Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 31/12/2022 at 10:55 ΜΜ, Nekten said:

Απλά το αφήνω και αυτό εδώ...

Δεν χρειάζεται magisk module, αρκεί ένα προσωρινό boot με root-αρισμένο boot.img...

--------------------------------------------------

1- Installed Graphene OS (στην δική μου περίπτωση)
2 - Root system via Magisk
3 - Using MiXplorer edited file: /data/user_de/0/com.android.phone/files/carrierconfig-com.google.android.carrier-xxxxxxxxxx-.xml by adding this:

For Vo5G:
<boolean name="vonr_enabled_bool" value="true" />
<boolean name="vonr_setting_visibility_bool" value="true" />

For VoLTE (experimental):
<boolean name="carrier_volte_available_bool" value="true" />

For VoWiFi (experimental):
<boolean name="carrier_default_wfc_ims_enabled_bool" value="true" />
<boolean name="carrier_wfc_ims_available_bool" value="true" />

For VT carrier video calling (experimental):
<boolean name="carrier_vt_available_bool" value="true" />

4 - Installed Network Signal Guru from play store, then:

STEP 1 : Click on the 3 dots, Forcing control, select your sim card.
STEP 2 : Click on NR SETTING, and select on Opt2(0x10) and Opt3(0x01) on the ENDC menu.
STEP 3 : Restart the phone, if you are on 5G coverage, it should be working for you.

5 - At the end unrooted and uninstalled Magisk

--------------------------------------------------

Δουλεύουν όλα και στην φυσική sim με Cosmote και στην esim με Vodafone

Υ.Γ.: Καλή χρονιά σε όλους!

Το δοκίμασα με pixel 6a δούλεψε το wifi calling και το volte αλλά το 5g έκανε νερά. Αφού έσβησα magisk και έβαλα το boot.ini το αρχικό δεν περνάει τους ελέγχους για το safetynet.

Edited by DarkOphobia
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλή χρονιά σε όλους...Σήμερα πήρα τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών στην Wind/Nova για ενεργοποίηση των wifi calling/VoLTE...

Η κοπέλα πολύ ευγενής,και πρόθυμη αμέσως ξεκίνησε την διαδικασία...

Πρώτη διαδικασία η ενεργοποίηση του wifi calling....

Σιωπή από την άλλη γραμμή...Η ερώτηση που μου έγινε...

Το συσκευή έχετε;;;

, iPhone απαντώ ..

Περίεργο απαντάει...

Το σύστημα δεν με αφήνει να το ενεργοποιήσω...Μη συμβατή συσκευή γράφει...Συγνώμη λέω,τώρα βλέπω ότι είναι στο Pixel η κάρτα απαντάω ..

Τελικά δεν μπόρεσε να κάνει ενεργοποίηση...

Πάμε της λέω στο VoLTE...Εκεί αμέσως μου είπε ότι έγινε ενεργοποίηση από την μεριά της...

Δεν έχω volte όσο και να το προσπάθησα...

Αυτά πέρασα εγώ σήμερα...Το συμπέρασμα μου είναι ότι η Google κατά κάποιο λόγο έχει κλειστά όλα αυτά...

Από την άλλη όμως πως γίνεται πριν λίγες μέρες να έγινε ενεργοποίηση των υπηρεσιών σε Cosmote ????

Δεν ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, NikoSoti said:

Το έχω δει...

Απλά είπα να γράψω και εγώ την δικιά μου επικοινωνία με την εξυπηρέτηση της Nova...

Από την άλλη όμως,πως γίνεται να υπάρχει κάτοχος με non root συσκευή και να δουλεύουν όλα;;;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια βοήθεια παρακαλώ , μόλις ολοκλήρωσα το root με magisk και τώρα προσπαθώ να ενεργοποιήσω volte και 5g συμφωνά με αυτό τον οδηγό https://forum.xda-developers.com/t/activate-5g-on-non-5g-country.4457071/. Οταν πάω να κάνω patch το αρχείο volte μου βγάζει failed invalid input file. Καμία ιδέα ;

 

