Jump to content

Vodafone 5G εντυπώσεις


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Στο αεροδρόμιο που δουλεύω, πέρα από τις αναχωρήσεις επάνω, κάτω στις αφίξεις σήμα μηδέν. Με το ζόρι 4G και γυρνάει σε 3G και 2G,ούτε στο τηλέφωνο δεν με ακούνε. Οι συνάδελφοι με κοσμοτε και εγώ μαζί πάει σφαίρα. 
Καλα η Wind που δεν έχει Micro κεραία ενώ η Vodafone έχει ευτυχώς σε εσωτερικούς χώρους για πλάκα γυρνάει σε Edge. 

Ευτυχώς στο σπίτι μου δεν έχω πρόβλημα ιδιαίτερο και είναι εντάξει.

VoWiFi δεν παίζει;

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, minast said:

VoWiFi δεν παίζει;

Όχι,με το SE 2020 που έχω δεν πιάνει. 
Θελω να αλλάξω συσκευή για αυτό το λόγο,δεύτερον το δίκτυο είναι ανοιχτό χωρίς ασφάλεια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, CaptainNickGR said:

Ν78 χωρίς backbone για ακόμη μία φορά. 

Η αλήθεια είναι ότι η Vodafone αλλά και ο κάθε telco χρειάζεται τέτοιος μηχανικούς που κάνουν διαγνώσεις χωρίς εργαλεία. Ξέρεις τι οικονομία που θα ήταν για το κάθε δίκτυο;

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, TakeOverNet said:

Η αλήθεια είναι ότι η Vodafone αλλά και ο κάθε telco χρειάζεται τέτοιος μηχανικούς που κάνουν διαγνώσεις χωρίς εργαλεία. Ξέρεις τι οικονομία που θα ήταν για το κάθε δίκτυο;

Πάω και χωρίς μισθό. 

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο μου φαίνεται, αλλά η Vodafone η μόνη που έχει 5G στην Σπάρτη! Βέβαια, είναι DSS (μουφα) και αρκετά προβληματικό. 

Συχνά γυρίζει σε 4G+ και αρνείται να ξαναμπεί σε 5G, ακόμα και μετά από flight mode. 

Έπιασα 120 Mbps down με 5G και στο upload γύρισε 4G+ και σταμάτησα το τεστ. Όπως είπα δεν έδειχνε ξανά 5G, οπότε προς το παρόν δεν έχω κάτι να ανεβάσω. 

Screenshot_2022-04-22-11-02-18-246_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Να κλάψεις ή να χαμογελάσεις 🙂

Εισαι κατω απο την κεραία με ΤΑ: 0 ( κατω απο 50 μετρα σε ευθεία ) με 3CA και σου δινει 120 MBps . Παλι καλα , αν και μη λειτουργικό ως συνηθως σε streaming και video audio calls με τα drops απο 4G σε 2G 3G που μονο η Vodafone κανει στην Ελλαδα. 5G.... άστο.

KPI statistics   χάος.

 

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

5G της προκοπής δεν το λες αλλά τουλάχιστον δεν έχει μπουκώσει 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5085827783

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, HORGRAP said:

Να κλάψεις ή να χαμογελάσεις 🙂

Εισαι κατω απο την κεραία με ΤΑ: 0 ( κατω απο 50 μετρα σε ευθεία ) με 3CA και σου δινει 120 MBps . Παλι καλα , αν και μη λειτουργικό ως συνηθως σε streaming και video audio calls με τα drops απο 4G σε 2G 3G που μονο η Vodafone κανει στην Ελλαδα. 5G.... άστο.

KPI statistics   χάος.

 

 

Ακριβώς απέναντι από την κεραία ήμουν. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Απίστευτο μου φαίνεται, αλλά η Vodafone η μόνη που έχει 5G στην Σπάρτη! Βέβαια, είναι DSS (μουφα) και αρκετά προβληματικό. 

Συχνά γυρίζει σε 4G+ και αρνείται να ξαναμπεί σε 5G, ακόμα και μετά από flight mode. 

Έπιασα 120 Mbps down με 5G και στο upload γύρισε 4G+ και σταμάτησα το τεστ. Όπως είπα δεν έδειχνε ξανά 5G, οπότε προς το παρόν δεν έχω κάτι να ανεβάσω. 

Screenshot_2022-04-22-11-02-18-246_cz.mroczis.netmonster.jpg

Η μπλέ τι δίνει εκεί;; Πώς συμπεριφέρεται;

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Chrischal1908 said:

Η μπλέ τι δίνει εκεί;; Πώς συμπεριφέρεται;

Η μπλε έχει να ασχοληθεί από το 2016 με την περιοχή. Ούτε 4G+ ακόμα. Αλλά βλέπω ότι μάλλον έχει μπει και 2η κεραία με καμουφλάζ καμινάδας, δίπλα σε αυτήν την καινούργια της Vodafone (#4425). Δεν αποκλείεται να ανοίξει κάποια στιγμή και να δώσει και αυτή 5G. 

Αλλά για τη Vodafone ήταν πιο επείγον να ανοίξει η συγκεκριμένη κεραία (29/12/21), γιατί υπήρχε θέμα ακόμα και με την κάλυψη εντός πόλης. 

