Jump to content

NOVA 5G


p_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 20/5/2023 at 3:11 ΜΜ, George97. said:

Δεν μπορώ να πω ότι έχω κάποιο θέμα στην Αθήνα, έχω το απεριόριστο πρόγραμμα και είμαι  ο άνθρωπος που είναι συνέχεια στο YouTube στο Netflix στο Spotify κάνω μεγάλη χρήση με λίγα λόγια, το μόνο πρόβλημα που έχει και η vf είναι ότι σε μετρό και σε μερικούς σταθμούς του ηλεκτρικού καλύπτουν μόνο κλήση ενώ η cosmore έχει 5g! Μοναστηράκι δεν έχει 5g μέχρι στιγμής μόνο 4g άσχετα με τον κόσμο 

Σίγουρα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης αλλά η αλήθεια είναι ότι είναι αξιοπρεπές το δίκτυο στα περισσότερα σημεία 

Σταθμός Λαρίση  χωρίς κόσμο αξιοπρεπές αλλά περίμενα κάτι καλύτερο για σταθμό τρένου 

IMG_2107.png

Link to comment
Share on other sites

Χωριό Συκιά Κορινθίας (όχι στο κέντρο) δεδομένου ότι είναι χωριό αξιοπρεπές σήμα και ταχύτητα για nova ! * με άδειο δίκτυο καθώς δεν υπάρχει ψυχή 🤣

IMG_2126.png

Link to comment
Share on other sites

On 22/5/2023 at 8:37 ΠΜ, George97. said:

Σίγουρα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης αλλά η αλήθεια είναι ότι είναι αξιοπρεπές το δίκτυο στα περισσότερα σημεία 

Σταθμός Λαρίση  χωρίς κόσμο αξιοπρεπές αλλά περίμενα κάτι καλύτερο για σταθμό τρένου 

IMG_2107.png

Μελλοντικά θα επέλθουν βελτιώσεις και αλλαγές! 

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή μου στα Γιάννενα nova γιόκ από 16.30! 

Για τουλάχιστον μια ώρα ήταν με πολυ οριακό σημα Edge εσωτερικα ενώ συνήθως εχω Ν78.
Να πω πως γύρω στις 5 η ώρα έριξε πολλη βροχή και πολυ μπουμπουνητό σε όλα τα Γιάννενα. Στην περιοχή μου και στα καρδαμιτσια απ ότι άκουσα, έπεσε το ρεύμα. Προς πεδινη που ήμουν, έγινε χαμός. 
Λιγο πριν τις έξι επέστρεφα από την δουλειά και έπεσε η κληση στην οδο μακρυγιαννη στην οποία επισης υπό κανονικές συνθήκες υπάρχει Ν78 με ταχύτητες γύρω στα 360-400mbps. 
Προβλήματα υπήρχαν και στο ράδιο σε κάποια σημεία της πόλης και στην δορυφορική τηλεόραση που εχω στο σπίτι  

Επανηλθε μολις

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

On 23/5/2023 at 2:02 ΜΜ, MitsosDaBest13 said:

Σπάρτη. Απέναντι από τα δικαστήρια.  Η μόνη κεραία με 5G. 

Screenshot_2023-05-23-12-38-05-546_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-05-23-12-38-11-790_cz.mroczis.netmonster.jpg

Αν βλέπει σωστά το κινητό σου είναι Ν1.

Οπότε 5g γιαλατζι. Δεν λέω καλό είναι σε ταχύτητες.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, cmvr said:

Αν βλέπει σωστά το κινητό σου είναι Ν1.

Οπότε 5g γιαλατζι. Δεν λέω καλό είναι σε ταχύτητες.

N78 είναι, το λέει το νούμερο του ARFCN.

Επίσης όντως υπάρχει N78 στο συγκεκριμένο eNB αλλά με σχεδόν παρόμοιες ταχύτητες. Έχω ανεβάσει στο παρελθόν μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο cmvr απαντάει για τη μέτρηση από τη Σπάρτη. Τα μπέρδεψες!

Link to comment
Share on other sites

Χωριό συκιάς Κορινθίας Κέντρο. Πολύ καλή κάλυψη αλλά με ταχύτητες ανύπαρκτες φαντάζομαι καλοκαίρι με κόσμο δεν θα μπορείς ούτε μήνυμα να στείλεις 

IMG_2170.png

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για υπερδίκτυο. Πήρα καινούρια sim. Από εδώ και πέρα θα ανεβάζω εκτός από πράσινη και μπλε/μαύρη. Στο σπίτι μου 

 

 

 

 

 

Screenshot_2023-05-25-16-54-08-160_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-05-25-16-54-12-581_cz.mroczis.netmonster.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλά υπερδικτυο δεν έχει, τουλάχιστον ακόμα.
Αλλά θα παρατηρήσεις βελτιώσεις, το παλεύουν....


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, rebel1 said:

Καλά υπερδικτυο δεν έχει, τουλάχιστον ακόμα.
Αλλά θα παρατηρήσεις βελτιώσεις, το παλεύουν....


