Jump to content

NOVA 5G


p_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

12 minutes ago, cmvr said:

Η καλή παλιά wind..... 

Έστειλα και φόρμα επικοινωνίας. Θα δείξει. Το επόμενο βήμα καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ. Η COSMOTE έχει κεραία στην ταράτσα της πολυκατοικίας του Θείου μου και η VF στη διπλανή με N78. Καθόμαστε στη WIND με το GRPS

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Gv2008 said:

Ελεεινοί. Προσπαθούν να μας πείσουν ότι φταίμε κιόλας. Πληρώνει 40€ για απεριόριστα και παίρνει 5G παρωδία με 1 mbps ο θείος μου. Είναι δυνατόν; 

99A53F08-595C-4DDC-A219-0ADE809E777C.jpeg

EB5A3DAA-A644-4ED9-81E8-675613D90FE5.jpeg

Και το δούλεμα συνεχίζεται…

B54DC1F7-D2FD-43A0-89BB-16E07E443F34.jpeg

Η μαγική φόρμα επικοινωνίας image.thumb.jpg.199826ae1c942d524eb834fa5a4fba59.jpg

Έχω την εντύπωση πως απλά λένε ότι είναι σε διαδικασία αναβάθμισης ή ότι υπάρχει ένα πρόβλημα με μια κοντινή κεραία και τέλος. Μπορεί κάποιες φορές όντως να γίνεται αλλά μου φαίνεται πως το χρησιμοποιούν σαν δικαιολογία.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Gv2008 said:

Έστειλα και φόρμα επικοινωνίας. Θα δείξει. Το επόμενο βήμα καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ. Η COSMOTE έχει κεραία στην ταράτσα της πολυκατοικίας του Θείου μου και η VF στη διπλανή με N78. Καθόμαστε στη WIND με το GRPS

Οι άνθρωποι είναι ό,τι να'ναι. Εγώ θα τους έλεγα να στείλουν τεχνικό για επιτόπου μέτρηση. Στους Σοφάδες βλέπουν άψογη κάλυψη στη διεύθυνση συνδρομητών και δεν υπάρχει καν κάλυψη σε εσωτερικούς χώρους. Η κατάσταση είναι δραματική. ΕΕΤΤ και έφυγες.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, mixtri said:

Οι άνθρωποι είναι ό,τι να'ναι. Εγώ θα τους έλεγα να στείλουν τεχνικό για επιτόπου μέτρηση. Στους Σοφάδες βλέπουν άψογη κάλυψη στη διεύθυνση συνδρομητών και δεν υπάρχει καν κάλυψη σε εσωτερικούς χώρους. Η κατάσταση είναι δραματική. ΕΕΤΤ και έφυγες.

Τους το είπα σε τηλεφωνική επικοινωνία. Ας έρθει τεχνικός με κινητό να μετρήσει. Η απάντηση ήταν ότι δεν παρέχεται αυτή η δυνατότητα. Η COSMOTE εχει στην ταράτσα κεραία με N1 και η VF έχει στη διπλανή πολυκατοικία με N78. Αυτή είναι η βλακεία.

Edited by Gv2008
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Gv2008 said:

Τους το είπα σε τηλεφωνική επικοινωνία. Ας έρθει τεχνικός με κινητό να μετρήσει. Η απάντηση ήταν ότι δεν παρέχεται αυτή η δυνατότητα. Η COSMOTE εχει στην ταράτσα κεραία με N1 και η VF έχει στη διπλανή πολυκατοικία με N78. Αυτή είναι η βλακεία.

Αφού έχει η VF κεραία στην περιοχή, κάποια στιγμή θα βάλει και η WIND. Το θέμα είναι πότε...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, mixtri said:

Οι άνθρωποι είναι ό,τι να'ναι. Εγώ θα τους έλεγα να στείλουν τεχνικό για επιτόπου μέτρηση. Στους Σοφάδες βλέπουν άψογη κάλυψη στη διεύθυνση συνδρομητών και δεν υπάρχει καν κάλυψη σε εσωτερικούς χώρους. Η κατάσταση είναι δραματική. ΕΕΤΤ και έφυγες.

Το ίδιο θα εκανα, παρόμοια περίπτωση είχα στο Αργοστολι. Εξωτερική κάλυψη οκ,αλλά σε εσωτερικό χώρο μένεις με Edge και GPRS.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Τι ώρα κλείνουν το 3G στις Κυκλάδες και αλλού;; Πρωινές ώρες ή σε λίγη ώρα;; Ελπίζω να έχουν κάνει τις απαραίτητες αναβαθμίσεις μην πάει το Ε σύννεφο. Όποιος γνωρίζει ας δώσει εικόνα για το δίκτυο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chrischal1908 said:

Τι ώρα κλείνουν το 3G στις Κυκλάδες και αλλού;; Πρωινές ώρες ή σε λίγη ώρα;; Ελπίζω να έχουν κάνει τις απαραίτητες αναβαθμίσεις μην πάει το Ε σύννεφο. Όποιος γνωρίζει ας δώσει εικόνα για το δίκτυο εκεί.

