Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

19 ώρες πριν, Jimisballjohn said:

Φτάσαμε 20 Μάρτη για να το δούμε....

Update: Pixel 6a χωρίς root, με αναβάθμιση Μαρτίου, Cosmote και μόλις έκανα τη διαδικασία να ενεργοποιήσω το VoWiFi μέσω Pixel IMS. Φαίνεται κανονικά στις ρυθμίσεις, όπως και πριν, ωστόσο, δεν λειτουργεί.

Ναιπ και εγώ με Pixel 6 pro, ξανά ενεργοποίησα το VOWIFI με το Pixel IMS και δεν λειτουργεί ενώ βγαίνει η επιλογή!

Βέβαια στην τελευταία του έκδοση έχει και κάτι άλλες επιλογές για VOWIFI αλλά δεν τις πείραξα είναι η αλήθεια φοβήθηκα 😭 

Τουλάχιστον έχουμε το VOLTE που το θεωρώ πιο χρήσιμο για εμένα τουλάχιστον. Οι κλήσεις πλέον συνδέονται άμεσα χωρίς καθυστέρηση. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα σε ολους,

Έχω pixel 7 κ το αγόρασα χωρίς να ξέρω ποια είναι η κατάσταση. Δεν το περίμενα ότι θα υπάρχουν τέτοια προβλήματα. Παρόλαυτα, εχω επικοινωνήσει με cosmote, τους έχω ενημερώσει ότι η google έχει κάνει άρση των προαπαιτούμενων και ότι πρέπει αυτοί να κάνουν manually την καταχώρηση στη λίστα IMS. Γενικά με έχουν στο περίμενε και παίρνω απάντηση κάθε 2 μέρες, μιλάω με εκπρόσωπο π τα μεταφέρει στο τεχνικό τμήμα κ πάλι πίσω. Φτάσαμε στο σημείο π η απάντηση είναι δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει αυτό και τα καθέκαστα. Στην τελευταία επικοινωνία ζητησα οι απαντήσεις του τεχνικού τμήματος να μου κοινοποιουνται γραπτώς προκειμένου να πάω στο συνήγορο του καταναλωτή εάν μου πουν ότι δεν είναι στις δυνατότητές τους να φτιάξουν το vowifi, 4g και 5g καθώς είναι δική τους ευθύνη. Συνιστώ σε όσους αγωνίζονται ακόμα να κάνουν το ίδιο, να ζητήσουν ξανά από τον πάροχο την παροχή των υπηρεσιών όπως πρέπει κ να απαιτήσουν η αρνητική απάντηση να γίνει γραπτώς.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Embeeror said:

Καλησπέρα σε ολους,

Έχω pixel 7 κ το αγόρασα χωρίς να ξέρω ποια είναι η κατάσταση. Δεν το περίμενα ότι θα υπάρχουν τέτοια προβλήματα. Παρόλαυτα, εχω επικοινωνήσει με cosmote, τους έχω ενημερώσει ότι η google έχει κάνει άρση των προαπαιτούμενων και ότι πρέπει αυτοί να κάνουν manually την καταχώρηση στη λίστα IMS. Γενικά με έχουν στο περίμενε και παίρνω απάντηση κάθε 2 μέρες, μιλάω με εκπρόσωπο π τα μεταφέρει στο τεχνικό τμήμα κ πάλι πίσω. Φτάσαμε στο σημείο π η απάντηση είναι δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει αυτό και τα καθέκαστα. Στην τελευταία επικοινωνία ζητησα οι απαντήσεις του τεχνικού τμήματος να μου κοινοποιουνται γραπτώς προκειμένου να πάω στο συνήγορο του καταναλωτή εάν μου πουν ότι δεν είναι στις δυνατότητές τους να φτιάξουν το vowifi, 4g και 5g καθώς είναι δική τους ευθύνη. Συνιστώ σε όσους αγωνίζονται ακόμα να κάνουν το ίδιο, να ζητήσουν ξανά από τον πάροχο την παροχή των υπηρεσιών όπως πρέπει κ να απαιτήσουν η αρνητική απάντηση να γίνει γραπτώς.

1ο post και γράφεις τέτοια πράγματα?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Embeeror said:

Παραβίασα καποιο κανόνα του forum? Λύση προσπαθώ να βρω

Μπορείς να πας και στο δικαστήριο της Χάγης για το 5G. 

Για αρχή όμως θα  πρέπει ποιον θα πρέπει να κατηγορήσεις. Και αυτός δεν ο πάροχος κινητης αλλά η google.