Link to comment
Share on other sites



Καλησπέρα, μια βοήθεια παρακαλώ , μόλις ολοκλήρωσα το root με magisk και τώρα προσπαθώ να ενεργοποιήσω volte και 5g συμφωνά με αυτό τον οδηγό https://forum.xda-developers.com/t/activate-5g-on-non-5g-country.4457071/. Οταν πάω να κάνω patch το αρχείο volte μου βγάζει failed invalid input file. Καμία ιδέα ;
 


Αν και δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι, το VoLTE είναι module, οπότε δεν χρειάζεται να το κάνεις patch. Απλά το κάνεις install from storage από την καρτέλα modules του Magisk κάτω δεξιά, και μετά κάνεις απλά ένα reboot.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, baiosss said:


 

 


Αν και δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι, το VoLTE είναι module, οπότε δεν χρειάζεται να το κάνεις patch. Απλά το κάνεις install from storage από την καρτέλα modules του Magisk κάτω δεξιά, και μετά κάνεις απλά ένα reboot.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk
 

 

Ναι αυτό ήταν το λάθος μου, ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απ' όσα διάβασα αποφάσισα να κάνω μια δοκιμή με Pixel 6 και κάρτα Vodafone. Έστειλα WIFI στο 1339 και έλαβα απάντηση ότι το wifi calling ενεργοποιήθηκε και όντως λειτουργεί. 

Screenshot_20230107-181753~2.png

Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα από Vodafone δουλεύει από όποια συσκευή και να σταλθεί. Το έστειλα από ένα Alcatel που έχει η μάνα μου και απάντησε κανονικά ότι ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία, παρόλο που στο κινητό της δεν παίζει ούτε VoLTE ούτε VoWiFi. Σε σένα παίζει χωρίς root και Module;

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, pan1990 said:

Ναι είναι χωρίς ρουτ, δεν εχω πειράξει τίποτα. Μόνο wifi calling λειτουργεί, volte δεν εχω

να το δοκιμάσω και εγω σε cosmote?

 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, pan1990 said:

Μετά απ' όσα διάβασα αποφάσισα να κάνω μια δοκιμή με Pixel 6 και κάρτα Vodafone. Έστειλα WIFI στο 1339 και έλαβα απάντηση ότι το wifi calling ενεργοποιήθηκε και όντως λειτουργεί. 

Screenshot_20230107-181753~2.png

Όταν πληκτρολογήσεις *#*#4636#*#* στις πληροφορίες ο διακόπτης του WiFi calling είναι ενεργός;;;

1 hour ago, pan1990 said:

Μετά απ' όσα διάβασα αποφάσισα να κάνω μια δοκιμή με Pixel 6 και κάρτα Vodafone. Έστειλα WIFI στο 1339 και έλαβα απάντηση ότι το wifi calling ενεργοποιήθηκε και όντως λειτουργεί. 

Screenshot_20230107-181753~2.png

Δηλαδή μπαίνεις σε flight mode ανοίγεις wifi και κανεις κλήση;;;

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει κι εγώ αυτό, με κλειστό το module του VoLTE. Δεν δουλεύει άσχετα με το τι λέει το μύνημα που σου στέλνει η Vodafone (το είχα ενεργοποιημένο σε προηγούμενη συσκευή ούτως η άλλως σαν υπηρεσία). Σε airplane mode, αν επιχειρήσω να κάνω κλήση ενώ είμαι συνδεδεμένος στο WiFi του σπιτιού, πετάει αμέσως μύνημα στην οθόνη ότι επειδή δεν υπάρχει ενεργό δίκτυο, δεν γίνεται κλήση. Όπως αντίστοιχα και στο μενού *#*#4636#*#* οι διακόπτες είναι κλειστοί. Σε Vodafone πάντα όλα αυτά.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σας έχει έρθει η ενημέρωση του Ιανουαρίου;  Προφανώς, εγώ που έχω κάνει root το Pixel 6 πρέπει να κάνω χειροκίνητη εγκατάσταση;  Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό οδηγό;

Link to comment
Share on other sites

Το δείχνει απενεργοποιημένο στο μενού αλλά όταν πάω στα δίκτυα και κλείνω την κάρτα και αφήνω ανοιχτό το wifi, παίρνει κανονικά τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Κομματάκι δύσκολο να συμβαίνει αυτό που περιγράφεις.
Όταν τηλεφωνείς δηλαδή, μέσω wifi όπως λες, σου βγάζει δίπλα στο όνομα τα δύο αυτά εικονίδια;

e16ee49d8308acfe4386b309bbfb435b.jpg

Sent from my Pixel 7 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Το δείχνει απενεργοποιημένο στο μενού αλλά όταν πάω στα δίκτυα και κλείνω την κάρτα και αφήνω ανοιχτό το wifi, παίρνει κανονικά τηλέφωνο.

