Jump to content

Vodafone 5G εντυπώσεις


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 minute ago, rebel1 said:


emoji23.pngemoji23.pngemoji23.pngemoji23.pngemoji23.png
Φεύγουμε για Ζάμπια!


Sent from my iPad using Tapatalk

Μπα η Ζάμπια είναι ποιο εξελιγμένη από την χώρα μας σε πολλά θέματα πρώτα εδώ θα το ανοίξουν 🤣🤣🤣🤣🤣

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, panos.kar said:

Ας μην φανατιζόμαστε με δίκτυα χωρίς λόγο. Άλλωστε δεν μας πληρώνουν για να τα προωθούμε.
Προφανώς είχε κάποιο πρόβλημα η συσκευή του συμφορουμιτη, το οποίο επιλύθηκε. 
Τωρα το τι εταιρεία χρησιμοποεί ο καθένας μας δεν εχει καμία σχέση με το τι κινητό χρησιμοποεί. Γνωρίζω κόσμο που δίνει αρκετα λεφτά σε σύνδεση κινητης(30άρια κάθε μηνα) Και έχει κινητό των 300-400€ και γνωρίζω και άτομα με ακριβά κινητά που την βγάζουν με καρτοκινητο και 12-15€ τον μηνα. 
Τωρα το ότι η Vodafone δεν δουλεύει καλά και τρελαίνεται στις εναλλαγές στα iPhone, με συγχωρείτε αλλά μόνο πρόβλημα της Vodafone είναι. Προσωπικά εχω χρησιμοποιήσει iPhone με ελληνικά δίκτυα,βραζιλιάνικα,μεξικανικά και ένα σουηδικό και μόνο η Vodafone έχει τέτοια προβλήματα ειδικά στα iPhone. 

Συμφωνώ μαζί σου εδώ, έχω και τις τρεις ελληνικές εταιρίες…

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, memoriesradio said:

Περιοχή που κινείσαι και αντιμετωπίζεις τα προβλήματα, αν επιτρέπεται;

Δεν μου θίγεις καμία εταιρεία. Και εγώ την κράζω (όπως χθες και προχθές) στην Θεσσαλονίκη με τα προβληματικά σημεία της.

Απλά δεν μπορώ να δεχτώ τις γενικολογίες, όπως ένας φίλος από Θεσσαλονίκη, που βγήκε και "είπε" ότι το δίκτυο είναι off στην Θεσσαλονίκη.

Η περιοχή όπως ειπα και πριν είναι Νότια Αττική συγκεκριμένα Γλυφαδα και περίχωρα. Κατι αλλο περίεργο είναι ότι δεν πιάνω ποτε 5G σε κάποια κεντρικά σημεία και πιάνω στις πιο απομακρυσμένες περιοχές. 
Ισως μίλησα γενικευμένα πριν αλλά τωρα σου δινω και τις λεπτομέρειες. Αν και πιστευω ότι ισχυει παντού αυτο που λεω. Πχ στο κέντρο αθηνα πριν κατι μερες σε πιο κεντρικό σημειο πεθαίνεις και υπερυψωμένο ,έπιανε 4G για κάποιο διάστημα αντι για 5G που πιστευω ότι σε τοσο κεντρικό σημειο δεν επιτρέπονται τέτοιες εναλλαγές.  Την στιγμή που η COSMOTE μέχρι και μεσα στο μετρό πιάνει σταθερά 5G. (Και πιάνει όντως δηλαδή μπορείς να σερφάρεις. Ενώ Vodafone καμία φορα γράφει 5G και πας να μπεις σε ενα σαιτ και δεν φορτωνει ποτέ)

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, panos43 said:

Ποιος ο λόγος για αυτη την ειρωνεία; Εσυ εφτιαξες το δίκτυο και στο προσβάλαμε; Η συσκευη λοιπον είναι iPhone 12 και με επανεκκίνηση επιδιορθώθηκε το ζήτημα. Παρόλα αυτα με Wi-Fi συνδεόμουνα κανονικα. Επίσης έχω περάσει και από τους αλλους 2 παρόχους και δεν μου είχε συμβεί κατι αντίστοιχο. Προφανώς δεν περνώ πισω ότι το δικτυο είναι ανύπαρκτο. Συνεχείς εναλλαγές 4g-5g και ταχύτητες που δεν ανταποκρίνονται στα 4G και 5G αντίστοιχα και είναι μόνο η ένδειξη στο κινητο. Για εμενα είναι το χειρότερο από τα τρία δίκτυα.

