Jump to content

NOVA 5G


p_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 ώρες πριν, cmvr said:

Απορώ πραγματικά πως δεν έχετε μόνιμα κλειδωμένο σε NR/LTE  ιδιαίτερα στην Vodafone. 

Παρόλο που τα drop σε H+ έχουν μειωθεί σε μεγάλο βαθμό,  μέχρι στιγμής όταν χρησιμοποιώ την Vodafone δεν έχω χάσει ούτε μια κλήση έχοντας κλειδωμένο σε NR/LTE. 

Γενικότερα σε τέτοια events οποία εταιρία και να έχεις κλειδώνεις σε NR/LTE όταν κάνεις τεστ.

Τα Drops σε 2G 3G  απο 4G5G δεν εχουν μειωθεί καθόλου. Αντιθέτως εχουν αυξηθει δραματικά οπου υπάρχει κίνηση και είσαι σε νέους σταθμούς βασης ( με νεες Basebands) 

ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΤΡΟΠΟ προσωρινά να σε επαναφέρουν απο 2G3G σε 4G5G γρηγορότερα εαν πέσεις ενώ παλαιότερα εμενες σε 2G3G για πολλά λεπτα εως για παντα ....εαν είχες ΣΥΝΕΧΌΜΕΝΟ Streaming απο VideoAudio/Webradio

Τα ΕΚΑΤΟΜΜΎΡΙΑ συνδρομητές δεν θα πειράξουν τις συσκευές τους για να κλειδώνουν σε 4G Only . Απλα .....θα αλλάξουν πάροχο και θα νομίζουν οτι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΗΜΑ . Εμεις ξέρουμε τι και πως . Ο απλός κόσμος θα πει πως δεν υπάρχει σήμα 4G 5G απο τα RAN και HO_FAILS.

Σχετικά με το Γήπεδο και τα Στάδια μάλλον δεν εχουν φέρει οπτική ινα  και παίζουν οι κεραίες τους με μικροκυματικα Links .( Victus)

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Εχω συγκρίνει πάμπολλες φορές iPhone και android στο ίδιο σημείο με τον ίδιο παροχο και λέω ότι τα iPhone έχουν καλύτερο σήμα γενικά. Εγώ δεν είμαι κανένας ειδικός για να ξέρω τα περισσότερα που λετε. Εμένα προσωπικά η wind ποτέ δεν μου έχει κάνει handover στην ήπειρο που έχει παρά πολλούς πελάτες λόγω της υπεροχής της στις περισσότερες περιοχές . μόνο σε περιοχές επαρχιακών δρόμων και πολύ εσωτερικους χωρους που το σήμα 5G/LTE είναι οριακό πέφτει σε κατώτερο. Να είμαι με 2 η και περισσότερες γραμμές και να πέσει δεν μου έχει συμβεί ποτέ. Ενώ Με την COSMOTE συμβαίνει στην περιοχή μου να πέφτει από 2-3 μπάρες 4G σε εξωτερικό χώρο σε EDGE.

Ξέρω είμαι άτυχος με την COSMOTE δεν μου κάθεται καλά αλλά αυτή είναι η εμπειρία μου

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, HORGRAP said:

 Απλα .....θα αλλάξουν πάροχο και θα νομίζουν οτι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΗΜΑ . Εμεις ξέρουμε τι και πως . Ο απλός κόσμος θα πει πως δεν υπάρχει σήμα 4G 5G απο τα RAN και HO_FAILS.

 

Θεωρητικά λοιπόν αν δεν το φτιάξουν οι περισσότεροι θα πάνε cosmote...

Αφού αν φύγουν μαζικά οι συνδρομητές από κόκκινη και πάνε μπλε θα αντιμετωπίσουν το ίδιο επειδή η wind θα γεμίσει κόσμο.. ΠΡΑΚΤΙΚΑ όμως.. τίποτε δε θα συμβεί.. Θα συνεχίσουν να μένουν στο δίκτυο που ήταν.