 

 

Edited by CptBill
Link to comment
Share on other sites

Δικηγόρος δεν είμαι, δεν ξέρω αν υπάρχει νόμος αλλά δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι!
Η κοσμοτε πχ στο site της μιλάει για υποστηριζόμενα κινητά και όχι κινητά που υποστηρίζουν 5G/Wifi calling. Άρα σου λέει εγώ δίνω μια υπηρεσία όπου εγώ θέλω και όπου εγώ πω ότι την υποστηρίζω.
Η Google σου λέει δεν πουλάω επίσημα εκεί, άρα τι θες να μου πεις. Γιατί δεν υποστηρίζω την χώρα σου?

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, CptBill said:

Μπορείς να πας και στο δικαστήριο της Χάγης για το 5G. 

Για αρχή όμως θα  πρέπει ποιον θα πρέπει να κατηγορήσεις. Και αυτός δεν ο πάροχος κινητης αλλά η google.

 

 

Σαν κάτοχος Pixel συσκευών από το '17 έχω να σου πω,ότι οι κύριοι υπεύθυνοι είμαστε εμείς που περνάμε μια συσκευή που ξέραμε ότι δεν έχει όλες τις.λειτουργιες ενεργές...Εγώ π.χ. ποτέ δεν κατηγόρησα πάροχο η Google για αυτό...Τον τελευταίο χρόνο αυτό αλλάζει,και η αρχή έγινε απ' όταν η Google άρχισε να κάνει άρση των περιορισμών σε συγκεκριμένες χώρες...

Από τον Φλεβάρη και μετά με την beta έδωσε και σε μας volte αρχικά σε cosmote, ευτυχώς το έδωσε και στην stable με το update του Μαρτίου,και πιστεύω ότι αργά η γρήγορα θα δώσει και τα άλλα ..Σε εμένα που έχω Vodafone και Nova μέσω Shizuku έχω volte και WiFi calling,για 5G θέλει ρουτ...

Για cosmote έχω την εντύπωση ότι μόνο volte δουλεύει,δεν ξέρω αν με Shizuku δουλεύει το WiFi calling...Άρα όπως καταλαβαίνεις όταν παιρνεις μια συσκευή που δεν έχει ούτε καν σέρβις είναι ρίσκο... Ευτυχώς μετά από 5 Pixel ποτέ δεν  χρειάστηκε να καταλήξω εκεί...Άρα εμείς κυρίως έχουμε το μερίδιο ευθύνης που αγοράζουμε μια συσκευή,εις γνώση μας οι περισσότεροι,γιατί ξέρουμε τι εστί Pixel...Τον τελευταίο χρόνο όμως διαβάζω παράπονα ότι δεν επιτρέπεται το 2023 ένα τηλέφωνο να μην καλύπτει τα βασικά...Γιατί το volte, WiFi calling είναι βασικές λειτουργίες,αλλά όταν κάτι δεν πωλείται επίσημα,είναι λογικό να καταλαβαίνεις ποιος έχει πρώτα την ευθύνη...Τέτοιο ποστ,έχω γράψει πολλές φορές...Ποτέ δεν με ένοιαζε αν έχει volte, WiFi calling,και 5G,γιατί μετά από πολλές συσκευές που είχα ταυτόχρονα όλα αυτά τα χρόνια,και μιλάμε μόνο για flagship συσκευές,δεν έβρισκα κάτι αντίστοιχο στα Pixel,ούτε σε S series,Note, iPhone...

Ευτυχώς αυτό αλλάζει...Και από το '24 που. Θα έρθει επίσημα μέσω Vodafone,τότε όλα θα δουλεύουνμια.χαρα...

Αυτό είναι η απάντηση σε ποιον θα πρέπει να κατηγορήσεις...

Πάροχο η Google...

Ο κάτοχος έχει ευθύνη που πήρε κάτι που δεν υποστηρίζεται στην χώρα του,είναι γνωστό χρόνια τώρα,αλλά δεν έψαξε να κάνει μια έρευνα αγοράς γύρω από το προϊόν που θέλει να αγοράσει..

Και θα σου πω κάτι ακόμα...

Φίλος μου αγόρασε από Amazon De. μια Samsung συσκευή,που στην Ελλάδα πωλείται με άλλον αριθμό μοντέλου... Υποστήριζει κανονικά 5G,αλλά στην Ελλάδα δεν δουλεύει γιατί δεν υποστηρίζεται η συσκευή...

Ποιος ευθύνεται;;;

Ο πάροχος,η Samsung,η ο αγοραστής;;;

Link to comment
Share on other sites

Γειά όλους εσάς που λέτε ότι δεν φταίει η google. 

