Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια χαρά παίζει.
Δοκίμασες να ανοιγοκλείσεις το διακόπτη wireless debugging; Καμιά φορά κολλάει.

Sent from my Pixel 7 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

3 ώρες πριν, jimteo said:

Μια χαρά παίζει.
Δοκίμασες να ανοιγοκλείσεις το διακόπτη wireless debugging; Καμιά φορά κολλάει.

Sent from my Pixel 7 Pro
 

Δοκίμασα πολλές φορές on-off τα πάντα, έλεγε πάντα pairing successful αλλά δε μπορούσε να κάνει start το Shizuku service.

Σήμερα δοκίμασα σε άλλο wi-fi και πέτυχε με την πρώτη! Ποιος ξέρει τι σκάλωμα έφαγε πάλι..

Link to comment
Share on other sites

Το shizuku δουλευει και σε beta ή μονο σε stable;

 

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, lykourgos said:

Δοκίμασα πολλές φορές on-off τα πάντα, έλεγε πάντα pairing successful αλλά δε μπορούσε να κάνει start το Shizuku service.

Σήμερα δοκίμασα σε άλλο wi-fi και πέτυχε με την πρώτη! Ποιος ξέρει τι σκάλωμα έφαγε πάλι..

Το έχω πάθει και εγώ...Να δείχνει pairing successful αλλά να μην τρέχει...Εγώ με δύο απενεργοποίησης του wireless debugging τελικά δούλεψε...Απλά μερικές φορές τρώει σκάλωμα...

Τώρα κατέβασα την αναβάθμιση Απριλίου,το Shizuku θα το τρέξω αύριο...

Αυτό είναι το βαρετό,ότι με κάθε αναβάθμιση πρέπει να το ξαναπερνας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έκανα λογαριασμό για να ευχαριστήσω αυτό το forum και το τόπικ συγκεκριμένα. Ήθελα να πάρω πάρα πολύ ένα Pixel μέχρι που είδα αυτό εδώ το ποστ. Δυστυχώς όσο και να μου αρέσουν, εφόσον δεν λειτουργεί το VoWiFi, για εμένα αυτό είναι μεγάλο μείον, λόγω κακής ποιότητας σήματος στο σπίτι. Ελπίζω κάποια στιγμή στο μέλλον να το ενεργοποιήσουν. Βλέποντας πάντως σε ξένα forum, βλέπω ότι η Beta QPR3 ενεργοποιεί το 5G σε μερικές μη υποστηριζόμενες περιοχές. Ελπίζω να ακολουθήσει και το VoWiFi.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, petrog said:

Έκανα λογαριασμό για να ευχαριστήσω αυτό το forum και το τόπικ συγκεκριμένα. Ήθελα να πάρω πάρα πολύ ένα Pixel μέχρι που είδα αυτό εδώ το ποστ. Δυστυχώς όσο και να μου αρέσουν, εφόσον δεν λειτουργεί το VoWiFi, για εμένα αυτό είναι μεγάλο μείον, λόγω κακής ποιότητας σήματος στο σπίτι. Ελπίζω κάποια στιγμή στο μέλλον να το ενεργοποιήσουν. Βλέποντας πάντως σε ξένα forum, βλέπω ότι η Beta QPR3 ενεργοποιεί το 5G σε μερικές μη υποστηριζόμενες περιοχές. Ελπίζω να ακολουθήσει και το VoWiFi.

Πάντως τη δεδομένη στιγμή το VoWiFi λειτουργεί βάζοντας ένα προγραμματάκι και κάνοντας μία διαδικασία που διαρκεί κανένα 10-15λεπτο το πολύ. Προφανώς δεν αποτελεί εχέγγυο για το μέλλον, απλά το αναφέρω σε περίπτωση που δεν το είδες στο τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το διάβασα αυτό, αλλά όπως είπες δεν αποτελεί εχέγγυο. Για την ακρίβεια στο Reddit διαβάζω ότι για κάποιους δεν λειτουργεί το Shizuku μετά το QPR3 update. Οπότε δεν μπορώ να το ρισκάρω.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, petrog said:

Ναι το διάβασα αυτό, αλλά όπως είπες δεν αποτελεί εχέγγυο. Για την ακρίβεια στο Reddit διαβάζω ότι για κάποιους δεν λειτουργεί το Shizuku μετά το QPR3 update. Οπότε δεν μπορώ να το ρισκάρω.

