Jump to content

Vodafone 5G εντυπώσεις


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τώρα Φλογητά Χαλκιδικής στην παραλία.... ένδειξη 5G, ταχύτητα 90-110Mbps και με speedtest και με fast.com. Σε 5 λεπτά ένδειξη 5G, speedtest δε φορτώνει, fast 0Mbps, σελίδα δεν ανοίγει... βγάζει καπάκι κι ένα ωραιότατο Ε....αναγκαστικα άλλαξα σε άλλο δίκτυο κι έκανα τη δουλειά μου...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, damierom said:

Τώρα Φλογητά Χαλκιδικής στην παραλία.... ένδειξη 5G, ταχύτητα 90-110Mbps και με speedtest και με fast.com. Σε 5 λεπτά ένδειξη 5G, speedtest δε φορτώνει, fast 0Mbps, σελίδα δεν ανοίγει... βγάζει καπάκι κι ένα ωραιότατο Ε....αναγκαστικα άλλαξα σε άλλο δίκτυο κι έκανα τη δουλειά μου...

Στα Ν. Φλογητά κι εγώ... Όπως τα είπες. Όλα τα δίκτυα γεμάτα, λογικό βέβαια!spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο του Ηρακλείου ( Κρήτη)  μεσα σε 2 λεπτα σε ισόγειο.

 65 Handovers σε σταθερό σημείο μεσα σε 2 λεπτά !!

https://youtu.be/9hkurK0HJBA

Screenshot_2022-08-17-01-14-37-56_f9ee0578fe1cc94de7482bd41accb329.thumb.jpg.337b292899cdaab42db12ee748d548be.jpg

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Από εχθές το βράδυ στις 10 στην Πιερία δεν πιάνω 3g. Υπάρχει κάποια ενημέρωση για switch off στην περιοχή;

Στάλθηκε από το Redmi Note 9S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από εχθές το βράδυ στις 10 στην Πιερία δεν πιάνω 3g. Υπάρχει κάποια ενημέρωση για switch off στην περιοχή;

Στάλθηκε από το Redmi Note 9S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Πιο συγκεκριμένα περιοχή;
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, antipages said:

Από εχθές το βράδυ στις 10 στην Πιερία δεν πιάνω 3g. Υπάρχει κάποια ενημέρωση για switch off στην περιοχή;

Στάλθηκε από το Redmi Note 9S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αν και το θέμα αφορά εντυπώσεις από το 5G, η Vodafone έχει ενημερώσει για σταδιακή κατάργηση του 3G έως το τέλος του έτους.

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη, κοντά στην ΔΕΘ, μέσα.στο κατάστημα "χαρισποτ" με τα επιτραπέζια.

 

Πρώτος όροφος, κλειστός χώρος.

 

 

Screenshot_2022-08-17-20-39-32-813_com.brave.browser.jpg

Screenshot_2022-08-17-19-40-07-949_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Edited by JimKarvo
Ενημέρωση τοποθεσίας
Link to comment
Share on other sites

Αν και το θέμα αφορά εντυπώσεις από το 5G, η Vodafone έχει ενημερώσει για σταδιακή κατάργηση του 3G έως το τέλος του έτους.
Σκέφτηκα ότι η κατάργηση του 3g σχετίζεται με την επέκταση του 5g. Το πρόβλημα εντοπιζόταν στα νοτιότερα παράλια του νομού, αλλά μάλλον σχετιζόταν με την μεγάλη παρουσία τουριστών καθώς αρκετές ώρες μετά επανήλθε μερικώς. Συγνώμη γιατί off topic.

Στάλθηκε από το Redmi Note 9S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Screenshot_2022-08-17-20-39-32-813_com.brave.browser.thumb.jpg.5431e0d80bc2fd853b6ec2930a517a2c.jpg
Screenshot_2022-08-17-19-40-07-949_org.zwanoo.android.speedtest.thumb.jpg.b2b41af3f41898c43113544737ae5882.jpg
Πού;

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, georgeavl3 said:

Πού;

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Oops. Έκανα edit και το πρόσθεσα!!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, JimKarvo said:

Θεσσαλονίκη, κοντά στην ΔΕΘ, μέσα.στο κατάστημα "χαρισποτ" με τα επιτραπέζια.

 

Πρώτος όροφος, κλειστός χώρος.

 

 

Screenshot_2022-08-17-20-39-32-813_com.brave.browser.jpg

Screenshot_2022-08-17-19-40-07-949_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

To ξέρουμε το Harry's spot. Που τη βγάζαμε σαν φοιτητές νομίζεις;

Εκεί έχει κεραία η Vodafone στα 20μ. 🙂

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mixtri said:

To ξέρουμε το Harry's spot. Που τη βγάζαμε σαν φοιτητές νομίζεις;

Εκεί έχει κεραία η Vodafone στα 20μ. 🙂

Έχει αλλάξει μέρος από ότι μου έχουν πει.

Τώρα είναι πάνω στην Αγγελάκη, στην μεριά του χώρου της ΔΕΘ.