 

Εγώ είμαι κάτοικος Ολλανδίας. Πήρα με δόξα και τιμή το pixel με όλα τα καλούδια επάνω. Γραφει πουθενά η google, αγαπητέ χρήστη, σου παρέχουμε αυτές τις υπηρεσίες, αλλά μόνο στις χώρες που γουστάρουμε. Αν κάνεις το λάθος να έρθεις διακοπές στην Ελλάδα, ας προσέχες. 

 

Τουλάχιστον σε επίπεδο ευρωπαϊκής ένωσης, είναι ανεπίτρεπτο. 

Edited by marios_geo2
Link to comment
Share on other sites

Γειά όλους εσάς που λέτε ότι δεν φταίει η google. 
 
Εγώ είμαι κάτοικος Ολλανδίας. Πήρα με δόξα και τιμή το pixel με όλα τα καλούδια επάνω. Γραφει πουθενά η google, αγαπητέ χρήστη, σου παρέχουμε αυτές τις υπηρεσίες, αλλά μόνο στις χώρες που γουστάρουμε. Αν κάνεις το λάθος να έρθεις διακοπές στην Ελλάδα, ας προσέχες. 
 
Τουλάχιστον σε επίπεδο ευρωπαϊκής ένωσης, είναι ανεπίτρεπτο. 
Δεν έχεις πρόβλημα με αριθμό εξωτερικού! Ο πάροχος σου θα παραμένει "XXX" Nederlands απλώς σε συνεργασία με ελληνικό και θα έχεις κανονικά τα καλουδια. Όπως πχ έχουν φίλοι μου που με μένουν Βρετανία και έρχονται για διακοπές. Έχουν κανονικά τα πάντα.

Πρωτίστως φταίει ο πάροχος που ακόμα και για 1 συνδρομητή του θα έπρεπε να επικοινωνήσει με την εταιρεία κατασκευής για να μάθει τι χρειάζεται! Και όπως βλέπεις και από παραδείγματα πάνω δεν έχει μόνο Pixel το θέμα. Υπάρχουν και Samsung που δεν τα υποστηρίζει η Cosmote για παράδειγμα. Samsung που είναι εταιρεία που εισάγει κανονικά στην Ελλάδα τις συσκευές της.

Συμφωνώ ωστόσο ότι όπως πχ για USB έχουν βγάλει νομοθεσία, έτσι θα έπρεπε να εξαναγκάζουν και για το δίκτυο.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk




Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, marios_geo2 said:

Γειά όλους εσάς που λέτε ότι δεν φταίει η google. 

 

Εγώ είμαι κάτοικος Ολλανδίας. Πήρα με δόξα και τιμή το pixel με όλα τα καλούδια επάνω. Γραφει πουθενά η google, αγαπητέ χρήστη, σου παρέχουμε αυτές τις υπηρεσίες, αλλά μόνο στις χώρες που γουστάρουμε. Αν κάνεις το λάθος να έρθεις διακοπές στην Ελλάδα, ας προσέχες. 

 

Τουλάχιστον σε επίπεδο ευρωπαϊκής ένωσης, είναι ανεπίτρεπτο. 

Το περσινό καλοκαίρι ήρθανε στο νησί που μένω φίλοι που μένουν μόνιμα στην Αγγλία,και είχανε κανονικά και 5G/VOLTE.Εγω είχα πέρυσι το καλοκαίρι το 6 το απλο...Και αυτοί το 6 ειχανε..Ίδια συσκευή,διαφορετικές λειτουργίες....

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, jimlost said:

Το περσινό καλοκαίρι ήρθανε στο νησί που μένω φίλοι που μένουν μόνιμα στην Αγγλία,και είχανε κανονικά και 5G/VOLTE.Εγω είχα πέρυσι το καλοκαίρι το 6 το απλο...Και αυτοί το 6 ειχανε..Ίδια συσκευή,διαφορετικές λειτουργίες....

Εγώ πάντως, στην ολλανδική vodafone sim, δεν έχω 5g στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, marios_geo2 said:

Εγώ πάντως, στην ολλανδική vodafone sim, δεν έχω 5g στην Ελλάδα

Δεν ξέρω αλήθεια... Πάντος από Αγγλία, Γερμανία και Αμερική έχουν κανονικά...Το είδα πέρυσι το καλοκαίρι...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, στην ολλανδική vodafone sim, δεν έχω 5g στην Ελλάδα
Αυτό πιο πολύ μοιάζει εδώ σε συμφωνία παρόχων πάντως παρά κατασκευαστή.

