Jump to content

Vodafone 5G εντυπώσεις


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά τα κουτιά με τα huawei που είχα δείξει στο θέμα της wind για την κεντρική κεραία της wind στην Κοζάνη και στην οποία κάνει συνεγκατάσταση και η Vodafone, Είναι Vodafone αφού πλέον από αυτή την κεραία εμφανίστηκε 5g με Ν1 (οκ Ν78 θα ήταν καλύτερα αλλά και ετσι φαίνεται να πήρε μια ανάσα) και είναι η πρώτη φορά που αυτή η κεραία βγάζει 3ψηφιο νούμερο.Ιδια νούμερα έχει και το 4g speedtest. Θέλω να δω και από το απόγευμα προς βράδυ που το rsrq παίζει -16 _ -18 αν θα κρατήσει έστω διψήφιο down γιατί μέχρι τώρα έπαιζε μονοψήφιο.



0508280cfef5f07f6d1449bf89ed0330.jpg1f60f27b6b4b5d677169b7aaf443364a.jpg7364116194b1755685e54cfa0c0bcda9.jpg

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, bbbb said:

Τελικά τα κουτιά με τα huawei που είχα δείξει στο θέμα της wind για την κεντρική κεραία της wind στην Κοζάνη και στην οποία κάνει συνεγκατάσταση και η Vodafone, Είναι Vodafone αφού πλέον από αυτή την κεραία εμφανίστηκε 5g με Ν1 (οκ Ν78 θα ήταν καλύτερα αλλά και ετσι φαίνεται να πήρε μια ανάσα) και είναι η πρώτη φορά που αυτή η κεραία βγάζει 3ψηφιο νούμερο.Ιδια νούμερα έχει και το 4g speedtest. Θέλω να δω και από το απόγευμα προς βράδυ που το rsrq παίζει -16 _ -18 αν θα κρατήσει έστω διψήφιο down γιατί μέχρι τώρα έπαιζε μονοψήφιο.



0508280cfef5f07f6d1449bf89ed0330.jpg1f60f27b6b4b5d677169b7aaf443364a.jpg7364116194b1755685e54cfa0c0bcda9.jpg

Απογοήτευση... Εγώ ήξερα ότι βάζουν N78. Τώρα σταμάτησαν;

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Gv2008 said:

Απογοήτευση... Εγώ ήξερα ότι βάζουν N78. Τώρα σταμάτησαν;

Για να μπει Ν78 θέλει και το κατάλληλο backhaul. Μπορεί στη συγκεκριμένη θέση να μην το έχουν ακόμη.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mixtri said:

Για να μπει Ν78 θέλει και το κατάλληλο backhaul. Μπορεί στη συγκεκριμένη θέση να μην το έχουν ακόμη.

Δηλαδή μπορεί στο μέλλον να έχουν τη δυνατότητα να βάλουν N78? Γιατί μέχρι τωρα ακόμα και στις βουνοκορφές N78 έχει  όπου έχει προσθέσει 5G

Edited by Gv2008
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Gv2008 said:

Δηλαδή μπορεί στο μέλλον να έχουν τη δυνατότητα να βάλουν N78? Γιατί μέχρι τωρα ακόμα και στις βουνοκορφές N78 έχει  όπου έχει προσθέσει 5G

Ναι, καμία εταιρεία δεν κάνει τελική αναβάθμιση το 2022… έχουν πολύ δουλειά  μπροστά τους.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Gv2008 said:

Δηλαδή μπορεί στο μέλλον να έχουν τη δυνατότητα να βάλουν N78? Γιατί μέχρι τωρα ακόμα και στις βουνοκορφές N78 έχει  όπου έχει προσθέσει 5G

Εγώ πιστεύω ότι θα δούμε αρκετό Ν78 από victus. Τώρα που θα έχει και η nova δικές της οπτικές, πιστεύω θα είναι πιο εύκολο. 

