Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω οικογενειακο με 4 νουμερα και πληρωνουμε κανα 200 το μηνα

τα δυο νουμερα με συμβολαιο 300 και 180 αντιστοιχα εχουν επιδοτηση το δεκεμβρη

το υπολοιπα δυο με συμβολαιο 120 και 300 αντιστοιχα εχουν επιδοτηση τωρα

πηρα το 1212 και μου ειπαν οτι εχω 45 και 90 ευρω αντιστοιχα, δεν ειναι κοροιδια...

 

πριν απο δυο χρονια εδιναν στο κοσμοτε 180 επιδοτηση 90ευρω και τωρα δινουν 90 στο 300 δεν ειναι εμπαιγμος

 

πηρα και ζητησα αυξηση στην ψυχρα.... καμια αλλη μεθοδο πιεσης?????

 

υγ

να σας αναφερω προσφατο περριστατικο με βονταφον

οπου γνωστη μου πηγε να αλλαξει εταιρια το καρτοκινητο της και την επαιρναν τηλεφωνο καθε δευτερη μερα για να μην φυγει και μαζι υποσχεσεις για επιδοτησεις δωρεαν κινητα κλπ?

 

πηρα σημερα τηλεφωνο στο 1212 και μου ειπαν οτι εγκριθηκε η αυξηση επιδοτησης και ειναι 20ευρω δηλαδη

απο 90->110 και απο 45->65 για τα cosmote 300 & cosmote 120 αντιστοιχα που αναφερα πιο πανω

ενω εχω διορια μεχρι 1-7-09 αλλιως χανεται η αυξηση

το θεωρω κοροιδια και λεω να παω vodafone

οποτε θελω λιγο να τους τριξω τα δοντακια

να το κανω τηλεφωνικως ή να παω στο καταστημα που εκανα τις συνδεσεις ?

 

 

σας ευχαριστω για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

πηρα σημερα τηλεφωνο στο 1212 και μου ειπαν οτι εγκριθηκε η αυξηση επιδοτησης και ειναι 20ευρω δηλαδη

απο 90->110 και απο 45->65 για τα cosmote 300 & cosmote 120 αντιστοιχα που αναφερα πιο πανω

ενω εχω διορια μεχρι 1-7-09 αλλιως χανεται η αυξηση

το θεωρω κοροιδια και λεω να παω vodafone

οποτε θελω λιγο να τους τριξω τα δοντακια

να το κανω τηλεφωνικως ή να παω στο καταστημα που εκανα τις συνδεσεις ?

 

 

σας ευχαριστω για το χρονο σας.

 

κάνε αίτηση φορητότητας αμέσως! ξέρω ότι στις 2 άλλες εταιρίες το κόλπο αυτό πιάνει. συγκεκριμένα σε μια φίλη μου με vodafone είχε επιδότηση 100 ευρώ. της την πήγαν 110 και έκανε αμέσως αίτηση φορητότητας. σε 2-3 μέρες την πήραν τηλέφωνο, της έκαναν την επιδότηση 300 ευρώ και έκπτωση 25% σε ότι πάγιο διαλέξει!

Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

και για ενα χρονο να ναι ειναι σημαντικη , ειναι κοροιδια τετοια ποσα , οταν τα κοστη των εταιριων εχουν μικρυνει καθως ουτε επεκταση δικτυου κανουν ουτε παρεχουν υπηρεσιες με αυξημενα λειτουργικα κοστη...

 

παω για αιτηση φορητοτητας....

Link to comment
Share on other sites

και για ενα χρονο να ναι ειναι σημαντικη , ειναι κοροιδια τετοια ποσα , οταν τα κοστη των εταιριων εχουν μικρυνει καθως ουτε επεκταση δικτυου κανουν ουτε παρεχουν υπηρεσιες με αυξημενα λειτουργικα κοστη...

 

παω για αιτηση φορητοτητας....

 

Εξαρτάται από την προσφορά της άλλης εταιρίας για νέα σύνδεση και την τιμή του κινητού που θέλεις να πάρεις... άμα κάτσεις να το υπολογίσεις καμιά φορά είναι σχεδόν το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα κι εγω το 1212, 80 ευρω επιδοτηση αλλα γινεται 200 ευρω αν παρω το iPhone 3G...(Αληθεια, ποσο κοστιζει η συσκευη στον Γερμανο, 450 ευρω ?)
Link to comment
Share on other sites

Πηρα κι εγω το 1212, 80 ευρω επιδοτηση αλλα γινεται 200 ευρω αν παρω το iPhone 3G...(Αληθεια, ποσο κοστιζει η συσκευη στον Γερμανο, 450 ευρω ?)

