Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 minute ago, dbal said:

Με λίγα λόγια, υπάρχει κάποιος ΧΩΡΙΣ ROOT που να έχει volte, vowifi κατόπιν επικοινωνίας με cosmote? 

Και εγώ έχω χαθεί να πω την αλήθεια μου στο τι συμβαίνει.

Την άλλη εβδομάδα που θα πάρω το δικό μου πριν ρουταρω θα καλέσω cosmote για πρήξιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ειναι βασικο να ξερουμε τι ειναι το καθενα, αποδεικνυοντας τους ισχυρισμους μας κι επισης ποιο μοντελο εχει ο καθε χρηστης γιατι φαινεται ισως να υπαρχουν κι εκει διαφοροποιησεις απο την μερια του παροχου

By the way, σε αυτες τις επαφες με το τεχνικο τμημα δεν βλεπω να εχει αλλαξει τιποτα στο θεμα του 5G, το οποιο ισως να ειναι δευτερευον, αλλα επίσης απασχολει αρκετους κατοχους

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, dbal said:

Ειναι βασικο να ξερουμε τι ειναι το καθενα, αποδεικνυοντας τους ισχυρισμους μας κι επισης ποιο μοντελο εχει ο καθε χρηστης γιατι φαινεται ισως να υπαρχουν κι εκει διαφοροποιησεις απο την μερια του παροχου

By the way, σε αυτες τις επαφες με το τεχνικο τμημα δεν βλεπω να εχει αλλαξει τιποτα στο θεμα του 5G, το οποιο ισως να ειναι δευτερευον, αλλα επίσης απασχολει αρκετους κατοχους

Για το 5g η κοπελα με την οποια μιλησα μου ειπε οτι δεν εχουν διακοπτη σαν το wificall να μπορει να μου το ανοιγοκλεισει και να γινει register. Μου ειπε οτι το προωθησε στο τεχνικο τμημα και θα ξαναεπικοινωνησουν μαζι μου τις ερχομενες ημερες.

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια, υπάρχει κάποιος ΧΩΡΙΣ ROOT που να έχει volte, vowifi κατόπιν επικοινωνίας με cosmote? 
Δε χρειάζεται να γίνει unroot κάποιος για να δοκιμάσει αν δουλεύουν όλα. Απλά κλείνεις τον διακόπτη του module για VoLTE VoWiFi στο Magisk, κάνεις μια επανεκκίνηση και δοκιμάζεις.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι προφανως το ξερουν ολοι οσοι το εχουν κανει, απλα τονισα να το αναφερουν στα ποστ τους γιατι δεν ξερουμε οι υπολοιποι σε τι κατασταση εχει ο καθενας το κινητο του και μπορει να βγουν λαθος συμπερασματα 🙂

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν έχουμε δύο άτομα με stock κι έναν με root ο οποίος ενεργοποίησε στην esim τις υπηρεσίες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zaras27 said:

Δόξασοι ο Θεός. Εγώ δεν ξέρω αν το έκανε χειροκίνητα ή όχι , αλλά μετά από πολλή ώρα συνομιλίας κ αφού είδαν ότι δεν έκανα πίσω μου άλλαξε το προφίλ κ απ ότι διαβάζω ε΄γινε και σε άλλον εδω .Μήπως όντως κάνουν κάτι αλλά μόνο επιλεκτικά κ με φωνές να το φτιάχνουν ?Δεν ε΄χει καποιος κάποιον στην Cosmote τεχνικό να μας πει ?

Τι άλλαξε από τις 12/12 και τα πήρε μπάλα όλα με το 7αρι ?

Ναι ρε φίλε. Μην παρεξηγείσαι. Να βγάλουμε άκρη θέλουμε γιατί είναι σημαντικά νέα. Γι' αυτό σου ζητούσαν τα παιδιά screenshots. Όχι επειδή είσαι "ψεύτης", αλλά για να βγει ακρή τι παίζει.

Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να το δοκιμάσω κι εγώ. @jimlost αν βγάλεις άκρη πες μας. Θα προσπαθήσω ίσως κι εγώ αύριο να επικοινωνήσω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν αμφισβητώ τα γραφόμενα του φίλου @zaras27, αλλα σήμερα που μίλησα με την τεχνική υπηρεσία, άκρη δεν έβγαλα.
Τους πίεσα μάλιστα λέγοντάς τους ότι είμαι εκτός Αθηνών για δουλειά και ότι δεν μπορώ να εργαστώ εξαιτίας τους.
Πειραματίστηκε η κοπέλα πολλές φορές ανοιγοκλείνοντας την υπηρεσία (που ήταν ήδη ενεργοποιημένη) και δοκίμασε να με καλέσει για να διαπιστώσει και η ίδια τι ακριβώς συμβαίνει.
Εν τέλει μου είπε ότι είναι θέμα συσκευής και ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω.
Τεσπά, με την πρώτη ευκαιρία θα ξαναπάρω και θα ζητήσω να μιλήσω με τεχνικό.

