Jump to content

Vodafone 5G εντυπώσεις


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει λάβει κανείς sms ότι κλείνει το 3g στην περιοχή του;

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να εύχεσαι να μην κλείσει το 3G η Vodafone γιατι θα πέφτεις απο 5 γραμμές σημα 5G σε 5 γραμμές σημα 2G.

Ενα ακόμα πρόβλημα στη Vodafone περαν των Handover Failures και RAN failures ειναι οτι η Vodafone νομίζει οτι ολοι οι συνδρομητές της εχουν IPHONEs και Samsung Flagship συσκευές με πατέντες στις κεραίες των συσκευών για Uplink performance.

Και επειδή νομίζει ότι ολοι εχουμε συσκευές των 1000 ευρω αποφασίζουν να σε στελνουν στην 2600 Mhz με -120 dbm περιμένοντας οτι η συσκευή σου θα ακούει τον σταθμο βασης

.....και το σημαντικότερο...... ΠΕΡΙΜΈΝΟΝΤΑΣ οτι θα μπορεί ο σταθμός βασης να ακούσει τη συσκευή σου 🙂

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, HORGRAP said:

Να εύχεσαι να μην κλείσει το 3G η Vodafone γιατι θα πέφτεις απο 5 γραμμές σημα 5G σε 5 γραμμές σημα 2G.

Ενα ακόμα πρόβλημα στη Vodafone περαν των Handover Failures και RAN failures ειναι οτι η Vodafone νομίζει οτι ολοι οι συνδρομητές της εχουν IPHONEs και Samsung Flagship συσκευές με πατέντες στις κεραίες των συσκευών για Uplink performance.

Και επειδή νομίζει ότι ολοι εχουμε συσκευές των 1000 ευρω αποφασίζουν να σε στελνουν στην 2600 Mhz με -120 dbm περιμένοντας οτι η συσκευή σου θα ακούει τον σταθμο βασης

.....και το σημαντικότερο...... θα μπορεί ο σταθμός βασης να ακούσει τη συσκευή σου 🙂

Εγώ πάντως που έχω iPhone 13 με 5G η εμπειρία χρήσης δεν διαφέρει από τις δικές σας συσκευές. Είναι κάκιστη, γυρνάει από 5G σε 3G μόνο για κλήσεις. Εικονικό σήμα με αποτέλεσμα να έχω θέμα στις κλήσεις στο αεροδρόμιο οπου εργάζομαι. Δεν το έχω σε τίποτα να φυγω χωρίς penalty. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Να χαρώ εγώ Giga network 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5221872527

στα στενάκια της ναξου . Τα ίδια χάλια με πριν κάποια χρόνια 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω vodafone αλλά ορισμένοι πραγματικά έχετε κουράσει. Αλλάξτε εταιρεία ή πετάξτε τις sim vodafone μπας και διαβάσουμε τίποτα διαφορετικό από σας. Έχουμε τους δύο "ερωτευμένους" με τη wind τύπους, φτάνουν αυτοί.👎

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Ας σκεφτούμε πρακτικά  🙂

Αν δεν γράψουμε για τα προβλήματα και τις εξελίξεις στην υποδομή της εταιρίας τότε τι νόημα εχει το νήμα αυτο? 

Αν δεν εισαι " πιπεράτος " δεν θα εισαι και τοσο " entertaining " εδώ.

Φαντάσου ποσο βαρετά θα είμασταν αν δεν γράφαμε και καμια " τεχνική λεπτομέρεια "

Θελεις να βλεπεις μονο Speedtests ανα την Ελλάδα χωρις συντεταγμένες και πληροφορίες Κυψέλης ....που αλλάζουν σε δευτερόλεπτα λόγω των Νόμων της Φυσικής? 

Θα πλήξεις.

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι όλες αυτές οι τεχνικής φύσεως διαπιστώσεις που αναφέρεται εδώ πέρα αν της έχετε αναφέρει και στο τεχνικό τμήμα ή σε τεχνικό της Vodafone. Και αν ναι, ποια ήταν η αντίδραση τους; Τι σας είπαν;

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Φυσικά.

Τα γνωρίζουν εδω και 2 χρόνια.

Ειναι δημόσιο.  Δεν μπλέκουν με Managers και προμηθευτές γιατι έχουν κακή εμπειρία με τα firmwares και τα specialized settings.

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσείς περιμένετε βελτίωση από τη vodafone και την κάθε vodafone επειδή γράφονται αρνητικές αναφορές σε ένα forum; Το να γράψει κάποιος μία διαφοροποίηση προς το καλύτερο σε σχέση με πρότερο διάστημα, συμφωνώ. Αλλά τα ίδια και τα ίδια, αναφορές προβλημάτων σε σημεία που έχουν αναφερθεί πλειστάκις νομίζω είναι απολύτως ανούσιες. Επίσης είναι σαφές ότι όποιος παραμένει στην κόκκινη, το κάνει λόγω καλής τιμής αποδεχόμενος τη μέτρια ποιότητα στο κομμάτι διαδίκτυο. Αν είναι προτεραιότητα η εμπειρία ίντερνετ, απλώς τα μαζεύει και πάει αλλού.

