Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ε ρε σε τι καψονια μας βαζει η μαμα G

δεν εφτανε που δεν υποστηριζει τη χωρα μας τωρα μας βαζει να τσακωνομαστε κ μεταξυ μας κ με τους παρόχους 🙂

το λες κ εξέλιξη!:)

καλες γιορτές σε όλους κ καλή υπομονή κ δύναμη στους αρνητές του ρουτ

ευχες το 2023 να φερει 5g,volte κ vowifi απολους τους παρόχους

Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν τα λες και καψονια, γράφει κάπου η Google ότι παίζει Ελλάδα; Οι κάτοχοι ξέρουν από πριν τι αγοράζουν.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, casabel said:

ε ρε σε τι καψονια μας βαζει η μαμα G

δεν εφτανε που δεν υποστηριζει τη χωρα μας τωρα μας βαζει να τσακωνομαστε κ μεταξυ μας κ με τους παρόχους 🙂

το λες κ εξέλιξη!:)

καλες γιορτές σε όλους κ καλή υπομονή κ δύναμη στους αρνητές του ρουτ

ευχες το 2023 να φερει 5g,volte κ vowifi απολους τους παρόχους

Αφού υπάρχει συσκευή που λειτουργεί με Volte/WiFi calling,και δεν είναι ρουτ,δεν μας βάζει καψονια η Google,οι πάροχοι ευθύνονται,γιατί όπως φαίνεται η G έχει κάνει άρση των περιορισμών...

Έτσι και αλλιώς οποίος αγοράζει Pixel ξέρει τι παίρνει...

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Nikos_s3 said:

Έχω πάθει πλάκα με την ποιότητα των κλήσεων σε VoNR....μιλάμε για τον ορισμό του "καμπάνα"!!!

Κατά τ'αλλα, στήνω σιγά σιγά εφαρμογές και ρυθμίσεις....έχω προσθέσει ήδη κάρτα στο Gpay και δείχνει οκ....φτου φοτυ.. 🙂

Ισως ρωτησω κατι χαζο, αλλα το voNR ειναι οταν μιλας και μενει σε 5G και ταυτοχρονα εχεις και data; Αν ναι, τοτε οι κλησεις απο HD που γραφει σε 4G, οταν λεει HD+ ειναι οι 5G;

Link to comment
Share on other sites

χχμμ...όντως στις κλήσεις μένει σε 5G, αλλά το σηματάκι λέει HD....

HD+ δεν έχω δει ποτέ..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί υποστηρίζεται το VoNR στην Ελλάδα και τους παρόχους;

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί υποστηρίζεται το VoNR στην Ελλάδα και τους παρόχους;

Δεν υπαρχει λόγος για να μην υποστηρίζεται. Ίδια φιλοσοφία με το VoLTE από τη στιγμή που και τα δύο δίκτυα είναι IP και όχι circuit switched. (Το κάθε κινητό παίρνει IP σε αντίθεση με τα δίκτυα πρώτης δεύτερης και τρίτης γενιάς).


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites


Δεν υπαρχει λόγος για να μην υποστηρίζεται. Ίδια φιλοσοφία με το VoLTE από τη στιγμή που και τα δύο δίκτυα είναι IP και όχι circuit switched. (Το κάθε κινητό παίρνει IP σε αντίθεση με τα δίκτυα πρώτης δεύτερης και τρίτης γενιάς).


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ρωτάω γιατί δεν θυμάμαι να έχω δει η ακούσει κάτι από τους παρόχους γι' αυτό.

Για τους ενδιαφερόμενους πάντως, υπάρχει μια "γραμμή εντολών" που προσθετει στις ρυθμίσεις και VoNR διακόπτη. Θέλει root εννοείται για να αντιγράψεις αυτή την γραμμή μέσα σε φάκελο συστήματος, με κάποιον root explorer, που αντικαθιστά μια άλλη. Τουλάχιστον στα P6/6 Pro.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Nikos_s3 said:

χχμμ...όντως στις κλήσεις μένει σε 5G, αλλά το σηματάκι λέει HD....