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Η μπλε έχει να ασχοληθεί από το 2016 με την περιοχή. Ούτε 4G+ ακόμα. Αλλά βλέπω ότι μάλλον έχει μπει και 2η κεραία με καμουφλάζ καμινάδας, δίπλα σε αυτήν την καινούργια της Vodafone (#4425). Δεν αποκλείεται να ανοίξει κάποια στιγμή και να δώσει και αυτή 5G. 

Αλλά για τη Vodafone ήταν πιο επείγον να ανοίξει η συγκεκριμένη κεραία (29/12/21), γιατί υπήρχε θέμα ακόμα και με την κάλυψη εντός πόλης. 

Στο site της ΕΕΤΤ έχουν ανέβει; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chrischal1908 said:

Στο site της ΕΕΤΤ έχουν ανέβει; 

Μόνο τη Vodafone αναφέρει στη συγκεκριμένη πολυκατοικία. Αλλά οι "καμινάδες" είναι 2. 

Υ.Γ. Πριν καν ανοίξει η συγκεκριμένη, έμαθα πως έγινε συγκέντρωση διαμαρτυρίας από τους "ταλιμπάν" των κεραιών, για να ξηλωθεί. Αλλά αφού είχε άδεια η VF, της τα "αέρισαν" λίγο. 😂

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Μόνο τη Vodafone αναφέρει στη συγκεκριμένη πολυκατοικία. Αλλά οι "καμινάδες" είναι 2. 

Υ.Γ. Πριν καν ανοίξει η συγκεκριμένη, έμαθα πως έγινε συγκέντρωση διαμαρτυρίας από τους "ταλιμπάν" των κεραιών, για να ξηλωθεί. Αλλά αφού είχε άδεια η VF, της τα "αέρισαν" λίγο. 😂

Ναι γίνεται συχνά αυτό δυστυχώς! Αν δεν θέλουν κεραίες εντός αστικού χώρου να πετάξουν και τα κινητά. Έχει πλάκα πάντως που κάποιοι διαμαρτύρονται και μιλάμε στο τηλέφωνο παράλληλα. Για γέλια και για κλάματα μαζί.

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

Ουτε 5G ουτε καν 4G .

10 λεπτα απο το Ηράκλειο στην Κρητη. 

Screenshot_20220423-145315_NetMonster.jpg

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είμαι πολύ κοντά σε κεραία αλλά στα Τρίκαλα αν και δυσκολεύεται πολύ να ανοίξει το 5G (σε σχέση με τη cosmote) στα speedtest,μόλις ανοίξει πετάει!Έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά εντός πόλης.Το κινητό μου είναι το Redmi Note 9T (από τα πιο οικονομικά 5G)οταν το πήρα από αλυσίδα,δεν ξέρω σε σχέση με άλλα κινητά τι μπάντες κλπ μπορεί να λείπουν,θα ήθελα να το δω όμως αργότερα με μια αναβάθμιση συσκευής. 

IMG_20220423_152536.jpg

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

Ουτε 5G ουτε καν 4G .
10 λεπτα απο το Ηράκλειο στην Κρητη. 
Screenshot_20220423-145315_NetMonster.thumb.jpg.5de97754a3c111a9a6249f704b8dc00a.jpg

Καλά παλαιόκαστρο μέσα στην χαράδρα τι να πιάσει είναι σε τόσο κακή τοποθεσία που ούτε η κεραία της ΔΕΗ στα Λινοπεράματα καλύπτει και της Αγίας Πελαγίας ειναι out of range τελείως. Δεν ξέρω αν υπάρχει αλλού αυτές είναι πάντως οι παλιές και ορατές απο ΒΟΑΚ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, HORGRAP said:

Ουτε 5G ουτε καν 4G .

10 λεπτα απο το Ηράκλειο στην Κρητη. 

Screenshot_20220423-145315_NetMonster.jpg

Είναι γιορτινές μέρες, πρέπει να είμαστε με τις οικογένειες μας, όλα η Vodafone θα τα σκέφτεται; 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, HORGRAP said:

Ουτε 5G ουτε καν 4G .

10 λεπτα απο το Ηράκλειο στην Κρητη. 

Screenshot_20220423-145315_NetMonster.jpg

Αυτή η κεραία #203 παίζει να μην έχει αναβαθμιστεί ποτέ, ούτε καν σε 3G, αλλιώς θα έπιανε. Γιατί για να πιάνεις με 900άρι 2G -75 dBm, σημαίνει πως είσαι κοντά ή έχεις οπτική επαφή. 

Link to comment
Share on other sites

Το εύρος των MHz στο 2G ειναι απείρως μικροτερο απο το 4G.

 

Σαφως και εαν εχεις ιδιες κατευθυντικότητες και ισχυ 2G και 4G δεν θα ειχες ιδια  dbm

 

Τα 20 MHz 4G με 20 watt EIRP - 75 dbm σε 2G θα ηταν ..... -45 dbm

(  λεμε τωρα χοντρικά για να καταλαβεις , αν και παιζουν ρολο ακομα 6 παραγοντες και πολυ φυσική και μαθηματικά μεσα.  

Το TA = 0 ειναι bug του Netmonster apk πολλές φορές εαν δεν χρησιμοποιείς την SIM 1

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...