Sent from my Pixel 7 Pro







Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που διαβάζω , δεν έχω καθόλου όρεξη να προσπαθώ να βγάλω άκρη με "τεχνικούς" της κοσμοτέ...

Ερώτηση προς αυτούς που είναι unlock-rooted-volte module : προφανώς απ'ότι λέτε δουλεύουν όλα 5G/volte/vowifi (σε κοσμοτέ σιμ)....

!!! Gpay contactless payments και τράπεζες είναι οκ? !!!

Εκτός από τις ίδιες τις εφαρμογές, έχετε "κρύψει" από το magisk και τα google play services? Κάτι άλλο?

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Nikos_s3 said:

Με αυτά που διαβάζω , δεν έχω καθόλου όρεξη να προσπαθώ να βγάλω άκρη με "τεχνικούς" της κοσμοτέ...

Ερώτηση προς αυτούς που είναι unlock-rooted-volte module : προφανώς απ'ότι λέτε δουλεύουν όλα 5G/volte/vowifi (σε κοσμοτέ σιμ)....

!!! Gpay contactless payments και τράπεζες είναι οκ? !!!

Εκτός από τις ίδιες τις εφαρμογές, έχετε "κρύψει" από το magisk και τα google play services? Κάτι άλλο?

ευχαριστώ.

Όλα δουλεύουν άψογα με magisk, μέχρι και το Netflix που παλιότερα έκανε νερά. Έχει γίνει ακόμα πιο απλή η διαδικασία πια.

(είχα το p7p με root Vodafone και cosmote)

Link to comment
Share on other sites

Όλα δουλεύουν άψογα με magisk, μέχρι και το Netflix που παλιότερα έκανε νερά. Έχει γίνει ακόμα πιο απλή η διαδικασία πια.
(είχα το p7p με root Vodafone και cosmote)
Συμφωνώ απόλυτα. Πολύ πιο απλή διαδικασία, από παλαιότερες εποχές, διαδικασία με pixel flasher, εγκαταστάθηκε magisk, το module για 5G και τα λοιπά, safety net και στήσιμο μια-μια εφαρμογή. Όσες δεν άνοιγαν, κρύψιμο από magisk. Όλα δουλεύουν ρολόι (so far)..

Στάλθηκε από το Pixel 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Πολύ πιο απλή διαδικασία, από παλαιότερες εποχές, διαδικασία με pixel flasher, εγκαταστάθηκε magisk, το module για 5G και τα λοιπά, safety net και στήσιμο μια-μια εφαρμογή. Όσες δεν άνοιγαν, κρύψιμο από magisk. Όλα δουλεύουν ρολόι (so far)..

Στάλθηκε από το Pixel 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να ρωτήσω, η διαδικασία με pixel flasher που αναφέρεις ισχύει για όλα τα μοντέλα ή μόνο για πιο καινούργια? Εμένα με ενδιαφέρει για το 6pro. Επίσης η διαδικασία για updates είναι εξίσου απλή?

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, η διαδικασία με pixel flasher που αναφέρεις ισχύει για όλα τα μοντέλα ή μόνο για πιο καινούργια? Εμένα με ενδιαφέρει για το 6pro. Επίσης η διαδικασία για updates είναι εξίσου απλή?

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ έχω ένα Pixel 6. Δεν θα έχεις θέμα με το 6 pro. Όσον αφορά τα updates, δεν μπορώ να απαντήσω. Δεν έχει παρουσιαστεί ακόμη η ευκαιρία. Νομίζω όμως πως το pixel flasher έχει επιλογή για manual updates, διατηρώντας το root.

Στάλθηκε από το Pixel 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, zananiro said:

Να ρωτήσω, η διαδικασία με pixel flasher που αναφέρεις ισχύει για όλα τα μοντέλα ή μόνο για πιο καινούργια? Εμένα με ενδιαφέρει για το 6pro. Επίσης η διαδικασία για updates είναι εξίσου απλή?

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δες το βίντεο πιο κάτω. Είναι ο πιο εύκολος τρόπος για τα updates χωρίς απώλεια δεδομένων. Νομίζω πως η ίδια διαδικασία ισχύει και στο 6pro. Είναι δοκιμασμένο σε 7pro.

https://youtu.be/o_hainMk7qM

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

τι είναι το pixel flasher? για δώστε ένα λινκ...

εγώ την παραδοσιακή ξέρω με adb -->unlock-->root-->volte module  κτλ κτλ

 

edit: προφανώς εννοείτε την σελίδα της google με τα factory images , που σου δίνει την επιλογή να φλασάρεις απευθείας , έτσι?