Edited by seranata

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Αν φτάνουν στο σημείο οι συνδρομητές να γραφουν εδώ , φαντάσου ποσα trouble tickets εχει παρει το Customer Care της Vodafone. 

Οπου αναβάθμισαν τα Huawei basebands σε 5G χάλασαν τα Handovers 

Ειμαστε στο 2022 και θα αρχίσουμε να βλέπουμε 2G μολις κλείσει το 3G.

Μακάρι να μην το κλείσουν μέχρι να βρούν λύση. Ειναι 2 χρόνια τωρα που συμβαίνει και οσο προσθέτουν νεα basebands 5G τόσο ποίο πολλές περιοχές χαλάνε.

 Ας τούς αφήσουμε λοιπόν να συνεχίσουν έτσι το Network Planning χωρις n78 , χωρις καλα KPIs ....χωρίς περαιτέρω όχληση.

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Πολύ "κούραση έχει πέσει εδώ μέσα  🤣

Δεν πειράζει γράψτε να τα διαβάζουν οι δορυφόροι των εταιριών. Όχι ότι μετράει ιδιαίτερα για τις αναβαθμίσεις. Φυσικά δε χρειάζεται το φόρουμ αν ρωτήσεις 9/10 στην Αττική θα σου πουν για τη Vodafone και τα χάλια της.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Οι συνδρομητές πρώτα να διαμαρτύρονται στο cc, να κάνουν υπομονή όσο μπορούν και, αν δε βλέπουν φως, να φεύγουν. Η λογική λέει ότι εφόσον, όπως ανέφερες, γνωρίζουν τα προβλήματα και δε γίνεται κάτι, γιατρειά δεν υπάρχει.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει . 

Λέγεται Research and Development Department. ( R&D ) σε συνεργασία με τους Network Gurus της εταιρείας που θα έπρεπε να κανουν καμία βολτα με το ..... αυτοκίνητο. ( Έχουν υπαλλήλους και τους φεύγουν ενας ένας)

Έχουν τοσα πολλά Cell Sites και παιζουν over ooooooover overlapping για να έχουν το κεφάλι τούς ήσυχο με όλες τις παρενέργειες που φέρει αυτο σε περίπτωση που δεν προσέξουν με τις παραμέτρους που πρέπει να θέσουν με τέτοιο σχεδιασμό.

Ολα έχουν και το τίμημα τους.

Red flag ή ελειψη κάλυψης.

... άρα , ασε τα όλα default απο την Κίνα με .... ανάγλυφο Κίνας.

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, HORGRAP said:

Υπάρχει . 

Λέγεται Research and Development Department. ( R&D ) σε συνεργασία με τους Network Gurus της εταιρείας που θα έπρεπε να κανουν καμία βολτα με το ..... αυτοκίνητο. ( Έχουν υπαλλήλους και τους φεύγουν ενας ένας)

Έχουν τοσα πολλά Cell Sites και παιζουν over ooooooover overlapping για να έχουν το κεφάλι τούς ήσυχο με όλες τις παρενέργειες που φέρει αυτο σε περίπτωση που δεν προσέξουν με τις παραμέτρους που πρέπει να θέσουν με τέτοιο σχεδιασμό.

Ολα έχουν και το τίμημα τους.

Red flag ή ελειψη κάλυψης.

... άρα , ασε τα όλα default απο την Κίνα με .... ανάγλυφο Κίνας.

Εγω πάντως θυμάμαι πριν χρόνια, μου ειπε ενας που ηταν μεσα υψηλοβαθμος οσον αφορα το network (και ειχε φυγει 2010 περιπου) πως εχουν φυγει πολλα κεφαλια απο την VF οσον αφορα το δικτυο (τοτε φαντασου) και δεν εχουν μεινει και πολλοι με εμπειρια κτλ.... 

Τωρα δεν ξερω αν ισχυει η οχι, αλλα δε νομιζω να μου ελεγε ψεμματα.... 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω πως επί εποχές 3G πληρώνανε την Huawei να τους "προσέχει" το δίκτυο και γινόταν η διαχείριση από αυτούς 24/7 ξοδεύοντας παρά πολλά λεφτά στην διαχείριση και εποπτεία του δικτύου. Μέχρι που πέσαν οι περικοπές και το κόψανε. Και είδου τα αποτελέσματα...

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ξεχάσω τις εποχες που δεν υπήρχε 4G ακομα στην Ελλάδα και στη Θεσσαλονίκη ( και οχι μονο )  η Vodafone με 3G ηταν Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΕΠΑΙΖΕ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ στο δρόμο. ( 20 χρόνια πριν)

Μπορούσες να ακούσεις ραδιοφωνο mp3 continuous streaming ( Σαν να λεμε βιντεοκληση χωρίς τεχνολογίες batches of downloads οπως κανει το Spotify YouTube )

Τότε λοιπόν η Cosmote ειχε μεγάλες παύσεις στα handovers του 3G μεχρι που αποφασισαν να κανουν R&D και road tests.

