Μόλις χθες έγινα συνδρομητής του Cosmote Απεριόριστα 25. Ρώτησα στο κατάστημα του Γερμανού αν μπορώ επάνω σε αυτό να βάλω το Internet Montly Pass με 10ευρώ 300ΜΒ και μου είπαν ΝΑΙ, και ότι μπορώ να το ενεργοποιώ εγώ όποτε θέλω. Δηλαδή 1μήνα το βάζω, τον επόμενο αν δε θέλω δεν τον βάζω κλπ. Ισχύει αυτό; Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος. Η επιλεκτική χρήση αυτού του πακέτου ήταν και ο λόγος που έκανα συμβόλαιο.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Το ρωτησα και σε αλλο thread αλλα δεν πηρα απαντηση και ετσι λεω να το ρωτησω και εδω:

Με 24μηνο συμβολαιο unlimited (Cosmote/Vodafone) των 25 ευρω ποσο λετε να βγαινει το 4S; Για το 8αρι 4 ελεγε 385€ περιπου, για να κανω ενα προχειρο υπολογισμο το 4αρι με 16GB ποσο το δινουν τωρα στο παραπανω συμβολαιο;

 

εγω παλι θα σου ελεγα να υπολογισεις ποσο θα σου ερθει να παρεις την συσκευη σου με δοσεις (ατοκες ή εντοκες)..ακομα και συμβολαιο 25 απεριοριστα να κανεις ,μαζι με τα τελη συνδρομητων για 2 χρονια θα πρεπει να πληρωσεις περιπου 670ευρω(μονο τα παγια)..αν σ αυτο το ποσο προσθεσεις και το ποσο που πρεπει να βαλεις απο την τσεπη σου θα δεις οτι το iphone θα ξεπερασει τα 1000ευρω..εκτος βεβαια αν ετσι κ αλλιως θελεις τετοιου τυπου οικονομικο προγραμμα και δεν σε απασχολει η 24 μηνη δεσμευση!:)

Link to comment
Share on other sites

Το ρωτησα και σε αλλο thread αλλα δεν πηρα απαντηση και ετσι λεω να το ρωτησω και εδω:

Με 24μηνο συμβολαιο unlimited (Cosmote/Vodafone) των 25 ευρω ποσο λετε να βγαινει το 4S; Για το 8αρι 4 ελεγε 385€ περιπου, για να κανω ενα προχειρο υπολογισμο το 4αρι με 16GB ποσο το δινουν τωρα στο παραπανω συμβολαιο;

Το 4S 16GB στο play247 βγαίνει σε 36 δόσεις 25€/μήνα. Βάλε την επιδότηση ως έκπτωση παγίου.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι θα σου ελεγα να υπολογισεις ποσο θα σου ερθει να παρεις την συσκευη σου με δοσεις (ατοκες ή εντοκες)..ακομα και συμβολαιο 25 απεριοριστα να κανεις ,μαζι με τα τελη συνδρομητων για 2 χρονια θα πρεπει να πληρωσεις περιπου 670ευρω(μονο τα παγια)..αν σ αυτο το ποσο προσθεσεις και το ποσο που πρεπει να βαλεις απο την τσεπη σου θα δεις οτι το iphone θα ξεπερασει τα 1000ευρω..εκτος βεβαια αν ετσι κ αλλιως θελεις τετοιου τυπου οικονομικο προγραμμα και δεν σε απασχολει η 24 μηνη δεσμευση!

 

Εχω ηδη συνδεση και θα συνεχισω να εχω συνδεση αφου την χρειαζομαι, το ερωτημα ειναι μηπως με συμφερει να κανω διετες το συμβολαιο. Τελικα απο οτι κοιταξα στην Vodafone βγαινει με 499 και 24μηνο συμβολαιο το 4αρι με τα 16 αρα και το S καπου εκει θα παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα έπρεπε να υπήρχε και προσωρινή διακοπή από πλευράς του χρήστη, χωρίς να πληρώνει τίποτα, και να παίρνει παράταση το συμβόλαιο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω μια μικρή βοήθεια...

Εχω συμβόλαιο unlimited 25, και δεν με συμφέρει γιατι δεν μιλάω εκτος cosmote. Ολες μου οι κλήσεις ειναι σε what's up και συμβόλαια cosmote , οποτε το μονο που θέλω είναι δωρεάν χρόνος εντός του δικτύου μου. Ηθελα να κατέβω πρόγραμμα, να πάω στο unlimited 15 αλλα δεν το βλέπω πλεον στο site , υποθέτω το καταργήσανε. Εχετε να μου προτείνετε κάποια εναλλακτική?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ρε παιδια.Ηθελα να πω το παραπονο μου με τη cosmote.Εδω και 1 χρονο ειμαι στο απεριοριστα 35.Πριν 4 μηνες ανανεωσα το συμβολαιο και εκανα το λαθος να παρω συσκευη αντι να κανω την επιδοτηση εκπτωση.Το ολο θεμα ειναι οτι αντι να πληρωνω 35 εωσ 37€ που μου ερχοταν ο λογαριασμος περυσι,πλεον το μπουγιουρντι ερχεται στα 45 με 48€ χωρις ποτε να ξεπερναω το δωρεαν χρονο ομιλιας.Ειδα τον αναλυτικο λογαριασμο και επαθα πλακα.Ολο το extra πακετο που πληρωνω ειναι φοροι και ΦΠΑ(σιγα το νεο,θα πειτε οι περισσοτεροι).Ξερω οτι εχω δεσμευτει για 1 χρονο,αλλα σκεφτομαι μηπως θα ηταν καλυτερα να παω σε καρτοσυμβολαιο ή καρτοκινητη?Πιο πολυ μιλαω με αριθμους cosmote.Ας πουμε οτι 3-4 ωρες ειναι ΟΚ.Προς αλλα δικτυα 1 ωρα.Τι μου προτεινετε?

Σας ευχαριστω

 

Λοιπον εγω θα σου προτεινω συμβολαιο που θα σου κοστιζει 28E(συνολο μεσα και ο φορος κινητης) ειναι το κοσμοτε 60 (17E)και θα βαλεις και το πακετο 600λεπτα&600sms(7,75) προς κοσμοτε..Συμφωνα με αυτα που ειπες νομιζω σε καλυπτω;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω μια μικρή βοήθεια...

Εχω συμβόλαιο unlimited 25, και δεν με συμφέρει γιατι δεν μιλάω εκτος cosmote. Ολες μου οι κλήσεις ειναι σε what's up και συμβόλαια cosmote , οποτε το μονο που θέλω είναι δωρεάν χρόνος εντός του δικτύου μου. Ηθελα να κατέβω πρόγραμμα, να πάω στο unlimited 15 αλλα δεν το βλέπω πλεον στο site , υποθέτω το καταργήσανε. Εχετε να μου προτείνετε κάποια εναλλακτική?

 

και εγω καρτοσυμβολαιο θα σου πω..αν και μαλλον πραγματι σταματησαν το 15..μπορεις ομως να το κανεις καρτοσυμβολαιο 20 (μαζι με τα τελη 22.40)!!εγω το εχω πολυ καιρο και δεν υπαρχει περιπτωση να το αλλαξω!αν εχεις καποια απορια εδω ειμαστε;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα η επιδοτηση βγαινει 7 Δεκεμβριου μπορω να κανω χρηση της τον Ιουνιο η θα μου κανει νερα η cosmote?:rolleyes:
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...