Jump to content

Vodafone 5G εντυπώσεις


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Προφανώς στην επαρχία θα παίξει πολύ η χαμηλή μπάντα, ειδικά η 700, κυρίως για κάλυψη. Αλλά το 15αρι και το 40ρι που έβαλα χθες, καρακέντρο Αθήνας(!), δεν είναι ψεύτο-5G; Πόσο μάλλον όταν ο ανταγωνισμός έχει πάνω από 1000 (σε λίγο και σε χωριά). Σε περιοχές όπου κυκλοφορεί πολύς κόσμος, δεν βάζεις DSS.

Η Vodafone έχει μείνει πολύ πίσω στο 5G και η ρύθμιση του δικτύου το κάνει μη λειτουργικό (ακόμα και το 4G). 

Υ.Γ. Μην αρχίσεις όμως πάλι, ότι καλά κάνει η Vodafone και δεν επενδύει σε υψηλές ταχύτητες, για να μας δίνει φθηνότερα data... Αρκετά το αναλύσαμε αυτό (offtopic κιόλας). 

Καλά θα κάνει ο ανταγωνισμός να δει το θέμα των speedtest. 

Γιατί έχω συνάδελφο που πήγε Cosmote (και το μετάνιωσε)  γιατί με την extra sim του δεν μπορεί να κανει upload γιατι σερνεται. Ενω αντίθετα το Speedtest πετάει. 

Link to comment
Share on other sites

Γράφιυμε εδω μεσα πως στην Vodafone ειναι αργό το speedtest και αργο και το Video streaming / downloading / uploading

 Ο @takeovernet γράφει οτι στην Cosmote ειναι γρηγορο το speed test  /  download / speedtest upload   και αργο το  upload απο οτιδήποτε άλλο?

 Σε καλο δρόμο είμαστε. 🙂

Θα την βρει την άκρη ο συνάδελφος 🙂

Οσο για την χρονοχρεωση που ονειρεύεται ο  @blizzzzard . θα μας τρελάνει τελείως ! Instant messaging apps με χρονοχρεωση?  ρε θα μας τρελάνετε εκεί στο marketing της Vodafone ?? ( blizzard )

🙂

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, HORGRAP said:

Στην Vodafone ειναι αργό το speedtest και αργο και το Video streaming / downloading / uploading

 Στην Cosmote ειναι γρηγορο το speed test  /  download / speedtest upload   και αργο το  upload απο οτιδήποτε άλλο?

Οσο για την χρονοχρεωση που λετε συνέχεια . θα μας τρελάνετε τελείως ! Instant messaging apps με χρονοχρεωση?  ρε θα μας τρελάνετε εκεί στο marketing της Vodafone ?? ( blizzard )

 Σε καλο δρόμο είμαστε. 🙂

Θα την βρει την άκρη ο συνάδελφος 🙂

Η Vodafone μιλώντας προσωπικά πάντα απο την σκοπιά του καρτοκινητού χρήστη ότι μου δίνει στο speedtest μου δίνει και στο upload και σε κινητό και σε tethering. Η cosmote πάλι μιλώντας απο την μεριά του καρτοκινητού χρήστη έχω παρατηρήσει ότι ενώ στο κινητό δινει όσα έχει, στο tethering (εκει μάλλον θα εννοεί ο takeovernet αφου μιλάει για extrasim) δεν τραβάει όσο υπόσχεται το speedtest. Η κατάσταση βελτιώθηκε ελάχιστα με την αλλαγή του mtu στο pc που προτάθηκε απο ένα μέλος στο φόρουμ της cosmote αλλά και πάλι δεν δινει όσα λέει..

Link to comment
Share on other sites

Στην Vodafone το Wire guard VPN protocol παιζει χαλια σε tethering. Στην Cosmote παιζει με μέγιστη ταχύτητα.

Στην Vodafone το Netflix και Youtube HD δεν παιζει . Στην Cosmote παιζει παντα.

