Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα πήρα την εξυπηρέτηση πελατών Cosmote, δήλωσα ότι έχω το Pixel 7 και δεν έχω 5G, VoLTE κτλ και ότι επιθυμώ να μιλήσω με τεχνικό για να γίνει register manually στον IMS η συσκευή και περιμένω να δω τι θα γινει. 

Πιστεύω ότι αν κάνουν το ίδιο οι κάτοχοι των 7 και φτάσουν αρκετά αιτήματα στον πάροχο ίσως ασχοληθεί πιο ενεργά και βγάλουμε άκρη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

14 minutes ago, Nippon said:

Σήμερα πήρα την εξυπηρέτηση πελατών Cosmote, δήλωσα ότι έχω το Pixel 7 και δεν έχω 5G, VoLTE κτλ και ότι επιθυμώ να μιλήσω με τεχνικό για να γίνει register manually στον IMS η συσκευή και περιμένω να δω τι θα γινει. 

Πιστεύω ότι αν κάνουν το ίδιο οι κάτοχοι των 7 και φτάσουν αρκετά αιτήματα στον πάροχο ίσως ασχοληθεί πιο ενεργά και βγάλουμε άκρη.

θα το κάνω και εγω!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος αλλά από την άλλη, δεν έχουμε να χάσουμε και τίποτα.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι η δικαιολογία "είναι θέμα συσκευής", που χρησιμοποιούν κατά κόρον, είναι ότι πιο σαχλο θα μπορούσαν να πουν.

Επειδή κι εγώ μίλησα μαζί τους πριν κάμποσες μέρες, εις διπλούν κιόλας, τη δευτερη φορά ήταν κάπως επιθετικοί και απόλυτοι. Με παρέπεμψαν μάλιστα στο site τους, όπου αναγράφονται οι συμβατές συσκευές.
Όταν τους είπα ότι υπάρχουν πολλές συσκευές οι οποίες δεν συμπεριλαμβάνονται στις συμβατές αλλά παιζουν κανονικά volte/vowifi και 5G (π.χ. oppo find x3 neo, vivo x70 pro, oukitel, zte nubia και πολλές άλλες), άρχισαν να μου λένε κουταμαρες.

Τεσπά, κάποια στιγμή που θα έχω ορεξη για καυγά, μπορεί να ξαναπάρω.

Sent from my Pixel 7 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη σημερα που εχω χρονο σκεφτομαι να κατσω να το ρουταρω μπορειτε να μου βαλετε εναν οδηγο που εχετε χρησιμοποιησει και ολα πηγαν καλα?Επισης μετα το ρουτ τι χρειαζεται για να ξεκλειδωσω volte κλπ?

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

[1] https: //www.youtube.com/watch?v=ee_bEN2nEao

 

 

 

[2 https://www.getdroidtips.com/activate-5g-non-5g-country-android/

[3] https://www.getdroidtips.com/pass-safetynet-rooted-pixel-6-pro/

Είμαι σε δίκτυο Vodafone. Έκανα τη σχετική διαδικασία, το 5G & VoLTE δουλεύουν κανονικά αλλά το WIFI calling δεν δουλεύει....στέλνω μήνυμα στον πάροχο (σε συσκευή iPHONE) και μου λέει ότι η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη, αλλά στο Pixel δεν ενεργοποιείται....Κάποια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, geob79 said:

[1] https: //www.youtube.com/watch?v=ee_bEN2nEao

 

 

 

[2 https://www.getdroidtips.com/activate-5g-non-5g-country-android/

[3] https://www.getdroidtips.com/pass-safetynet-rooted-pixel-6-pro/

Είμαι σε δίκτυο Vodafone. Έκανα τη σχετική διαδικασία, το 5G & VoLTE δουλεύουν κανονικά αλλά το WIFI calling δεν δουλεύει....στέλνω μήνυμα στον πάροχο (σε συσκευή iPHONE) και μου λέει ότι η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη, αλλά στο Pixel δεν ενεργοποιείται....Κάποια ιδέα;

Wi-fi calling δουλεύει κανονικά σε Vodafone  & Cosmote eSIM. Pixel 7 Pro.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, klik said:

Wi-fi calling δουλεύει κανονικά σε Vodafone  & Cosmote eSIM. Pixel 7 Pro.

Το ενεργοποίησες σε συμβατή συσκευή ή έγινε αυτόματα η λειτουργία του?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, geob79 said:

Το ενεργοποίησες σε συμβατή συσκευή ή έγινε αυτόματα η λειτουργία του?

