Jump to content

Moto G9 Plus


uncle_nontas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από τότε που πήρε το 11 όταν κλειδώνει και πάω να το ξεκλειδώσω, δεν αναγνωρίζει ούτε δακτυλικό αποτύπωμα, ούτε πρόσωπο (τα οποία υπόψιν ξαναπέρασα μετά το update) και βγάζει μνμ "η συσκευή κλειδώθηκε απ' τον διαχειριστή" και ζητάει PIN. Καμία ιδέα;

Στάλθηκε από το moto g(9) plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Εμενα το αποτυπωμα μου δουλεύει κανονικα. Αναγνώριση προσωπου δεν εχω ενεργοποιησει.

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω τη συγκεκριμένη συσκευή και οφείλω να πω ότι με έχει καλύψει στον απόλυτο βαθμό. 

Έχω ένα μικρό θεμα και αναρωτιέμαι αν το έχει κανείς αντιμετωπίσει. Όταν βάζω φορτιστή 8 στις 10 θα χρειαστεί να το βγάλω βάλω μέχρι να πιάσει το quick charge..Κοινώς δεν πιάνει με τη μία. Το αντιμετωπίζει κάνεις? 

Edited by Getapen
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κλασσικό θέμα. Νομίζω οτι ειναι θέμα software παρα hardware. Με ενα restart και ενα καθάρισμα επαφων φορτισης φτιάχνει συνήθως.

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, RadiactiveToy said:

Καλησπέρα. Κλασσικό θέμα. Νομίζω οτι ειναι θέμα software παρα hardware. Με ενα restart και ενα καθάρισμα επαφων φορτισης φτιάχνει συνήθως.

Με restart δεν φτιάχνει.. Θα προσπαθήσω να καθαρίσω τις επαφές όμως. Ευχαριστώ 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Getapen said:

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω τη συγκεκριμένη συσκευή και οφείλω να πω ότι με έχει καλύψει στον απόλυτο βαθμό. 

Έχω ένα μικρό θεμα και αναρωτιέμαι αν το έχει κανείς αντιμετωπίσει. Όταν βάζω φορτιστή 8 στις 10 θα χρειαστεί να το βγάλω βάλω μέχρι να πιάσει το quick charge..Κοινώς δεν πιάνει με τη μία. Το αντιμετωπίζει κάνεις? 

Όχι μόνο αυτό: το χειρότερο στη δική μου περίπτωση ήταν ότι ενώ ξεκινούσε κανονικά η φόρτιση, σταματούσε μετά από λίγη ώρα. Εγώ νόμιζα ότι το κινητό έχει φορτίσει πλήρως και αυτό μπορεί να είχε κολλήσει στο 50%. Είχα δοκιμάσει με κλειστό κινητό, με κλειστή οθόνη, σε λειτουργία πτήσης, ότι μπορούσα να σκεφτώ, αλλά το πρόβλημα εξακολουθούσε.

Στη δική μου περίπτωση έφταιγε απλά το καλώδιο πού είχε μέσα η συσκευασία. Από τότε που άρχισα να χρησιμοποιώ άλλο καλώδιο δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα με τη γρήγορη φόρτιση.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, geoponer said:

Στη δική μου περίπτωση έφταιγε απλά το καλώδιο πού είχε μέσα η συσκευασία. Από τότε που άρχισα να χρησιμοποιώ άλλο καλώδιο δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα με τη γρήγορη φόρτιση.

Επιβεβαιώνω ότι μετά από αλλαγή καλωδίου δεν έχει ξαναεμφανιστεί το πρόβλημα των διακοπών κατά την φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, mp3buddy said:

Επιβεβαιώνω ότι μετά από αλλαγή καλωδίου δεν έχει ξαναεμφανιστεί το πρόβλημα των διακοπών κατά την φόρτιση.

