Jump to content

Vodafone 5G εντυπώσεις


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

17 ώρες πριν, cocu said:

Μια κεραία που αναβαθμίστηκε εξω από την Κατερίνη (1346) παίζει στις μπάντες 1,3,7,20,28 και στην σελίδα στο ίντερνετ από cellmapper όχι στην εφαρμογή βγάζει και την 8 με *

Όντως και σε μία κεραία περιμετρικά της Σπάρτης (#1480) και της Καλαμάτας (#2533) φαίνεται να έχει μπάντες 8* και 28! Η 8 μέχρι τώρα υπήρχε μόνο σε νησιά. Θα κατέβω σε λίγο καιρό από Αθήνα και θα δω τι παίζει. 

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Μια κεραία που αναβαθμίστηκε εξω από την Κατερίνη (1346) παίζει στις μπάντες 1,3,7,20,28 και στην σελίδα στο ίντερνετ από cellmapper όχι στην εφαρμογή βγάζει και την 8 με *
Πότε αναβαμθιστηκε αυτή η κεραία? Πάντως φρέσκος πελάτης Vodafone , μια χαρά είναι οι ταχύτητες!

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σκέτη απογοήτευση η εταιρία . Ταχύτητες στο χώμα και πρόβλημα στις κλήσεις ακόμα και στο 2G στο κομμάτι Βέροια Θεσσαλονίκη 

Μετά τα Μάλγαρα ΔΕΒ ξεκινούσε Speedtest 

Έξω από το κλειδί 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5213687423

Έξω απο την απο τα ΣΕΑ του πλάτανου 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5213694351

έξω από την κουλούρα ηταβ οκέι με 40mbps

 

 

Link to comment
Share on other sites

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/8563848887

Screenshot_2022-07-29-16-10-45-04_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.jpg

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πότε αναβαμθιστηκε αυτή η κεραία? Πάντως φρέσκος πελάτης Vodafone , μια χαρά είναι οι ταχύτητες!

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχει καμία βδομάδα...

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μαραθιάς Φωκίδας . Μπήκε κεραία νομίζω 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5214109887

παιζει ίδιες ταχύτητες με την πράσινη 

βεβαια , από Ναυπακτο μέχρι τον μαραθια είναι κλαμα η Voda . Κάκιστη κάλυψη 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, georgebad said:

Σκέτη απογοήτευση η εταιρία . Ταχύτητες στο χώμα και πρόβλημα στις κλήσεις ακόμα και στο 2G στο κομμάτι Βέροια Θεσσαλονίκη 

Μετά τα Μάλγαρα ΔΕΒ ξεκινούσε Speedtest 

Έξω από το κλειδί 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5213687423

Έξω απο την απο τα ΣΕΑ του πλάτανου 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5213694351

έξω από την κουλούρα ηταβ οκέι με 40mbps

 

 

Κριμα,και έχει κεραία στην είσοδο του χωριού Πλάτανος με συνεγκατασταση.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Στην οδό Ταξιαρχων, σχετικά κοντά στο μετρό Κορυδαλλός. Not bad για B3 + n1. 

Screenshot_2022-07-30-12-27-56-108_com.myvodafone.android~2.jpg

Screenshot_2022-07-30-12-26-58-096_cz.mroczis.netmonster.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Στην οδό Ταξιαρχων, σχετικά κοντά στο μετρό Κορυδαλλός. Not bad για B3 + n1. 

Screenshot_2022-07-30-12-27-56-108_com.myvodafone.android~2.jpg

Screenshot_2022-07-30-12-26-58-096_cz.mroczis.netmonster.jpg

Φίλε hit or miss είναι η κατάσταση. Αν πας λίγα μέτρα παρακάτω γίνεται αλαλούμ. Το ίδιο μοτίβο σε ολόκληρη την Αθήνα.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Στην Κρήτη σε κάποιους σταθμούς βασης αν κάνεις Speedtest ρίχνεις ολο το 5G module στο firmware της Baseband σε ολη την περιοχή. ( QoS alarms )

Μα καλα, δεν ελέγχουν την υποδομή τους και το backbone ( back haul) πριν το δώσουν σε λειτουργία?

δεν πανε καλα .

Έβαλαν n78 3500 Mhz σε ενα χωριό χωρις λογική ( Αγια Πελαγία ) επειδη εχει ξενοδοχείο με οπτικη ινα πελατης τους και το Ηράκλειο έχει μονο 2 σταθμούς βασης.

