Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

29 minutes ago, stapd_21 said:

Τα modules για 5g και wifi calling που τα βρίσκουμε;

Sent from my Pixel 7 using Tapatalk
 

https://github.com/kyujin-cho/pixel-volte-patch/blob/main/README.en.md

Δεν έχει 5G και δεν θέλει root

Edited by Sotnem
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ τη συζήτηση αρκετό καιρό. Είμαι στα πρόθυρα να αγοράσω το pixel 6a. Επειδή δεν κατάλαβα, μετά την αναβάθμιση Μαρτίου έχει τελικά volte? Οι κλήσεις είναι το σημαντικότερο πράγμα για εμένα σε ένα κινητό. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν το έχετε δει, ίσως δεν είναι οι καλύτερες μέρες για volte και vowifi: https://googleprojectzero.blogspot.com/2023/03/multiple-internet-to-baseband-remote-rce.html

 

Link to comment
Share on other sites

https://github.com/kyujin-cho/pixel-volte-patch/blob/main/README.en.md
Δεν έχει 5G και δεν θέλει root
Δεν το διευκρίνισα: Σε περίπτωση που κάνουμε root για το 5g. Το module για την ενεργοποίησή του ψάχνω

Sent from my Pixel 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Lopos13 said:

Παρακολουθώ τη συζήτηση αρκετό καιρό. Είμαι στα πρόθυρα να αγοράσω το pixel 6a. Επειδή δεν κατάλαβα, μετά την αναβάθμιση Μαρτίου έχει τελικά volte? Οι κλήσεις είναι το σημαντικότερο πράγμα για εμένα σε ένα κινητό. Ευχαριστώ 

Θα μιλησω για το pixe 7 γιατι για τα υπόλοιπα δεν εχει αλλαξει κατι (όχι ακόμα τουλαχιστον). 

Αν εισαι cosmote εχεις volte αλλα δεν μπορεις πια να ενεργοποιησεις vowifi οπως παλια με ρουτ.

Αν εισαι οποιαδηποτε αλλη εταιρεία, ισχύει ότι ίσχυε και παλια. Δηλαδη με shizuku μπορεις να βαλεις volte/vowifi ή με root μπορεις να βαλεις και 5g (σημαντικο για VoNR που επηρεαζει κλησεις)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Antretng said:

Θα μιλησω για το pixe 7 γιατι για τα υπόλοιπα δεν εχει αλλαξει κατι (όχι ακόμα τουλαχιστον). 

Αν εισαι cosmote εχεις volte αλλα δεν μπορεις πια να ενεργοποιησεις vowifi οπως παλια με ρουτ.

Αν εισαι οποιαδηποτε αλλη εταιρεία, ισχύει ότι ίσχυε και παλια. Δηλαδη με shizuku μπορεις να βαλεις volte/vowifi ή με root μπορεις να βαλεις και 5g (σημαντικο για VoNR που επηρεαζει κλησεις)

Για το πρόβλημα που αναφέρουν με τα σταθερά από forthnet ισχύει;

Το να μην έχω 5G, VoLTE και VoWIFi  μπορώ να αντέξω αλλά το να αγοράσω σήμερα, εν έτη 2023, ένα κινητό που να μην κάνει ούτε την βασική του δουλειά, δηλαδή να δέχεται κλήσεις αυτό το θεωρώ τουλάχιστον απογοητευτικό και κάνει απαγορευτική την αγορά του.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρόβλημα που αναφέρουν με τα σταθερά από forthnet ισχύει;
Το να μην έχω 5G, VoLTE και VoWIFi  μπορώ να αντέξω αλλά το να αγοράσω σήμερα, εν έτη 2023, ένα κινητό που να μην κάνει ούτε την βασική του δουλειά, δηλαδή να δέχεται κλήσεις αυτό το θεωρώ τουλάχιστον απογοητευτικό και κάνει απαγορευτική την αγορά του.
Μια χαρά την κάνει την βασική δουλειά τώρα και με volte. Χαμένες κλήσεις εγώ και πολλοί άλλοι δεν έχουν με το 2g