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nikos_s3 said:

τι είναι το pixel flasher? για δώστε ένα λινκ...

εγώ την παραδοσιακή ξέρω με adb -->unlock-->root-->volte module  κτλ κτλ

 

edit: προφανώς εννοείτε την σελίδα της google με τα factory images , που σου δίνει την επιλογή να φλασάρεις απευθείας , έτσι?

Είναι πρόγραμμα unofficial αν δε κάνω λάθος διότι δεν το χρησιμοποιώ. Κάτι σαν το Odin των Samsung.

https://forum.xda-developers.com/t/pixelflasher-for-google-pixel-7-pro-support-thread.4505287/

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Nikos_s3 said:

τι είναι το pixel flasher? για δώστε ένα λινκ...

εγώ την παραδοσιακή ξέρω με adb -->unlock-->root-->volte module  κτλ κτλ

 

edit: προφανώς εννοείτε την σελίδα της google με τα factory images , που σου δίνει την επιλογή να φλασάρεις απευθείας , έτσι?

Αν είσαι root η διαδικασία για τα updates γίνεται "χειροκίνητα" αλλά είναι λιγότερο χρονοβόρα και δε χρειάζεται περισσότερο από 5 λεπτά, μιας και τα OTA της Google αν είσαι stock, μπορεί να πάρουν μία ώρα και βάλε για να εγκατασταθούν.

Στην ουσία, κατεβάζεις τα factory images (Fastboot ROM) της συσκευής σου, την αποσυμπιέζεις στο PC/ laptop, μετά με ένα πρόγραμμα τύπου Notepad+++ διαγράφεις από το flash all. bat μια γραμμή (-W) που αυτό θα σου κάνει factory reset αν δεν το διαγράψεις, κι αφού το σώσεις, όλο το περιεχόμενο που είχε μέσα στο συμπιεμένο αρχείο της fastboot ROM που κατέβασες, το αντιγράφεις μέσα στον platform tools φάκελο (αντίστοιχο του adb) που έχεις μέσα στον C δίσκο του PC σου. 

Βootαρεις την συσκευή σε Fastboot mode, την συνδέεις με καλώδιο στο PC, τρέχεις το τροποποιημένο flash all. bat αρχείο που έχεις αντιγράψει μέσα στο platform tools μαζί με τα υπόλοιπα αρχεία και το αφήνεις ήσυχο να κάνει την διαδικασία μόνο του μέχρι η συσκευή να bootαρει κανονικά μόνη της. 

Μετά κάνεις την διαδικασία για να διατηρήσεις το root, κάνοντας patch το boot.img που θα το βρεις κι αυτό μέσα στην fastboot ROM.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Βάιε , φλασάρω από εποχή του Nexus One...:p

εννοείται ότι ξέρω την "χειροκίνητη" διαδικασία...

 

λοιπόν:

κοσμοτέ φυσική σιμ...

ξεκλείδωσα...ρούταρα...safetynet fix....volte module.....όλα κομπλέ....

αποτέλεσμα :  5G...voNR (ναι, κάνω κλήση και παραμένει πάνω το 5G)...vowifi (κάνω κανονικά κλήση σε airplane mode με wifi ανοιχτό).

παρατηρήσεις: στην voNR κλήση, δεν βγαίνει στην λίστα του dialer το HD δίπλα...(διόρθωση...βγήκε μια χαρά!) 🙂

στην κλήση vowifi μια χαρά βγαίνει δίπλα το σηματάκι του wifi...:)

Συνεχίζω αργότερα να στήσω Gpay και τραπεζες....για να δούμε...:)

 

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος pixel 6 με σύνδεση καρτοκινητού COSMOTE και κατόπιν των σχολίων που διάβασα σήμερα πήρα 2 τηλέφωνα. Στο πρώτο τηλέφωνο η κοπέλα μίλησε και με τεχνικό και μου είπε πως δεν μπορούν να κάνουν regιster στον ims χειροκίνητα. Στο δεύτερο τηλέφωνο η κοπέλα που συνομίλησα έστειλε το αίτημα μου στο τεχνικό τμήμα αλλά μέχρι τώρα δεν πήρα απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής,και με το γεγονός ότι υπάρχει non rooted συσκευή που δουλεύει VOLTE/wifi calling,με πάροχο cosmote,βγάζω τα εξής συμπεράσματα...

Ότι ήταν πολύ τυχερός που η κοπέλα του έκανε register IMS και δούλεψε...

Άλλοι με την ίδια διαδικασία και ίδια συσκευή,δεν δούλεψε...

Άλλοι βρήκαν άρνηση από την εξυπηρέτηση για να κάνει αυτή την διαδικασία ..