Ο καθένας οτι και οπως βολεύεται:)

Μπειτε με  Vodafone 5G στο  https://fast.com

και πείτε μας τις ταχύτητες που έχετε 🙂

 

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, TakeOverNet said:

Καλά θα κάνει ο ανταγωνισμός να δει το θέμα των speedtest. 

Γιατί έχω συνάδελφο που πήγε Cosmote (και το μετάνιωσε)  γιατί με την extra sim του δεν μπορεί να κανει upload γιατι σερνεται. Ενω αντίθετα το Speedtest πετάει. 

Ας αφήσουμε το whataboutism... Μέχρι και η κουτσή Μαρία έχει διαπιστώσει, ότι το δίκτυο με την πιο προβληματική εμπειρία χρήσης (αυτή την στιγμή), είναι μακράν η Vodafone. Μερικές φορές τρομάζει να ανοίξει σελίδα και το speedtest δείχνει κομπλέ... Αν καταφέρει δηλαδή να κρατήσει το 5G. 😎

Link to comment
Share on other sites

On 23/6/2022 at 8:48 ΠΜ, georgebad said:

«Ποσό παραπάνω βάρος» . Η απάντηση , πολύ περισσότερο . Η cosmote σε πολλές περιοχές έχει 65-70% market share . Αυτές τις περιοχές έχει καταφέρει με το σοβαρό δικτυο που χτίζει τα τελευταία 2 χρόνια να τις υποστηρίζει πλήρως . Και από την άλλη , έχεις μια Vodafone που με απεριοριστα των 10 ευρώ κλατάρει . cosmote και Voda έχουν την ίδια πρόσφορε αυτές τις μέρες . Με την διαφορά ότι η πρώτη δεν βζαζει ΚΙΧ. Το να βοηθήσει ο ανταγωνισμός να ρίξει τιμές η cosmote , και αυτό χλωμό το βλέπω . Αυτό που Δεν μπορείς να καταλάβεις για ακόμα μια φορά ότι για τους περισσότερους εδώ και γενικά έξω η ποιότητα είναι ισάξια η ίσως και σημαντικότερη  από την τιμή . Μακάρι να έχουμε απεριοριστα σε τιμές για όλα τα γούστα από όλες τις εταιρίες . Αλλά απομα μεγαλύτερο μακάρι , να φτιάξει η Vodafone το κ@λοδικτυο της που τολμάει και το λέει «καινοτόμο»

Σε πολλές περιοχές η Vodafone έχει συνδρομητές αλλά το πρόβλημα είναι ότι μοίρασε μαζικά απεριόριστα δεδομένα σε συμβόλαια και καρτοκινητά με αποτέλεσμα να κλατάρει το δίκτυο. Στη περίπτωση της Θεσσαλονίκης ειδικά θέλει νέους σταθμούς, ρύθμιση από την αρχή τις κυψέλες να γίνονται ομαλά handover ειδικά εν κινήσει. 
Προσωπικά δεν το έχω σε τίποτα να διακόψω το συμβόλαιο αλλά θα μείνω χωρίς Ίντερνετ στο φοιτητικό μου σπίτι.

1 ώρα πριν, MitsosDaBest13 said:

Ας αφήσουμε το whataboutism... Μέχρι και η κουτσή Μαρία έχει διαπιστώσει, ότι το δίκτυο με την πιο προβληματική εμπειρία χρήσης (αυτή την στιγμή), είναι μακράν η Vodafone. Μερικές φορές τρομάζει να ανοίξει σελίδα και το speedtest δείχνει κομπλέ... Αν καταφέρει δηλαδή να κρατήσει το 5G. 😎

Τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου. 
4G έχουν, 5G έβαλαν μέσα στο σπίτι μόνο 3G σταθερά βλέπω.

Παλι καλά που έχω γρήγορο WiFi.

 

09A78753-E4E2-400B-A09F-568BDEADEE75.thumb.png.ef3b1c1c66d0ac2bf9c4cff93a9792bb.png

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Nikolas14 said:

Στη περίπτωση της Θεσσαλονίκης ειδικά θέλει νέους σταθμούς, ρύθμιση από την αρχή τις κυψέλες να γίνονται ομαλά handover ειδικά εν κινήσει. 

