Jump to content

Vodafone 5G εντυπώσεις


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι συμφωνώ, το 3g θα έπρεπε να το έχουν κλείσει εδώ και πολύ καιρό.

Aπορώ τι το κρατάνε και ποιους εξυπηρετεί... υπάρχει κανένας να χρησιμοποιεί 3G τη σήμερον ημέρα;

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ, το 3g θα έπρεπε να το έχουν κλείσει εδώ και πολύ καιρό.
Aπορώ τι το κρατάνε και ποιους εξυπηρετεί... υπάρχει κανένας να χρησιμοποιεί 3G τη σήμερον ημέρα;
 

Σαν βασικό όχι. Αλλά σε περιοχές που δεν υπάρχει 4G το 3G είναι σωτήριο. Θυμόμαστε όλοι το φιάσκο που χε γίνει στην αρχή όταν έκλεισε το 3G από άλλο πάροχο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Cris4524 said:

Αναβαθμίστηκε και η 882 στην Κατερίνη με Ν78a5240b7035df10e658bf9441da0846a9.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

Στο Μαρούσι να δούμε πότε θα αναβαθμίσει; Είναι πίσω ακόμη!

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, panos.kar said:


Σαν βασικό όχι. Αλλά σε περιοχές που δεν υπάρχει 4G το 3G είναι σωτήριο. Θυμόμαστε όλοι το φιάσκο που χε γίνει στην αρχή όταν έκλεισε το 3G από άλλο πάροχο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σαφέστατα εννοείται ότι πριν κλείσουμε την τρίτη γενιά, έχουμε φροντίσει να υπάρχει επαρκέστατη κάλυψη και χωρητικότητα σε τέταρτη και πέμπτη γενιά.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, p_k said:

Ναι συμφωνώ, το 3g θα έπρεπε να το έχουν κλείσει εδώ και πολύ καιρό.

Aπορώ τι το κρατάνε και ποιους εξυπηρετεί... υπάρχει κανένας να χρησιμοποιεί 3G τη σήμερον ημέρα;

 

 

49 minutes ago, panos.kar said:


Σαν βασικό όχι. Αλλά σε περιοχές που δεν υπάρχει 4G το 3G είναι σωτήριο. Θυμόμαστε όλοι το φιάσκο που χε γίνει στην αρχή όταν έκλεισε το 3G από άλλο πάροχο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Στην άγονη γραμμή 40 χλμ μακριά από την Θεσσαλονίκη, στα παράλια της Πιερίας και όπου αλλού ζουν πολίτες γ' κατηγορίας... 

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Chrischal1908 said:

Στο Μαρούσι να δούμε πότε θα αναβαθμίσει; Είναι πίσω ακόμη!

Υποτίθεται τρέχουν εκεί αναβαθμίσεις εκεί 

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, andreasomageiras said:

 

Στην άγονη γραμμή 40 χλμ μακριά από την Θεσσαλονίκη, στα παράλια της Πιερίας και όπου αλλού ζουν πολίτες γ' κατηγορίας... 

Στα παράλια της Πιερίας υπάρχει θέμα;

Φαντάζομαι τους καλοκαιρινούς μήνες...

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει! Ειδικά στον Κορινό μπουκωνει η κεραία και σέρνετε. Επίσης υπάρχουν πολλές εναλλαγές επειδή πιάνει και από Χαλκιδική και το κινητό τρελενετε με το γνωστό "Welcome to Vodafone"


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Cris4524 said:

Ναι έχει! Ειδικά στον Κορινό μπουκωνει η κεραία και σέρνετε. Επίσης υπάρχουν πολλές εναλλαγές επειδή πιάνει και από Χαλκιδική και το κινητό τρελενετε με το γνωστό "Welcome to Vodafone"


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εμ είναι φουλ ευγένια η Vodafone όχι σαν τις άλλες τις αναγωγές εμ σας πειράζει 🤣🤣🤣🤣🤣

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Εμ είναι φουλ ευγένια η Vodafone όχι σαν τις άλλες τις αναγωγές εμ σας πειράζει

Επίτηδες το βάλανε για να καλωσορίζουν τους τουρίστες και τους λουόμενους στις παραλίες


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, p_k said:

Στα παράλια της Πιερίας υπάρχει θέμα;

Φαντάζομαι τους καλοκαιρινούς μήνες...