Προφανώς πέσαμε σε ελαττωματική παρτίδα καλωδίων... αλλά ευτυχώς που ήταν αυτό, γιατί το καλώδιο είναι φθηνό (και εύκολο να το βρεις) ενώ ο ταχυφορτιστής 30W είναι σαφώς πιο ακριβός.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Υπήρχαν αναφορές για το καλώδιο στο επίσημο φόρουμ της Motorola. Οπότε είπα να αλλάξω καλώδιο πριν απευθυνθώ στο Γερμανό απ' όπου το πήρα το κινητό. Δεν είχα καμία διάθεση να δώσω το κινητό στο σέρβις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
3 ώρες πριν, Brainmorf said:

Πλέον στα 99 ευρώ σε Cosmote - Γερμανό. 

Εξαιρετική τιμή για αυτά που προσφέρει. Σχεδόν ένα χρόνο το έχω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!

Στο μεταξύ νέα ενημέρωση ασφαλείας (Security Patch) για 1η Νοεμβρίου 2021 μου ήρθε τις προηγούμενες ημέρες. Όσοι ενδιαφέρονται ας κάνουν μια αναζήτηση για ενημερώσεις μέσα από τη συσκευή τους.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Το τσίμπησα και εγώ σήμερα γιατί έψαχνα για δεύτερη συσκευή. Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Για 99 ευρώ κλέψιμο.

Sent from my M2102J20SI using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 10/12/2021 at 6:33 ΜΜ, xxlakis7 said:

Το τσίμπησα και εγώ σήμερα γιατί έψαχνα για δεύτερη συσκευή. Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Για 99 ευρώ κλέψιμο.

Sent from my M2102J20SI using Tapatalk
 

Εκείνη την ήμερα (ακόμα) και δε το πρόλαβα, το βλέπω σε αγγελίες αλλά η τιμή που το ζητούν...

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους,

 

Να σας πω ένα πρόβλημα που έχω με το τηλ, μήπως έχει τύχει και σε κανέναν από εσάς και έχετε εικόνα:

 

Άρχισε το τηλ από μόνο του τα restart. Κάποιες φορές φαίνεται σαν boot loop, όμως κάποιες φορές μπαίνει κανονικά στο λειτουργικό, όπου μετά (πάλι με random συχνότητα) φέρνει το μενού του long press power off button.

Αυτό με κάνει να αντιλαμβάνομαι ότι το πρόβλημα είναι hardware και ειδικότερα στο power button το οποίο φαίνεται να πατιέται (και long press) από μόνο του.

Μίλησα με Γερμανό και μου είπανε ότι πρώτα το πάω από εκεί (είναι εντός εγγύησης), ελέγχουν αυτοί κι αν είναι το στέλνουν αυτοί στην αντιπροσωπεία (ποιά είναι;).

Έχετε κάποια εμπειρία σχετική με τα παραπάνω;

Ευχαριστώ για τον χρόνο και την βοήθειά σας.

Edited by tenere1982
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tenere1982 said:

Μίλησα με Γερμανό και μου είπανε ότι πρώτα το πάω από εκεί (είναι εντός εγγύησης), ελέγχουν αυτοί κι αν είναι το στέλνουν αυτοί στην αντιπροσωπεία (ποιά είναι;).

Έχετε κάποια εμπειρία σχετική με τα παραπάνω;

Ευχαριστώ για τον χρόνο και την βοήθειά σας.

Να πω την αλήθεια δε μου έχει τύχει ποτέ, αλλά ίσως να μην είναι θέμα hardware.

Αν για κάποιο λόγο δεν θέλεις να το πας στο Γερμανό για έλεγχο, θα σου πρότεινα να κάνεις ένα hard reset της συσκευής μήπως στρώσει. Εννοείται ένα καλό backup πρώτα στο Google για να μη χάσεις πράγματα, έλεγχο ότι έχουν γίνει αντίγραφα των φωτογραφιών σου στο cloud κλπ.

