Jump to content

Παραγγελία από Πλαίσιο. Ενα μήνα ακόμα να παραλάβω!


spartak
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

 

πριν ένα μήνα έκανα μια παραγγελία από το Πλαίσιο. Η παραγγελία δόθηκε στη speedex στις 27/11/20 και η Πλαίσιο μου έδωσε αναμενόμενη ημερομηνία παραλαβής εως 1/12/20. Μέχρι σήμερα 28/12/20 δεν έχω παραλάβει ακόμα! Σύμφωνα με τη speedex Το πακέτο βρίσκεται κάπου στην Αθήνα και δεν έχει κινηθεί εδώ και 25 μερες!

Το τραγικό είναι ότι σε επικοινωνία με την Πλαίσιο δεν βοηθούν καθόλου. Συγκεκριμένα ζήτησα πληροφορίες, δεν απάντησαν καν. Επειτα ζήτησα ακύρωση και επιστροφή χρημάτων. Ούτε σε αυτό απάντησαν.

 

Απαράδεκτοι εντελώς...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

 

πριν ένα μήνα έκανα μια παραγγελία από το Πλαίσιο. Η παραγγελία δόθηκε στη speedex στις 27/11/20 και η Πλαίσιο μου έδωσε αναμενόμενη ημερομηνία παραλαβής εως 1/12/20. Μέχρι σήμερα 28/12/20 δεν έχω παραλάβει ακόμα! Σύμφωνα με τη speedex Το πακέτο βρίσκεται κάπου στην Αθήνα και δεν έχει κινηθεί εδώ και 25 μερες!

Το τραγικό είναι ότι σε επικοινωνία με την Πλαίσιο δεν βοηθούν καθόλου. Συγκεκριμένα ζήτησα πληροφορίες, δεν απάντησαν καν. Επειτα ζήτησα ακύρωση και επιστροφή χρημάτων. Ούτε σε αυτό απάντησαν.

 

Απαράδεκτοι εντελώς...

 

Το πλαίσιο φίλε μου είναι απαράδεκτο στην εξυπηρέτηση πελατών.Εγώ πήρα μια σκούπα με τη Black Friday , μου φέραν χτυπημένο κοντάρι το οποίο δεν ανοιγόκλεινε και όταν τους πήρα να τους ζητήσω αλλαγή μου είπαν εμείς δεν έχουμε καμία σχέση ψάξε βρες την επίσημη αντιπροσωπεία και βγάλε άκρη. Το τι τράβηξα δε λέγεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το πλαίσιό για μένα ήταν κάποτε...πλέον οχι.

Επέμενε να πάρεις τα λεφτά σού πίσω...

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Στην προκειμένη περίπτωση γιατί φταίει το πλαίσιο από τη στιγμή που απεστάλη το προϊόν? Η speedex φταίει. Εμένα η speedex έκανε να παραδώσει δέμα εντός Αττικής 18 ημέρες. Πάντως εντός Αττικής τουλάχιστον, το πλαίσιο έχει δικό του δίκτυο διανομής με πολύ γρήγορες παραλαβές. Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Στην προκειμένη περίπτωση γιατί φταίει το πλαίσιο από τη στιγμή που απεστάλη το προϊόν? Η speedex φταίει. Εμένα η speedex έκανε να παραδώσει δέμα εντός Αττικής 18 ημέρες.

 

Τα ίδια με όλους ισχύουν. Και με κωφσοβιλο φίλος είχε θέμα που είχε παραγγείλει συσκευή και η γενική του έκανε tour στην Αθήνα.

 

Απο την άλλη δεν ξέρω τι γίνεται στην με την επιστροφή χρημάτων καθώς οι εταιρίες έχουν πάρει τα λεφτά τους και πετάνε το μπαλάκι στους πελάτες για να βγάλουν άκρη.

 

Και το αστείο είναι ότι έβγαλαν την αντικαταβολή οι περισσότεροι.....

 

Εδώ παραδέχομαι εταιρία που έκανε παραδόσεις η ίδια μέσω taxi.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια με όλους ισχύουν. Και με κωφσοβιλο φίλος είχε θέμα που είχε παραγγείλει συσκευή και η γενική του έκανε tour στην Αθήνα.

 

 

 

Απο την άλλη δεν ξέρω τι γίνεται στην με την επιστροφή χρημάτων καθώς οι εταιρίες έχουν πάρει τα λεφτά τους και πετάνε το μπαλάκι στους πελάτες για να βγάλουν άκρη.

 

 

 

Και το αστείο είναι ότι έβγαλαν την αντικαταβολή οι περισσότεροι.....

 

 

 

Εδώ παραδέχομαι εταιρία που έκανε παραδόσεις η ίδια μέσω taxi.

Γενικά πολλά καταστήματα, τουλάχιστον εντός Αττικής, έκαναν δικό τους δίκτυο διανομής ή επέλεξαν μεθόδους όπως τα ταξί και οι παραδόσεις ήταν πολύ γρήγορες. Εμένα μου έκανε εντύπωση που ακόμα και μικρά σκρουτζομάγαζα έδειξαν αντανακλαστικα την περίοδο του lockdown και έκαναν παραδόσεις με ταξί. Γενικά οι μεταφορικές πρέπει να έκαναν ζημιά τόσο σε επιχειρήσεις όσο και σε καταναλωτές με τις καθυστερήσεις τους.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Στην προκειμένη περίπτωση γιατί φταίει το πλαίσιο από τη στιγμή που απεστάλη το προϊόν? Η speedex φταίει. Εμένα η speedex έκανε να παραδώσει δέμα εντός Αττικής 18 ημέρες. Πάντως εντός Αττικής τουλάχιστον, το πλαίσιο έχει δικό του δίκτυο διανομής με πολύ γρήγορες παραλαβές.
Επιβεβαιώνω.. Τρίτη 5/1 απόγευμα έκανα παραγγελία ένα realme x3 superzoom και χθες το μεσημέρι ήταν στην πόρτα μου απο υπάλληλο της εταιρείας. Μένω Θεσσαλονίκη