Το καλοκαίρι που ήμουν Πιερία, η vodafone ήταν για τα μπάζα data 0 και η cosmote "δεν υπήρχε" ούτε data (κάτω από το 0) ούτε κλήσεις. Wind δεν είχα πρόχειρη. 

Πριν από ενάμιση μήνα η cosmote στην παραλία Μακρυγιάλου σήμα εκτός δικτύου, η vodafone σερνόταν (πάνω σε κοφτερά χαλίκια). 

22 - 23 Οκτωβρίου στην παραλία ανάμεσα Παραλία Κατερίνης με Ολυμπιακή Ακτή (Κατερινόσκαλα) η wind έπαιζε από 21,6/2,31 έως 43,2/6,62.

Αυτά για παράλια Πιερίας. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμίστηκε και η 882 στην Κατερίνη με Ν78a5240b7035df10e658bf9441da0846a9.png


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ποια είναι αυτή η 882? Και επίσης πως βλέπεις αυτά τα στατιστικά? Από το mifi?
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι αυτή η 882? Και επίσης πως βλέπεις αυτά τα στατιστικά? Από το mifi?

Αυτή η μεγάλη κεραία όρος Γανόχωρα είναι. (Φαίνεται από τον εγγλέζικο)

Έχω το zte M5001U της Vodafone.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, andreasomageiras said:

Το καλοκαίρι που ήμουν Πιερία, η vodafone ήταν για τα μπάζα data 0 και η cosmote "δεν υπήρχε" ούτε data (κάτω από το 0) ούτε κλήσεις. Wind δεν είχα πρόχειρη. 

Πριν από ενάμιση μήνα η cosmote στην παραλία Μακρυγιάλου σήμα εκτός δικτύου, η vodafone σερνόταν (πάνω σε κοφτερά χαλίκια). 

22 - 23 Οκτωβρίου στην παραλία ανάμεσα Παραλία Κατερίνης με Ολυμπιακή Ακτή (Κατερινόσκαλα) η wind έπαιζε από 21,6/2,31 έως 43,2/6,62.

Αυτά για παράλια Πιερίας. 

Vodafone & Cosmote σε Λεπτοκαρυά Πιερίας μόνο για κλήσεις είναι. Δεδομένα η Vodafone λειτουργούσε αργά το βράδυ και νωρίς το πρωί. Τις άλλες ώρες δεν είδα πάνω από 20Mbps. Όλα δείχνουν έλλειψη χωρητικότητας,το είδα και στο γυρνά για Κατερίνη. Η Wind που είχε πρόχειρη η μανα μου ήταν οκ στα ίδια σημεία,δεν είχε γεμίσει κόσμο όμως.

12 ώρες πριν, andreasomageiras said:

 

Στην άγονη γραμμή 40 χλμ μακριά από την Θεσσαλονίκη, στα παράλια της Πιερίας και όπου αλλού ζουν πολίτες γ' κατηγορίας... 

Νόμο Κιλκίς αναφερόμαστε; Κανείς από τους τρεις δεν έχει σοβαρό δίκτυο,εγώ αυτό έχω δει από την βόλτα μου προς Πολυκαστρο. Εγώ θυμαμαι από παλιά η Vodafone ζοριζόταν σε εσωτερικούς χώρους,1-2 γραμμες 4G και σήμα καμπάνα έξω. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Nikolas14 said:

.

Νόμο Κιλκίς αναφερόμαστε; Κανείς από τους τρεις δεν έχει σοβαρό δίκτυο,εγώ αυτό έχω δει από την βόλτα μου προς Πολυκαστρο. Εγώ θυμαμαι από παλιά η Vodafone ζοριζόταν σε εσωτερικούς χώρους,1-2 γραμμες 4G και σήμα καμπάνα έξω. 