Ας ρυθμίσουν τους υπάρχων σταθμούς και όλοι θα είμαστε χαρούμενοι.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, CaptainNickGR said:

Ας ρυθμίσουν τους υπάρχων σταθμούς και όλοι θα είμαστε χαρούμενοι.

Και σωστή ρύθμιση,και προσθήκες θέλει. Αυτό μου είπαν από το 13830. 
Έδωσαν απεριόριστα συμβόλαια με 27 και 28€ στο Black Friday, προσφορές στα καρτοκινητά και ειδικά στα φοιτητικά όλοι οι φοιτητές σχεδόν έχουν ένα CU φοιτητικό έστω και παροπλισμένο σαν 2η κάρτα για Ίντερνετ. Αλλά οι κακές ρυθμίσεις στο δίκτυο και η μη επαρκή χωρητικότητα και backhaul δημιουργούν μια κακή εμπειρία χρήσης για τον μέσο συνδρομητή. Εγω και όσοι είμαστε εδώ μέσα το ψάχνουμε και πιο τεχνικά. Οι περισσότεροι τους ενδιαφέρει να έχουν Ίντερνετ, από τη στιγμή που βλέπουν ότι δεν λειτουργούν σωστά εν κινήσει ή δεν έχουν καλό σήμα στο σπίτι τους/στο χώρο εργασίας τους και κόβονται οι κλήσεις απλά θα κάνουν παράπονα και θα αλλάξουν πάροχο. 
Εδώ χθες ήμουν στο χωριό μου, 4G έξω γύρω στα 30Mbps. Μετά άρχισε το δίκτυο να με γυρνάει σε 3G στο σπίτι. Καλά που έχω και εκεί WiFi. 
 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Στο Experience Park του Ελληνικού. Πολλές εναλλαγές μεταξύ των τριγύρω κεραιών, αλλά τουλάχιστον έδειχνε σταθερά 5G. 

Screenshot_2022-06-25-17-46-04-326_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-06-25-17-46-08-649_cz.mroczis.netmonster.jpg

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Ας αφήσουμε το whataboutism... Μέχρι και η κουτσή Μαρία έχει διαπιστώσει, ότι το δίκτυο με την πιο προβληματική εμπειρία χρήσης (αυτή την στιγμή), είναι μακράν η Vodafone. Μερικές φορές τρομάζει να ανοίξει σελίδα και το speedtest δείχνει κομπλέ... Αν καταφέρει δηλαδή να κρατήσει το 5G. 😎

Εγώ ξέρω ότι η πλειοψηφία κυκλοφορεί με ένα Instagram και όχι με ένα ookla. 

Link to comment
Share on other sites

Στο Experience Park του Ελληνικού. Πολλές εναλλαγές μεταξύ των τριγύρω κεραιών, αλλά τουλάχιστον έδειχνε σταθερά 5G. 
Screenshot_2022-06-25-17-46-04-326_org.zwanoo.android.speedtest.thumb.jpg.58ca0a908f424e8575226ca9933748a6.jpg
Screenshot_2022-06-25-17-46-08-649_cz.mroczis.netmonster.thumb.jpg.f45a31968dd52c8348914abcf54329da.jpg
Εκεί αν ανέβεις και στο λόφο Πανί που είναι δίπλα ουσιαστικά, οι εναλλαγές πάνε σύννεφο.. Το ίδιο και στη μπλε. Και σε ρίχνει και σε 3G. Τα χουν κάνει μαντάρα. Γυρνάω από Πάτρα με τρένο και πραγματικά αν μπορούσα να περιγράψω την εμπειρία χρήσης, καλύτερα να σας περιεγραφα καμιά συνταγή για μουσακά που δεν ξέρω καν πώς φτιάχνεται παρά γι αυτό το φρουτοδικτυο που έγινε κιμάς κανονικός με τα απεριόριστα.... Πραγματικά μακάρι να τα σταμάταγαν εδώ και τώρα. Βέβαια να πω την αλήθεια, πιστεύω ούτε η πράσινη τα πάει τόσο καλά (σίγουρα πολύ καλύτερα βέβαια ) καθώς η διαμόρφωση με λόφους, στενότητας της Εθνικής Οδού Κορίνθου Πατρών και μέχρι την Αθήνα θα έλεγε κανείς, πρέπει να είναι από τις πιο δύσκολες υλοποιήσεις για δίκτυο στη χώρα. Πολύ δύσκολος σχεδιασμός. Αλλά δε νοείται να είσαι με 3G το 60% της διαδρομής επειδή πιταρει η κεραία και σε ρίχνει. Κάρφωσε κεραίες τουλάχιστον έξω από τα τούνελ. Σπειρε πράμα. Η Κοτε τουλάχιστον το έχει κάνει. Αυτοί εδώ κοιμούνται και κοροϊδεύουν και δεν ξέρω τι περιμένουν. Πραγματικά χάλι μαύρο...

