Jump to content

iPad 10.2-inch (8th gen - 2020)


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά..Αγόρασα σήμερα το συγκεκριμένο tablet από μεγάλη αλυσίδα και αρχικά μου έκανε εντύπωση που έγραφε space grey demo(τι σημαίνει δεν ξέρω)και 2ον μόλις το άνοιξα δεν είχε μέσα στο κουτάκι οδηγίες χρήσης κλπ...Είναι φυσιολογικό;;
Link to comment
Share on other sites

Η demo unit είναι μονάδα που χρησιμοποιήθηκε από το κατάστημα ως δείγμα. Συνήθως τα δίνουν σε πολύ καλύτερες τιμές από τα σφραγισμένα.

 

Κοινώς : το iPad που πήρες το πιθανότερο είναι να βρισκόταν σε βιτρίνα. Εάν το πλήρωσες όσο έχει το κανονικό, θα σου πρότεινα να το πας πίσω.

 

from my S10 lite

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Το πλήρωσα κανονικά σε τιμή καταλόγου.Δεν παίζει ρόλο το ότι ήρθε σφραγισμένο ε…
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πράγματι το IPad είναι χρησιμοποιημένο,γράφει πίσω στο κουτί Demo-Not For resale και έχει εφαρμογές που δεν μπορώ να σβήσω όπως ένα σωρό φωτογραφίες αλλά και πράγματα που δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω(πχ χρόνος επι της οθόνης και Touch ID να αλλάξω και άλλα πράγματα που δεν πρόλαβα να κοιτάξω).Το θέμα είναι ότι το έχω ανοίξει και δεν έχω τίποτα σε ζελατίνη κλπ,ελπίζω να μην έχουν θέμα.Σήμερα θα το επιστρέψω,αν μου αρνηθούν το οτιδήποτε θα επικοινωνήσω με τα κεντρικά με ένα email και μετά με την Apple.Τέλος η εγγύηση είναι μέχρι 21/10/2021,δηλαδή ούτε ένα χρόνο.Θα επανέλθω το απόγευμα με νεότερα.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πράγματι το IPad είναι χρησιμοποιημένο,γράφει πίσω στο κουτί Demo-Not For resale και έχει εφαρμογές που δεν μπορώ να σβήσω όπως ένα σωρό φωτογραφίες αλλά και πράγματα που δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω(πχ χρόνος επι της οθόνης και Touch ID να αλλάξω και άλλα πράγματα που δεν πρόλαβα να κοιτάξω).Το θέμα είναι ότι το έχω ανοίξει και δεν έχω τίποτα σε ζελατίνη κλπ,ελπίζω να μην έχουν θέμα.Σήμερα θα το επιστρέψω,αν μου αρνηθούν το οτιδήποτε θα επικοινωνήσω με τα κεντρικά με ένα email και μετά με την Apple.Τέλος η εγγύηση είναι μέχρι 21/10/2021,δηλαδή ούτε ένα χρόνο.Θα επανέλθω το απόγευμα με νεότερα.

 

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα

Λάθος θα έγινε την ώρα της αποστολής με αυτό το χαμό κάποιος δεν πρόσεξε το κουτί και σου έστειλε το demo

Δεν είναι πλήρως λειτουργικές αυτές οι συσκευές έχουν μέσα ειδικό λογισμικό για επίδειξη στα καταστήματα

 

Το μόνο κακό είναι ότι με τις κούριερ μέχρι να στείλεις και μέχρι να παραλάβεις θα έχεις μια καθυστέρηση

 

Εγώ θα τους ζητούσα και κάτι σαν τύπο αποζημίωσης ένα μικρό δώρο πχ

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα

Λάθος θα έγινε την ώρα της αποστολής με αυτό το χαμό κάποιος δεν πρόσεξε το κουτί και σου έστειλε το demo

Δεν είναι πλήρως λειτουργικές αυτές οι συσκευές έχουν μέσα ειδικό λογισμικό για επίδειξη στα καταστήματα

 

Το μόνο κακό είναι ότι με τις κούριερ μέχρι να στείλεις και μέχρι να παραλάβεις θα έχεις μια καθυστέρηση

 