Στα νοτια δεν το βλεπω αυτο π λες δεν ξερω τι ειδους γενικευση ειναι αυτη τουλαχιστον μετα το switch off του 3g παει καλυτερα στο 4g αν οχι τελεια και το 5g μπαλα εμενα αυτο π λες μ χει συμβει επειδη πειραξα πολλες φορες τα settings μεσα απο το netmonster στο αυτοματο ειναι ενταξει

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, panos43 said:

Η περιοχή όπως ειπα και πριν είναι Νότια Αττική συγκεκριμένα Γλυφαδα και περίχωρα. Κατι αλλο περίεργο είναι ότι δεν πιάνω ποτε 5G σε κάποια κεντρικά σημεία και πιάνω στις πιο απομακρυσμένες περιοχές. 
Ισως μίλησα γενικευμένα πριν αλλά τωρα σου δινω και τις λεπτομέρειες. Αν και πιστευω ότι ισχυει παντού αυτο που λεω. Πχ στο κέντρο αθηνα πριν κατι μερες σε πιο κεντρικό σημειο πεθαίνεις και υπερυψωμένο ,έπιανε 4G για κάποιο διάστημα αντι για 5G που πιστευω ότι σε τοσο κεντρικό σημειο δεν επιτρέπονται τέτοιες εναλλαγές.  Την στιγμή που η COSMOTE μέχρι και μεσα στο μετρό πιάνει σταθερά 5G. (Και πιάνει όντως δηλαδή μπορείς να σερφάρεις. Ενώ Vodafone καμία φορα γράφει 5G και πας να μπεις σε ενα σαιτ και δεν φορτωνει ποτέ)

Και μένα μου έτυχε αυτό με την Vodafone. Το είχα αναφέρει και εδώ. Μια σερφαρεις κανονικά και μερικές φορές καθόλου.

Επίσης αν κάνεις απανωτά speedtest δεν είναι τα αποτελέσματα ίδια. Μια έχεις 400mbps, μια 20mbps και τέλος δεν μπορεί να ξεκινήσει το speedtest (και αν έχει κέφια σε πετάει σε 3g).

Ίσως φταίνε οι εναλλαγές των κεραιών που κάνει. Είναι η μόνη στο σημείο που μένω που μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα σε κάνει μπαλάκι μεταξύ κεραιών...

Με τις ίδιες κεραίες η Nova είναι πολύ πιο σταθερή... 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω παρατηρήσει και κάτι άλλο σε android κινητά γνωστών μου. Πολλές φοράς αργεί να ανοίξει τα δεδομένα. 
Γνωστος ας πούμε που τα έχει μόνιμα ανοιχτά, αργούν να ανοίξουν όταν αποσυνδέεται από Wi-Fi, για γύρω στα 10 δευτερόλεπτα. 
Καλά δεν χαθηκε ο κόσμος για 10 δευτερόλεπτα απλά είναι περίεργο που συμβαίνει κάτι τέτοιο. 

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, panos43 said:

Ποιος ο λόγος για αυτη την ειρωνεία; Εσυ εφτιαξες το δίκτυο και στο προσβάλαμε; Η συσκευη λοιπον είναι iPhone 12 και με επανεκκίνηση επιδιορθώθηκε το ζήτημα. Παρόλα αυτα με Wi-Fi συνδεόμουνα κανονικα. Επίσης έχω περάσει και από τους αλλους 2 παρόχους και δεν μου είχε συμβεί κατι αντίστοιχο. Προφανώς δεν περνώ πισω ότι το δικτυο είναι ανύπαρκτο. Συνεχείς εναλλαγές 4g-5g και ταχύτητες που δεν ανταποκρίνονται στα 4G και 5G αντίστοιχα και είναι μόνο η ένδειξη στο κινητο. Για εμενα είναι το χειρότερο από τα τρία δίκτυα.

 

Εφοσον πιστεύεις οτι ειναι το χειρότερο δίκτυο γιατι δεν αλλάζεις ; Εγώ οταν κατι δεν μου αρέσει δεν το χρησιμοποιώ. 

Ξερουμε ολοι ποιο ειναι το καλύτερο γενικά δικτυο στην Ελλάδα  αλλά ολοι θέλουμε το φτηνότερο και μετά γκρινιάζουμε. Καλύτερο και φτηνότερο δεν γινεται. Πουθενα στον κοσμο. Deal with it 

 

Edited by babakos
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, doganos said:

Και μένα μου έτυχε αυτό με την Vodafone. Το είχα αναφέρει και εδώ. Μια σερφαρεις κανονικά και μερικές φορές καθόλου.

Επίσης αν κάνεις απανωτά speedtest δεν είναι τα αποτελέσματα ίδια. Μια έχεις 400mbps, μια 20mbps και τέλος δεν μπορεί να ξεκινήσει το speedtest (και αν έχει κέφια σε πετάει σε 3g).

Ίσως φταίνε οι εναλλαγές των κεραιών που κάνει. Είναι η μόνη στο σημείο που μένω που μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα σε κάνει μπαλάκι μεταξύ κεραιών...