Στο μενού *#*#4636#*#*# πάνω δεξιά έχει ένα μενού που λέει κατάσταση IMS. Εκεί δες τι λέει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, pan1990 said:

Το δείχνει απενεργοποιημένο στο μενού αλλά όταν πάω στα δίκτυα και κλείνω την κάρτα και αφήνω ανοιχτό το wifi, παίρνει κανονικά τηλέφωνο.

Άρα αυτή την στιγμή,υπάρχει κατοχος με Pixel 7 Pro σε Cosmote με non root συσκευή που έχει 5G/WiFi calling/VOLTE,και κάτοχος με  Pixel 6 σε Vodafone, πάλι  non root συσκευή που έχει wifi calling...

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

Ωραια η συνοψη μονο που δε νομιζω οτι ο κατοχος του Pixel7 εχει και 5G απ' οσο θυμαμαι 🙄

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dbal said:

Ωραια η συνοψη μονο που δε νομιζω οτι ο κατοχος του Pixel7 εχει και 5G απ' οσο θυμαμαι 🙄

Αυτό δεν το θυμάμαι,αλλά και έτσι να είναι,πως έχει wifi calling/Volte όταν όλοι οι άλλοι δεν έχουμε τπτ;;;

Link to comment
Share on other sites

Αλλη ιστορια αυτο και ομολογω οτι δεν το εχω καταλαβει απο οσο παρακολουθω εξ αποστασεως πλεον το θεμα - ηθελα μονο να το διευκρινισω ωστε αν υπαρχει κανενας που τον ενδιαφερει ενδεχομενως περισσοτερο το 5G να μη νομισει οτι ειναι εφικτο εστω και σε λιγους...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

On 1/1/2023 at 11:20 ΜΜ, Antretng said:

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Έχω γράψει έναν οδηγό στα ελληνικά όπου ουσιαστικά έχω μαζεμένα όλα τα βήματα από το μηδέν για volte/5g. Δηλαδη ξεκλείδωμα, ρουτ, ενεργοποίηση volte/5g και μπόνους face unlock και double tap to sleep. Απευθύνεται περισσότερο σε noobs και δεν υπάρχει κάτι που δεν ξέρετε οι παλιοί 🙂

Λόγω των αρχείων, θα χρειαστεί να έχετε την εφαρμογή telegram από το playstore.

Μπαίνετε εδώ: https://t.me/hellasmobiles .
Απαντάντε στο μποτ την ερώτηση για να μην σας πετάξει.

Και μετά βρίσκετε τον οδηγό εδώ: https://t.me/hellasmobiles/843535

ευχαριστώ πάρα πολύ. επιτέλους έχω 5g και wificall volte.

το μόνο σαν παρατήρηση και το γράφω εδώ να το δουν όσοι αντιμετοπήσουν πρόβλημα.

κατεβάστε τους απαραίτητους drivers του κινητού στον υπολογιστή σας από εδώ :https://developers.google.com/android/images γιατί εγώ είχα θέμα και το έλεισα βάζοντας του drivers

 

325534212_864244994622886_1752676745756613545_n.jpg

Keep it real, keep it true, keep it #Code_Blue

 

https://linktr.ee/frapesstoypogeio

Link to comment
Share on other sites

Έχω το πιξελ 6.

Αν ακολουθήσω τους οδηγούς για root ώστε να ξεκλειδωσω 5g, volte vowifi, μετά μπορώ να ξερουταρω το κινητό, αλλά να παραμείνει το 5g και τα υπόλοιπα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Δε θα δουλεύει το Module αλλιώς

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...