HD+ δεν έχω δει ποτέ..

Χωρις να ειμαι σιγουρος, μαλλον οταν και ο αλλος εχει 5G σημα βγαινει.

Screenshot_2022-12-23-19-34-59-08_54063fc6848ac98a54ce5f2a63661433.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο όπως πρέπει να είναι.Ολα καμπάνα

Καλές γιορτές σε όλους!48e8b1fb470b668e56cd54439eb79921.jpg

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Χαζή ερώτηση. Άπαξ και γίνουν οι απαραίτητες ρυθμίσεις με το network signal guru ώστε να δουλεύει το 5g, η εφαρμογή χρειάζεται να είναι εγκατεστημένη ή μπορούμε να την απεγκαταστησουμε;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από όλη την κουβέντα εγώ κατάλαβα ότι είναι καθαρά στην τύχη. Αν θα σε συνδέσουν αν θα δοκιμάσουν, αν αν αν.....

Και πες ότι παίρνω τηλέφωνο, και λέω έχω s22 με την υπόθεση ότι δεν το βλέπουν, πάλι δεν ξέρεις αν θα φτάσεις σε τεχνικό.

Αλλά και πες 1/10 φτάνει σε τεχνικό. Εκεί τι ακριβώς αλλάζει? Τι θα του πεις για να τον πείσεις να δοκιμάσει κάτι για την συσκευή σου? Αν δεν είσαι γνώστης τεχνικών λεπτομερειών πως θα μιλήσεις.

Όσο και να τσακώνεσαι απλά ο άλλος θα λέει εγώ ανοιχτό στο έχω. Πήγαινε στον κατασκευαστή σας για ελαττωματική συσκευή.

Τι είπατε δηλαδή στην κλήση που έκανε τον τεχνικό ή όποιον βγήκε στο τηλεφωνικό για να αναγκαστεί να κάνει reset, να στείλει πάλι τις ρυθμίσεις ή οτιδήποτε άλλο.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, djkostas20 said:

Πάντως από όλη την κουβέντα εγώ κατάλαβα ότι είναι καθαρά στην τύχη. Αν θα σε συνδέσουν αν θα δοκιμάσουν, αν αν αν.....

Και πες ότι παίρνω τηλέφωνο, και λέω έχω s22 με την υπόθεση ότι δεν το βλέπουν, πάλι δεν ξέρεις αν θα φτάσεις σε τεχνικό.

Αλλά και πες 1/10 φτάνει σε τεχνικό. Εκεί τι ακριβώς αλλάζει? Τι θα του πεις για να τον πείσεις να δοκιμάσει κάτι για την συσκευή σου? Αν δεν είσαι γνώστης τεχνικών λεπτομερειών πως θα μιλήσεις.

Όσο και να τσακώνεσαι απλά ο άλλος θα λέει εγώ ανοιχτό στο έχω. Πήγαινε στον κατασκευαστή σας για ελαττωματική συσκευή.

Τι είπατε δηλαδή στην κλήση που έκανε τον τεχνικό ή όποιον βγήκε στο τηλεφωνικό για να αναγκαστεί να κάνει reset, να στείλει πάλι τις ρυθμίσεις ή οτιδήποτε άλλο.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk
 

Απλά αν δεν έχεις πρόθεση να κάνεις root δεν παίρνεις pixel, δεν υπάρχει εναλλακτική. 

Link to comment
Share on other sites

Τα είπε όλα ο φίλος παραπάνω με δυο κουβέντες.
Εκτός πια κι αν δε σε ενοχλει η έλλειψη volte/vowifi, οπότε πορεύεσαι χωρίς αυτά όπως κάναμε όλοι μας όλα αυτά τα χρόνια.