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Για το πρόβλημα που αναφέρουν με τα σταθερά από forthnet ισχύει;
Το να μην έχω 5G, VoLTE και VoWIFi  μπορώ να αντέξω αλλά το να αγοράσω σήμερα, εν έτη 2023, ένα κινητό που να μην κάνει ούτε την βασική του δουλειά, δηλαδή να δέχεται κλήσεις αυτό το θεωρώ τουλάχιστον απογοητευτικό και κάνει απαγορευτική την αγορά του.
Αν έχεις VoLTE ανοιχτό, τότε το από Nova(forthnet) δείχνει ότι μιλάς και στο κινητό εμφανίζεται σαν αναπάντητη αλλά δεν χτυπάει ποτέ. Αν έχεις VoLTE off, τότε καλεί κανονικά. Σήμερα έκανα εκτεταμένα τεστ.

Φυσικά εσύ καλείς κανονικά όποιον θες είτε έχεις VoLTE είτε όχι.

Τουλάχιστον αυτά για Pixel 6 Pro.


Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk


Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εγώ δέχομαι πολλές κλήσεις από σταθερά forthnet και εχω τον διακόπτη volte κλειστό για γίνει σωστά αυτό. Με ανοιχτό το διακόπτη φαίνομαι κατειλημμένος. 

Εννοείται η ποιότητα κλήσης είναι χειρότερη, αλλά επειδή έχω αρκετούς σε μεγάλη ηλικία που με παίρνουν από την παλιά forthnet είμαι αναγκασμένος να έχω κλειστό τον διακόπτη. 

Η nova μου απαντάει ότι δεν έχει πρόβλημα αυτή. Η cosmote μου δηλώνει ότι πρέπει να κλείσω τον διακόπτη volte γιατί ίσως το πρόβλημα των κλήσεων είναι η ασυμβατότητα του pixel με το δίκτυο γιατί μπορεί να πήρε update αλλά δεν υποστηρίζεται από το δίκτυο. 

Άρα άποψη μου. Επειδή το 80% των κλήσεων γίνεται από κινητά, αν δε τον νοιάζει κάποιον αν το έχει ανοιχτό το διακόπτη volte. Αν όμως περιμένει τηλέφωνα από εταιρίες η συγγενής που παίρνουν από σταθερά και δε ξέρει τι δίκτυο έχουν τότε ας έχει κλειστούς τους διακόπτες ώστε να ξέρει τουλάχιστον ότι τον κάλεσαν. 

Αν είναι επαγγελματίας που δέχεται κλήσεις από πολλούς τότε ας μη το πάρει για να έχει ήσυχο το κεφάλι του. 

Link to comment
Share on other sites

Και το 6αρι της γυναίκας μου δεν δέχεται με κλήσεις απο Nova με Vo-lte ανοιχτό, οπότε δεν το χρησιμοποιεί..

Στάλθηκε από το V2145 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Da_rudakos said:

Και το 6αρι της γυναίκας μου δεν δέχεται με κλήσεις απο Nova με Vo-lte ανοιχτό, οπότε δεν το χρησιμοποιεί..

Στάλθηκε από το V2145 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Είναι το κλασσικό πρόβλημα με την παλιά forthnet (όχι την wind). Όταν είναι ανοιχτό το volte τότε το κινητό βγαίνει συνέχεια κατειλημμένο. Δεν έχω βρει ακόμα λύση. Μόνο να έχω κλειστό το volte. Τουλάχιστον να ξέρω ποιος με καλεί αν δε βγάλει γραμμή. 

Link to comment
Share on other sites

Αφορά συνδρομητές σταθερής της πρώην forthnet (nova);

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αφορά συνδρομητές σταθερής της πρώην forthnet (nova);
Αφορά συνδρομητές cosmote που τους καλούν απο παλιά forthnet. Εγώ με νοβα δεν έχω κανένα πρόβλημα

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι το κλασσικό πρόβλημα με την παλιά forthnet (όχι την wind). Όταν είναι ανοιχτό το volte τότε το κινητό βγαίνει συνέχεια κατειλημμένο. Δεν έχω βρει ακόμα λύση. Μόνο να έχω κλειστό το volte. Τουλάχιστον να ξέρω ποιος με καλεί αν δε βγάλει γραμμή. 
Καλά ξέρεις ποιος σε καλεί. Εμφανίζεται σαν αναπάντητη κλήση. Δεν είναι ότι δεν το μαθαίνεις ποτέ.
Αφορά συνδρομητές cosmote που τους καλούν απο παλιά forthnet. Εγώ με νοβα δεν έχω κανένα πρόβλημα

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk

Εννοείς είσαι με κοτε, VoLTE ανοιχτό και από καθαρή Nova(που δεν είναι σύνδεση από παλιά forthnet) σταθερή δέχεσαι κλήσεις χωρίς να τους δείχνει ότι μιλάς?