πχ Αυτή την στιγμή η wind παίζει καλύτερα στην Κοζάνη από ότι η vodafone. Σταθερό δίκτυο 24/7 με ελάχιστο χάσιμο στις ώρες αιχμής.. Και όμως... Το γεγονός ότι σχεδόν μέχρι τα τέλη του 2018 μας είχε αρχαίο 3g και gprs, είναι αρκετό για να μην ανακτήσει ποτέ και πάλι καταναλωτές εδώ...Ελάχιστοι θα κάνουν την αλλαγή. Οι υπόλοιποι θα το συνηθίσουν αυτό που συμβαίνει..

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Έτσι οπως εχουν κανει τα Radio Plannings ολοι οι πάροχοι επικρατεί ανομοιομορφία στον έλεγχο και Optimization του δικτύου τους.

Τι εννοώ ?

Διαφορετικές γενιές Basebands μεσα σε μια πόλη.

Διαφορετικά και " ξεχασμενα" thresholds και prioritizations που κανουν Loop σε περιοχες με επικαλύψεις απο παλια και νεα Basebands.

Διαφορετικούς ....Vendors .

 

Και σαν να μην έφτανε ολο αυτο θα πειραματιστούν και με Open RAN για να ... ανακαλύπτουν Bugs οι ίδιοι ΧΑΝΟΝΤΑΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΈΣ οπως παλαιότερα με τα ....Firmwares της Huawei

Χαος.

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, HORGRAP said:

Έτσι οπως εχουν κανει τα Radio Plannings ολοι οι πάροχοι επικρατεί ανομοιομορφία στον έλεγχο και Optimization του δικτύου τους.

Τι εννοώ ?

Διαφορετικές γενιές Basebands μεσα σε μια πόλη.

Διαφορετικά και " ξεχασμενα" thresholds και prioritizations που κανουν Loop σε περιοχες με επικαλύψεις απο παλια και νεα Basebands.

Διαφορετικούς ....Vendors .

 

Και σαν να μην έφτανε ολο αυτο θα πειραματιστούν και με Open RAN για να ... ανακαλύπτουν Bugs οι ίδιοι ΧΑΝΟΝΤΑΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΈΣ 

Χαος.

 

Πιστεύεις ότι θα γίνει αλλαγή εξοπλισμού της Huawei όπως γίνεται σε άλλες χώρες με τον ίδιο εξοπλισμό. 

Link to comment
Share on other sites

1. Ούτε εγώ έχω θέματα με handovers.

2. Πώς γνωρίζουμε ότι δεν παίρνουν τις γνώμες άλλων προκειμένου να διορθωθούν τα κακώς κείμενα.

3. Είναι τραγικό γενικώς να ακολουθούμε το κοπάδι.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1. Ούτε εγώ έχω θέματα με handovers.
2. Πώς γνωρίζουμε ότι δεν παίρνουν τις γνώμες άλλων προκειμένου να διορθωθούν τα κακώς κείμενα.
3. Είναι τραγικό γενικώς να ακολουθούμε το κοπάδι.

Άλλη wind χρησιμοποιούμε εμείς μάλλον εγώ είμαι της άποψης ότι αν δεν χρησιμοποιήσεις κάτι δεν μπορείς να έχεις καμία απολύτως άποψη. Μέχρι πριν κάνα χρόνο είχα αποκλείσει την wind, μέχρι που είδα ότι όντως στα Γιάννενα παίζει πραγματικά απίστευτα καλά και ότι σχεδόν όλοι οι γνωστοί/φίλοι μου άρχισαν να αλλάζουν σε μπλε. Τελικά πήγα και γω και δεν το εχω μετανιώσει προς το παρόν.
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, HORGRAP said:

Τα Drops σε 2G 3G  απο 4G5G δεν εχουν μειωθεί καθόλου. Αντιθέτως εχουν αυξηθει δραματικά οπου υπάρχει κίνηση και είσαι σε νέους σταθμούς βασης ( με νεες Basebands) 

ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΤΡΟΠΟ προσωρινά να σε επαναφέρουν απο 2G3G σε 4G5G γρηγορότερα εαν πέσεις ενώ παλαιότερα εμενες σε 2G3G για πολλά λεπτα εως για παντα ....εαν είχες ΣΥΝΕΧΌΜΕΝΟ Streaming απο VideoAudio/Webradio

Τα ΕΚΑΤΟΜΜΎΡΙΑ συνδρομητές δεν θα πειράξουν τις συσκευές τους για να κλειδώνουν σε 4G Only . Απλα .....θα αλλάξουν πάροχο και θα νομίζουν οτι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΗΜΑ . Εμεις ξέρουμε τι και πως . Ο απλός κόσμος θα πει πως δεν υπάρχει σήμα 4G 5G απο τα RAN και HO_FAILS.

