Jump to content

Vodafone 5G εντυπώσεις


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, johnny_htc said:

Βλέπω έχει enb που ξεκινά με αριθμό 4. Έχω την εντύπωση ως τώρα ότι οι τελευταίες προσθήκες που κάνουν έχουν τέτοιο αρχικό αριθμό (τετραψήφιο συνολικά). Κάνω λάθος ή ισχύει τελικά αν ξέρει κανείς. Και η συγκεκριμένη είναι καινούργια ή από τις πρώτες που είχε εκεί;

Τέλη Δεκεμβρίου την είδα πρώτη φορά. Παραμονές του '22. Τους έκραζα χρόνια (και στην εγγύηση δικτύου) για την κάλυψη εντός Σπάρτης και η συγκεκριμένη κεραία τώρα έχει πολύ καλή θέση. Έκλεισε πολλές τρύπες. 

Το 5G είναι εικονικό όμως, ποτέ δεν έπαιξε χωρίς να δείχνει disconnected. 

Υ.Γ. Μαντέψτε τι συνέβη, όταν γύρισα τα data στη Vodafone (από πράσινη) και η συγκεκριμένη κεραία έπιασε 5G με -126 dBm (εκτός Σπάρτης). 😇

Link to comment
Share on other sites

Τέλη Δεκεμβρίου την είδα πρώτη φορά. Παραμονές του '22. Τους έκραζα χρόνια (και στην εγγύηση δικτύου) για την κάλυψη εντός Σπάρτης και η συγκεκριμένη κεραία τώρα έχει πολύ καλή θέση. Έκλεισε πολλές τρύπες. 
Το 5G είναι εικονικό όμως, ποτέ δεν έπαιξε χωρίς να δείχνει disconnected. 
Υ.Γ. Μαντέψτε τι συνέβη, όταν γύρισα τα data στη Vodafone (από πράσινη) και η συγκεκριμένη κεραία έπιασε 5G με -126 dBm (εκτός Σπάρτης). 
Έκανες δοκιμή τα ακαταμάχητα χριστουγεννιάτικα λαμπάκια 5G>3G>2G>5G>2G της βοντα να φανταστώ ...

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, johnny_htc said:

Έκανες δοκιμή τα ακαταμάχητα χριστουγεννιάτικα λαμπάκια 5G>3G>2G>5G>2G της βοντα να φανταστώ ... emoji319.pngemoji41.png

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Close enough. 😛 Μετά το οριακό 5G της "πόλης", έπεσε σε H+ του "βουνού" και δεν έλεγε να ξεκολλήσει με τίποτα. Η ίδια κεραία έχει και 4G+ με φουλ σήμα και το δίκτυο αρνούνταν πεισματικά να πάει εκεί, ακόμα και όταν πέρασαν αρκετά λεπτά, ακόμα και όταν έκλεισα τα data. Μόνο με flight mode έστρωσε... Η συνεργασία των νέων 5G σταθμών με των παλιών που έχουν ακόμα 4G, μοιάζει κακή. 

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Και απο νέο σταθμό σε νεο σταθμό συμβαίνει και μάλιστα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΥΧΝΑ.

Στο Ηρακλειο απο νέο 4G και 5G PCI 3,4,5 σε νέο  PCI 149,150 και αντίστροφα σε πεταει στα 3G και 2G τους.

Προφανώς πρώτα σε έστειλε απο city 4G σε mountain/suburban 4G και έφαγε Fail τοσο γρήγορα σε 3G που δεν πρόλαβες να το δεις στο ....Netmonster app

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, damierom said:

Στον δρόμο Θεσσαλονίκης Μουδανιών στο ύψος του κέντρου αποκατάστασης Ευεξία Evexia. 

CD90F0BB-E8DF-4A25-BE30-E5E43C3701AE.png

Επιτελους κατανοούν ΟΤΙ ΤΟ C-BAND ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ 

Link to comment
Share on other sites

Κέντρο Καλαμάτας, κοντά στα δικαστήρια. Μαύρο χάλι. Το ωραίο είναι ότι Netmonster βλέπει n78 (!), που πριν 3 μήνες που ήμουν ξανά εδώ, δεν υπήρχε. Τέζα το backbone της Vodafone. 

Screenshot_2022-08-07-19-27-50-953_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-08-07-19-27-56-958_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Στο Ηράκλειο εχουν μονο 2 κεραίες με n78 3500 Mhz επάνω σε backbone που δεν μπορει να δωσει ούτε 40 Mbps το απόγευμα. Απίστευτη κατάσταση.

2 κεραίες με  n78  5G  και ειναι σαν να μην υπάρχουν.

Ειδικά τα PCI 3,4,5 του Ηρακλείου βγαίνουν OFF απο τα elevated errors τα απόγευμα.

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Κέντρο Καλαμάτας, κοντά στα δικαστήρια. Μαύρο χάλι. Το ωραίο είναι ότι Netmonster βλέπει n78 (!), που πριν 3 μήνες που ήμουν ξανά εδώ, δεν υπήρχε. Τέζα το backbone της Vodafone. 