 

Στάλθηκε από το RMX2086 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Στην προκειμένη περίπτωση γιατί φταίει το πλαίσιο από τη στιγμή που απεστάλη το προϊόν? Η speedex φταίει. Εμένα η speedex έκανε να παραδώσει δέμα εντός Αττικής 18 ημέρες. Πάντως εντός Αττικής τουλάχιστον, το πλαίσιο έχει δικό του δίκτυο διανομής με πολύ γρήγορες παραλαβές.

 

Θα σου πω γιατί:

1) Δεν απαντάνε στα μαιλ που έχω στείλει. Ακόμα δεν απάντησαν σε αυτά που έστειλα Μέσα Δεκέμβρη.

 

2) Στα τηλέφωνα, περιμένω μισή ώρα για να μιλήσω με κάποιο/α και δεν παίρνω απαντήσεις.

 

3) Πόσο καιρό πρέπει να καθυστερήσει να παραδόσει το δέμα η κούριερ για να παραδεχτεί η εταιρία ότι υπάρχει προβλημα; Ενα χρόνο; Ενας μήνας δε φτάνει; Δεν αγόρασα από Κίνα για να έχω τέτοιες αναμονές.

 

Εγω αγόρασα από το πλαίσιο (όχι τη speedex) και είχα επιβεβαίωση ότι θα ερχόταν εως 1.12.20. Αυτό δε συνέβη. Στη συνέχεια είχα ανύπαρκτη υποστηριξη.

 

Χάσανε ένα ακόμα πελάτη....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις παραλάβει ακόμα το δέμα τότε ναι, θα πρέπει το πλαίσιο να θεωρήσει το δέμα χαμένο και να προβεί σε επιστροφή χρημάτων. Έχω ακούσει γενικά περιπτώσεις ότι χάθηκαν δέματα την περίοδο του lockdown από τις μεταφορικές ή τέλος πάντων βρίσκονται στα αζήτητα. Και το πρόβλημα μέσα σε όλα είναι ότι ούτε οι ίδιες επιχειρήσεις αποζημιωνονται από τις μεταφορικές για την αξία των αντικειμένων απ' όσο έχω ακούσει.

Αν δεν μπορείς να βγάλεις άκρη με το πλαίσιο, μπορείς να μιλήσεις με την τράπεζα και να κινηθούν διαδικασίες επιστροφής των χρημάτων εφόσον δεν έχεις παραλάβει το αντικείμενο.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις παραλάβει ακόμα το δέμα τότε ναι, θα πρέπει το πλαίσιο να θεωρήσει το δέμα χαμένο και να προβεί σε επιστροφή χρημάτων. Έχω ακούσει γενικά περιπτώσεις ότι χάθηκαν δέματα την περίοδο του lockdown από τις μεταφορικές ή τέλος πάντων βρίσκονται στα αζήτητα. Και το πρόβλημα μέσα σε όλα είναι ότι ούτε οι ίδιες επιχειρήσεις αποζημιωνονται από τις μεταφορικές για την αξία των αντικειμένων απ' όσο έχω ακούσει.

Αν δεν μπορείς να βγάλεις άκρη με το πλαίσιο, μπορείς να μιλήσεις με την τράπεζα και να κινηθούν διαδικασίες επιστροφής των χρημάτων εφόσον δεν έχεις παραλάβει το αντικείμενο.

 

Οχι δεν το έχω παραλάβει ακόμα. Θα γίνουν αυτα που πρέπει. Δεν παύει όμως να είμαι δυσαρεστημένος με όλο αυτό.

 

Αυτό που λες ότι οι μεταφορικές δεν αποζημιωνουν αν χαθεί κάποιο δέμα ακούγεται εξωφρενικό και το θεωρώ απίθανο για μια εταιρία του μεγεθους του πλαισίου. Είναι σε κάθε περίπτωση θέμα της σύμβασης που έχει η κάθε εταιρία και πρόβλημα της εταιρίας. Οχι του πελάτη

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το έχω παραλάβει ακόμα. Θα γίνουν αυτα που πρέπει. Δεν παύει όμως να είμαι δυσαρεστημένος με όλο αυτό.

 

 

 

Αυτό που λες ότι οι μεταφορικές δεν αποζημιωνουν αν χαθεί κάποιο δέμα ακούγεται εξωφρενικό και το θεωρώ απίθανο για μια εταιρία του μεγεθους του πλαισίου. Είναι σε κάθε περίπτωση θέμα της σύμβασης που έχει η κάθε εταιρία και πρόβλημα της εταιρίας. Οχι του πελάτη

 

Εφόσον δεν έχεις παραλάβει ακόμα εννοείται ότι πρέπει να αποζημιωθείς πρωτίστως από το πλαίσιο με επιστροφή χρημάτων και σε περίπτωση που παραλάβεις και από τη μεταφορική για την καθυστέρηση. Η περίπτωση που γνωρίζω δεν είναι επιχείρηση μεγέθους πλαισίου, αλλά μικρό κατάστημα, δεν ξέρω αν είχε σύμβαση κλπ με τη μεταφορική, αλλά η αποζημίωση ήταν απλά το κόστος μεταφορικών.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...