Σχετικά με το Γήπεδο και τα Στάδια μάλλον δεν εχουν φέρει οπτική ινα  και παίζουν οι κεραίες τους με μικροκυματικα Links .( Victus)

Αττική έχει βελτιωθεί πολύ όπου έχω κινηθεί με τα drop σε h+ η Vodafone. 

Κάτσε γιατί και η cosmote σε άλλες περιοχές όταν κάθετε  αφήνουν ολόκληρες περιοχές σε 2g και LTE των 0,83mbps.

Μια Χαρά πάει η wind στα σημεία που αναβάθμισε.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Πέρασαν 3 χρόνια και το πρόβλημα παραμένει σε Vodafone και Wind.

Ιδιος εξοπλισμός ίδια Firmware revisions ιδια προβλήματα.

Αν ταξιδεύεις συχνά θέλεις λιγότερες πιθανότητες προβλημάτων. Υπάρχουν περιοχές που η Wind εχει κεραία πιο κοντά στο σπιτι σου.

 

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Πέρασαν 3 χρόνια και το πρόβλημα παραμένει σε Vodafone και Wind.
Ιδιος εξοπλισμός ίδια Firmware revisions ιδια προβλήματα.
Αν ταξιδεύεις συχνά θέλεις λιγότερες πιθανότητες προβλημάτων. Υπάρχουν περιοχές που η Wind εχει κεραία πιο κοντά στο σπιτι σου.
 

Δεν ξέρω τι λέτε αλλά η wind κατα τις δικές μου εκτιμήσεις έχει το πιο σταθερό δικτυο. Εχω χρησιμοποιήσει και τις 3 και το λέω και εχω και ταυτόχρονη εμπειρία wind με COSMOTE. Και δεν λαμβάνω υπ όψη το σπίτι μου στο πέμπτο όροφο που η wind έχει σε όλο full γραμμές και η πράσινη ακόμα και στο μπαλκόνι βγάζει error και μέσα πέφτει καμία υπηρεσία. Αν πάρω την εμπειρία μου πριν 1.5 μήνα στην παργα που ήταν φούσκα η wind μαζί με την συνεργάτιδα της το δικτυο ανταποκρίνεται φανταστικά. Η COSMOTE αντίθετα είχε θέμα στην παργα τον 15αυγουστο. Ώρες αιχμής που όλοι ανέβαζαν στορυ και έκαναν λαιβ 200αρια βάραγαν τα θηρία της victus. Η πράσινη έπαιζε με μονοψήφια ώρες αιχμής και στην καλύτερη να έπιανε 70 πολύ βράδυ στο ίδιο σημείο και ώρα που οι συνεργάτιδες βαραγαν 400αρια (στον λόφο)


Enviado do meu iPhone usando Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου σήμερα στο Βόλο. 

Jumbo στα Παλαιά Βόλου. Wind 1 γραμμή edge και αν. 

Lidl παλαιών. 1 γραμμή B20. 

Γενική αστυνομική διεύθυνση μαγνησίας. έξω τέρμα 4g B7. μέσα μια γραμμή β20. 

Το δίκτυο στο Βόλο είναι μια ταλαιπωρία. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου σήμερα στο Βόλο. 
Jumbo στα Παλαιά Βόλου. Wind 1 γραμμή edge και αν. 
Lidl παλαιών. 1 γραμμή B20. 
Γενική αστυνομική διεύθυνση μαγνησίας. έξω τέρμα 4g B7. μέσα μια γραμμή β20. 
Το δίκτυο στο Βόλο είναι μια ταλαιπωρία. 