Screenshot_2022-08-07-19-27-50-953_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-08-07-19-27-56-958_cz.mroczis.netmonster.jpg

Τώρα το πρωί, παίζει λίγο καλύτερα. Στο ίδιο σημείο με χθες. 

Screenshot_2022-08-08-09-37-32-007_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-08-08-09-37-59-393_cz.mroczis.netmonster.jpg

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Κέντρο Καλαμάτας, κοντά στα δικαστήρια. Μαύρο χάλι. Το ωραίο είναι ότι Netmonster βλέπει n78 (!), που πριν 3 μήνες που ήμουν ξανά εδώ, δεν υπήρχε. Τέζα το backbone της Vodafone. 

Screenshot_2022-08-07-19-27-50-953_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-08-07-19-27-56-958_cz.mroczis.netmonster.jpg

Σε αυτό που δείχνεις, είναι 20 Mhz, είτε απο 1800 (το πιο πιθανό) ειτε απο 2600.

Το backbone που κολάει; 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, TakeOverNet said:

Σε αυτό που δείχνεις, είναι 20 Mhz, είτε απο 1800 (το πιο πιθανό) ειτε απο 2600.

Το backbone που κολάει; 

Από πάνω όμως, δείχνει 4CA + n78. Απλά μερικές φορές το Netmonster δείχνει ό,τι να 'ναι, ειδικά στο φάσμα. Το backbone κολλάει, στο ότι θα έπρεπε να δείχνει 500-1000 Mbps, όχι 17... 

Καλαμάτα η Vodafone συχνά είχε θέμα, αργή πλοήγηση και υψηλό ping μερικές φορές. 

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, το Speedtest του φίλου.μας είναι με band n78 3500 Mhz 5G.

Το εχω συναντήσει και εδω με n78 να δίνει 20 Mbps.

 Φαντάζομαι πως ειναι προσωρινό πρόβλημα σε κάποια σημεια του air-backbone( δεν μπορω να πιστέψω οτι έχουν θέμα με το οπτικό δίκτυο. Σίγουρα θα ειναι κεραία με ασύρματη ζεύξη με τον κορμό. 

Τι την βαζουν την n78 αν δεν μπορούν να την υποστηρίξουν σωστα με οπτική back haul δεν μπορω να καταλάβω.

( ελπίζω να ηταν μικροκυματική ζευξη και να μην φτανουνε ατο σημείο να έχουμε και έλλειψη χωρητικότητας και στο οπτικό δίκτυο)

Το Netmonster δείχνει πολλές φορες λαθος τα πραγματικα ( ΔΕΥΤΕΡΕΎΟΝΤΑ CA )  PCI sectors γιατί τα διαβαθμιζει με βαση τα dbm ισχύς σήματος.

Αυτό βέβαια για μενα ειναι πλεονέκτημα γιατι ΑΝ ΔΕΙΣ τα δευτερευοντα bands στο Carrier Aggregation απο άλλες κυψέλες καταλαβαίνεις πως το δίκτυο σε " κραταει " με το ζορι σε κεραία που δεν θα επρεπε με βαση την ισχύ σήματος.

Παράδειγμα  : μια primary  συχνότητα με PCI 299 ( Ηράκλειο Κρητη , Λινοπεράματα) στα 2600 Mhz με RSRP -90 και οι δευτερεύουσες με PCI 63 ( Ηρακλειο Αμμουδάρα )  - 60 σημαίνει πως το δίκτυο δινει εντολή για να σε κρατησει με το ζορι στην 2600 Mhz ενω άλλες κυψέλες θα σε " εξυπηρετουσαν" καλύτερα.

Κατά τα άλλα ειναι τέλειο.

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που δείχνεις, είναι 20 Mhz, είτε απο 1800 (το πιο πιθανό) ειτε απο 2600.
Το backbone που κολάει; 
ARFCN 643322==>Band n78 5G. Αλλά πού κολλάει το backbone άραγε;

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, georgeavl3 said:

ARFCN 643322==>Band n78 5G. Αλλά πού κολλάει το backbone άραγε;

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Είναι συνδεδεμένο σε άλλο ARFCN αλλά εσυ βλέπεις το γειτονικό για να πεις για το backbone? Μάλιστα….

Link to comment
Share on other sites

Ειναι όντως επανω σε 5G  n78 downstream και χωρις καθόλου κίνηση στην συγκεκριμένη κυψέλη λογω συμφόρησης στο backbone/ back haul η κυψελη ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ( λογικά ειχαν βλαβη σε κάποιο αλλο hop)

Το RSRQ -11 της n78  στο 5G ( ARFCN 643322) ειναι οπως το RSRQ -6 σε συχνοτητες με 4G.

RSRQ -11 σε n78 ειναι άδεια

RSRQ -11 σε 4G ειναι σχεδόν γεματες κίνηση.