Νόμο Κιλκίς και συγκεκριμένα, βγαίνοντας ακριβός από Πολύκαστρο προς βορά, προς Πευκοδάσος. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κανείς, καμιά ενημέρωση εκ των έσω, για το τι σκοπό έχουν για εδώ πάνω; 

Να ξέρουμε αν έχουμε να περιμένουμε τίποτα! 

😁😁😁

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Έξω από το μετρό Δουκίσσης Πλακεντίας. Δε θυμάμαι αν αναβαθμίστηκε πρόσφατα σε 5G η κεραία #13745, αλλά σίγουρα αναβαθμίστηκε η #12427 (ήταν σκέτη B20). Ταυτόχρονα αναβαθμίστηκε και η "μπλε", αφού οι κεραίες ουσιαστικά ήταν δικές της. 

Πολλές εναλλαγές μεταξύ τους όμως αυτές οι 2 κεραίες και πολλά 5G disconnected (για Vodafone μιλάμε). Τουλάχιστον όμως δε γυρίζει σε 2G/3G. 

Screenshot_2022-11-23-17-44-15-056_com.myvodafone.android.jpg

Screenshot_2022-11-23-17-44-37-540_cz.mroczis.netmonster.jpg

 

Με 5G disconnected, έδειξε 30 Mbps σε ένα γρήγορο τεστ. Γενικά στα Βριλήσσια όμως, χρειάζονται κι άλλοι σταθμοί Victus. 

Screenshot_2022-11-23-17-57-34-603_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MitsosDaBest13 said:

Έξω από το μετρό Δουκίσσης Πλακεντίας. Δε θυμάμαι αν αναβαθμίστηκε πρόσφατα σε 5G η κεραία #13745, αλλά σίγουρα αναβαθμίστηκε η #12427 (ήταν σκέτη B20). Ταυτόχρονα αναβαθμίστηκε και η "μπλε", αφού οι κεραίες ουσιαστικά ήταν δικές της. 

Πολλές εναλλαγές μεταξύ τους όμως αυτές οι 2 κεραίες και πολλά 5G disconnected (για Vodafone μιλάμε). Τουλάχιστον όμως δε γυρίζει σε 2G/3G. 

Screenshot_2022-11-23-17-44-15-056_com.myvodafone.android.jpg

Screenshot_2022-11-23-17-44-37-540_cz.mroczis.netmonster.jpg

 

Με 5G disconnected, έδειξε 30 Mbps σε ένα γρήγορο τεστ. Γενικά στα Βριλήσσια όμως, χρειάζονται κι άλλοι σταθμοί Victus. 

Screenshot_2022-11-23-17-57-34-603_cz.mroczis.netmonster.jpg

Έχουν γίνει τίποτα προσθήκες σταθμών το τελευταίο διάστημα;; (1-2 χρόνια) Και από τις δύο!

Link to comment
Share on other sites


Αυτή η μεγάλη κεραία όρος Γανόχωρα είναι. (Φαίνεται από τον εγγλέζικο)

Έχω το zte M5001U της Vodafone.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Γι'αυτό στο ύψος της αστυνομίας είχα ταχύτητα κοντά στα 500! Το είχα ανεβάσει πριν μερικές μέρες!
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Έχουν γίνει τίποτα προσθήκες σταθμών το τελευταίο διάστημα;; (1-2 χρόνια) Και από τις δύο!

Έχουν μπει το Φεβρουάριο μερικές κεραίες με κωδικό 3xxx. Πχ η #3291 έχει όλες τις μπάντες και 5G (DSS). Αλλά δε φτάνουν για να καλύψουν όλες τις γειτονιές, που πέφτει σε 2G. Αμφιβάλλω αν οι Βριλησσιωτες έχουν Vodafone, εδώ και χρόνια (ή οποιαδήποτε εταιρία της Victus). 😅

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μην κάνετε τον κόπο να ρωτήσετε την υποστήριξη για αναβαθμίσεις γιατί δεν ξέρουν που τους πάνε τα 4 και δεν αναφέρομαι στον εκπρόσωπο δικτύου αλλά υποτίθεται στο ειδικό τμήμα κάλυψης. Τσεκαρισμενο πολλές φορές σε αρκετά σημεία και στον βορρά και στο νότο.