Τωρα το θηρίο της Vodafone εγινε γατάκι.

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, HORGRAP said:

Δεν θα ξεχάσω τις εποχες που δεν υπήρχε 4G ακομα στην Ελλάδα και στη Θεσσαλονίκη ( και οχι μονο )  η Vodafone με 3G ηταν Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΕΠΑΙΖΕ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ στο δρόμο. ( 20 χρόνια πριν)

Μπορούσες να ακούσεις ραδιοφωνο mp3 continuous streaming ( Σαν να λεμε βιντεοκληση χωρίς τεχνολογίες batches of downloads οπως κανει το Spotify YouTube )

Τότε λοιπόν η Cosmote ειχε μεγάλες παύσεις στα handovers του 3G μεχρι που αποφασισαν να κανουν R&D και road tests.

Τωρα το θηρίο της Vodafone εγινε γατάκι.

O tempora, o mores

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, seranata said:

Δηλαδή εσείς περιμένετε βελτίωση από τη vodafone και την κάθε vodafone επειδή γράφονται αρνητικές αναφορές σε ένα forum; Το να γράψει κάποιος μία διαφοροποίηση προς το καλύτερο σε σχέση με πρότερο διάστημα, συμφωνώ. Αλλά τα ίδια και τα ίδια, αναφορές προβλημάτων σε σημεία που έχουν αναφερθεί πλειστάκις νομίζω είναι απολύτως ανούσιες. Επίσης είναι σαφές ότι όποιος παραμένει στην κόκκινη, το κάνει λόγω καλής τιμής αποδεχόμενος τη μέτρια ποιότητα στο κομμάτι διαδίκτυο. Αν είναι προτεραιότητα η εμπειρία ίντερνετ, απλώς τα μαζεύει και πάει αλλού.

Μα κάποιοι τη Vodafone την έχουν ως 2η και απλώς μετράνε ή γράφουν για την εμπειρία τους στην εκάστοτε περιοχή. Αυτός είναι και ο σκοπός του θέματος. 

Δε φταίνε αυτοί (ή εγώ) αν το δίκτυο της Vodafone έχει προβλήματα... 😇 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπα είναι να μην επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια. Δεν μπορώ να επιβάλω κάτι, μία παρατήρηση είναι.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Μέτρηση μετά από καιρό στο σπίτι μου στο μπαλκόνι με οπτική επαφή στην κεραία.. Στις 12 κλείνει το 5G και μένουμε με το 4G(ταχύτητες γύρω στα 130-140mbps down) μέχρι στις 6 το πρωί. 

IMG_20220805_220040.jpg

IMG_20220805_220053.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μέτρηση μετά από καιρό στο σπίτι μου στο μπαλκόνι με οπτική επαφή στην κεραία.. Στις 12 κλείνει το 5G και μένουμε με το 4G(ταχύτητες γύρω στα 130-140mbps down) μέχρι στις 6 το πρωί. 
IMG_20220805_220040.thumb.jpg.c11b22a35265be7b6924fe5b6fc56d7c.jpg
IMG_20220805_220053.thumb.jpg.446743993e78e45aaf87457a89e70bf8.jpg
Ε 12 η ώρα αντε για ύπνο τέλος το παιχνίδι για σήμερα έχει νόημα που κλείνουν την κεραία

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, johnny_htc said:

Ε 12 η ώρα αντε για ύπνο τέλος το παιχνίδι για σήμερα emoji14.pngemoji14.pngemoji14.png έχει νόημα που κλείνουν την κεραία emoji6.png

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Όλα για κάποιο λόγο γίνονται 😂

 

Link to comment
Share on other sites

Σπάρτη άρχισε να δείχνει ξανά 5G, αλλά συνεχίζει να είναι μόνιμα disconnected. Ουσιαστικά είναι 4G, με προβληματικό upload. Το 1ο τεστ κόλλησε... 

Screenshot_2022-08-06-09-59-15-683_com.myvodafone.android~2.jpg

Screenshot_2022-08-06-09-57-00-265_cz.mroczis.netmonster.jpg

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Σπάρτη άρχισε να δείχνει ξανά 5G, αλλά συνεχίζει να είναι μόνιμα disconnected. Ουσιαστικά είναι 4G, με προβληματικό upload. Το 1ο τεστ κόλλησε... 

Screenshot_2022-08-06-09-59-15-683_com.myvodafone.android~2.jpg

Screenshot_2022-08-06-09-57-00-265_cz.mroczis.netmonster.jpg

Βλέπω έχει enb που ξεκινά με αριθμό 4. Έχω την εντύπωση ως τώρα ότι οι τελευταίες προσθήκες που κάνουν έχουν τέτοιο αρχικό αριθμό (τετραψήφιο συνολικά). Κάνω λάθος ή ισχύει τελικά αν ξέρει κανείς. Και η συγκεκριμένη είναι καινούργια ή από τις πρώτες που είχε εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η συγκεκριμένη έχει 1 χρόνο περίπου που έχει τοποθετηθεί. Καινούρια είναι

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...