Σαν την ΠΟΛΗ της Πρέβεζας δεν είναι τουλάχιστον. Στην Πρέβεζα όταν πάω για βόλτα εχω δει και 2 γραμμές EDGE σε κεντρικότατο δρόμο. Αν μπεις από τον δρόμο με τους κόμβους πιανει και 5G και στο λιμάνι 4G full αλλά έτσι και μπεις λίγο παραμέσα τέλος. Το 3G είναι λειτουργικό τουλάχιστον. Αλλά όταν καταργηθεί τι θα γίνει; Θα κάνουν τάμα οι Πρεβεζιανοι για να κάνουν μια σωστή κλήση με καλή ποιότητα μέσα στα σπίτια τους; Ενώ έξω απ την πόλη το δικτυο ειναι φανταστικό μέσα είναι άθλιο. Απορώ πως το έχουν αφήσει έτσι, τόσο σάπιο.
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, teo__ said:


Σαν την ΠΟΛΗ της Πρέβεζας δεν είναι τουλάχιστον. Στην Πρέβεζα όταν πάω για βόλτα εχω δει και 2 γραμμές EDGE σε κεντρικότατο δρόμο. Αν μπεις από τον δρόμο με τους κόμβους πιανει και 5G και στο λιμάνι 4G full αλλά έτσι και μπεις λίγο παραμέσα τέλος. Το 3G είναι λειτουργικό τουλάχιστον. Αλλά όταν καταργηθεί τι θα γίνει; Θα κάνουν τάμα οι Πρεβεζιανοι για να κάνουν μια σωστή κλήση με καλή ποιότητα μέσα στα σπίτια τους; Ενώ έξω απ την πόλη το δικτυο ειναι φανταστικό μέσα είναι άθλιο. Απορώ πως το έχουν αφήσει έτσι, τόσο σάπιο.

Ο Βόλος σαν δομή είναι περίπου σαν Πρέβεζα.

Γενικά όλες είναι μέτριες γιατί για πάρα πολλά χρόνια δεν αφήναν να τοποθετηθούν σταθμοί. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, HORGRAP said:

Τα Drops σε 2G 3G  απο 4G5G δεν εχουν μειωθεί καθόλου. Αντιθέτως εχουν αυξηθει δραματικά οπου υπάρχει κίνηση και είσαι σε νέους σταθμούς βασης ( με νεες Basebands) 

ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΤΡΟΠΟ προσωρινά να σε επαναφέρουν απο 2G3G σε 4G5G γρηγορότερα εαν πέσεις ενώ παλαιότερα εμενες σε 2G3G για πολλά λεπτα εως για παντα ....εαν είχες ΣΥΝΕΧΌΜΕΝΟ Streaming απο VideoAudio/Webradio

Τα ΕΚΑΤΟΜΜΎΡΙΑ συνδρομητές δεν θα πειράξουν τις συσκευές τους για να κλειδώνουν σε 4G Only . Απλα .....θα αλλάξουν πάροχο και θα νομίζουν οτι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΗΜΑ . Εμεις ξέρουμε τι και πως . Ο απλός κόσμος θα πει πως δεν υπάρχει σήμα 4G 5G απο τα RAN και HO_FAILS.

Σχετικά με το Γήπεδο και τα Στάδια μάλλον δεν εχουν φέρει οπτική ινα  και παίζουν οι κεραίες τους με μικροκυματικα Links .( Victus)

Ακριβώς αυτό,μπάλωσαν το θέμα με αλλαγή στις ρυθμίσεις ώστε να μην μένεις κολλημένος σε 2G/3G. 
 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, teo__ said:


Σαν την ΠΟΛΗ της Πρέβεζας δεν είναι τουλάχιστον. Στην Πρέβεζα όταν πάω για βόλτα εχω δει και 2 γραμμές EDGE σε κεντρικότατο δρόμο. Αν μπεις από τον δρόμο με τους κόμβους πιανει και 5G και στο λιμάνι 4G full αλλά έτσι και μπεις λίγο παραμέσα τέλος. Το 3G είναι λειτουργικό τουλάχιστον. Αλλά όταν καταργηθεί τι θα γίνει; Θα κάνουν τάμα οι Πρεβεζιανοι για να κάνουν μια σωστή κλήση με καλή ποιότητα μέσα στα σπίτια τους; Ενώ έξω απ την πόλη το δικτυο ειναι φανταστικό μέσα είναι άθλιο. Απορώ πως το έχουν αφήσει έτσι, τόσο σάπιο.