 

τι εννοείς γίνεται 200; πως είναι δυνατόν αυτό;

 

εμένα η επιδότηση βγαίνει τέλη Ιουλίου που ρώτησα στην cote. έχω όμως θεματάκι με μια άλλη σύνδεση που έχω που δεν έχει καθόλου καλό σήμα στην περιοχή που βρίσκεται και είμαι σε φάση μιας και μου την "φάγανε" την επιδότηση (και θα΄ταν και γερή ... ) να ζητήσω καμιά φορητότητα και να "παίξω" με τις αντιπροσφορές που θα κάνουν για να με κρατήσουν .. - ο λόγος που τη "φάγανε" ήταν επειδή είχε λήξει κάποιος απλήρωτος λογαριασμός κι άργησα να τον πληρώσω, και έφτασα να κάνω αίτηση επαναφοράς. όχι τπτ .. αλλά μια 300άρα επιδότηση την είχα στο νερό (κατά μέσο όρο μια 250άρα τη χτύπαγε το μήνα).

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

250άρα καθαρό ποσό του κάθε λογαριασμού ή 2-3 μαζί; Και ναι, ισχύει. Όταν γίνει διακοπή σύνδεσης χάνονται τα δικαιώματα επιδότησης συσκευής. Δεν είναι κάτι νέο.
Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς γίνεται 200; πως είναι δυνατόν αυτό;

 

Εννοω αυτο που εγραψα. "Η επιδοτηση σας εχει βγει στα 80 ευρω αλλα αν παρετε τη συσκευη Apple iPhone3G στο προγραμμα i60, το ποσο αυτο γινεται 200 ευρω"

 

Επι λεξη τι μου ειπαν στο 1212.

 

Η συσκευη αυτη, ποσο κοστιζει σε γερμανο ή καταστημα Comsote ??

Link to comment
Share on other sites

Πάνω απο 400 και κάτι λιγότερα απο 500 αν θυμάμαι καλά απο τη τελευταία φορά που επισκέφτηκα κατάστημα. Είναι λίγο ιδιότροπη συσκευή όμως ( δεν ξέρω αν την έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ ), καλή συσκευή αλλά ιδιότροπη. Π.χ. επίσημα δεν έχει Ελληνικά, μπορείς να εγκαταστήσεις Ελληνικό πληκτρολόγιο απο itunes αλλά θα πρέπει να ελέγξεις αν πληρώνεις ( ένα μικρό αντίτιμο ) γι'αυτό. Παίζουν ταρζανιές φυσικά ( εγκατάσταση προγραμμάτων, καλύπτεται αρκετά πια ), αλλά για να το χαρείς θα πρέπει να περιμένεις την λήξη της εγγύησης αν θέλεις "δωρεάν" τα προγράμματα ( αν θέλεις εγγύηση ). Προτείνω λοιπόν να πας σε ένα κατάστημα και να τη δοκιμάσεις.
Link to comment
Share on other sites

Πάνω απο 400 και κάτι λιγότερα απο 500 αν θυμάμαι καλά απο τη τελευταία φορά που επισκέφτηκα κατάστημα. Είναι λίγο ιδιότροπη συσκευή όμως ( δεν ξέρω αν την έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ ), καλή συσκευή αλλά ιδιότροπη. Π.χ. επίσημα δεν έχει Ελληνικά, μπορείς να εγκαταστήσεις Ελληνικό πληκτρολόγιο απο itunes αλλά θα πρέπει να ελέγξεις αν πληρώνεις ( ένα μικρό αντίτιμο ) γι'αυτό. Παίζουν ταρζανιές φυσικά ( εγκατάσταση προγραμμάτων, καλύπτεται αρκετά πια ), αλλά για να το χαρείς θα πρέπει να περιμένεις την λήξη της εγγύησης αν θέλεις "δωρεάν" τα προγράμματα ( αν θέλεις εγγύηση ). Προτείνω λοιπόν να πας σε ένα κατάστημα και να τη δοκιμάσεις.

 

Εχω το ipod touch και τα κανω ολα αυτα που λες, οποτε....Θα με βολευε να εχω internet παντου και οχι μονο οπου εχει WiFi hotspot.

