Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι? Το cosmote internet on the go αν το πάρω (το στικάκι) για να μπάινω στο ίντερνετ από τον υπολογιστή, μπορώ να μπω στο ίντερνετ αν δεν έχω μόντεμ στον υπολογιστή?

δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα,θα λειτουργήσει κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο ειδα διαφημιση απο τον Γερμανο που ελεγε οτι εχει ολα τα κινητα δωρεαν με συνδεση cosmote. Ξερει κανεις κατι?
Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο ειδα διαφημιση απο τον Γερμανο που ελεγε οτι εχει ολα τα κινητα δωρεαν με συνδεση cosmote. Ξερει κανεις κατι?
το τσάμπα έχει πεθάνει,οι όροι δωρεάν χρόνος ομιλίας και απεριόριστα(σου κοτσαρει κ ορθή πολιτική χρήσης)είναι παραπλανητικά! ναι είναι δωρεάν,αλλά μην περιμένεις ένα ΗΤC ΒLΑCΚΒΕRRY ή ΟΜΝΙΑ|| δωρεάν,θα το πάρεις δωρεάν αλλά με πάγιο 80 ή 100 ευρώ,κοροϊδία δεν είναι?
Link to comment
Share on other sites

το τσάμπα έχει πεθάνει,οι όροι δωρεάν χρόνος ομιλίας και απεριόριστα(σου κοτσαρει κ ορθή πολιτική χρήσης)είναι παραπλανητικά! ναι είναι δωρεάν,αλλά μην περιμένεις ένα ΗΤC ΒLΑCΚΒΕRRY ή ΟΜΝΙΑ|| δωρεάν,θα το πάρεις δωρεάν αλλά με πάγιο 80 ή 100 ευρώ,κοροϊδία δεν είναι?

Το μονο καλο ειναι μηπως ξυπνησουν και οι αλλοι και κανουν καλυτερες προσφορες οπως ειχε γινει και περσι.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη καλύτερα θα είναι όταν μετά από μια τέτοια κίνηση θα αυξήσουν περαιτέρω τις χρεώσεις & την ελάχιστη χρέωση κλήσης,ώστε να ισοσταθμίσουν αυτές τις απώλειες λόγω του ότι πολλοί θ'ακούσουν για τσάμπα συσκευές & θα σπεύσουν να τις πάρουν...
Link to comment
Share on other sites

το τσάμπα έχει πεθάνει,οι όροι δωρεάν χρόνος ομιλίας και απεριόριστα(σου κοτσαρει κ ορθή πολιτική χρήσης)είναι παραπλανητικά! ναι είναι δωρεάν,αλλά μην περιμένεις ένα ΗΤC ΒLΑCΚΒΕRRY ή ΟΜΝΙΑ|| δωρεάν,θα το πάρεις δωρεάν αλλά με πάγιο 80 ή 100 ευρώ,κοροϊδία δεν είναι?

 

ενταξει δικιο εχεις γενικα....πρεπει να ξυπνησει ο βλακας που οτι του πουνε προσφορα και δωρεαν κλπ το ακουει και χαιρεται χωρις να βλεπει τα χιλα γραμματα... Ή ο τυπος που παει και παιρνει αυτοκινητο 30.000 ευρω με δοσεις και το πληρωνει μεχρι να πεθανει και δινει 80.000 τελικα....

 

ΑΛΛΑ, υπερβαλεις....και αμα δεν ειδες και εσυ τους ακριβεις ορους μην σπευδεις να αφορισεις την προσφορα.

Ουτε εγω ξερω 100% τι παιζει, αλλα απο αλλο forum και με καθε επιφυλαξη διαβασα οτι ισχυει για 35 ευρω παγιο (και παραπανω προφανως) και για συσκευες μεχρι 400 ευρω. Σα να λέμε 400 ευρω επιδοτηση για να κανεις νεα συνδεση σε προγραμμα των 35 ευρω και πανω. Μοιαζει με την περσινη προσφορα που ειχαν κανει vodafone-cosmote με 300 ευρω επιδοτηση για να πας σε προγραμμα των 30 ευρω και πανω.

 

Αν ισχυει οντως ετσι, δεν ειναι κακη προσφορα....αρκει να μη σου ειναι αχρηστο το προγραμμα τωνβ 35 ευρω. Δηλαδη ενταξει αμα μιλας 10 ευρω το μηνα, μη το κανεις....αλλα αμα μιλας πχ ~25 , οκ θα πληρωσεις 10 ευρω παραπανω το μηνα δηλαδη 120 το χρονο αλλα θα παρεις και 400 ευρω επιδοτηση συσκευης που αν θες να παρεις καλο κινητο ειναι πολυ καλο ποσο...και στην τελικη τα 120 ευρω παραπανω το χρονο πουθ θα δωσεις θα τα εχεις και ως χρονο ομιλιας που ισως τον εκμεταλευτεις καποιους μηνες ισως στις γιορτες κλπ.