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μακάρι. Είναι η μόνη που έχει ακόμα 10 mhz στα 2100. Και η κόκκινη το πήγε στα 20

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Gv2008 said:

Μακάρι. Είναι η μόνη που έχει ακόμα 10 mhz στα 2100. Και η κόκκινη το πήγε στα 20

Πως το εχεις συμπεράνει; Έχει καταργηθεί το 3G πανελλαδικά από τέλη Μαρτίου. 
Στην Ήπειρο είναι στα 20MHz από τέλη Φεβρουαρίου. Όπως και στην Αθήνα τώρα το Μάιο που πηγα στα 20MHz ήταν. Στην Θεσσαλονίκη εχει 20MHz πριν το 2023. Αυτά για την 2100. 
Η 1800 είναι στα 10. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

SA+NSA για σίγουρα.
Κανονικά σε αυτή τη φάση πρέπει να δουλέψει και με τις τρεις επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, panos.k2 said:

Πως το εχεις συμπεράνει; Έχει καταργηθεί το 3G πανελλαδικά από τέλη Μαρτίου. 
Στην Ήπειρο είναι στα 20MHz από τέλη Φεβρουαρίου. Όπως και στην Αθήνα τώρα το Μάιο που πηγα στα 20MHz ήταν. Στην Θεσσαλονίκη εχει 20MHz πριν το 2023. Αυτά για την 2100. 
Η 1800 είναι στα 10. 

Λοιπόν η Nova παίζει 1800Mhz στα 10 και σε ορισμενες περιοχές και στα 15. Κεφαλονια και Κέρκυρα είδα 15 ενώ Θεσσαλονίκη και Πατρα στα 10. 
Λοιπον ήμουν για τις εκλογές Κεφαλονια…με την κίνηση που έχει λόγω τουρισμού άρχισε το φαινόμενο να βλέπω E σε εσωτερικό χώρο όταν είχα δεδομένα ανοικτά. Στο Ληξούρι που ήμουν στο εκλογικό κέντρο μέσα δεν είχα σήμα καθόλου για δεδομένα ενώ έξω μια χαρά και 5G. Γενικα ήταν αξιοπρεπής όμως. Στη γυρα δεν τσέκαρα καθόλου να δω,αν και γενικοτερα έχει σήμα στο 90% της διαδρομής, αν όχι στο 95%. Ελάχιστα σημεία έχουν Edge. 
Στο καράβι Σαμη-Αστακός είχα 4G από τα 12,5km σύμφωνα με netmonster, για τα βασικα κάτι γινόταν. 
Τα έχω γράψει πολλάκις,και θα τα ξαναπώ. Την επόμενη φορά που θα πάνε Αργοστολι ας φροντίσουν να βγάλουν και άδειες για κεραία μέσα στην πόλη όπως και στο Ληξούρι ή έστω μερικά Micro.

 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Mega outlet, Σαλόνικα σίτυ, Φοίνιξ

 

Screenshot_2023-05-27-13-00-43-416_cz.mroczis.netmonster.jpg

Screenshot_2023-05-27-13-00-15-366_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Έξω από το κολέγιο;

Ποιο κολέγιο;

Στα φαγαδικα, στην είσοδο του εμπορικού 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, p_k said:

Ποιο κολέγιο;

Στα φαγαδικα, στην είσοδο του εμπορικού 

Αμερικανική Γεωργική Σχολή.

Link to comment
Share on other sites

Προχθές βράδυ, λεωφ. Κηφισίας στο Μαρούσι, κοντά στο Everest (και το Μέγαρο ΟΤΕ).  Τζάμπα η αναμονή για αναβάθμιση. 

Screenshot_2023-05-25-20-31-55-635_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-05-25-20-31-05-634_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Προχθές βράδυ, λεωφ. Κηφισίας στο Μαρούσι, κοντά στο Everest (και το Μέγαρο ΟΤΕ).  Τζάμπα η αναμονή για αναβάθμιση. 

Screenshot_2023-05-25-20-31-55-635_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-05-25-20-31-05-634_cz.mroczis.netmonster.jpg

Ο σταθμός που λαμβάνω σήμα στην περιοχή μου. Λένε ότι δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη. Το πιστεύω! Χρειάζεται επιπλέον κεραίες, είμαι στην Αγίου Κωνσταντίνου εγώ. Θα σου στείλω PM όταν δω αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Chrischal1908 said:

Ο σταθμός που λαμβάνω σήμα στην περιοχή μου. Λένε ότι δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη. Το πιστεύω! Χρειάζεται επιπλέον κεραίες, είμαι στην Αγίου Κωνσταντίνου εγώ. Θα σου στείλω PM όταν δω αλλαγή.