Το είχα ενεργοποιήσει μέσω εφαρμογής της vodafone σε pixel 6 pro αλλά δεν δούλευε αλλά δουλεύει μια χαρά στο P7p.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ρουτ και ολα τα απαραίτητα και περα απ την ένδειξη 5g που πλεον οντως υπαρχει εκανα και κληση και ταυτοχρονα ειχα και διαδίκτυο ενω η κληση ηταν ενεργή.

Η μονη μου απορια δεν βγαζει την ένδειξη volte εσας τη βγαζει?

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, eddiedimitris said:

Παιδια επειδη σημερα που εχω χρονο σκεφτομαι να κατσω να το ρουταρω μπορειτε να μου βαλετε εναν οδηγο που εχετε χρησιμοποιησει και ολα πηγαν καλα?Επισης μετα το ρουτ τι χρειαζεται για να ξεκλειδωσω volte κλπ?

Ευχαριστω πολυ

Απλά το αφήνω και αυτό εδώ...

Δεν χρειάζεται magisk module, αρκεί ένα προσωρινό boot με root-αρισμένο boot.img...

--------------------------------------------------

1- Installed Graphene OS (στην δική μου περίπτωση)
2 - Root system via Magisk
3 - Using MiXplorer edited file: /data/user_de/0/com.android.phone/files/carrierconfig-com.google.android.carrier-xxxxxxxxxx-.xml by adding this:

For Vo5G:
<boolean name="vonr_enabled_bool" value="true" />
<boolean name="vonr_setting_visibility_bool" value="true" />

For VoLTE (experimental):
<boolean name="carrier_volte_available_bool" value="true" />

For VoWiFi (experimental):
<boolean name="carrier_default_wfc_ims_enabled_bool" value="true" />
<boolean name="carrier_wfc_ims_available_bool" value="true" />

For VT carrier video calling (experimental):
<boolean name="carrier_vt_available_bool" value="true" />

4 - Installed Network Signal Guru from play store, then:

STEP 1 : Click on the 3 dots, Forcing control, select your sim card.
STEP 2 : Click on NR SETTING, and select on Opt2(0x10) and Opt3(0x01) on the ENDC menu.
STEP 3 : Restart the phone, if you are on 5G coverage, it should be working for you.

5 - At the end unrooted and uninstalled Magisk

--------------------------------------------------

Δουλεύουν όλα και στην φυσική sim με Cosmote και στην esim με Vodafone

Υ.Γ.: Καλή χρονιά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Αν και εσύ είσαι με custom rom, με official firmware της Google αν κάνεις την παραπάνω διαδικασία θα είχα 2 ερωτήματα να πω την αλήθεια.

1) Μήπως το ΟΤΑ κάνει brick την συσκευή. Έχεις τροποποιήσει αρχείο στην συσκευή σου.

2) Αν είναι ΟΚ το ΟΤΑ, τότε μένει η αλλαγή μετά το update?

Αν η απάντηση είναι ναι και στα 2 τότε συμφέρει πολύ να μπεις στην διαδικασία της μόντας και unroot μετά για να έχεις κανονικά OTA κλπ.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, djkostas20 said:

Αν και εσύ είσαι με custom rom, με official firmware της Google αν κάνεις την παραπάνω διαδικασία θα είχα 2 ερωτήματα να πω την αλήθεια.

1) Μήπως το ΟΤΑ κάνει brick την συσκευή. Έχεις τροποποιήσει αρχείο στην συσκευή σου.

2) Αν είναι ΟΚ το ΟΤΑ, τότε μένει η αλλαγή μετά το update?

Αν η απάντηση είναι ναι και στα 2 τότε συμφέρει πολύ να μπεις στην διαδικασία της μόντας και unroot μετά για να έχεις κανονικά OTA κλπ.

1 έχω κάνει πολλές αναβαθμίσεις χωρίς προβλήματα.

2 απλά πρέπει να ξανακάνεις την διαδικασία γιατί το συγκεκριμένο αρχείο που "πειράζεις" επανέρχεται στο πρωτότυπο του.

Πάντως είναι πολύ απλή η διαδικασία:  απλά boot-άρεις με root-αρισμένο boot.img κάνεις copy-paste τις αλλαγές σου και στην επόμενη επανεκκίνηση έχεις το official boot.img 

Όσον αφορά τον network guru manager δεν χρειάζεται να ξανακάνεις τις αλλαγές. (Νομίζω😜)

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για OTA ή custom rom κάθε φορά? Βέβαια το boot.img δεν είναι πειραγμένο οπότε όπως λες ίσως και σε official OTA δεν υπάρχει πρόβλημα. Με έβαλες στον πειρασμό οφείλω να πω.