Κλήση στο 13700 ή στην φόρμα επικοινωνίας της Nova/Wind παράπονα και τι σκοπό έχουν για αναβαθμίσεις-βελτιώσεις στην περιοχή.

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

Κλήση στο 13700 ή στην φόρμα επικοινωνίας της Nova/Wind παράπονα και τι σκοπό έχουν για αναβαθμίσεις-βελτιώσεις στην περιοχή.

Αυτό να το κάνουν όσοι μένουν Πρέβεζα και έχουν θέμα. Εμένα δεν με αφορά για να μπω στην διαδικασία


Enviado do meu iPhone usando Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, teo__ said:


Αυτό να το κάνουν όσοι μένουν Πρέβεζα και έχουν θέμα. Εμένα δεν με αφορά για να μπω στην διαδικασία


Enviado do meu iPhone usando Tapatalk

Το γνωρίζουν το πρόβλημα στην Πρέβεζα. 

Απλα δε βρίσκουν μέρος για σταθμό μέσα στην πόλη. Είχα μιλήσει μαζί τους από το 2018.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μερικές απορίες που έχω. 

Διαθέτω το Xioami Redmi note 9T 5G.

Ζήτησα τηλεφωνικώς την ενεργοποίηση του 5G και η ένδειξη εμφανίστηκε αμέσως καθώς και το Vo Lte.

Πιστεύω όμως ότι  ουσιαστικά δεν έχω 5 G καθώς στην αναζήτηση δικτύων δεν μου βγάζει κανενός δικτύου την επιλογή 5G επίσης στο speed test η ένδειξη και οι ταχύτητες είναι lte.

Στα app των cellmapper και Netmonster μου δείχνει 5G NR NSA 2100.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.
Μερικές απορίες που έχω. 
Διαθέτω το Xioami Redmi note 9T 5G.
Ζήτησα τηλεφωνικώς την ενεργοποίηση του 5G και η ένδειξη εμφανίστηκε αμέσως καθώς και το Vo Lte.
Πιστεύω όμως ότι  ουσιαστικά δεν έχω 5 G καθώς στην αναζήτηση δικτύων δεν μου βγάζει κανενός δικτύου την επιλογή 5G επίσης στο speed test η ένδειξη και οι ταχύτητες είναι lte.
Στα app των cellmapper και Netmonster μου δείχνει 5G NR NSA 2100.
 

Tα 2100 megahertz είναι το 5G DSS που δεν έχει μεγάλη διαφορά με το LTE. 5G είναι απλά δεν είναι το 5G που υπάρχει σε κάποιες περιοχές με τις τρελές ταχύτητες και τις μεγαλύτερες συχνότητες. Για ποια περιοχή μιλάμε αν επιτρέπεται και τι ταχύτητα έχεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, bluenavy said:

Καλημέρα.

Μερικές απορίες που έχω. 

Διαθέτω το Xioami Redmi note 9T 5G.

Ζήτησα τηλεφωνικώς την ενεργοποίηση του 5G και η ένδειξη εμφανίστηκε αμέσως καθώς και το Vo Lte.

Πιστεύω όμως ότι  ουσιαστικά δεν έχω 5 G καθώς στην αναζήτηση δικτύων δεν μου βγάζει κανενός δικτύου την επιλογή 5G επίσης στο speed test η ένδειξη και οι ταχύτητες είναι lte.

Στα app των cellmapper και Netmonster μου δείχνει 5G NR NSA 2100.

 

Καλημέρα

Η Wind δεν έχει μεγάλη διαφορά στις ταχύτητες μεταξύ 5g 2100 και 4g. Κάποιες φορές στο 4g βγάζει παραπάνω ταχύτητα σε σχέση με το 5g στο ίδιο σημείο ίδια συσκευή με δευτερόλεπτα διαφορά.