σήμερα κλείνει το 3g εκεί???

Αντε με το καλό να δούμε τι συμπεριφορά θα έχει τ δίκτυο της γουινταρας και αναλόγως να κράξουμε η όχι

🥳🤣

Στερεά Ελλάδα ζει και βασιλεύει ακόμα τ 3g παντως.

Υ.γ: και το ετζ

Edited by Nickchris36
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Από Κρήτη που έκλεισε το 3G δεν έχουμε κανένα νέο ακόμη;

Σκλαβενίτης Πυλαίας

 

 

Screenshot_2022-11-29-17-43-30-441_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση, έχοντας μαύρα μεσάνυχτα από την τεχνολογία των δικτύων κινητής τηλεφωνίας, ότι τώρα που σταματάει το 3g "θα ξυρίσουμε το γαμπρό"!

Δεν έχω και πολλές ελπίδες... 

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, andreasomageiras said:

Έχω την αίσθηση, έχοντας μαύρα μεσάνυχτα από την τεχνολογία των δικτύων κινητής τηλεφωνίας, ότι τώρα που σταματάει το 3g "θα ξυρίσουμε το γαμπρό"!

Δεν έχω και πολλές ελπίδες... 

Κάπως έτσι θα γίνει. Τα είδαμε σε περιοχές που είχε κόψει το άλλο δίκτυο. Ακόμα υπάρχουν σημεία στον αέρα.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, cmvr said:

Κάπως έτσι θα γίνει. Τα είδαμε σε περιοχές που είχε κόψει το άλλο δίκτυο. Ακόμα υπάρχουν σημεία στον αέρα.

Αν δε δω τα αποτελέσματα και σοβαρή κίνηση από κάποια εταιρεία, όχι συμβόλαιο θα πετάξω και τις κάρτες που έχω μου φαίνεται... 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα, από Αλεξάνδρας έως Κηφισιάς και Κατεχάκη στα φανάρια και για ακόμα 150 μέτρα το πολύ έχει συνεχόμενη κάλυψη με N78 από 6 διαφορετικές κεραίες.

Παρατήρησα τα εξής eNB: 11, 12429, 12326, 1007, 10052, 10218.

image.png

image.png

image.png

image.png

Edited by Arinos
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Arinos said:

Στην Αθήνα, από Αλεξάνδρας έως Κηφισιάς και Κατεχάκη στα φανάρια και για ακόμα 150 μέτρα το πολύ έχει συνεχόμενη κάλυψη με N78 από 6 διαφορετικές κεραίες.

Παρατήρησα τα εξής eNB: 11, 12429, 12326, 1007, 10052, 10218.

image.png

image.png

image.png

image.png

Όποτε μπορείς δες και τι γίνετε με την #10102 στα πρώην κεντρικά γραφεία της εταιρίας στην Κηφισίας. Γιατί νομίζω ότι δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη η αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Chrischal1908 said:

Όποτε μπορείς δες και τι γίνετε με την #10102 στα πρώην κεντρικά γραφεία της εταιρίας στην Κηφισίας. Γιατί νομίζω ότι δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη η αναβάθμιση.

Δεν έχει αλλάξει κάτι, NSA Disconnected, άπειρες αλλαγές των CA combos και ταχύτητες στην καλύτερη ~ 30 Mbps.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Arinos said:

Στην Αθήνα, από Αλεξάνδρας έως Κηφισιάς και Κατεχάκη στα φανάρια και για ακόμα 150 μέτρα το πολύ έχει συνεχόμενη κάλυψη με N78 από 6 διαφορετικές κεραίες.

Παρατήρησα τα εξής eNB: 11, 12429, 12326, 1007, 10052, 10218.

image.png

image.png

image.png

image.png

 

400 είναι το μεγαλύτερο που έχω δει ως τώρα με την #10052 στο σπίτι μου. Αργά το βράδυ ίσως πηγαίνει και λίγο παραπάνω. Αλλά γενικά δεν παίζει καλά. Όταν έχω περισσότερα data, θα μετρήσω ξανά. Ελπίζω να είναι ακόμα σε φάση δοκιμών, αλλιώς θα είναι για κλάματα.

Γενικά η απόσταση που φτάνουν οι n78 της WIND, είναι τραγικά μικρή... Στα 200 μέτρα χάνονται, ενώ της "πράσινης" μπορεί να φτάσουν και 1-2 χιλιόμετρα.

 

5 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Όποτε μπορείς δες και τι γίνετε με την #10102 στα πρώην κεντρικά γραφεία της εταιρίας στην Κηφισίας. Γιατί νομίζω ότι δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη η αναβάθμιση.