Τέλειο Network Planning 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, HORGRAP said:

Στην Κρήτη σε κάποιους σταθμούς βασης αν κάνεις Speedtest ρίχνεις ολο το 5G module στο firmware της Baseband σε ολη την περιοχή. ( QoS alarms )

Μα καλα, δεν ελέγχουν την υποδομή τους και το backbone ( back haul) πριν το δώσουν σε λειτουργία?

δεν πανε καλα .

Έβαλαν n78 3500 Mhz σε ενα χωριό χωρις λογική ( Αγια Πελαγία ) επειδη εχει ξενοδοχείο με οπτικη ινα πελατης τους και το Ηράκλειο έχει μονο 2 σταθμούς βασης.

Τέλειο Network Planning 

Με δεδομένο ότι Ν78 μπαίνει όπου απαιτείται λόγω κίνησης, δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που γράφεις. 

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, χτες παλι πηγα για κατάδυση ( παραλιακό χωριό Αγια Πελαγία) Δήμος Μαλεβιζίου και τραβούσα τα μαλλιά μου. n78 στα 200 μέτρα απο το χωριό αυτό στη μεση του πουθενά.  Πως γίνεται να ανοίγουν 3500 Mhz n78 σε χωριό με ξενοδοχεία βέβαια ( ενα απο αυτα έχει Cyta οπτικη ίνα και μάλλον γι'αυτό δωσανε  n78) 

Δεν καταλαβαίνω γιατι δινουν n78 με τέτοια λογική.

Σαν να λέμε , οπου εχει οπτικη ινα  δώσε τα όλα. Εξοπλισμός με μεγιστο κοστος χωρις να υπάρχει ανάγκη για  n78 στην περιοχή σε σχέση με τις μεγάλες πόλεις. 

Στο Ηράκλειο αν και ανοιξαν 3 Carrier Aggregations σχεδον παντού μεσα σε 1 μηνα ( !!! )  η  band n78 ειναι ΜΟΝΟ ΣΕ 2 ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΒΑΣΗΣ.

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Ξεντρο Ναυπακτο B3 only ΑΚΟΜΑ . Οκέι σε κάποια μέρη δεν ξεκινάει καν τεστ κάπου έχει 20-30mbps

Link to comment
Share on other sites

Ξεντρο Ναυπακτο B3 only ΑΚΟΜΑ . Οκέι σε κάποια μέρη δεν ξεκινάει καν τεστ κάπου έχει 20-30mbps
Ναι γτ μάλλον πιάνεις από την #757 που πρέπει να την έχουν βάλει απλά για να συμπληρώσουν κάλυψη από παλιότερο σχεδιασμό δικτύου ας τον πούμε (ας το κάνει ο Θεός δλδ) και έτσι "σκεπάζει" την #1261 που είναι πάνω στον λόφο και παίζει και με τις 4 μπάντες. Όλο κάτι τέτοια μοτίβα σχεδιασμών παίζουν με βοντα στα κέντρα των πόλεων όπως έχω παρατηρήσει εγώ τουλάχιστον. Τώρα καλό ή κακό δεν ξέρω. Το θέμα είναι να σε κρατάει τουλάχιστον σε μια πάνω και να μη σε παίζει πινγκ πονγκ εναλλαγή συνέχεια..

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στην Κρήτη.

Στι Λιμάνι Ηρακλείου η  Vodafone εχει ξεχασει ανοιχτή μια κεραία που παιζει μονο στους 800 Mhz ( n20) και επικαλύπτει 4 σταθμούς βασης τριγύρω ( Ο ένας έχει και n78 !!l )  αναβαθμισμενοι και ... ουσιαστικά δεν εξυπηρετούν οπως θα επρεπε 

Απο τα 600 Mbps πας και έρχεσαι στα 2 Mbps με RSRQ -19 Ολη μέρα.

Αν έρθει πλοίο.... καταρρέει ολη η παραλιακή εξαιτίας αυτής της " ξεχασμένης " κεραίας.

Έτος 2022 με σκέτη 800αρα στο κέντρο της πόλης.

 

 

 

 

Screenshot_2022-08-01-00-50-16-57_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.jpg

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, johnny_htc said:

Ναι γτ μάλλον πιάνεις από την #757 που πρέπει να την έχουν βάλει απλά για να συμπληρώσουν κάλυψη από παλιότερο σχεδιασμό δικτύου ας τον πούμε (ας το κάνει ο Θεός δλδ) και έτσι "σκεπάζει" την #1261 που είναι πάνω στον λόφο και παίζει και με τις 4 μπάντες. Όλο κάτι τέτοια μοτίβα σχεδιασμών παίζουν με βοντα στα κέντρα των πόλεων όπως έχω παρατηρήσει εγώ τουλάχιστον. Τώρα καλό ή κακό δεν ξέρω. Το θέμα είναι να σε κρατάει τουλάχιστον σε μια πάνω και να μη σε παίζει πινγκ πονγκ εναλλαγή συνέχεια..