Έχεις 5g αλλά είναι DSS. Για ταχύτητες 5g μόνο με N78, δηλαδή 3500 MHz αλλά είναι σπάνιες στην Wind.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, teo__ said:


Tα 2100 megahertz είναι το 5G DSS που δεν έχει μεγάλη διαφορά με το LTE. 5G είναι απλά δεν είναι το 5G που υπάρχει σε κάποιες περιοχές με τις τρελές ταχύτητες και τις μεγαλύτερες συχνότητες. Για ποια περιοχή μιλάμε αν επιτρέπεται και τι ταχύτητα έχεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Έχω δοκιμάσει σε διάφορες περιοχές αλλά κυρίως Αθήνα κέντρο και Νέα Σμύρνη. Ταχύτητες 40-50 down .

Στο cellmapper έχω κάνει ιχνηλάτηση ότι υπάρχει στην Τήνο(που δεν έχει κάλυψη) και στην διαδρομή του πλοίου.

Edited by bluenavy
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, bluenavy said:

Έχω δοκιμάσει σε διάφορες περιοχές αλλά κυρίως Αθήνα κέντρο και Νέα Σμύρνη.

Πλατεία Νέα Σμύρνης έχει N78, εκεί θα δεις τα 800+ Mbps επίσης, στο Ωνάσειο και πιάνεις για αρκετά μέτρα γιατί υπάρχει οπτική επαφή παντού, κοντά στο μετρό Συγγρού - ΦΙΞ και εκεί έχει N78 μετά πλατεία Συντάγματος, Χαλκοκονδύλη, Φλοίσβο, Νομισματοκοπείο, Αλεξάνδρας, ΟΑΚΑ αλλά είναι λίγο δύσκολο να την πετύχεις γιατί αλλάζει κεραία γρήγορα εκτός αν είσαι πιο κοντά της από άλλη. Έχει στο γήπεδο της ΑΕΚ και στο γήπεδο του Ολυμπιακού με ΣΕΦ κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία, στο cellmapper βρήκα μια κεραία με eNB 1567 που λογικά είναι Victus (εφανίζεται και με την Wind και με Vodafone) δεν έχει εμφανιστεί εδώ και αρκετούς μήνες οπότε την απεκατέστησαν;

Έχω κατέβει την Πατησίων με ανοιχτό το cellmapper άπειρες φορές οπότε αν είχε συνδεθεί το κινητό με αυτήν, θα εμφάνιζε πιο πρόσφατη ημερομηνία.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία, στο cellmapper βρήκα μια κεραία με eNB 1567 που λογικά είναι Victus (εφανίζεται και με την Wind και με Vodafone) δεν έχει εμφανιστεί εδώ και αρκετούς μήνες οπότε την απεκατέστησαν;
Έχω κατέβει την Πατησίων με ανοιχτό το cellmapper άπειρες φορές οπότε αν είχε συνδεθεί το κινητό με αυτήν, θα εμφάνιζε πιο πρόσφατη ημερομηνία.
Ψάξε στις ρυθμίσεις του cellmapper να δεις που είναι η επιλογή για την εμφάνιση πύργων χαμηλής ακριβείας και πες μας τι έγινε. Πάντως εμένα μου την βγάζει κανονικά την 1567 με επιλεγμένη τη ρύθμιση και μάλιστα είναι τοποθετημένη (δλδ καρφιτσωμενη στο map).

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, johnny_htc said:

Ψάξε στις ρυθμίσεις του cellmapper να δεις που είναι η επιλογή για την εμφάνιση πύργων χαμηλής ακριβείας και πες μας τι έγινε. Πάντως εμένα μου την βγάζει κανονικά την 1567 με επιλεγμένη τη ρύθμιση και μάλιστα είναι τοποθετημένη (δλδ καρφιτσωμενη στο map).

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν είναι αυτή η απορία μου αλλά αν υπάρχει ακόμα ή όχι γιατί την τελευταία φορά που την έχει το cellmapper είναι από τις 4 Απριλίου.

Το ίδιο ισχύει και για κάποιες άλλες που σίγουρα έχω περάσει αρκετές φορές που θα έπρεπε να τις είχε καταγράψει, όπως eNB 12997, eNB 10534, eNB 12315, eNB 13220, eNB 10036.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to NOVA 5G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...