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panos.kar said:

Εγώ πιστεύω ότι θα δούμε αρκετό Ν78 από victus. Τώρα που θα έχει και η nova δικές της οπτικές, πιστεύω θα είναι πιο εύκολο. 

Αυτό με το δικές τους οπτικές είναι λίγο ανέκδοτο για επαρχία. Θα το συζητήσουμε άλλη φορά. Μέχρι στιγμής πήραν δανικά και έφτιαξαν νέα εταιρία με τρίχες πόσο σε σχέση με τα δύο δις που λένε. Ας τους δούμε τι θα κάνουν μέσα στο 2023 και μετά θα τους πλέξουμε το εγκώμιο 😀

2 ώρες πριν, Gv2008 said:

Απογοήτευση... Εγώ ήξερα ότι βάζουν N78. Τώρα σταμάτησαν;

Είναι ότι είπε ο Μιχάλης και επίσης ότι σε κάποιες περιοχές που έχω παρατηρήσει δεν τελειώνουν κάθετα οι αναβαθμίσεις όλων των σταθμών. Υπάρχουν περιοχές που αναβάθμισαν σε DSS και μετά από ένα μικρό διάστημα ανάψανε και τις n78. Είναι πάρα πολλοί οι παράγοντες όχι μόνο το θέμα του backhaul και εξοπλισμού αλλά και άλλοι παράγοντες. Αυτήν την περίοδο όλοι οι εργολάβοι τρέχουν πανικόβλητοι για όλες τις εταιρίες.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, cmvr said:

Αυτό με το δικές τους οπτικές είναι λίγο ανέκδοτο για επαρχία. Θα το συζητήσουμε άλλη φορά. Μέχρι στιγμής πήραν δανικά και έφτιαξαν νέα εταιρία με τρίχες πόσο σε σχέση με τα δύο δις που λένε. Ας τους δούμε τι θα κάνουν μέσα στο 2023 και μετά θα τους πλέξουμε το εγκώμιο 😀

Είναι όχι είπε ο Μιχάλης και επίσης ότι σε κάποιες περιοχές που έχω παρατηρήσει δεν τελειώνουν κάθετα οι αναβαθμίσεις όλων των σταθμών. Υπάρχουν περιοχές που αναβάθμισαν σε DSS και μετά από ένα μικρό διάστημα ανάψανε και τις n78. Είναι πάρα πολλοί οι παράγοντες όχι μόνο το θέμα του backhaul και εξοπλισμού αλλά και άλλοι παράγοντες. Αυτήν την περίοδο όλοι οι εργολάβοι τρέχουν πανικόβλητοι για όλες τις εταιρίες.

Ανάλογα τι εννοείς επαρχία. Αν μιλάς για χωριά στη μέση του πουθενα προφανώς και είναι δυσκολότερο. Πρέπει να δείτε σε άλλες χώρες τι σημα έχουν τα χωριά (Βραζιλία). Edge/gprs και αν απο το πολυ δυο εταιρίες. Ακόμα και με ταχύτητες των 10mbps πρέπει να είμαστε ικανοποιημένοι. 

Edited by panos.kar

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

Θα περάσει καιρός για να έχει σε αυτές τις περιοχές αυτόνομο δίκτυο γ nova. Η επαρχία θα παίζει για πολύ ακόμα καιρό με μικροκιματικα και από Τίς 3 εταιρίες . Εδώ εχουμε ακόμα κεραίες με diesel generators . Για μένα πάντως μεγάλο φάουλ να μην νοικιάζουν οπτικές από cosmote , (αν συμβαίνει  αυτό) . Σέρρες καμία εμφάνιση η n78 και το δίκτυο αγκομαχάει . Επίσης για κάποιο λόγο κάνει συνδιασμο b28_n1 σε κάποιες κεραίες ενώ η κεραία έχει και b3 . Και εννοείτε είναι αναμενο το 5G εικονίδιο με 5mbps 