Δεν ξέρω βέβαια που ήταν παλιά, δυστυχώς δεν μεγάλωσα εδώ ρε γμτ

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, JimKarvo said:

Θεσσαλονίκη, κοντά στην ΔΕΘ, μέσα.στο κατάστημα "χαρισποτ" με τα επιτραπέζια.

 

Πρώτος όροφος, κλειστός χώρος.

 

 

Screenshot_2022-08-17-20-39-32-813_com.brave.browser.jpg

Screenshot_2022-08-17-19-40-07-949_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Επιτελους βάλαν n78 στον Πύργο του ΟΤΕ ; Μπας και σταματήσει αυτό το σουρσιμο που έχουν στην Αγγελακη - ΔΕΘ - Λευκό Πύργο 

Link to comment
Share on other sites

Ε, να που σταμάτησε!

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έλεγαν οτι η 3500 Mhz n78 δεν χρειάζεται 🙂

Οπου μπαίνει n78 μοιράζεται η κίνηση " κάπως " με τις 5G συσκευές .  Απλα μαθηματικά και στατιστική.

Ίσως κάποτε βρεθει και σωστος τρόπος για " σίγουρο "  κλείδωμα στις συσκευές κατα προτεραιότητα και ...οχι ανάλογα με τα κέφια της συσκευής.

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, georgeavl3 said:

Ε, να που σταμάτησε!

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλά μην ορκίζεσαι . Αν έχει την κλασική εμβέλεια που έχουν η n78 της Vodafone μια τρύπα στο νερο εκαναν . Μένω 5 λεπτά από το σημείο . Με την πρώτη ευκαιρία θα τεστάρω . 

Link to comment
Share on other sites

Οντως μπήκε n78 στον σταθμό με enb52. Έφτιαξαν το σουρσιμο στην κάμαρα 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5241105477

και στην Αγγελακη επάνω 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5241094912

 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, georgebad said:

Καλά μην ορκίζεσαι . Αν έχει την κλασική εμβέλεια που έχουν η n78 της Vodafone μια τρύπα στο νερο εκαναν . Μένω 5 λεπτά από το σημείο . Με την πρώτη ευκαιρία θα τεστάρω . 

Η αλήθεια είναι ότι από άλλο δίκτυο που έχω σχετική εμπειρία με τα massive 64trx Huawei είχα πολύ μικρή εμβέλεια. Για την ακρίβεια σε σχετικά καλό rsrp είχα πολύ θόρυβο στο uplink (BLER 20%!!!!) και έπεφτε η σύνδεση. Δε ξέρω αν το έχουν βελτιώσει... Μιλάμε για την top line series radios της Huawei.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mixtri said:

Η αλήθεια είναι ότι από άλλο δίκτυο που έχω σχετική εμπειρία με τα massive 64trx Huawei είχα πολύ μικρή εμβέλεια. Για την ακρίβεια σε σχετικά καλό rsrp είχα πολύ θόρυβο στο uplink (BLER 20%!!!!) και έπεφτε η σύνδεση. Δε ξέρω αν το έχουν βελτιώσει... Μιλάμε για την top line series radios της Huawei.

Με 10-15 massive μέσα στην Θεσσαλονίκη η πράσινη καλύπτει όλη την πόλη σχεδόν με n78 . Η κόκκινη έχει βάλει τόσα massive και δεβ ξεπερνάει το 10-15%  η καλυψη από c-band στην πόλη 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, georgebad said:

Με 10-15 massive μέσα στην Θεσσαλονίκη η πράσινη καλύπτει όλη την πόλη σχεδόν με n78 . Η κόκκινη έχει βάλει τόσα massive και δεβ ξεπερνάει το 10-15%  η καλυψη από c-band στην πόλη 

Κάτσε να δούμε τον Μάρτιο που θα έχει φτάσει η κάλυψη της στο 70% και το βλέπουμε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι από άλλο δίκτυο που έχω σχετική εμπειρία με τα massive 64trx Huawei είχα πολύ μικρή εμβέλεια. Για την ακρίβεια σε σχετικά καλό rsrp είχα πολύ θόρυβο στο uplink (BLER 20%!!!!) και έπεφτε η σύνδεση. Δε ξέρω αν το έχουν βελτιώσει... Μιλάμε για την top line series radios της Huawei.
Άρα μιλάμε για μια τρύπα στο νερό. Και το χάσμα των δύο Huawei προσηλυτισμενων εταιρειών με την πρώτη, θα ανοίξει ακόμα πιο πολύ... Ουσιαστικά τι κινήσεις θα πρέπει να κάνουν για να φτάσουν σε ένα καλό επίπεδο όπως η πρώτη με τέτοιο εξοπλισμό;; Να "παντρεψουν" Huawei με Ericsson γίνεται άραγε εσείς που ξέρετε;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το 5G στο roaming της Vodafone ενώ είμαι στην Ρουμανία χώρα που πιάνει 5G σύμφωνα με τα λεγόμενα του site, η απάντηση που έλαβα από το τεχνικό τμήμα είναι ότι δεν υποστηρίζει το roaming στην Ευρωπαϊκή Ένωση ασχέτως αν το αναφέρει στο site της Vodafone! Κοροϊδεύουν τον κόσμο! Απλά Απαράδεκτοι!!!!d7a23cee4070b04f390c7b26ecec98c3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...