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, djkostas20 said:

Καλά ξέρεις ποιος σε καλεί. Εμφανίζεται σαν αναπάντητη κλήση. Δεν είναι ότι δεν το μαθαίνεις ποτέ.
Εννοείς είσαι με κοτε, VoLTE ανοιχτό και από καθαρή Nova(που δεν είναι σύνδεση από παλιά forthnet) σταθερή δέχεσαι κλήσεις χωρίς να τους δείχνει ότι μιλάς?

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk
 

Εμένα με ανοιχτό το volte δε μου έρχεται τίποτα. Φαίνομαι κατειλημμένος και δε μου έρχεται καμία ειδοποίηση. Αλλιώς θα το άφηνα ανοιχτό το volte και θα τους έπαιρνα πίσω. Εγώ έχω cosmote με στοκ πλήρως τηλέφωνο. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με ανοιχτό το volte δε μου έρχεται τίποτα. Φαίνομαι κατειλημμένος και δε μου έρχεται καμία ειδοποίηση. Αλλιώς θα το άφηνα ανοιχτό το volte και θα τους έπαιρνα πίσω. Εγώ έχω cosmote με στοκ πλήρως τηλέφωνο. 
Εγώ με 6αρι προ beta qpr2 είναι. Περιμένω αύριο να έρθει το stable. Αλλά δεν περιμένω διάφορα να πω την αλήθεια. Εδώ εμφανίζει αναπάντητη κλήση.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς είσαι με κοτε, VoLTE ανοιχτό και από καθαρή Nova(που δεν είναι σύνδεση από παλιά forthnet) σταθερή δέχεσαι κλήσεις χωρίς να τους δείχνει ότι μιλάς?

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk

Όχι! Είμαι με νόβα και volte ανοιχτό και δέχομαι κανονικά κλήσεις απο παλιά forthnet σταθερά

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, vasilisN900 said:

Όχι! Είμαι με νόβα και volte ανοιχτό και δέχομαι κανονικά κλήσεις απο παλιά forthnet σταθερά

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
 

Άρα είναι θέμα της cosmote που με το volte της δε δέχεται κλήσεις από σταθερά forthnet. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατάφερε κανείς να ενεργοποιήσει ξανά το Wifi Calling σε Cosmote μετά το update Μαρτίου με τη χρήση του Pixel IMS? 

Το VoLTE είναι πλέον ενεργό officially με νέες ρυθμίσεις κινητής τηλεφωνίας για Ελλάδα telekom_gr όπως ήταν στην Beta. 

Link to comment
Share on other sites

Φτάσαμε 20 Μάρτη για να το δούμε....

Update: Pixel 6a χωρίς root, με αναβάθμιση Μαρτίου, Cosmote και μόλις έκανα τη διαδικασία να ενεργοποιήσω το VoWiFi μέσω Pixel IMS. Φαίνεται κανονικά στις ρυθμίσεις, όπως και πριν, ωστόσο, δεν λειτουργεί.

Edited by Jimisballjohn
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, uranus said:

Παιδιά κατάφερε κανείς να ενεργοποιήσει ξανά το Wifi Calling σε Cosmote μετά το update Μαρτίου με τη χρήση του Pixel IMS? 

Το VoLTE είναι πλέον ενεργό officially με νέες ρυθμίσεις κινητής τηλεφωνίας για Ελλάδα telekom_gr όπως ήταν στην Beta. 

Με τι pixel είσαι?

ΥΓ: στο προφίλ είναι 6 pro το είδα μετά sorry 🙄

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στη vodafone καρτα.

Εχω pixel 6a.