Στις περισσότερες περιπτώσεις και εδώ αλλά και σε άλλα φόρουμ, άνθρωποι που έρχονται διακοπές έχουν κανονικά όλες τις υπηρεσίες.

Σε κάθε περίπτωση. Πώς γίνεται να είναι η Google που φταίει όταν στην τελευταία stable μόνο η Cosmote έχει out of the box VoLTE. Δηλαδή κάθισε η Google και λέει, α ας υποστηρίξουμε το 33% (μόνο VoLTE) στην Ελλάδα και αυτό μόνο σε έναν πάροχο. Μάλλον το ανάποδο φαίνεται πιο λογικό. Εξού και τα νέα carrier settings.

Τεσπά ποιος φταίει και ποιος όχι έχει πολύ μικρή σημασία. Συμφωνώ ότι το 2023 είναι ανεπίτρεπτο η EU να μην επιβάλλει οριζόντιες υποχρεώσεις στην επικοινωνία. Και όχι μόνο για κινητή θα προσθέσω.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk


Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, marios_geo2 said:

Εγώ πάντως, στην ολλανδική vodafone sim, δεν έχω 5g στην Ελλάδα

Το ίδιο και εγώ με αγγλική σιμ της 3 στην Ελλάδα.Δεν έχω 5G.

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτούμε ότι με  ρουτ εχουμε χρόνια  όλες τις λειτουργίες,τότε ναι είναι συνδυασμός και των δύο,Google /πάροχοι,αλλά τώρα φαίνεται η Google έχει κάνει άρση,άρα είναι θέμα παρόχων...Τέλος πάντων πιστεύω από καλοκαίρι θα είναι όλα διαθέσιμα...

Link to comment
Share on other sites

Να επιβεβαιώσω με τη σειρά μου ό,τι γράφτηκε στο θέμα του Pixel 7 Pro για το VoWIFI.

Σε non-root Pixel 7 με update Μαρτίου, Cosmote και Shizuku/Pixel IMS 1.2.4 έχω και πάλι VoWIFI με την προσθήκη του APN!

Καλό μήνα και ελπίζω να μην ψαχνόμαστε πάλι με το update Απριλίου..

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και εγώ με αγγλική σιμ της 3 στην Ελλάδα.Δεν έχω 5G.

Αν έχεις prepaid πακέτο είναι πολύ πιθανό να μην δίνει 5G σε roaming.


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites


Αν έχεις prepaid πακέτο είναι πολύ πιθανό να μην δίνει 5G σε roaming.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μπορεί να φταίει αυτό,δεν το αλλάζω όμως γιατί θα αλλάξουν και οι χρεώσεις και δεν με συμφέρει.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, lykourgos said:

Να επιβεβαιώσω με τη σειρά μου ό,τι γράφτηκε στο θέμα του Pixel 7 Pro για το VoWIFI.

Σε non-root Pixel 7 με update Μαρτίου, Cosmote και Shizuku/Pixel IMS 1.2.4 έχω και πάλι VoWIFI με την προσθήκη του APN!

Καλό μήνα και ελπίζω να μην ψαχνόμαστε πάλι με το update Απριλίου..

Επιβεβαιώνω με Pixel 6 Pro εγώ 

Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2023 at 2:34 ΜΜ, lykourgos said:

Να επιβεβαιώσω με τη σειρά μου ό,τι γράφτηκε στο θέμα του Pixel 7 Pro για το VoWIFI.

Σε non-root Pixel 7 με update Μαρτίου, Cosmote και Shizuku/Pixel IMS 1.2.4 έχω και πάλι VoWIFI με την προσθήκη του APN!

Καλό μήνα και ελπίζω να μην ψαχνόμαστε πάλι με το update Απριλίου..

Συγνώμη ποιο APN είναι αυτό;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, hsoc said:

Συγνώμη ποιο APN είναι αυτό;

Ευχαριστώ.

Στη δημοσίευσή μου (αυτή που παρέθεσες) έχω το url με τις ρυθμίσεις του APN που πρέπει να προσθέσεις!

Link to comment
Share on other sites

 

6 minutes ago, lykourgos said:

Στη δημοσίευσή μου (αυτή που παρέθεσες) έχω το url με τις ρυθμίσεις του APN που πρέπει να προσθέσεις!

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was pinned

Στο Pixel 7 μου, μετά το update Απριλίου, δε μπορώ να τρέξω Shizuku/Pixel IMS με wireless debugging.. Αρνείται πεισματικά να κάνει pair όσα on/off/restart κι αν έχω κάνει!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...