Επειδή δεν ανανεώνουν το κεραίες της ΕΕΤΤ πάντα στην ώρα του υπάρχουν σημεία που έχουν αναβαθμίσει. Οπότε δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη εύκολα.

Ρωτησα για νότιο ανατολική Αττική και κάποιες περιοχές μέσα στην Αθήνα και επίτηδες ρώτησα  για σταθμούς που έχουν n78 που μπήκαν πρόσφατα και δεν ήξεραν τι τους γίνεται.  Ρώτησα και για τα βοριά Δράμα, Σέρρες, Καβάλα, Κομοτηνή , Ξάνθη και Αλεξανδρούπολη και πάλι τα ίδια δεν βλέπουν πουθενά αναβαθμίσεις είτε στην Αττική είτε οπουδήποτε αλλού. 

Σου γράφουν το γενικό μήνυμα ότι αναβαθμίζουν σε πολλά σημεία. Εδώ αν τους γράψεις enb τάδε δεν καταλαβαίνουν. Μάλλον είναι για πολύ χοντρά πράγματα που βλέπουν στο σύστημα και τίποτα περισσότερο.

Ότι γράφω από αυτή τη γραμμή και κάτω αναφέρεται και στις τρεις εταιρίες.

Γενικα αυτό το τσίρκολικι το βλέπω σε όλες τις εταιρίες. Αφού είστε στο τμήμα κάλυψης γιατί δεν λέτε ναι ρε αναβαθμίζω ή όχι δεν αναβαθμίζω να μην κοροϊδεύεραι τον κόσμο.

Άμεσα με νόμο πρέπει να περάσει το θέμα της δυνατότητας ατελούς διακοπής σε ένα μήνα  μόλις αποδείξεις ότι δεν έχεις ταχύτητες. Σήμερα  δεν είναι σημαντικό μόνο το download αλλά και το upload όταν έχουμε να κάνουμε με cloud, τηλεδιασκέψεις και απομακρυσμένη εργασία. 

Στα φρύδια μας  τα 1000ρια download αν σε αυτό τον σταθμό δεν μπορούμε να πάρουμε 40+ upload σε ώρες αιχμής.

Αυτά τα ολίγα τώρα πάω να πάρω τηλ την Cosmote για άλλες περιοχές ξέρω τα ίδια ακριβώς θα μου απαντήσουν αλλά η προσπάθεια μετράει 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

 

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, cmvr said:

Πάντως μην κάνετε τον κόπο να ρωτήσετε την υποστήριξη για αναβαθμίσεις γιατί δεν ξέρουν που τους πάνε τα 4 και δεν αναφέρομαι στον εκπρόσωπο δικτύου αλλά υποτίθεται στο ειδικό τμήμα κάλυψης. Τσεκαρισμενο πολλές φορές σε αρκετά σημεία και στον βορρά και στο νότο.

Και είχα σκοπό να "πιάσω επαφή" για ρωτήσω αυτό ακριβώς... 

Με γλύτωσες πολλά νεύρα! 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, andreasomageiras said:

Και είχα σκοπό να "πιάσω επαφή" για ρωτήσω αυτό ακριβώς... 

Με γλύτωσες πολλά νεύρα! 

Μην πάρεις σε καμία και με την Cosmote που μίλησα τα ίδια ακριβώς.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Στο πίσω μπαλκόνι του σπιτιού. Η συγκεκριμένη κεραία δεν έχει 2600 προς τη δική μου πλευρά, αλλά μόνο ένα cell προς Νότια. 🤣

Screenshot_2022-11-27-14-25-14-106_com.myvodafone.android.jpg

Screenshot_2022-11-27-14-25-18-851_cz.mroczis.netmonster.jpg

 

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...