Το να πάρεις και να αρχίσεις να λες ότι έχεις S22, είναι τουλάχιστον ανόητο. Θα σε περάσουν και για χαζό δηλαδή, όχι τίποτε άλλο.
Δε γίνεται να υποστηρίζεις ότι έχεις S22, αλλά να ζητάς από τον τεχνικό να κάνει manually το registration του ims. Κοινώς να σου ενεργοποιήσει χειροκίνητα τους διακόπτες volte και vowifi. Είναι οξύμωρο όλο αυτό.
Αφού αυτοί οι διακόπτες υπάρχουν ήδη στο S22. Τι να σου ενεργοποιήσει;

Στα pixel είναι που δεν υπάρχουν και πρέπει κάποιος (αν τελικά είναι εφικτό όλο αυτό), να τους ενεργοποιήσει.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους


Sent from my Pixel 7 Pro



Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, afilopou said:

Χαζή ερώτηση. Άπαξ και γίνουν οι απαραίτητες ρυθμίσεις με το network signal guru ώστε να δουλεύει το 5g, η εφαρμογή χρειάζεται να είναι εγκατεστημένη ή μπορούμε να την απεγκαταστησουμε;


Sent from my iPhone using Tapatalk Καλημέρα και καλά Χριστούγεννα όχι δεν χρειάζεται να την έχεις εγκατεστημένη την εφαρμογή.

 

Link to comment
Share on other sites

Τα είπε όλα ο φίλος παραπάνω με δυο κουβέντες.
Εκτός πια κι αν δε σε ενοχλει η έλλειψη volte/vowifi, οπότε πορεύεσαι χωρίς αυτά όπως κάναμε όλοι μας όλα αυτά τα χρόνια.

Το να πάρεις και να αρχίσεις να λες ότι έχεις S22, είναι τουλάχιστον ανόητο. Θα σε περάσουν και για χαζό δηλαδή, όχι τίποτε άλλο.
Δε γίνεται να υποστηρίζεις ότι έχεις S22, αλλά να ζητάς από τον τεχνικό να κάνει manually το registration του ims. Κοινώς να σου ενεργοποιήσει χειροκίνητα τους διακόπτες volte και vowifi. Είναι οξύμωρο όλο αυτό.
Αφού αυτοί οι διακόπτες υπάρχουν ήδη στο S22. Τι να σου ενεργοποιήσει;

Στα pixel είναι που δεν υπάρχουν και πρέπει κάποιος (αν τελικά είναι εφικτό όλο αυτό), να τους ενεργοποιήσει.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους


Sent from my Pixel 7 Pro




Απλά αν δεν έχεις πρόθεση να κάνεις root δεν παίρνεις pixel, δεν υπάρχει εναλλακτική. 
Προφανώς η σίγουρη λύση είναι το root.

Το ανόητο που λες αλήθεια δεν το καταλαβαίνω. Αν υπάρχει workaround να πείσεις τον πάροχο να κάνει το αυτονόητο γιατί αυτός φταίει, ε όχι ανόητο δεν είναι, ίσα ίσα έξυπνο είναι.

Και στην τελική και αν με πει χαζό σημαίνει ότι έχει δίκιο? Αυτοί δεν είναι χαζοί που δεν το ανοίγουν ενώ στην πραγματικότητα μπορούν?

Ούτε οξύμωρο είναι. Workaround είναι. Στην τελική θα μπορούσε πχ να φταίει το κινητό σου όντως και να μην εμφανίζει τους διακόπτες.

Στην τελική πίξελ πήρα και μια χαρά κάνω την δουλειά μου με το 2g. Αλλά αν μπορώ να έχω volte τότε γιατί όχι.