Μεχρι πριν μια βδομαδα ολα δουλευαν καλα ,τοσο καλα που δεν χρειαζοταν να κανω τιποτα απο πλευρας patch ,root κλπ.

Πριν 20 μερες ειχα αγορασει το κινητο και για 15 μερες πηγαιναν ολα καλα. Πριν μια βδομαδα δεν μπορουσα ουτε κληση να κανω,ουτε 3g ουτε lte ουτε 5g ,τιποτα.Ημουν λιγο σε απογνωση.

Μπηκα στο beta program για να παρω καινουριες ενημερωσεις αλλα τιποτα.Γυρισα στο stock παλι τιποτα ,κριμα γιατι μου αρεσε πολυ το κινητο.

Λεω κατσε να βαλω το patch.

Ολα δουλεψαν,εκτος απο το 5g.

Δουλευουν ομως ολα τα υπολοιπα. Volte (που μου εχει ονομασει 4g το LTE) , vowifi ,επιλογη 5g που δυστυχως δεν μου δειχνει να το χρησιμοποιει.

Τωρα οι κλησεις δουλευουν κατευθειαν, πολυ γρηγορα ενωνεται με την κληση και δεν εχω δει ουτε μια dropped κληση.

Το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να το εφαρμοζεις το patch καθε φορα που κανεις update .Κατι το οποιο μαλλον θα αρχισει να καταντα ενοχλητικο σε βαθος χρονου.

Αν θελετε να αγορασετε το κινητο ,πρωτα πρεπει να αναρωτηθειτε αν ειστε διατεθιμενοι να κανετε αυτη την διαδικασια καθε φορα που κανετε update.

Αν δεν ειστε technologically inclined οπως λεμε και στο χωριο ,αφηστε το μηπως και η google το κανει update μονη της στο μελλον και για εμας.

Edit : Αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ απο το 2004 🙂 μολις τωρα το ειδα...

Edited by randomize
Link to comment
Share on other sites

Το 5G πιθανότατα δε δουλεύει επειδή δεν έχεις κάλυψη στην περιοχή σου (εκτός αν ξέρεις ότι υπάρχει κάλυψη)

Poco X3 Pro via Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στη vodafone καρτα.
Εχω pixel 6a.
Μεχρι πριν μια βδομαδα ολα δουλευαν καλα ,τοσο καλα που δεν χρειαζοταν να κανω τιποτα απο πλευρας patch ,root κλπ.
Πριν 20 μερες ειχα αγορασει το κινητο και για 15 μερες πηγαιναν ολα καλα. Πριν μια βδομαδα δεν μπορουσα ουτε κληση να κανω,ουτε 3g ουτε lte ουτε 5g ,τιποτα.Ημουν λιγο σε απογνωση.
Μπηκα στο beta program για να παρω καινουριες ενημερωσεις αλλα τιποτα.Γυρισα στο stock παλι τιποτα ,κριμα γιατι μου αρεσε πολυ το κινητο.
Λεω κατσε να βαλω το patch.
Ολα δουλεψαν,εκτος απο το 5g.
Δουλευουν ομως ολα τα υπολοιπα. Volte (που μου εχει ονομασει 4g το LTE) , vowifi ,επιλογη 5g που δυστυχως δεν μου δειχνει να το χρησιμοποιει.
Τωρα οι κλησεις δουλευουν κατευθειαν, πολυ γρηγορα ενωνεται με την κληση και δεν εχω δει ουτε μια dropped κληση.
Το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να το εφαρμοζεις το patch καθε φορα που κανεις update .Κατι το οποιο μαλλον θα αρχισει να καταντα ενοχλητικο σε βαθος χρονου.
Αν θελετε να αγορασετε το κινητο ,πρωτα πρεπει να αναρωτηθειτε αν ειστε διατεθιμενοι να κανετε αυτη την διαδικασια καθε φορα που κανετε update.
Αν δεν ειστε technologically inclined οπως λεμε και στο χωριο ,αφηστε το μηπως και η google το κανει update μονη της στο μελλον και για εμας.
Edit : Αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ απο το 2004  μολις τωρα το ειδα...

Μάλλον έπεσες πανω στην απενεργοποίηση του 3G γι'αυτό και χειροτέρεψαν τα πράγματα


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...