Με τις ίδιες κεραίες η Nova είναι πολύ πιο σταθερή... 

Ακριβώς, οι εναλλαγές και τα παγώματα είναι πολύ συχνά ειδικά σε περιοχές με κίνηση. Και επειδή έχω iPhone 13 σαν βασική συσκευή έχω το ίδιο συμπέρασμα. Πως γίνεται η Nova με αντίστοιχη κίνηση να είναι πιο σταθερή ενώ η Vodafone όχι;
Ένας λόγος για μένα είναι σίγουρα το 3G που δεν έχει κλείσει ακόμα πανελλαδικά και άργησε πολύ. 
Δεύτερον οι ρυθμίσεις στον εξοπλισμό. 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, panos43 said:

Η περιοχή όπως ειπα και πριν είναι Νότια Αττική συγκεκριμένα Γλυφαδα και περίχωρα. Κατι αλλο περίεργο είναι ότι δεν πιάνω ποτε 5G σε κάποια κεντρικά σημεία και πιάνω στις πιο απομακρυσμένες περιοχές. 
Ισως μίλησα γενικευμένα πριν αλλά τωρα σου δινω και τις λεπτομέρειες. Αν και πιστευω ότι ισχυει παντού αυτο που λεω. Πχ στο κέντρο αθηνα πριν κατι μερες σε πιο κεντρικό σημειο πεθαίνεις και υπερυψωμένο ,έπιανε 4G για κάποιο διάστημα αντι για 5G που πιστευω ότι σε τοσο κεντρικό σημειο δεν επιτρέπονται τέτοιες εναλλαγές.  Την στιγμή που η COSMOTE μέχρι και μεσα στο μετρό πιάνει σταθερά 5G. (Και πιάνει όντως δηλαδή μπορείς να σερφάρεις. Ενώ Vodafone καμία φορα γράφει 5G και πας να μπεις σε ενα σαιτ και δεν φορτωνει ποτέ)

Και υποτίθεται ότι η συγκεκριμένη περιοχή Νότια Αθήνα (Πειραιάς, Γλυφάδα, κτλ) η Vodafone είναι καλή. Το μόνο σίγουρο είναι ότι άιφον + Vodafone (Huawei, Settings, ?) απλά ΔΕΝ. Όσο για την Cosmote, καμία σχέση, η συγκεκριμένη είναι απλά μια κατηγορία από μόνη της σε θέμα research, settings, δίκτυο, εξοπλισμό. Φυσικά και αυτή έχει τα θεματάκια της ανά περιοχές. Όσο για το φόρτωμα (απόκριση) και την χρήση (σερφάρισμα) μέσω Vodafone, όπου έχω κινηθεί, δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο (και το χρησιμοποιώ συνεχώς) τόσο σε χαμηλές όσο και σε υψηλές ταχύτητες 4G (LTE) δικτύου.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Just now, memoriesradio said:

Και υποτίθεται ότι η συγκεκριμένη περιοχή Νότια Αθήνα (Πειραιάς, Γλυφάδα, κτλ) η Vodafone είναι καλή. Το μόνο σίγουρο είναι ότι άιφον + Vodafone (Huawei, Settings, ?) απλά ΔΕΝ. Όσο για την Cosmote, καμία σχέση, η συγκεκριμένη είναι απλά μια κατηγορία από μόνη της σε θέμα research, settings, δίκτυο, εξοπλισμό. Φυσικά και αυτή έχει τα θεματάκια της ανά περιοχές. Όσο για το φόρτωμα (απόκριση) και την χρήση (σερφάρισμα) μέσω Vodafone, όπου έχω κινηθεί, δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο (και το χρησιμοποιώ συνεχώς) τόσο σε χαμηλές όσο και σε υψηλές ταχύτητες 4G (LTE) δικτύου.

Δεν το ηξερα ότι εχει σχέση και η συσκευη για το ποσο καλό σημα πιάνεις. Ίσως βιάστηκα γιατί ηταν η unlimited προσφορά και δεν το έψαξα περαιτέρω. Ήθελα και να φυγω οπωσδήποτε από f2g μετα τις αλλαγές που έκαναν. Όπως ειπες υποτίθεται. Για την συγκεκριμένη περιοχή μιλώντας παντα η Vodafone κατά εμενα είναι η χειροτερη. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, panos.kar said:

Εγώ εχω παρατηρήσει και κάτι άλλο σε android κινητά γνωστών μου. Πολλές φοράς αργεί να ανοίξει τα δεδομένα. 
Γνωστος ας πούμε που τα έχει μόνιμα ανοιχτά, αργούν να ανοίξουν όταν αποσυνδέεται από Wi-Fi, για γύρω στα 10 δευτερόλεπτα. 
Καλά δεν χαθηκε ο κόσμος για 10 δευτερόλεπτα απλά είναι περίεργο που συμβαίνει κάτι τέτοιο. 