Απλώς από όλη την κουβέντα για να είμαι ειλικρινής άκρη δεν έβγαλα πως μπορείς να πείσεις την Cosmote να κάνει οποιαδήποτε ενέργεια.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά εάν είσαι πρόθυμος να κάνεις root, ποια είναι η διαδικασία με βήματα;

Υπάρχει κάποιο link, ή μπορεί κάποιος να τα αναφέρει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

On 24/12/2022 at 11:45 ΠΜ, jimteo said:

Τα είπε όλα ο φίλος παραπάνω με δυο κουβέντες.
Εκτός πια κι αν δε σε ενοχλει η έλλειψη volte/vowifi, οπότε πορεύεσαι χωρίς αυτά όπως κάναμε όλοι μας όλα αυτά τα χρόνια.

Το να πάρεις και να αρχίσεις να λες ότι έχεις S22, είναι τουλάχιστον ανόητο. Θα σε περάσουν και για χαζό δηλαδή, όχι τίποτε άλλο.
Δε γίνεται να υποστηρίζεις ότι έχεις S22, αλλά να ζητάς από τον τεχνικό να κάνει manually το registration του ims. Κοινώς να σου ενεργοποιήσει χειροκίνητα τους διακόπτες volte και vowifi. Είναι οξύμωρο όλο αυτό.
Αφού αυτοί οι διακόπτες υπάρχουν ήδη στο S22. Τι να σου ενεργοποιήσει;

Στα pixel είναι που δεν υπάρχουν και πρέπει κάποιος (αν τελικά είναι εφικτό όλο αυτό), να τους ενεργοποιήσει.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους


Sent from my Pixel 7 Pro


 

Το να του σπας τα @@ για δικό σου (οχι δικο σου, ειναι γενικο) θεμα, σιγουρα δεν ειναι εξυπναδα και σιγουρα απασχολειται η τεχνικη υποστηριξη τη στιγμη που δε θα επρεπε. Με λιγα λογια συμφωνω και δινω ενα παραπανω επιχειρημα. Απο την Google πρεπει να ξεκινησει η επισημη υποστηριξη και μετα κραζουμε οτε αν χρειαστει.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια πολλά.
Μέτρηση 5g με Pixel 6 pro στο κεντρο της Θεσσαλονίκης. (Cosmote) 5073aa186ed96260b4c3338f02a58c0c.jpg

Στάλθηκε από το Pixel 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..σε pixel 6 pro χωρις root με φυσικη sim vodafone οταν κανω κληση απο LTE γινεται H+ και φορτωνει κανονικα η ιστοσελιδα σε chrome

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, mike3550 said:

καλησπερα..σε pixel 6 pro χωρις root με φυσικη sim vodafone οταν κανω κληση απο LTE γινεται H+ και φορτωνει κανονικα η ιστοσελιδα σε chrome

Φορτώνει αυτή που έχει ήδη απο πριν φορτώσει όταν είχες LTE ή ανοίγεις καινούργια που δεν την έχει "αποθηκεύσει" ο browser?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mike3550 said:

καλησπερα..σε pixel 6 pro χωρις root με φυσικη sim vodafone οταν κανω κληση απο LTE γινεται H+ και φορτωνει κανονικα η ιστοσελιδα σε chrome

Φορτώνει αλλά σέρνεται..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, guy_fawkes said:

Φορτώνει αυτή που έχει ήδη απο πριν φορτώσει όταν είχες LTE ή ανοίγεις καινούργια που δεν την έχει "αποθηκεύσει" ο browser?

Αυτο που εχω δοκιμασει ειναι ανανεωση της σελιδα που εχω και δεν σερνεται καθολου

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, sokgiorgos said:

Καλημέρα και Χρόνια πολλά.
Μέτρηση 5g με Pixel 6 pro στο κεντρο της Θεσσαλονίκης. 5073aa186ed96260b4c3338f02a58c0c.jpg

Στάλθηκε από το Pixel 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Cosmote???

Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ Cosmote με Pixel 7 Pro πριν λίγες μέρες Θεσσαλονίκη! Και σύγκριση με Καστοριά...

 

2022-12-17 12.31.31.png

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...