Εγώ αν και υποστηριχτής των Pixel θα σου έλεγα να δεις κάτι άλλο,και όταν θα έρθουν και εδώ όλα και επίσημα τότε το ξανασκέφεσαι...

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, petrog said:

Ναι το διάβασα αυτό, αλλά όπως είπες δεν αποτελεί εχέγγυο. Για την ακρίβεια στο Reddit διαβάζω ότι για κάποιους δεν λειτουργεί το Shizuku μετά το QPR3 update. Οπότε δεν μπορώ να το ρισκάρω.

Αγοράζεις ένα μεταχειρισμένο, το βλέπεις, το δοκιμάζεις, κάνεις τη φάση σου και το δίνεις όσο το πήρες πάνω κάτω. Τόσο απλά.

Αν σου αρέσει και το θες κούτα, το παίρνεις. Αν όχι, πας σε μοντέλο άλλης εταιρείας.

Volte και vowifi παίζουν εύκολα, χωρίς customιές και root πάντως.

Edited by rufous
"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Σε official stable με locked bootloader και unrooted device και χωρίς κάποιο εξτρά πρόγραμμα patch κλπ. δουλεύει το volte με cosmote;

Δεν με νοιάζουν τα vowifi & 5g και τώρα είμαι σε beta την τελευταία με το android 14 αλλά μου κάνει κάτι χαζά κολλήματα πιστεύω λόγο beta και θέλω να γυρίσω σε stable αλλά το volte είναι σημαντικό πλέον

Γνωρίζει κανένας αν έβαλαν πλέον το volte σε stable με cosmote όπως είναι και στην beta;

Fall Children Fill The Streets At Dusk, At Last, It All Will Begin.
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, jouvounou said:

Σε official stable με locked bootloader και unrooted device και χωρίς κάποιο εξτρά πρόγραμμα patch κλπ. δουλεύει το volte με cosmote;

Δεν με νοιάζουν τα vowifi & 5g και τώρα είμαι σε beta την τελευταία με το android 14 αλλά μου κάνει κάτι χαζά κολλήματα πιστεύω λόγο beta και θέλω να γυρίσω σε stable αλλά το volte είναι σημαντικό πλέον

Γνωρίζει κανένας αν έβαλαν πλέον το volte σε stable με cosmote όπως είναι και στην beta;

Ναι φίλε, το VoLte υπάρχει στις 2 τελευταίες σταθερές εκδόσεις λογισμικού. Μόνο σε Cosmote.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Thanks για την άμεση απάντηση!

Εφυγα για stable σαν καλό παιδάκι! 

Fall Children Fill The Streets At Dusk, At Last, It All Will Begin.
Link to comment
Share on other sites

Το νου σου όμως, δεν θα δέχεσαι κλήσεις από την παλιά forthnet. Θα φαίνεσαι κατειλημμένος. Εγώ γι αυγό ψάχνω να το δώσω γιατί δυστυχώς έχω άτομα με forthnet. 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος pixel 2 xl , Vodafone με root και σήμερα ενώ ήμουν σε χώρο με wifi μόνο, διαπίστωσα ότι το σήμα κινητής ήταν ξαφνικά φουλ. Κάνοντας κανονικά κλήσεις, διαπίστωσα ότι ήταν μέσω wifi. Έχει αλλάξει κάτι?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 27/4/2023 at 10:33 ΠΜ, jimkont said:

καλημέρα, γνωρίζει κανείς αν στο Android 14 beta to VOLTE δουλεύει στη vodafone?