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, johnny_htc said:

Εκεί αν ανέβεις και στο λόφο Πανί που είναι δίπλα ουσιαστικά, οι εναλλαγές πάνε σύννεφο.. Το ίδιο και στη μπλε. Και σε ρίχνει και σε 3G. Τα χουν κάνει μαντάρα. Γυρνάω από Πάτρα με τρένο και πραγματικά αν μπορούσα να περιγράψω την εμπειρία χρήσης, καλύτερα να σας περιεγραφα καμιά συνταγή για μουσακά που δεν ξέρω καν πώς φτιάχνεται παρά γι αυτό το φρουτοδικτυο που έγινε κιμάς κανονικός με τα απεριόριστα.... Πραγματικά μακάρι να τα σταμάταγαν εδώ και τώρα. Βέβαια να πω την αλήθεια, πιστεύω ούτε η πράσινη τα πάει τόσο καλά (σίγουρα πολύ καλύτερα βέβαια ) καθώς η διαμόρφωση με λόφους, στενότητας της Εθνικής Οδού Κορίνθου Πατρών και μέχρι την Αθήνα θα έλεγε κανείς, πρέπει να είναι από τις πιο δύσκολες υλοποιήσεις για δίκτυο στη χώρα. Πολύ δύσκολος σχεδιασμός. Αλλά δε νοείται να είσαι με 3G το 60% της διαδρομής επειδή πιταρει η κεραία και σε ρίχνει. Κάρφωσε κεραίες τουλάχιστον έξω από τα τούνελ. Σπειρε πράμα. Η Κοτε τουλάχιστον το έχει κάνει. Αυτοί εδώ κοιμούνται και κοροϊδεύουν και δεν ξέρω τι περιμένουν. Πραγματικά χάλι μαύρο...

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το ωραίο είναι πως η Vodafone παρέχει το δωρεάν Wi-Fi του "Ellinikon Experience Park" και μάλιστα με ταχύτητες 200/200. Αφού μάλλον έχει οπτικές ίνες στο σημείο και όσο μεγαλώνει το -πολυσυζητημένο- πάρκο, τόσο κόσμο θα μαζεύει, θα μπορούσε κάλλιστα να βάλει κεραία όχι με n78, αλλά με 6G. 😝

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Το ωραίο είναι πως η Vodafone παρέχει το δωρεάν Wi-Fi του "Ellinikon Experience Park" και μάλιστα με ταχύτητες 200/200. Αφού μάλλον έχει οπτικές ίνες στο σημείο και όσο μεγαλώνει το -πολυσυζητημένο- πάρκο, τόσο κόσμο θα μαζεύει, θα μπορούσε κάλλιστα να βάλει κεραία όχι με n78, αλλά με 6G. 😝