Γενικα για οποιον θελει να αγορασει καλο κινητο, πιστευω ειναι καλη ευκαιρια, 400 ευρω επιδοτηση με 35ε παγιο ειναι σα να πληρωνειςτα 400 ευρω σε 12 δοσεις των 35ε και να δινεις και 20 ευρω παραπανω σαν τοκο, που στα 400ε ειναι μονο 5%, και ταυτοχρονα παιρνεις και ολο το δωρεαν χρονο ομιλιας οποτε μαλλον δε θα πληρωσεις τιποτα αλλο ολο το χρονο... Αν θελεις να παρεις κινητο που κοστιζει απο 400 και πανω αξιζει ξεκαθαρα πιστευω...

Link to comment
Share on other sites

Για ιδιώτες ισχύει πως όλες οι συσκευές μέχρι 400 ευρώ δίνονται δωρεάν στα προγράμματα Απεριόριστα 35 έως 55!Προφανώς,οι συσκευές των 400 ακριβώς δίνονται με το Απεριόριστα 55!
Link to comment
Share on other sites

Όταν παίρνεις κινητό αξίας 300-400 ευρώ, θέλεις πρόγραμμα με internet. Διαφορετικά τι νόημα έχει? Και από όσο είδα τα απεριόριστα δεν έχουν internet....
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση και απο εμενα λιγο ασχετη με το θεμα...

Καποιος φιλος εχει παλιο συμβολαιο με προνομιακο παγιο (4 ωρες προνομιακο νομιζω) και τωρα του δινουν 90 ευρω επιδότηση για να παρει νεα συσκευη. Υπαρχει η δυνατοτητα στην cosmote να μην επιλεξει νεα συσκευη και να παρει την επιδοτηση υπο την μορφη μειωμενου παγιου οπως γινεται σε καποιες αλλες εταιρειες? Αν ναι, υπαρχει προβλημα που ειναι ηδη σε προνομιακο-μειωμενο παγιο?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση και απο εμενα λιγο ασχετη με το θεμα...

Καποιος φιλος εχει παλιο συμβολαιο με προνομιακο παγιο (4 ωρες προνομιακο νομιζω) και τωρα του δινουν 90 ευρω επιδότηση για να παρει νεα συσκευη. Υπαρχει η δυνατοτητα στην cosmote να μην επιλεξει νεα συσκευη και να παρει την επιδοτηση υπο την μορφη μειωμενου παγιου οπως γινεται σε καποιες αλλες εταιρειες? Αν ναι, υπαρχει προβλημα που ειναι ηδη σε προνομιακο-μειωμενο παγιο?

 

Κανένα πρόβλημα. Μπορεί να ζητήσει το ποσό σαν πίστωση στους ( επόμενους 12 ) λογαριασμούς του.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα στελνωντας ΕΥ στο 1256 ειδα και μια νεα ενημερωση για το ΠΑΚΕΤΟ 600 + 600 Προς ΚΟΣΜΟΤΕ.

 

Εμεινα με το στομα ανοιχτο, γιατι ποτε δεν ενεργοποιησα τετοια υπηρεσια. Περνω στο 1212 και μου ειπαν οτι οντως υπαρχει το πακετο αυτο απο της 6/2 (!).

 

Οταν τους ειπα οτι δεν εκανα εγω καμια ενεργεια για ενεργοποιηση του πακετου, μου ειπαν οτι δεν εγινε τηλεφωνικα και εγινε σε καταστημα. Και επισης μου ειπε οτι εγινε και πληρωμη του λογαριασμου στις 6/2.

 

Μετα θυμηθηκα οτι πηγα στον Γερμανο και εκει που πληρωνα τον λογαριασμο, ο υπαλληλος μου ειπε οτι ειναι πολλα τα λεφτα που πληρωνω και να φερω την αλλη φορα την αναλυση μπας και μου κανει και καλα κατι καλυτερο. Εγω τον ειπα ενα ξερο "ναι οκ" και εφυγα.

 

Αλλα προφανως εκανε την βλακεια ο υπαλληλος.

 

Τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση ;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Σημερα στελνωντας ΕΥ στο 1256 ειδα και μια νεα ενημερωση για το ΠΑΚΕΤΟ 600 + 600 Προς ΚΟΣΜΟΤΕ.

 

Εμεινα με το στομα ανοιχτο, γιατι ποτε δεν ενεργοποιησα τετοια υπηρεσια. Περνω στο 1212 και μου ειπαν οτι οντως υπαρχει το πακετο αυτο απο της 6/2 (!).