Προχθές πέρασα από εκεί. Τίποτα δεν έχει αλλάξει, μόνο ένα ψεύτικο σηματάκι 5G ως τώρα, που είναι μόνιμα disconnected. Αυτό που λέει και ο Arinos.

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MitsosDaBest13 said:

 

400 είναι το μεγαλύτερο που έχω δει ως τώρα με την #10052 στο σπίτι μου. Αργά το βράδυ ίσως πηγαίνει και λίγο παραπάνω. Αλλά γενικά δεν παίζει καλά. Όταν έχω περισσότερα data, θα μετρήσω ξανά. Ελπίζω να είναι ακόμα σε φάση δοκιμών, αλλιώς θα είναι για κλάματα.

Γενικά η απόσταση που φτάνουν οι n78 της WIND, είναι τραγικά μικρή... Στα 200 μέτρα χάνονται, ενώ της "πράσινης" μπορεί να φτάσουν και 1-2 χιλιόμετρα.

 

Προχθές πέρασα από εκεί. Τίποτα δεν έχει αλλάξει, μόνο ένα ψεύτικο σηματάκι 5G ως τώρα, που είναι μόνιμα disconnected. Αυτό που λέει και ο Arinos.

Ναι! Περιμένω να ολοκληρωθεί η αναβάθμιση. Μέσα Δεκέμβρη μου έχουν πει γιατί είναι αρκετές οι περιοχές. Ελπίζω όντως να ισχύει! Θα ενημερώσω όταν ολοκληρωθεί. Ελπίζω να αναβαθμιστεί και το 4G. Αναβαθμίζουν και αυτό συνήθως;;;

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Γενικά η απόσταση που φτάνουν οι n78 της WIND, είναι τραγικά μικρή... Στα 200 μέτρα χάνονται, ενώ της "πράσινης" μπορεί να φτάσουν και 1-2 χιλιόμετρα.

Το καλύτερο που έχω πετύχει είναι 500 μέτρα πάνω κάτω αλλά χωρίς εμπόδια κλπ, ή με ελάχιστα των ελαχίστων. Γενικά όμως κι εγώ βλέπω 250 μέτρα το πολύ.

Πατησίων και Γαλατσίου

Screenshot-2022-11-30-20-04-33-34-79d0ff

IMG-20221130-200829.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Arinos said:

Το καλύτερο που έχω πετύχει είναι 500 μέτρα πάνω κάτω αλλά χωρίς εμπόδια κλπ, ή με ελάχιστα των ελαχίστων. Γενικά όμως κι εγώ βλέπω 250 μέτρα το πολύ.

Πατησίων και Γαλατσίου

Screenshot-2022-11-30-20-04-33-34-79d0ff

IMG-20221130-200829.jpg

 

MmWave ταχύτητες 

Link to comment
Share on other sites

On 30/11/2022 at 4:17 ΜΜ, MitsosDaBest13 said:

 

400 είναι το μεγαλύτερο που έχω δει ως τώρα με την #10052 στο σπίτι μου. Αργά το βράδυ ίσως πηγαίνει και λίγο παραπάνω. Αλλά γενικά δεν παίζει καλά. Όταν έχω περισσότερα data, θα μετρήσω ξανά. Ελπίζω να είναι ακόμα σε φάση δοκιμών, αλλιώς θα είναι για κλάματα.

Γενικά η απόσταση που φτάνουν οι n78 της WIND, είναι τραγικά μικρή... Στα 200 μέτρα χάνονται, ενώ της "πράσινης" μπορεί να φτάσουν και 1-2 χιλιόμετρα.

 

Προχθές πέρασα από εκεί. Τίποτα δεν έχει αλλάξει, μόνο ένα ψεύτικο σηματάκι 5G ως τώρα, που είναι μόνιμα disconnected. Αυτό που λέει και ο Arinos.

Αφενός μπορεί να είναι θέμα configuration αφετέρου θέμα capabilities hw.

Μπορεί να θέλει ακριβό license για να φτάσει πιο μακριά ή άλλα radios.

Στην Κίνα πάντως στην επαρχία η CMCC βάζει ///. Αυτό ίσως να λέει κάτι για την κάλυψη. Μέσα στις πόλεις στην Κίνα έχουν σταθμούς ανά 500μ άρα αυτό δε τους απασχολεί.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι παλιά η SIM (για αρχαία μιλάμε) χρειάζεται αλλαγή. Δεν υπάρχει μήνυμα για ενεργοποίηση, αν υπάρχει πρόβλημα και ταυτόχρονα η SIM είναι καινούρια, επικοινωνείς με την εξυπηρέτηση και το ανοίγουν.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, sakels said:

Συγγρού στη στέγη κοντά n78

 

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/8880100449

Νέα προσθήκη;;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Νέα προσθήκη;;

Όχι υπάρχει αρκετούς μήνες N78 κοντά σε εκείνο το ύψος της Συγγρού.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to NOVA 5G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...