Παπάδες θα μπορούσε να έχει κάνει εκεί πέρα. Αλλά η βοντα είναι κλασσίκη απ ό,τι έχω καταλάβει στο να πετάει κανα μικρο για ξεκάρφωμα ή εδώ κανά αχρείαστο wifi. Φαντάζομαι διαφήμιση κάργα εκεί μέσα, σωστά; Επίσης έχει κεραία μέσα στο χώρο του παλιού Αεροδρομίου, στη πλευρά του Δυτικού αεροδιαδρόμου και αν την έχω βρει σωστά, είναι η #3071 που ανέβασες. Αλλά πρτςς που λένε και στο χωριό μου. Σιγά μη σου βάλει n78 η κυρα βοντα πάνω σ αυτήν. Να καλύψει το αεροδρόμιο και το παραλιακό μέτωπο του Αγιού Κοσμά και Αλίμου που έχει θέματα;; κάτσε καλά... 🤣 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, blizard said:

Μα το n78 θα ήταν 100 φορές για διαφημιστικούς λόγους αφου ελάχιστοι το έχουν σε σχέση με το wifi ,  και μάλιστα δίνει 1000 mbps για να εντυπωσιάσει ακόμα πιο άχρηστα από τα 200 που λές ... 

Πέραν των άλλων προβλημάτων που έχει σε σχέση με άλλες μεθόδους που  δίνουν 5g σε χαμηλές συχνότητες , πχ 5 φορές μεγαλύτερα προβλήματα με τοίχους και πολύ  χαμηλή εμβέλεια .... θα είναι κάτι χρήσιμο σε 5 χρόνια που οι μισοι θα έχουμε 5g κινητά , η σύνδεση με το κορμό του ιντερνετ θα είναι απεριόριστη και εχουμε και φτηνά απεριόριστα , οπότε η αυξημένη ταχύτητα θα έχει νόημα.

Ναιιιι , όχι δεν για ακόμα μοα φορά είσαι λάθος φίλε μου . Καταρχάς πλέον πολύς κόσμος έχει 5G συσκευή , και σε ένα πάρκο το οποίο θα μαζεψει κόσμο , και έχει και εύκολη διαπερατότητα είναι ανοησία να μην βάλεις n78 . Αν υλοποιηθεί σωστά η n78 μπορεί να έχει τρομερή απόδοση σε μεγάλες αποστάσεις (λόγο multipath etch). Η n78 δεν είναι mmWave για να χάνεις την σύνδεση με το που χάνεις  την οπτική επαφή , άσχετα αν πολλές υλοποιήσεις την κυρα Vodafone έχουν την απαίτηση να έχεις οπτική επαφή . Παράλληλα με την ύπαρξη της n78 όλοι με 5G συσκευή θα εξυπηρετούνται με ένα πανέμορφο layer από 100mhz bandwidth. Αυτό σημαίνει ότι το LTE που ακόμα δέχεται την μεγαλύτερη πίεση , θα ξελαφρωσει συμαντικα . Το dss από την άλλη χρησημοποιει τις ίδιες συχνότητες με το lte . 

Link to comment
Share on other sites

Ανορθόγραφος ο Νεκτάριος.😅

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, georgebad said:

Τα σχόλια περιττεύουν...

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, georgebad said:

Πανέμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον το 3G τους πάει σφερα 😵💫 Θεσσαλονίκη Παύλου Μελα 

https://drive.google.com/file/d/1qIzR0LZOzzE5M7e30cxUYKb-sZZmFM6P/view?usp=drivesdk

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, georgebad said:

Τουλάχιστον το 3G τους πάει σφερα 😵💫 Θεσσαλονίκη Παύλου Μελα 

https://drive.google.com/file/d/1qIzR0LZOzzE5M7e30cxUYKb-sZZmFM6P/view?usp=drivesdk

όταν θέλουν όλα τα μπορούν. 🫠

Link to comment
Share on other sites

Σβολου με ιασονιδου 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5171556431

Έχουν έρθει οι δικοί μου Θεσσαλονίκη με Vodafone και στην γειτονιά μου ούτε να μιλήσουν μπορούν (Σκρα , Κωσταντίνου Παλαιολόγου , Σβολου , Πατριάρχου Ιωακειμ )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...