Το SafetyNet pass κάνει fail λόγω root ή unlocked bootloader? Αν είναι θέμα bootloader δεν χρειάζεται έτσι και αλλιώς το magisk+root για να βάλεις module που κάνεις hide τα apps? Η λογική λέει ότι ο unlocked bootloader κάνει trigger to fail sto safetynet

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, djkostas20 said:

Μιλάμε για OTA ή custom rom κάθε φορά? Βέβαια το boot.img δεν είναι πειραγμένο οπότε όπως λες ίσως και σε official OTA δεν υπάρχει πρόβλημα. Με έβαλες στον πειρασμό οφείλω να πω.

Το SafetyNet pass κάνει fail λόγω root ή unlocked bootloader? Αν είναι θέμα bootloader δεν χρειάζεται έτσι και αλλιώς το magisk+root για να βάλεις module που κάνεις hide τα apps? Η λογική λέει ότι ο unlocked bootloader κάνει trigger to fail sto safetynet

Το safety net pass κάνει πράγματι fail εξαιτίας του CTS, όμως όσες εφαρμογές Τράπεζας δοκίμασα -Πειραιώς,Viva, Revolut, N26, Bunq- δεν μου διαμαρτυρήθηκε καμία!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Nekten said:

Το safety net pass κάνει πράγματι fail εξαιτίας του CTS, όμως όσες εφαρμογές Τράπεζας δοκίμασα -Πειραιώς,Viva, Revolut, N26, Bunq- δεν μου διαμαρτυρήθηκε καμία!

Εγώ δε κατάλαβα, τι κερδίζεις με όλη αυτή τη διαδικασία; Νομίζω απτό να ανοίξεις ένα διακόπτη του 5g module, μου φαίνεται πιο χρονοβόρα η διαδικασία.

Ή κάτι δε κατάλαβα καλά;

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djivo said:

Εγώ δε κατάλαβα, τι κερδίζεις με όλη αυτή τη διαδικασία; Νομίζω απτό να ανοίξεις ένα διακόπτη του 5g module, μου φαίνεται πιο χρονοβόρα η διαδικασία.

Ή κάτι δε κατάλαβα καλά;

Μπορείς να έχεις τις υπηρεσίες ενεργοποιημένες χωρίς να έχει root το σύστημα σου με ότι αυτό σημαίνει...

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Nekten said:

Μπορείς να έχεις τις υπηρεσίες ενεργοποιημένες χωρίς να έχει root το σύστημα σου με ότι αυτό σημαίνει...

Α οκ, ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Έχω γράψει έναν οδηγό στα ελληνικά όπου ουσιαστικά έχω μαζεμένα όλα τα βήματα από το μηδέν για volte/5g. Δηλαδη ξεκλείδωμα, ρουτ, ενεργοποίηση volte/5g και μπόνους face unlock και double tap to sleep. Απευθύνεται περισσότερο σε noobs και δεν υπάρχει κάτι που δεν ξέρετε οι παλιοί 🙂

Λόγω των αρχείων, θα χρειαστεί να έχετε την εφαρμογή telegram από το playstore.

Μπαίνετε εδώ: https://t.me/hellasmobiles .
Απαντάντε στο μποτ την ερώτηση για να μην σας πετάξει.

Και μετά βρίσκετε τον οδηγό εδώ: https://t.me/hellasmobiles/843535

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Nekten said:

Μπορείς να έχεις τις υπηρεσίες ενεργοποιημένες χωρίς να έχει root το σύστημα σου με ότι αυτό σημαίνει...

Επειδή δεν κατάλαβα, πως μπορώ να έχω ενεργοποιημένες υπηρεσίες χωρίς root; 

Τι σημαίνει αυτο, είναι κακό;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, xristos75 said:

Επειδή δεν κατάλαβα, πως μπορώ να έχω ενεργοποιημένες υπηρεσίες χωρίς root; 

Τι σημαίνει αυτο, είναι κακό;

Κάνεις προσωρινά root, πραγματοποιείς τις αλλαγές που χρειάζονται και μετά κάνεις unroot. Κακό γιατί να είναι?