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

On 28/12/2022 at 12:33 ΠΜ, mixtri said:

Γράψε Ελλάδα Γαλλία συμμαχία 😂

Στο Βόλο η εικόνα του δικτύου έχει βελτιωθεί. Λειτουργικό. Απλά δεν έχει καλή εσωτερική κάλυψη. Πριν ένα μήνα δε δούλευε τίποτα… Λόγια φίλου που έχει Vodafone από 1998…

Μακάρι, μήπως επιστρέψω κάποια στιγμή, έφυγα πρόσφατα προς f2g. Μήπως σου είπε αν πέφτει σε 3g ακόμα πολλές φορές τη μέρα; Γιατι γιαυτο είχα φύγει κυρίως, όχι ότι και στην wind δεν κάνει, αλλά είναι πιο σπάνιο φαινόμενο.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, lyricmyth said:

Μακάρι, μήπως επιστρέψω κάποια στιγμή, έφυγα πρόσφατα προς f2g. Μήπως σου είπε αν πέφτει σε 3g ακόμα πολλές φορές τη μέρα; Γιατι γιαυτο είχα φύγει κυρίως, όχι ότι και στην wind δεν κάνει, αλλά είναι πιο σπάνιο φαινόμενο.

Ναι πέφτει σε άκυρες στιγμές. Αλλά έχει βελτιωθεί αρκετά. Χθες στο λιμάνι δεν έπαιζε καθόλου όμως. Ούτε η Wind. H cosmote ήταν άψογη έμαθα...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, mixtri said:

Ναι πέφτει σε άκυρες στιγμές. Αλλά έχει βελτιωθεί αρκετά. Χθες στο λιμάνι δεν έπαιζε καθόλου όμως. Ούτε η Wind. H cosmote ήταν άψογη έμαθα...

Μακάρι, το τρέναρα πολύ καιρό αλλά δεν άντεχα άλλο τις πτώσεις σε 3g. Κατά τ άλλα ήμουνα ευχαριστημένος και με τις προσφορές που μου έρχονταν και με την εξυπηρέτηση και θα ήθελα να επιστρέψω. 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, mixtri said:

Ναι πέφτει σε άκυρες στιγμές. Αλλά έχει βελτιωθεί αρκετά. Χθες στο λιμάνι δεν έπαιζε καθόλου όμως. Ούτε η Wind. H cosmote ήταν άψογη έμαθα...

Προχθές το βράδυ στην Θεσσαλονίκη με μερικές χιλιάδες κόσμο το είδα να κολλάει σε 3G, ώσπου το κλείδωσα σε LTE only, και ηρέμησε.

Να φέρουμε κανέναν Κινέζο μέσα από την Huawei στην Θεσσαλονίκη, σε ώρα αιχμής, στην πλατεία Ναυαρίνου, να τραβάει τις ... τρίχες του...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, memoriesradio said:

Προχθές το βράδυ στην Θεσσαλονίκη με μερικές χιλιάδες κόσμο το είδα να κολλάει σε 3G, ώσπου το κλείδωσα σε LTE only, και ηρέμησε.

Να φέρουμε κανέναν Κινέζο μέσα από την Huawei στην Θεσσαλονίκη, σε ώρα αιχμής, στην πλατεία Ναυαρίνου, να τραβάει τις ... τρίχες του...

Μπορεί κάποιος να μου πει, ίνμποξ αν είναι offtopic πως κάνουμε την διαδικασία με την εφαρμογή; Γιατί όταν το έκανα μετά από λίγο εμφανιζόταν πάλι 3g. Πως σταθεροποιώ το LTE only ή NR-LTE only. Γιατί έπρεπε να το ξαναρυθμίσω μετά από λίγο, άρα κάτι δεν έκανα καλά.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, memoriesradio said:

Προχθές το βράδυ στην Θεσσαλονίκη με μερικές χιλιάδες κόσμο το είδα να κολλάει σε 3G, ώσπου το κλείδωσα σε LTE only, και ηρέμησε.