Εγώ θα τους ζητούσα και κάτι σαν τύπο αποζημίωσης ένα μικρό δώρο πχ

Θα τους ζητήσω κάτι αν γίνεται...Το θέμα είναι ότι το πήρα από το κατάστημα με την μέθοδο του Click Away γιαυτο το θεωρώ ακόμα πιο απαράδεκτο ότι δεν ελέγχθηκε από κανέναν και δεν υπάρχει άλλο διαθέσιμο προϊόν τώρα σύμφωνα με το site για αντικατάσταση από αυτό το κατάστημα στην επαρχία που είμαι.Σίγουρα φταίω και γώ που πήρα τη σακούλα και έφυγα αλλά που να το φανταστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πράγματι το IPad είναι χρησιμοποιημένο,γράφει πίσω στο κουτί Demo-Not For resale και έχει εφαρμογές που δεν μπορώ να σβήσω όπως ένα σωρό φωτογραφίες αλλά και πράγματα που δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω(πχ χρόνος επι της οθόνης και Touch ID να αλλάξω και άλλα πράγματα που δεν πρόλαβα να κοιτάξω).Το θέμα είναι ότι το έχω ανοίξει και δεν έχω τίποτα σε ζελατίνη κλπ,ελπίζω να μην έχουν θέμα.Σήμερα θα το επιστρέψω,αν μου αρνηθούν το οτιδήποτε θα επικοινωνήσω με τα κεντρικά με ένα email και μετά με την Apple.Τέλος η εγγύηση είναι μέχρι 21/10/2021,δηλαδή ούτε ένα χρόνο.Θα επανέλθω το απόγευμα με νεότερα.

Χωρίς να είμαι σίγουρος (γιατί δεν μου έχει τύχει ποτέ προσωπικά) έχω την εντύπωση ότι η demo unit γίνεται κανονική εάν την συνδέσεις σε υπολογιστή και κάνεις "Setup as new".

 

Όπως και να έχει, από την στιγμή που το πλήρωσες κανονικά, καλά θα ήταν να το αλλάξεις. Δεν υπάρχει λόγος να έχεις στα χέρια σου iPad το οποίο πέρασε του Χριστού τα πάθη (αυτό περνάνε όλες οι demo units) επάνω στην βιτρίνα, και μάλιστα όταν το έχεις πληρώσει κανονικά. Στο εξωτερικό αυτές οι μονάδες πουλιούνται, αλλά τουλάχιστον 20-30% φθηνότερα.

 

Σίγουρα φταίω και γώ που πήρα τη σακούλα και έφυγα αλλά που να το φανταστώ.

Ε όχι να τα ρίχνεις και στον εαυτό σου! Μην τρελαθούνε τώρα!

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δες αν συμφωνεί ο σειριακός αριθμός της συσκευής με αυτόν που αναγράφεται στο πίσω μέρος της συσκευασίας.

Μετά μπες εδώ: https://checkcoverage.apple.com/gr/el/

και τσέκαρε να δεις αό πότε είναι ενεργοποιημένη η συσκευή και μέχρι πότε ισχύει η εγγύησή της...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δες αν συμφωνεί ο σειριακός αριθμός της συσκευής με αυτόν που αναγράφεται στο πίσω μέρος της συσκευασίας.

Μετά μπες εδώ: https://checkcoverage.apple.com/gr/el/

και τσέκαρε να δεις αό πότε είναι ενεργοποιημένη η συσκευή και μέχρι πότε ισχύει η εγγύησή της...

 

Μου γράφει η ημερομηνία αγοράς δεν επαληθεύτηκε και μέσα στην συσκευή μου έγραφε εγγύηση έως 21/10/2021

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολείσαι δώστο πίσω απευθείας και πάρε ένα κανονικό

Αυτά πιθανόν να έχουν μέσα και άλλα ανταλλακτικά επειδή είναι συσκευές για παρουσίαση

Από θέμα λογισμικού από όσο ξέρω δεν μπορείς να βάλεις την κανονική έκδοση

 

Άμεσα επικοινώνησε με το κατάστημα και άλλαξε το. Τόσα χρήματα έδωσες

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολείσαι δώστο πίσω απευθείας και πάρε ένα κανονικό

Αυτά πιθανόν να έχουν μέσα και άλλα ανταλλακτικά επειδή είναι συσκευές για παρουσίαση

Από θέμα λογισμικού από όσο ξέρω δεν μπορείς να βάλεις την κανονική έκδοση

 

Άμεσα επικοινώνησε με το κατάστημα και άλλαξε το. Τόσα χρήματα έδωσες

 

Το μεσημέρι μετά τη δουλειά θα πάω κατευθείαν

Link to comment
Share on other sites

Το μεσημέρι μετά τη δουλειά θα πάω κατευθείαν

 