Απλα απ'οτι καταλαβα, μαλλον δεν ειναι καταλληλη στιγμη να αγορασω το 3G τωρα μιας που σ'ενα μηνα κυκλοφορει το καινουριο και για το 3G δεν εχουν πεσει οι τιμες ακομα...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά,αν κάποιος έχει επιδότηση πχ τον Ιούλιο και τον Άυγουστο (λήγει ο χρόνος του συμβολαίου του) μπορει να την χρησιμοποιήσει μετ απαο 1-2 μηνες;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά,αν κάποιος έχει επιδότηση πχ τον Ιούλιο και τον Άυγουστο (λήγει ο χρόνος του συμβολαίου του) μπορει να την χρησιμοποιήσει μετ απαο 1-2 μηνες;

Ναι,μπορείς να την χρησιμοποιήσεις όποτε θέλεις.Νομίζω όμως ότι με τον καιρό χαμηλώνει το ποσό της επιδότησης.:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις το δικαίωμα της ανανέωσης σύμβασης ( =επιδότησης συσκευής ), αλλά δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς ότι θα έχεις το ίδιο ποσό όταν ξαναρωτήσεις. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα μειωθεί απαραίτητα.
Link to comment
Share on other sites

ναι μπορει να αυξηθει. αναλογα τους λογαριασμους.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

250άρα καθαρό ποσό του κάθε λογαριασμού ή 2-3 μαζί; Και ναι, ισχύει. Όταν γίνει διακοπή σύνδεσης χάνονται τα δικαιώματα επιδότησης συσκευής. Δεν είναι κάτι νέο.

 

σε έναν λογαριασμό αναφέρομαι ...και μιλάω για μέσο όρο λογαριασμών .. γιατί .. φαντάσου ότι οι ελάχιστοι ήταν στα 100 και οι μέγιστοι έφτασαν και τα 900+ ...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Εννοω αυτο που εγραψα. "Η επιδοτηση σας εχει βγει στα 80 ευρω αλλα αν παρετε τη συσκευη Apple iPhone3G στο προγραμμα i60, το ποσο αυτο γινεται 200 ευρω"

 

Επι λεξη τι μου ειπαν στο 1212.

 

Η συσκευη αυτη, ποσο κοστιζει σε γερμανο ή καταστημα Comsote ??

 

Δεν το ήξερα αυτό .. αλλά δεν ακούγεται κι άσχημο .. εγώ που έχω επιδότηση τον Αύγουστο και κρίνοντας από τις επίσημες ανακοινώσεις της apple ότι το 3g s θα κυκλοφορήσει μέσα Ιουλίου στη χώρα μας .. δεν θα με χάλαγε καθόλου να εκμεταλλευτώ την επιδοτησούλα μου και να προσθέσω το 7ο μηλαράκι στη συλλογή μου !!! :)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Λιγο πριν το Πασχα πηρα το Iphone στο πακετο i35 με 18μηνη δεσμευση επειδη το εδιναν 200ευρω λιγοτερο.Τωρα ομως βλεπω οτι δεν χρεισημοποιω και τοσο αυτα που προσφερει το πακετο και θα ηθελα αν γινεται να πεσω στο i20.Δεν ξερω ομως αν αυτο ειναι εφηκτο λογω της 18μηνης δεσμευσης και αν θα πρεπει να πληρωσω επιπλεον χρηματα
iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

Αν το πήρες με ανανέωση σύμβασης, πρέπει να παραμείνεις στο i35 για 9 μήνες. Αν το πήρες απο αρχική ενεργοποίηση σύνδεσης, νομίζω ότι μπορείς να περάσεις σε μικρότερο πρόγραμμα μετά τη παρέλευση 3 μηνών απο την αρχική ενεργοποίηση.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι καινουρια συνδεση.Αυτο που λες ειναι βολικο αλλα μηπως ξερεις αν πρεπει να πληρωσω περισσοτερα χρηματα?
iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα χρημάτων, ούτως ή άλλως δεν επιτρέπεται μετάβαση σε μικρότερο πρόγραμμα αν δεν παρέλθει το απαιτούμενο χρονικό διάστημα. Απλα, δεν είμαι σίγουρος αν είναι στο 3μηνο για τις 18μηνες συμβάσεις, για τις 12μηνες σίγουρα ισχύει. Δεν κάνεις τον κόπο να ρωτήσεις στο 1212?
Link to comment
Share on other sites

Όχι... Νομίζω πως μπορεί μόνο αφού έχει κλείσει χρόνο απ' την προηγούμενη επιδότηση!
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα..

ειχα το προγραμμα 60 και το ειχα χρισιμοποιησει ολο.. καθε 5 του μηνος εμπαιναν παλι τα 60 λεπτα δωρεαν χρονου ομιλιας.

χθες ομως το αλλαξα σε i45. πρεπει να περιμενω μεχρι τις 5 του μηνος για να μπορω να μιλισω τσαμπα με τα 150 λεπτα δωρεαν ή μπορω απο τη στιγμη που ενεργοποιηθηκε το προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που ενεργοποιηθηκε.δεν εχεις ομως 150' εχεις γυρω στα 75'.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...