Γενικά το Unlocked bootloader and root έχεις λιγότερο ασφαλές τηλέφωνο από όλες τις απόψεις με ότι συνεπάγεται αυτό. Υπό αυτό το πρίσμα, και τα 2 είναι κακά. Αλλά από εκεί και πέρα αν δεν αλλάξει η χρήση σου δύσκολα μπορεί να πει κάποιος ότι αυτές οι διαδικασίες θέτουν μεγάλο κίνδυνο για το κινητό σου.

Ωστόσο καλό είναι να καταλαβαίνεις τι σημαίνει root όταν το κάνεις. Δεν είναι κάτι μαγικό ούτε κάτι που θα έπρεπε να έχεις κανονικά. Δεν είναι τίποτα άλλο από δικαιώματα διαχειριστή στην συσκευή σου. Έχεις access να γίνεις superuser του λειτουργικού και να πειράξεις/αλλάξεις ότι θες ή να προσθέσεις ότι θες.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Antretng said:

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Έχω γράψει έναν οδηγό στα ελληνικά όπου ουσιαστικά έχω μαζεμένα όλα τα βήματα από το μηδέν για volte/5g. Δηλαδη ξεκλείδωμα, ρουτ, ενεργοποίηση volte/5g και μπόνους face unlock και double tap to sleep. Απευθύνεται περισσότερο σε noobs και δεν υπάρχει κάτι που δεν ξέρετε οι παλιοί 🙂

Λόγω των αρχείων, θα χρειαστεί να έχετε την εφαρμογή telegram από το playstore.

Μπαίνετε εδώ: https://t.me/hellasmobiles .
Απαντάντε στο μποτ την ερώτηση για να μην σας πετάξει.

Και μετά βρίσκετε τον οδηγό εδώ: https://t.me/hellasmobiles/843535

Φαίνεται να είναι λίγο παλιός ο οδηγός...πχ, στο pixel 7/pro για ρουτ, πρεπει να πατσάρεις το init_boot και όχι το boot.img.

Και γενικά σαν διαδικασία, είναι πλέον πιο απλή...ρίξε μια ματιά (και όσοι ψήνονται να το δοκιμάσουν) στα παρακάτω 2 λινκ:

Για root:

https://forum.xda-developers.com/t/december-5-2022-tq1a-221205-011-global-012-o2-uk-unlock-bootloader-root-pixel-7-pro-cheetah-safetynet.4502805/


Για 5G και VoLTE VoWIFI:

https://forum.xda-developers.com/t/activate-5g-on-non-5g-country.4457071/

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Nikos_s3 said:

Φαίνεται να είναι λίγο παλιός ο οδηγός...πχ, στο pixel 7/pro για ρουτ, πρεπει να πατσάρεις το init_boot και όχι το boot.img.

Και γενικά σαν διαδικασία, είναι πλέον πιο απλή...ρίξε μια ματιά (και όσοι ψήνονται να το δοκιμάσουν) στα παρακάτω 2 λινκ:

Για root:

https://forum.xda-developers.com/t/december-5-2022-tq1a-221205-011-global-012-o2-uk-unlock-bootloader-root-pixel-7-pro-cheetah-safetynet.4502805/


Για 5G και VoLTE VoWIFI:

https://forum.xda-developers.com/t/activate-5g-on-non-5g-country.4457071/

Άλλαξε στο 7ρη και δεν το ήξερα. Στο 6 pro δουλεύει κανονικά αυτό.

Λογικά πρέπει να μιλήσαμε και στο τέλε;

Τωρα το επισήμανα για τα 7ρια. Σε ευχαριστώ!

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Antretng said:

Άλλαξε στο 7ρη και δεν το ήξερα. Στο 6 pro δουλεύει κανονικά αυτό.

Λογικά πρέπει να μιλήσαμε και στο τέλε;

Τωρα το επισήμανα για τα 7ρια. Σε ευχαριστώ!

Μπράβο φίλε μου, απλά να διορθώσω ότι δεν είναι υποχρεωτικό το pc windows, την διαδικασία την έκανα κανονικά με macbook.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, konandrio said:

Μπράβο φίλε μου, απλά να διορθώσω ότι δεν είναι υποχρεωτικό το pc windows, την διαδικασία την έκανα κανονικά με macbook.

Εννοείται! Απλά υποθέτω ότι ο μέσος νουμπας έχει windows. Αυτό γραφω κιόλας αν δεις.

Διαφορετικά Mac/linux παίζεις και καλύτερη μπάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...