επικοινωνησες με το καταστημα για να αναφερεις το προβλημα και να ειναι ετοιμοι οταν πας να στο λυσουν? παρε για καλο και για κακο γιατι μπορει να μην εχουν αλλη συσκευη να σου δωσουν. ισως εκει να οφεικεται και το προβλημα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

επικοινωνησες με το καταστημα για να αναφερεις το προβλημα και να ειναι ετοιμοι οταν πας να στο λυσουν? παρε για καλο και για κακο γιατι μπορει να μην εχουν αλλη συσκευη να σου δωσουν. ισως εκει να οφεικεται και το προβλημα

 

Επικοινώνησα πριν λιγη ώρα με έναν γνωστό που δουλεύει στο κατάστημα(στο τεχνικό κομμάτι βέβαια)και μου είπε ότι θα μου δώσουν άλλο η οπωσδήποτε θα βρεθεί λύση να πάω από κει.Τώρα στο site δεν φαίνεται να υπάρχει άλλο διαθέσιμο στην πόλη μου αλλά θα δω όταν πάω

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα σήμερα το συγκεκριμένο tablet από μεγάλη αλυσίδα...
Πες μας εάν θέλεις, ποιά αλυσίδα μεγάλη σου έκανε τέτοιο πράγμα, για να το ξέρουμε.

Όποιος διαβάσει το νήμα αυτό, να είναι υποψιασμένος όταν θα πάει να αγοράσει κάτι.

 

Γιατί...για ένα πράγμα να είσαι ΑΠΟΛΥΤΑ σίγουρος: Αυτό, δεν έγινε κατά λάθος. :whistle:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Πες μας εάν θέλεις, ποιά αλυσίδα μεγάλη σου έκανε τέτοιο πράγμα, για να το ξέρουμε.

Όποιος διαβάσει το νήμα αυτό, να είναι υποψιασμένος όταν θα πάει να αγοράσει κάτι.

 

Γιατί...για ένα πράγμα να είσαι ΑΠΟΛΥΤΑ σίγουρος: Αυτό, δεν έγινε κατά λάθος. :whistle:

 

Πήγα από κει μου το αλλάξανε με συνοπτικές διαδικασίες,μου ζήτησαν συγγνώμη και μου είπαν ότι μετά το κατάλαβαν τα παιδιά,δεν θέλω να είμαι καχύποτος μέρες που ναι δεν το τράβηξα για κάτι παραπάνω αλλά τέλος πάντων...Στον Κωτσόβολο έγινε,θα μπορούσε να γίνει οπουδήποτε φαντάζομαι

Link to comment
Share on other sites

Πήγα από κει μου το αλλάξανε με συνοπτικές διαδικασίες,μου ζήτησαν συγγνώμη και μου είπαν ότι μετά το κατάλαβαν τα παιδιά,δεν θέλω να είμαι καχύποτος μέρες που ναι δεν το τράβηξα για κάτι παραπάνω αλλά τέλος πάντων...Στον Κωτσόβολο έγινε,θα μπορούσε να γίνει οπουδήποτε φαντάζομαι

O Κωτσόβολος φημίζεται πολύ για το after sales του. Τουλάχιστον εγώ μόνο καλά λόγια έχω ακούσει για αυτήν την αλυσίδα. Και προσωπικά, πάντα τους πρωτιμώ από άλλα επώνυμα. Δεν έχει τύχει όμως να τους χρειαστώ προς το παρόν για κάτι.

Και εγώ δεν θέλω να είμαι καχύποπτος. Πραγματικά. Ειδικά με αυτό το μπάχαλο που επικρατεί τις μέρες αυτές. Αλλά, μια demo μονάδα μπαίνει σε ένα κουτί, σφραγίζεται και αποστέλεται. Να πούμε ότι ήταν τυχαίο; Ας πούμε. :)

Το βασικό ήταν ότι ξεμπέρδεψες μπάμ μπάμ. Αυτό μετράει στο after. Προβλήματα υπάρχουν παντού. Το θέμα είναι να λύνονται χωρίς να σου βγαίνουν τα συκώτια.