Λένε για Οκτώβριο όλα τα ΒΠ. Γύρισα χτες Μαρούσι, Φιλοθέη, Εκάλη, Νέα Ιωνία, Διόνυσο και Πεντέλη. Στη Φιλοθέη ήταν καλύτερη από την cosmote σε σήμα και πολλές φορές και σε ταχύτητες ειδικά σε εσωτερικούς χώρους γιατί εκεί η αναβάθμιση έχει σχεδόν τελειώσει. Νέα Ιωνία ήταν καλή χωρίς πολύ υψηλές ταχύτητες αλλά έκανα μια χαρά τη δουλειά μου. Στην Εκάλη το δίκτυο δεν έχει αναβαθμιστεί και παίζει με αρκετά χαμηλές ταχύτητες ωστόσο στα περισσότερα σημεία είναι λειτουργικό. Στο Διόνυσο, σε εσωτερικούς χώρους γυρνάει σε EDGE και στην Πεντέλη το γνωστό χάλι. Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση, στην Αμφιάλη στο Κερατσίνι πάνω από την Παύλου Φύσσα είχε πολύ μεγάλο πρόβλημα και γυρνούσε σε EDGE. Πλέον έχει μπει κεραία και υπάρχει 5G ΠΑΝΤΟΥ. Ο Πειραιάς και τα περίχωρα έχουν σχεδόν τελειώσει. Εγώ είδα τελείως άλλο δίκτυο στις περισσότερες περιοχές που κινήθηκα, όχι με πολύ υψηλές ταχύτητες προς ώρας αλλά λειτουργικό με καλές ταχύτητες. Μάλιστα στα Ταμπούρια που έχω επεσημάνει το χάλι της πράσινης σε όλη την περιοχή, η Nova έχει εκπληκτικό δίκτυο 5G με ταχύτητες μεγαλύτερες από 50 mbps σε κάθε μέτρηση. Να τονίσω ότι στην περιοχή αυτή το δίκτυο είναι γεμάτο γιατί είναι η μόνη που δουλεύει σωστά. Μπορεί τα 50 mbps να μην είναι καλή ταχύτητα για 5G, ωστόσο από τα 0,5 mbps σε 5G της πράσινης είναι καλύτερα. Μέσα στην επόμενη χρονιά περιμένουμε το SA και αναβαθμίσεις περισσότερων κεραιών με N78. Μακάρι να συνεχίσουν έτσι οι αναβαθμίσεις και πιστεύω ότι η Αθήνα θα τελειώσει σε σύντομο χρονικό διάστημα.

 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Gv2008 said:

Λένε για Οκτώβριο όλα τα ΒΠ. Γύρισα χτες Μαρούσι, Φιλοθέη, Εκάλη, Νέα Ιωνία, Διόνυσο και Πεντέλη. Στη Φιλοθέη ήταν καλύτερη από την cosmote σε σήμα και πολλές φορές και σε ταχύτητες ειδικά σε εσωτερικούς χώρους γιατί εκεί η αναβάθμιση έχει σχεδόν τελειώσει. Νέα Ιωνία ήταν καλή χωρίς πολύ υψηλές ταχύτητες αλλά έκανα μια χαρά τη δουλειά μου. Στην Εκάλη το δίκτυο δεν έχει αναβαθμιστεί και παίζει με αρκετά χαμηλές ταχύτητες ωστόσο στα περισσότερα σημεία είναι λειτουργικό. Στο Διόνυσο, σε εσωτερικούς χώρους γυρνάει σε EDGE και στην Πεντέλη το γνωστό χάλι. Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση, στην Αμφιάλη στο Κερατσίνι πάνω από την Παύλου Φύσσα είχε πολύ μεγάλο πρόβλημα και γυρνούσε σε EDGE. Πλέον έχει μπει κεραία και υπάρχει 5G ΠΑΝΤΟΥ. Ο Πειραιάς και τα περίχωρα έχουν σχεδόν τελειώσει. Εγώ είδα τελείως άλλο δίκτυο στις περισσότερες περιοχές που κινήθηκα, όχι με πολύ υψηλές ταχύτητες προς ώρας αλλά λειτουργικό με καλές ταχύτητες. Μάλιστα στα Ταμπούρια που έχω επεσημάνει το χάλι της πράσινης σε όλη την περιοχή, η Nova έχει εκπληκτικό δίκτυο 5G με ταχύτητες μεγαλύτερες από 50 mbps σε κάθε μέτρηση. Να τονίσω ότι στην περιοχή αυτή το δίκτυο είναι γεμάτο γιατί είναι η μόνη που δουλεύει σωστά. Μπορεί τα 50 mbps να μην είναι καλή ταχύτητα για 5G, ωστόσο από τα 0,5 mbps σε 5G της πράσινης είναι καλύτερα. Μέσα στην επόμενη χρονιά περιμένουμε το SA και αναβαθμίσεις περισσότερων κεραιών με N78. Μακάρι να συνεχίσουν έτσι οι αναβαθμίσεις και πιστεύω ότι η Αθήνα θα τελειώσει σε σύντομο χρονικό διάστημα.

 

50/5 αν δίνει σαν ελάχιστο είναι κομπλέ για τα πάντα ακόμα και για τηλεργασια δίνονταν ίντερνετ από το κινητό 

Σε κάποια σημεία που αναφέρεις τρέχει η Βικτους αναβαθμίσεις για την άλλη οπότε είναι σχεδόν σίγουρο αν είναι πολύ προβληματικό σημείο θα αναβαθμίσει και η νοβα ταυτόχρονα.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...