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Γενικά σε πολλές περιοχές μέσα στην Ναυπακτο η Vodafone έχει κενά κάλυψης 

Link to comment
Share on other sites

On 28/6/2022 at 8:55 ΜΜ, georgebad said:

Δήθεν χαμηλές ταχύτητε…

https://drive.google.com/file/d/1puUArZ3LC0jVUt6usaKxEWoJpZ68W7JJ/view?usp=drivesdk

Καλαμαρια πριν το σαρκ

https://www.speedtest.net/my-result/i/5172970554

Πεζοδρόμος  καλαμαριάς ΑΙΣΧΡΟ με LTE 

Κάκιστο… ντροπή!

https://www.speedtest.net/my-result/i/5217719766
5G στο σπίτι μου…

σημερα ήμουν στην Alpha Bank στο κέντρο του Αργοστολίου και πήγα μέχρι τα δικαστήρια και πίσω. Μια έπιανε 5G και μια όχι. Αποτέλεσμα να κολλήσει το κινητό σε 3G.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κανείς να δοκιμάσει το 5G σε χώρες του εξωτερικού; Εγώ έχω πάει Ρουμανία και Ιταλία και σε καμία από τις 2 χώρες δεν κατάφερα να συνδεθώ! Με τοπικό αριθμό vodafone RO & Vodafone IT έμπαινε κανονικά αλλά με τον ελληνικό έδειχνε NSA disconnected. Μίλησα με την εξυπηρέτηση αλλά δεν κατάφεραν να μου βρουν λύση. Έριχναν την ευθύνη στην κάλυψη της περιοχής.

Κάτοχος Samsung galaxy S22 Ultra.68ec2bd3a9dc32d50d622e06efd4b660.jpg

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Cris4524 said:

Έχει καταφέρει κανείς να δοκιμάσει το 5G σε χώρες του εξωτερικού; Εγώ έχω πάει Ρουμανία και Ιταλία και σε καμία από τις 2 χώρες δεν κατάφερα να συνδεθώ! Με τοπικό αριθμό vodafone RO & Vodafone IT έμπαινε κανονικά αλλά με τον ελληνικό έδειχνε NSA disconnected. Μίλησα με την εξυπηρέτηση αλλά δεν κατάφεραν να μου βρουν λύση. Έριχναν την ευθύνη στην κάλυψη της περιοχής.

Κάτοχος Samsung galaxy S22 Ultra.68ec2bd3a9dc32d50d622e06efd4b660.jpg

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εδώ στο Παρίσι που ταξίδεψα ήμουν διαρκώς με 3G, ούτε καν 4G... Υπόψιν έχω CU γιατί ακούγεται ότι στα συμβόλαια είναι πολύ καλύτερη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στο Παρίσι που ταξίδεψα ήμουν διαρκώς με 3G, ούτε καν 4G... Υπόψιν έχω CU γιατί ακούγεται ότι στα συμβόλαια είναι πολύ καλύτερη κατάσταση.


Εγώ με συμβόλαιο unlimited ultra είμαι και ενώ έλεγε στην σελίδα του 5G της Vodafone ότι είναι διαθέσιμο σε Ρουμανία, Ιρλανδία, Γερμανία και Ιταλία δεν έπιανε ούτε για δείγμα. Ούτε στην κύρια συσκευή έπιανε ούτε στην 4 sharing sim με το zte mu5001 5G.

Η Γαλλία λογικά δεν είναι ακόμα μέσα στις χώρες που συνεργάζεται η Vodafone για το 5G.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, damierom said:

Εδώ στο Παρίσι που ταξίδεψα ήμουν διαρκώς με 3G, ούτε καν 4G... Υπόψιν έχω CU γιατί ακούγεται ότι στα συμβόλαια είναι πολύ καλύτερη κατάσταση.

Δοκίμασες να επιλέξεις χειροκίνητα άλλο δίκτυο; 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, mixtri said:

Δοκίμασες να επιλέξεις χειροκίνητα άλλο δίκτυο; 

Ναι δοκίμασα, χωρίς επιτυχία φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, damierom said:

Ναι δοκίμασα, χωρίς επιτυχία φυσικά.

Είχα κάνει και με τα 4 δίκτυα roaming στο Παρίσι. Η πιο προβληματική είναι η Free. Όταν συνδεόμουν σε αυτήν έκανα το σταυρό μου. Η καλύτερη με διαφορά ήταν η Orange - τέρμα 4g+ ΠΑΝΤΟΥ.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...