( Αν ποτέ δειτε RSRQ -15 σε 100 Mhz φασμα n78 ....τοτε είσαστε στην Shanghai ή στο Τόκυο.

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, το Speedtest του φίλου.μας είναι με band n78 3500 Mhz 5G.
Το εχω συναντήσει και εδω με n78 να δίνει 20 Mbps.
 Φαντάζομαι πως ειναι προσωρινό πρόβλημα σε κάποια σημεια του air-backbone( δεν μπορω να πιστέψω οτι έχουν θέμα με το οπτικό δίκτυο. Σίγουρα θα ειναι κεραία με ασύρματη ζεύξη με τον κορμό. 
Τι την βαζουν την n78 αν δεν μπορούν να την υποστηρίξουν σωστα με οπτική back haul δεν μπορω να καταλάβω.
( ελπίζω να ηταν μικροκυματική ζευξη και να μην φτανουνε ατο σημείο να έχουμε και έλλειψη χωρητικότητας και στο οπτικό δίκτυο)
Το Netmonster δείχνει πολλές φορες λαθος τα πραγματικα ( ΔΕΥΤΕΡΕΎΟΝΤΑ CA )  PCI sectors γιατί τα διαβαθμιζει με βαση τα dbm ισχύς σήματος.
Αυτό βέβαια για μενα ειναι πλεονέκτημα γιατι ΑΝ ΔΕΙΣ τα δευτερευοντα bands στο Carrier Aggregation απο άλλες κυψέλες καταλαβαίνεις πως το δίκτυο σε " κραταει " με το ζορι σε κεραία που δεν θα επρεπε με βαση την ισχύ σήματος.
Παράδειγμα  : μια primary  συχνότητα με PCI 299 ( Ηράκλειο Κρητη , Λινοπεράματα) στα 2600 Mhz με RSRP -90 και οι δευτερεύουσες με PCI 63 ( Ηρακλειο Αμμουδάρα )  - 60 σημαίνει πως το δίκτυο δινει εντολή για να σε κρατησει με το ζορι στην 2600 Mhz ενω άλλες κυψέλες θα σε " εξυπηρετουσαν" καλύτερα.
Κατά τα άλλα ειναι τέλειο.
 
Πωω φίλε μου ζαλίστηκα με όλα αυτά που γράφεις! Ειμαι καπως ετσι!

Αλλά που θα πάει! Σε παρακολουθώ με προσοχή. Κάποια στιγμή θα τα καταλάβω όλα!
Περα απο την πλακα, ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες που μας δίνεις!

Εγώ στο σπίτι μου έχω αυτά. Κατερίνη. Ταχύτητα φτάνει 150.65f741eb1c7b735e26918ddcb08a8765.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι συνδεδεμένο σε άλλο ARFCN αλλά εσυ βλέπεις το γειτονικό για να πεις για το backbone? Μάλιστα….
Μπα, μάλλον εσύ δεν ξερεις να διαβαζεις τι δίνει η εφαρμογή

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Τώρα το πρωί, παίζει λίγο καλύτερα. Στο ίδιο σημείο με χθες. 

Screenshot_2022-08-08-09-37-32-007_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-08-08-09-37-59-393_cz.mroczis.netmonster.jpg

Μήπως είναι πολύ πρόσφατη αναβάθμιση και δεν έχουν τελειώσει ακόμη;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mixtri said:

Μήπως είναι πολύ πρόσφατη αναβάθμιση και δεν έχουν τελειώσει ακόμη;

Δε γνωρίζω πότε έγινε αναβάθμιση. 3η μέρα είμαι εδώ. Μετά το Πάσχα πάντως, είχε μόνο DSS. 

@seranata Όπως σου είπα και πριν μέρες, το θέμα είναι "εντυπώσεις Vodafone 5G". Αν η Vodafone παίζει χάλια σε τόσα σημεία, δε φταίμε εμείς που σε "κουράζουμε" γράφοντας τα ίδια και τα ίδια. Aναφερομαι στο dislike που μου πάτησες. 😝

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, TakeOverNet said:

Ν Φιλαδέλφεια χωρίς N78

 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5230328692

Μπήκε σταθμός βάσης;;

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Chrischal1908 said:

Μπήκε σταθμός βάσης;;

Δεν νομίζω. Στον πεζόδρομο πάντα είχε καλό σήμα. 

Link to comment
Share on other sites

Μερα μεσημέρι και τέτοια ταχύτητα σε Vodafone πολύ καλό:)

Μακάρι να εχει 200+ Mbps όπως σε εσένα όπου υπάρχει συμφόρηση και ας μην ειναι 5G και band n78 🙂

Εγω θα ήμουν ευχαριστημένος αν η Vodafone έδινε έστω 15 Mbps στο κέντρο της πόλης ( Ηρακλειο. Χανιά ΑΠΕΛΠΙΣΊΑ)

Ακομα 3G 2G μας πετάει καθημερινά πάντως όσοι απο εμάς ακούμε streaming και κανουμε VideoCalls .

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...