με ρουτ σε μενα δουλευει μια χαρα... αλλα όχι μαζι με vowifi,, πρεπει να ειναι απενεργοποιημένο το vowifi

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, dimitrispm said:

με ρουτ σε μενα δουλευει μια χαρα... αλλα όχι μαζι με vowifi,, πρεπει να ειναι απενεργοποιημένο το vowifi

το πρόβλημά μου είναι ότι λόγω δουλειάς, δεν μπορώ να κάνω root το τηλέφωνο, ούτε να εγκαταστήσω .apk εφαρμογές (Shizuku / IMS) και η μόνη λύση μου είναι τα official android channels (π.χ. android 14 beta)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενεργοποιήσει το 5G σε rooted pixel6 με το network guru (Opt2(0x10) και Opt3(0x01)).

Σήμερα κάναμε μια δοκιμή με έναν φίλο που έχει iphone, cosmote και οι 2, οι συσκευές δίπλα-δίπλα.

Αυτός έπιασε 700Mbps εγώ κοντά στα 350Mbps. Κάναμε 2-3 δοκιμές μόνο για να μην φάμε όλα τα data μας.

Έχετε καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, hsoc said:

Έχω ενεργοποιήσει το 5G σε rooted pixel6 με το network guru (Opt2(0x10) και Opt3(0x01)).

Σήμερα κάναμε μια δοκιμή με έναν φίλο που έχει iphone, cosmote και οι 2, οι συσκευές δίπλα-δίπλα.

Αυτός έπιασε 700Mbps εγώ κοντά στα 350Mbps. Κάναμε 2-3 δοκιμές μόνο για να μην φάμε όλα τα data μας.

Έχετε καμιά ιδέα;

Προφανως το pixel δεν κανει CA τις ιδιες μπαντες....

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2023 at 7:44 ΜΜ, hsoc said:

Έχω ενεργοποιήσει το 5G σε rooted pixel6 με το network guru (Opt2(0x10) και Opt3(0x01)).

Σήμερα κάναμε μια δοκιμή με έναν φίλο που έχει iphone, cosmote και οι 2, οι συσκευές δίπλα-δίπλα.

Αυτός έπιασε 700Mbps εγώ κοντά στα 350Mbps. Κάναμε 2-3 δοκιμές μόνο για να μην φάμε όλα τα data μας.

Έχετε καμιά ιδέα;

Δοκίμασε αυτό το magisk patch αντί του κόλπου με το network guru

https://github.com/Displax/modem-fix

 

Edit: παραθέτω screenshot που φαίνεται ότι το 6α έπιασε κοντά στα 1000mbps με Ν78 και το συγκεκριμένο patch 

Screenshot_20230511-114922.thumb.png.b310fc16d2aa2ab7cc650253242367a6.png

Edited by tasosathan
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Πριν καμιά βδομάδα βγήκε νέα έκδοση του Pixel VoLTE patch, έχει προσθέσει αρκετά επιλογές. Ενεργοποίησα το VoLTE στην σύνδεση NOVA που έχω και δανειζόμενος ένα Xiaomi από γνωστό άνοιξα και το NOVA WiFi Calling το οποίο φαίνεται να δουλεύει κανονικά.

Αυτό που δε δουλεύει είναι οι συμπληρωματικές υπηρεσίες μέσω UT interface, οι προωθήσεις κλήσεων δηλαδή, και όταν μπαίνω στο σχετικό menu πέφτει σε 2G για να τις διαβάσει. Λείπει προφανώς το xcap APN αλλά δε γνωρίζω ποιο είναι για την NOVA. Μικρό το κακό πάντως, καθώς το ίδιο το WiFi Calling είναι πολύ σημαντικό στην περίπτωση χρήσης 2 καρτών καθώς ενεργοποιεί και το Backup Calling στο Pixel.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...