Να φέρουμε κανέναν Κινέζο μέσα από την Huawei στην Θεσσαλονίκη, σε ώρα αιχμής, στην πλατεία Ναυαρίνου, να τραβάει τις ... τρίχες του...

Συμφωνώ και εγώ το είδα στο κέντρο,όχι τόσο έντονα όμως όπως στη Κεφαλονια. Χθες ήμουν στο Stage, δίπλα από την Αριστοτέλους και παρόλο που είναι υπόγειο, η Vodafone έχει αξιοπρεπέστατη κάλυψη και μια χαρά σήκωνε story στο instagram ο φιλος μου με Samsung.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lyricmyth said:

Μπορεί κάποιος να μου πει, ίνμποξ αν είναι offtopic πως κάνουμε την διαδικασία με την εφαρμογή; Γιατί όταν το έκανα μετά από λίγο εμφανιζόταν πάλι 3g. Πως σταθεροποιώ το LTE only ή NR-LTE only. Γιατί έπρεπε να το ξαναρυθμίσω μετά από λίγο, άρα κάτι δεν έκανα καλά.

Αν switchαρεις συχνα καρτες πρεπει να κανεις το ιδιο ξανα peace ✌️

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, CamuCamu said:

Αν switchαρεις συχνα καρτες πρεπει να κανεις το ιδιο ξανα peace ✌️

Yo man! What's up Bro! Hello Africa!

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

για παμε καλη χρονια!!!

Πλατεια Νεας Σμυρνης!!

320515849_876805723356805_7027360103725948959_n.jpg

Edited by ernesto1983
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, ernesto1983 said:

για παμε καλη χρονια!!!

320515849_876805723356805_7027360103725948959_n.jpg

Πες περιοχή, και ρώτα αν νοικιάζεται κανένα σπίτι εκεί κοντά.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, ernesto1983 said:

για παμε καλη χρονια!!!

320515849_876805723356805_7027360103725948959_n.jpg

Παιζει να ειναι ενα απο τα πιο χαμηλα ms π εχω δει σε κινητη τελικα καλο το μηλαρακι με vf? 😂

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ernesto1983 said:

για παμε καλη χρονια!!!

320515849_876805723356805_7027360103725948959_n.jpg

Αυτά όταν κάνετε χωρίς να λέτε περιοχή και μετά χαλάει το όνομα της εταιρίας 🤣🤣🤣🤣

Το download χάρισμα σας σε upload δεν μας δείχνεις τι κάνει.  🤣🤣🤣

54 minutes ago, CamuCamu said:

Παιζει να ειναι ενα απο τα πιο χαμηλα ms π εχω δει σε κινητη τελικα καλο το μηλαρακι με vf? 😂

Σιγά το ξινόμηλο σε δύο περιοχές που δουλεύει στη vodafone πανελλαδικά χωρίς προβλήματα 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, memoriesradio said:

Πες περιοχή, και ρώτα αν νοικιάζεται κανένα σπίτι εκεί κοντά.

ξεχασα να το γραψω..πλατεια νεασ σμυρνης

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, doganos said:

Προσοτσάνη Δράμας

36324E44-23B0-4E66-9A3A-053C87EF1A4E.jpeg

Αρκετά τίμια μέτρηση για 5G 2100…το 4G γύρω στα 80-100Mbps να δίνει.

https://www.speedtest.net/my-result/i/5428689295
 

5G Δελφων με Βασιλίσσης Όλγας.

Η περιοχή έχει Ν78…

https://www.speedtest.net/my-result/i/5428697629

Νέα Κρήνη στη Remvi…

Φυσάει το κόκκινο δίκτυο…πάντως χθες στο πεζόδρομο της Καλαμαριάς 5G άφαντο 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5427987565

Και ελαφρώς καλύτερο αποτέλεσμα μια ώρα μετά https://www.speedtest.net/my-result/i/5428054405

 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...