Με Android συσκευή, με συνεχώς ανοιχτά τα δεδομένα, όταν συνδεθώ σε WiFi και μετά αποσυνδεθώ, δεν έχω παρατηρήσει ουδέποτε να αργεί να συνδεθεί ξανά στα δεδομένα. Άσε που υπάρχει hidden setting για ταυτόχρονη χρήση data + WiFi μαζί.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, memoriesradio said:

Και υποτίθεται ότι η συγκεκριμένη περιοχή Νότια Αθήνα (Πειραιάς, Γλυφάδα, κτλ) η Vodafone είναι καλή. Το μόνο σίγουρο είναι ότι άιφον + Vodafone (Huawei, Settings, ?) απλά ΔΕΝ. Όσο για την Cosmote, καμία σχέση, η συγκεκριμένη είναι απλά μια κατηγορία από μόνη της σε θέμα research, settings, δίκτυο, εξοπλισμό. Φυσικά και αυτή έχει τα θεματάκια της ανά περιοχές. Όσο για το φόρτωμα (απόκριση) και την χρήση (σερφάρισμα) μέσω Vodafone, όπου έχω κινηθεί, δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο (και το χρησιμοποιώ συνεχώς) τόσο σε χαμηλές όσο και σε υψηλές ταχύτητες 4G (LTE) δικτύου.

Μπορεί να επηρεάστηκε από το χθεσινό refarming. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, TakeOverNet said:

Μπορεί να επηρεάστηκε από το χθεσινό refarming. 

Δεν νομιζω. Εδώ και 1 μηνα το ιδιο είναι από όταν ήρθα στην vf

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι στα Νοτια και τα Δυτικά προάστια της Αττικής γίνονται αναβάθμισης τον τελευταίο καιρό και εκκρεμεί και η προσαρμογή του Bandwidth 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, panos43 said:

Δεν το ηξερα ότι εχει σχέση και η συσκευη για το ποσο καλό σημα πιάνεις. Ίσως βιάστηκα γιατί ηταν η unlimited προσφορά και δεν το έψαξα περαιτέρω. Ήθελα και να φυγω οπωσδήποτε από f2g μετα τις αλλαγές που έκαναν. Όπως ειπες υποτίθεται. Για την συγκεκριμένη περιοχή μιλώντας παντα η Vodafone κατά εμενα είναι η χειροτερη. 

Φυσικά και παίζει ρόλο η συσκευή (android ή iphone) και η υλοποίηση του Modem που έχει μέσα όσο και το λογισμικό (bugs, κτλ). Εντελώς διαφορετικό hardware η κάθε συσκευή χρήστη (κινητό).

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, panos43 said:

Δεν νομιζω. Εδώ και 1 μηνα το ιδιο είναι από όταν ήρθα στην vf

Δεν έχεις κάποιο android για να ανεβάσεις net monster?

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, memoriesradio said:

Με Android συσκευή, με συνεχώς ανοιχτά τα δεδομένα, όταν συνδεθώ σε WiFi και μετά αποσυνδεθώ, δεν έχω παρατηρήσει ουδέποτε να αργεί να συνδεθεί ξανά στα δεδομένα. Άσε που υπάρχει hidden setting για ταυτόχρονη χρήση data + WiFi μαζί.

Πώς γίνεται αυτό;

Ταυτόχρονα να δουλεύουν και τα δύο;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, p_k said:

Πώς γίνεται αυτό;

Ταυτόχρονα να δουλεύουν και τα δύο;

Για πάρτη σου μεγάλε! Αφρός!

Απόσπασμα από το "Βιετνάμ" (Όλα Είναι Δρόμος)...

Screenshot_2023-04-11-15-12-14-134_com.android.settings.thumb.jpg.233b78093d7e1c84f0ed1d225654152c.jpg

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Κι όταν ας πούμε κατεβάζεις ένα αρχείο, με τι κατεβαίνει;

Ταυτόχρονα με δεδομένα και WiFi;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, p_k said:

Κι όταν ας πούμε κατεβάζεις ένα αρχείο, με τι κατεβαίνει;

Ταυτόχρονα με δεδομένα και WiFi;

Οχι απο το ενα..

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, p_k said:

Κι όταν ας πούμε κατεβάζεις ένα αρχείο, με τι κατεβαίνει;

Ταυτόχρονα με δεδομένα και WiFi;

Νομίζω με WiFi, απλά είναι μόνιμα connected στο LTE και δεν χρειάζεται να κάνει attach για να τσιμπήσει ip.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, πολύ ενδιαφέρον.

Ευχαριστώ!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, p_k said:

Μάλιστα, πολύ ενδιαφέρον.

Ευχαριστώ!

Παρακαλώ!

Είδες τι μαθαίνουμε τώρα στα γεράματα; 😉

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...