 

Οταν τους ειπα οτι δεν εκανα εγω καμια ενεργεια για ενεργοποιηση του πακετου, μου ειπαν οτι δεν εγινε τηλεφωνικα και εγινε σε καταστημα. Και επισης μου ειπε οτι εγινε και πληρωμη του λογαριασμου στις 6/2.

 

Μετα θυμηθηκα οτι πηγα στον Γερμανο και εκει που πληρωνα τον λογαριασμο, ο υπαλληλος μου ειπε οτι ειναι πολλα τα λεφτα που πληρωνω και να φερω την αλλη φορα την αναλυση μπας και μου κανει και καλα κατι καλυτερο. Εγω τον ειπα ενα ξερο "ναι οκ" και εφυγα.

 

Αλλα προφανως εκανε την βλακεια ο υπαλληλος.

 

Τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση ;

να τηλεφωνεις ανοικτά μεχρι να τα φας το 600 λεπτα!!:p:p

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση ;

 

Αν ζητήσεις από την Cosmote να σου πει από ποιο κατάστημα έγινε το αίτημα; Δεν ξέρω αν γίνεται, αλλά δε χάνεις να δοκιμάσεις! Σε καμία περίπτωση μην το αφήσεις έτσι! Επίσης, ρώτα ανοιχτά την Cosmote αν το κατάστημα έχει οικονομικό όφελος από την ενεργοποίηση αυτής της υπηρεσίας ώστε να βεβαιωθείς ότι έγινε επίτηδες. Διότι προσωπικά δεν μπορώ να πιστέψω ότι κατά λάθος πατήθηκε το..μαγικό κουμπάκι και ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία. Επίσης, ανέφερέ τους το κατάστημ Γερμανός στο οποίο έγινε το λάθος και ζήτα πίστωση- αν γίνεται- του παγίου του πακέτου.

Link to comment
Share on other sites

ζήτησε από το κατάστημα γερμανός που πλήρωσες να αρθεί η υπηρεσία και να διακοπεί το επιπλέον πάγιο,επειδή είναι πρόσθετη υπηρεσία,από τον ερχόμενο μήνα θα το διακόψουν
Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote δεν μπορει να δει ακριβως πως εγινε το αιτημα. Μου ειπε οτι δεν εγινε τηλεφωνικα και εγινε απο καταστημα (γενικως) ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ. Και επειδη ετυχε να πληρωσω τον λογαριασμο μου οταν ενεργοποιηθηκε η υπηρεσια τοτε "βγαλαμε" το συμπερασμα οτι εγινε απο εκει που πληρωσα τον λογαριασμο (απο τον Γερμανο δλδ).

 

Και μετα θυμηθηκα οτι μου εκανε συζητηση για το υψος του λογαριασμου και πλεον ειμαι σιγουρος οτι το εκανε αυτος.

 

Επειδη δουλευει και ενας φιλος μου στον Γερμανο μου εκοψε την υπηρεσια και μου ειπε οτι θα πληρωσω το αναλογικο παγιο. Δηλαδη 5 ημερες παγιο.

 

Αλλα το θεμα δεν ειναι τοσο τα λεφτα αλλα το ΓΙΑΤΙ εκανε κατι χωρις να με ρωτησει. ΤΟ απογευμα θα παω απο εκει (αν κ δεν ειναι ο υπαλληλος που μου το εκανε απ'οσο μου πε ο φιλος μου) να δω τι θα γινει!

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια φιλη μου ηθελε να παει στο cosmote απεριοριστα και εχει περασει 1 χρονος αφου εκανε συνδεση cosmote δικαιουται την προσφορα αυτη???αν οχι,πως μπορει να γινει να την παρει,το λεω γιατι θελει ετσι και αλλιως θελει να παει στο cosmote απεριοριστα
Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote δεν μπορει να δει ακριβως πως εγινε το αιτημα. Μου ειπε οτι δεν εγινε τηλεφωνικα και εγινε απο καταστημα (γενικως) ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ. Και επειδη ετυχε να πληρωσω τον λογαριασμο μου οταν ενεργοποιηθηκε η υπηρεσια τοτε "βγαλαμε" το συμπερασμα οτι εγινε απο εκει που πληρωσα τον λογαριασμο (απο τον Γερμανο δλδ).

 

Και μετα θυμηθηκα οτι μου εκανε συζητηση για το υψος του λογαριασμου και πλεον ειμαι σιγουρος οτι το εκανε αυτος.

 

Επειδη δουλευει και ενας φιλος μου στον Γερμανο μου εκοψε την υπηρεσια και μου ειπε οτι θα πληρωσω το αναλογικο παγιο. Δηλαδη 5 ημερες παγιο.