 

Τέλος καλό όλα καλά.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ 100%.Καλή χρονιά σε όλους και ευχαριστώ για την βοήθεια σας
Link to comment
Share on other sites

Πήγα από κει μου το αλλάξανε με συνοπτικές διαδικασίες,μου ζήτησαν συγγνώμη και μου είπαν ότι μετά το κατάλαβαν τα παιδιά,δεν θέλω να είμαι καχύποτος μέρες που ναι δεν το τράβηξα για κάτι παραπάνω αλλά τέλος πάντων...Στον Κωτσόβολο έγινε,θα μπορούσε να γίνει οπουδήποτε φαντάζομαι

 

τελος καλο ολα καλα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

O Κωτσόβολος φημίζεται πολύ για το after sales του. Τουλάχιστον εγώ μόνο καλά λόγια έχω ακούσει για αυτήν την αλυσίδα. Και προσωπικά, πάντα τους πρωτιμώ από άλλα επώνυμα. Δεν έχει τύχει όμως να τους χρειαστώ προς το παρόν για κάτι.

Και εγώ δεν θέλω να είμαι καχύποπτος. Πραγματικά. Ειδικά με αυτό το μπάχαλο που επικρατεί τις μέρες αυτές. Αλλά, μια demo μονάδα μπαίνει σε ένα κουτί, σφραγίζεται και αποστέλεται. Να πούμε ότι ήταν τυχαίο; Ας πούμε. :)

Το βασικό ήταν ότι ξεμπέρδεψες μπάμ μπάμ. Αυτό μετράει στο after. Προβλήματα υπάρχουν παντού. Το θέμα είναι να λύνονται χωρίς να σου βγαίνουν τα συκώτια.

 

Τέλος καλό όλα καλά.

 

μην μπερδευεστε παιδια αυτο δεν ειναι after sales

αυτο ειναι λαθος sales

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,οσοι εχετε το iPad ειστε ευχαριστημένοι.

Διοτι κοιτάζω στις επόμενες εκπτώσεις να το αγοράσω αν πεσει κατω απο τα 400€.

Προκειται να αντικαταστήσει το Laptop...

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

To iPad είναι το καλύτερο tablet. Θεωρώ όμως ότι το laptop δεν το αντικαθιστά.

 

Για τη σχολη το θελω,εχω σταθερο αλλα θελω κατι φορητό...να βλεπω YouTube και Fb αλλα να γραφω και στο ms office.

Και αν υποστηρίζει tractor DJ ακομα καλυτερα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για τέτοια χρήση εννοείται ότι δε θα έχεις πρόβλημα. Για office, θα σε βοηθούσε περισσότερο και ένα Bluetooth keyboard.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τυγχάνει να έχω ένα surface pro

Είναι μέσα στον ανταγωνισμό πολύ δυνατά και ας μην το ξέρουν πολλοί

Κάνει τα πάντα και έχει και οθόνη πολύ σούπερ

Γίνεται tablet, γίνεται laptop, έχεις εφαρμογές πλήρη των windows

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τυγχάνει να έχω ένα surface pro

Είναι μέσα στον ανταγωνισμό πολύ δυνατά και ας μην το ξέρουν πολλοί

Κάνει τα πάντα και έχει και οθόνη πολύ σούπερ

Γίνεται tablet, γίνεται laptop, έχεις εφαρμογές πλήρη των windows

 

Τα βλεπω,αλλα προτιμω τα ASUS Zenbook.

Εχω δει ενα 13αρι με i7 και 16Gb ram.

 

----- προσθήκη μηνύματος 58 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για τέτοια χρήση εννοείται ότι δε θα έχεις πρόβλημα. Για office, θα σε βοηθούσε περισσότερο και ένα Bluetooth keyboard.

 

Μαζι με ποντίκι,βεβαια το tablet μπορει να δουλέψει ακομα και επεξεργασία εικόνας-βιντεο.Το πιο βαρύ που θα κανω.

Απλα σκεφτομαι τις δυνατότητες σύνδεσης με εξωτερική οθονη ή tv

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Τα βλεπω,αλλα προτιμω τα ASUS Zenbook.

Εχω δει ενα 13αρι με i7 και 16Gb ram.

 

----- προσθήκη μηνύματος 58 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μαζι με ποντίκι,βεβαια το tablet μπορει να δουλέψει ακομα και επεξεργασία εικόνας-βιντεο.Το πιο βαρύ που θα κανω.

Απλα σκεφτομαι τις δυνατότητες σύνδεσης με εξωτερική οθονη ή tv

 

Καμία σχέση

Εσύ μιλάς για λάπτοπ με οθόνη αφής

Η πρόταση της Microsoft είναι άλλη κατηγορία

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad 10.2-inch (8th gen - 2020)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...