Επίσημες οδηγίες της Motorola για το hard reset του Moto G9 plus εδώ: https://motorola-global-en-uk.custhelp.com/app/answers/indevice_detail/a_id/154410/p/10894

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Σχετικά με το θέμα του wifi calling να μοιραστώ κάτι που ανακάλυψα. Λοιπόν έχω vodafone η οποία δεν το υποστηρίζει, όμως εμένα μου είναι απαραίτητο λόγω του ότι στο σπιτι μου έχει αθλιο σήμα. Αποφάσισα λοιπόν να δοκιμάσω cosmote. Με το που έβαλα επάνω και το δευτερο sim το wifi calling παιζει τέλεια στην cosmote καθώς και το volte είναι ενεργό. Επίσης επειδή χρησιμοποιώ το μετρό από σταθμό σε σταθμό μου το android μου το αναφέρει όταν χάνεται η σύνδεση των δεδομένων της κύρια κάρτας και με ρωτάει μέσω notification εαν θέλω να συνδεθώ με τα δεδομένα της άλλης κάρτας. 

Τελικά ενθουσιάστηκα για δεύτερη φορά και θεωρώ ότι το τηλέφωνο αξίζει με το παραπάνω τα λεφτά του!!!

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2022 at 11:32 ΠΜ, geoponer said:

Να πω την αλήθεια δε μου έχει τύχει ποτέ, αλλά ίσως να μην είναι θέμα hardware.

Αν για κάποιο λόγο δεν θέλεις να το πας στο Γερμανό για έλεγχο, θα σου πρότεινα να κάνεις ένα hard reset της συσκευής μήπως στρώσει. Εννοείται ένα καλό backup πρώτα στο Google για να μη χάσεις πράγματα, έλεγχο ότι έχουν γίνει αντίγραφα των φωτογραφιών σου στο cloud κλπ.

Επίσημες οδηγίες της Motorola για το hard reset του Moto G9 plus εδώ: https://motorola-global-en-uk.custhelp.com/app/answers/indevice_detail/a_id/154410/p/10894

Ειχα ηδη κανει backup & hard reset, ευχαριστω!

Φαινεται οτι ειναι κατι στο power button, το αφησα στον Γερμανο και βλεπουμε.

Θα ενημερωσω οταν εχω κατι νεοτερο να ξερετε κι εσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χθες μου εμφανίστηκε νέα ενημέρωση λογισμικού, όχι το κλασικό security patch που έρχεται ανά διαστήματα.

Η νέα έκδοση λογισμικού είναι η RPA31.Q2-59-17-4-3.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό επέστρεψε επισκευασμένο από το σέρβις του Γερμανού/Κοσμοτέ.

Σχόλιο του σέρβις: "Αντικατάσταση πλαϊνών πλήκτρων και επισκευή λογικού κυκλώματος".

Όλα φαίνονται να δουλεύουν κομπλέ τώρα, οπότε καταλήγουμε ότι ήταν θέμα hardware.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Νέα ενημέρωση ασφαλείας (Security Patch) για 1η Ιανουαρίου 2022 μου ήρθε σήμερα.

Όσοι ενδιαφέρονται ας κάνουν μια αναζήτηση για ενημερώσεις μέσα από τη συσκευή τους.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς θα μείνει στην 11. Τον Αυγουστο του 22 θα παρει το τελευταιο security update. Μόνο στην edge σειρα υποσχέθηκε 2 η 3 os updates

 

 

https://motorola-global-portal.custhelp.com/app/software-security-page/g_id/6806#gs=eyJndWlkZUlEIjo2ODA2LCJxdWVzdGlvbklEIjo0LCJyZXNwb25zZUlEIjoxNywiZ3VpZGVTZXNzaW9uIjoiQ3U1WFRyeHAiLCJzZXNzaW9uSUQiOiJDdVJXVHJ4cCJ9

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατα πόσο τηρούνται τα χρονοδιαγράμματα .

Σε ενα μοντέλο γράφει τα εξής

Currently receiving monthly security updates.

Device launched on September, 2018

Security updates will stop on September, 2021 

Please note: Channels and regions may have different launch dates and support cycle may vary.

Edited by mkaras
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...