 

Αλλα το θεμα δεν ειναι τοσο τα λεφτα αλλα το ΓΙΑΤΙ εκανε κατι χωρις να με ρωτησει. ΤΟ απογευμα θα παω απο εκει (αν κ δεν ειναι ο υπαλληλος που μου το εκανε απ'οσο μου πε ο φιλος μου) να δω τι θα γινει!

δεν μας ενδιαφέρει ποιος έκανε και πότε την ενεργοποίηση,η υπηρεσία αυτή είναι πρόσθετη οπότε' την διακόπτεις όποτε θελήσεις! Πήγαινε τώρα το απόγευμα και ζήτησε και απαίτησε να διακοπεί,δεν μπορούν να αρνηθούν! Είναι πρόσθετη στο λέω ξανά για να επιμείνεις στο κατάστημα,πήγαινε σε λίγο που ανοίγουν και στειλε μήνυμα τι έγινε

 

παιδια μια φιλη μου ηθελε να παει στο cosmote απεριοριστα και εχει περασει 1 χρονος αφου εκανε συνδεση cosmote δικαιουται την προσφορα αυτη???αν οχι,πως μπορει να γινει να την παρει,το λεω γιατι θελει ετσι και αλλιως θελει να παει στο cosmote απεριοριστα

μπορεί να μεταφερθεί στα απεριόριστα όποτε το θελήσει,δεν υπάρχει κανένα κώλυμα

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

βρε συ ορεστη μου ξερω οτι μπορει να μεταφερθει στο απεριοριστα αποτε θελησει,εγω λεω πως μπορει να εκμεταλλευτει την προσφορα που εχει ο γερμανος των 400ευρω γιατι θελει να παει στο απεριοριστα 55
Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται να την εκμεταλλευτεί με απλή αλλαγή οικονομικού προγράμματος.Η προσφορά ισχύει μόνο για νέες συνδέσεις.
Link to comment
Share on other sites

Το μονο καλο ειναι μηπως ξυπνησουν και οι αλλοι και κανουν καλυτερες προσφορες οπως ειχε γινει και περσι.

Και ξυπνησαν... εβαλε και η vodafone προσφορα.

Link to comment
Share on other sites

βρε συ ορεστη μου ξερω οτι μπορει να μεταφερθει στο απεριοριστα αποτε θελησει,εγω λεω πως μπορει να εκμεταλλευτει την προσφορα που εχει ο γερμανος των 400ευρω γιατι θελει να παει στο απεριοριστα 55

mary δίχως να είμαι κατηγορηματικός,εχω την εντύπωση ότι η προσφορά ισχύει για νέες συνδέσεις και όχι αναβαθμίσεις υφιστάμενων συνδέσεων,ας περάσει από έναν γερμανό να ρωτήσει

Link to comment
Share on other sites

αν διεκοπτε την παλια της συνδεση και εκανε ξανα καινουργια????λετε να παιρνει καιρο>>????

 

Λογικά, την ίδια μέρα θα ενεργοποιηθεί η νέα σύνδεση. Η διακοπή βέβαια θα πραγματοποιηθεί 1 μήνα μετά,αλλά δε χρειάζεται να την απασχολεί κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα στον υπαλληλο στον Γερμανο και μου ειπε οτι η υπηρεσια μπηκε αυτοματα επειδη εκανα μεγαλο λογαριασμο (+40 ευρω διαφορα απο το παγιο). Και οτι δεν χρεωνεται σαν δωρο απο την Κοσμοτε για μια φορα.

 

Αλλα εαν εχω χρεωθει κατι να παω με τον λογαριασμο μου να το αφαιρεσει....

 

...........δεν τον πολυ πιστευω...... :)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πηγα στον υπαλληλο στον Γερμανο και μου ειπε οτι η υπηρεσια μπηκε αυτοματα επειδη εκανα μεγαλο λογαριασμο (+40 ευρω διαφορα απο το παγιο). Και οτι δεν χρεωνεται σαν δωρο απο την Κοσμοτε για μια φορα.

 

Αλλα εαν εχω χρεωθει κατι να παω με τον λογαριασμο μου να το αφαιρεσει....

 

...........δεν τον πολυ πιστευω...... :)

παπάτζα! Δεν ενεργοποιείται αν δεν το θέλεις εσυ,και τι εννοούσε ότι στο έκανε δώρο για μια φορά? Ότι θα τερματιστεί μόνο του ή ο πρώτος μήνας είναι δωρεάν και τους υπόλοιπους θα πληρώνεις έξτρα πάγιο?

 

και εγώ εχω κάνει πολύ υψηλότερους λογαριασμούς από τον δικό σου αλλά τέτοιο δωράκι δεν μου έκανε ποτέ η cοsmοte,έχουν κάνει βλακεία και πάνε να την καλύψουν με ψέμματα

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...