Αφού υπάρχει συσκευή με τις παραπάνω λειτουργίες άρα η Google έχει κάνει άρση των περιορισμών από την πλευρά της,άρα οι πάροχοι έχουν τώρα την ευθύνη να τα ανοίξουν...

Σε μια περίπτωση η cosmote τα έδωσε...

Ίσως ισχύει κάτι για μόνο το 7/7 pro,που δεν το πιστεύω...

Κάτι άλλαξε η cosmote στις 7/12...

Εγω με 6 Pro δεν τα κατάφερα....

Αναμονή 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν, εγώ γράφω τη δική μου εμπειρία και το κλείνω εδώ, γιατί ειμαι σίγουρος ότι κούρασαμε πολλούς με το συγκεκριμένο ζήτημα, παρότι είναι ζωτικής σημασίας.

Πήρα λοιπόν στην cosmote, μανουριασα και τσακώθηκα για τα καλά (με όμορφο τρόπο πάντα), αλλά άκρη δεν έβγαλα.

Δεν ξέρω αν ο φίλος που το έκανε (δεν τον αμφισβητώ) έχει κάποιο γνωστό και πήγε συστημένος, αλλά αρνούνται κατηγορηματικά να σε συνδέσουν με κάποιον τεχνικό ή να καταχωρήσουν κάποιο αίτημα. Κατηγορηματικά όμως.
Η συσκευή σας δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο, πάει και τελείωσε. Αυτό μου είπαν.

Τους εξήγησα ότι είναι θέμα παρόχου, ότι η ίδια συσκευή σε άλλη χώρα παίζει κανονικότατα και μπλα μπλα, όλα αυτά μου λέμε μεταξύ μας τόσα χρόνια και μου απάντησε ότι η πολιτική της cosmote είναι αυτή.

Δεν μπορώ ούτε να σας συνδέσω, ούτε να καταχωρήσω αίτημα για κάτι το οποίο δεν είναι εφικτό. Ακομα κι αν το έκανα όμως, θα μου το επεστρεφε η ίδια η τεχνική υπηρεσία πίσω.

Αυτά τα ολίγα από εμένα. Τώρα αν κάποιος άλλος έχει καλύτερη τύχη, που το αποκλείω, ας μας ενημερώσει.

Sent from my Pixel 7 Pro



Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, jimteo said:

Το λοιπόν, εγώ γράφω τη δική μου εμπειρία και το κλείνω εδώ, γιατί ειμαι σίγουρος ότι κούρασαμε πολλούς με το συγκεκριμένο ζήτημα, παρότι είναι ζωτικής σημασίας.

Πήρα λοιπόν στην cosmote, μανουριασα και τσακώθηκα για τα καλά (με όμορφο τρόπο πάντα), αλλά άκρη δεν έβγαλα.

Δεν ξέρω αν ο φίλος που το έκανε (δεν τον αμφισβητώ) έχει κάποιο γνωστό και πήγε συστημένος, αλλά αρνούνται κατηγορηματικά να σε συνδέσουν με κάποιον τεχνικό ή να καταχωρήσουν κάποιο αίτημα. Κατηγορηματικά όμως.
Η συσκευή σας δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο, πάει και τελείωσε. Αυτό μου είπαν.

Τους εξήγησα ότι είναι θέμα παρόχου, ότι η ίδια συσκευή σε άλλη χώρα παίζει κανονικότατα και μπλα μπλα, όλα αυτά μου λέμε μεταξύ μας τόσα χρόνια και μου απάντησε ότι η πολιτική της cosmote είναι αυτή.

Δεν μπορώ ούτε να σας συνδέσω, ούτε να καταχωρήσω αίτημα για κάτι το οποίο δεν είναι εφικτό. Ακομα κι αν το έκανα όμως, θα μου το επεστρεφε η ίδια η τεχνική υπηρεσία πίσω.

Αυτά τα ολίγα από εμένα. Τώρα αν κάποιος άλλος έχει καλύτερη τύχη, που το αποκλείω, ας μας ενημερώσει.

Sent from my Pixel 7 Pro


 

Όπως αναφέρει το παιδι δεν λες οτι εχεις pixel συσκευή. Πες πως εχεις το samsung s22 δεν σε βλεπουν για να ξερουν τι σησκευη εχεις. 

Google Pixel 8 pro

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, alelo said:

Όπως αναφέρει το παιδι δεν λες οτι εχεις pixel συσκευή. Πες πως εχεις το samsung s22 δεν σε βλεπουν για να ξερουν τι σησκευη εχεις. 

Πόσο σίγουρος είσαι ότι δε το βλέπουν? 

 

Πριν λίγα χρόνια δε θυμάμαι για ποιον λόγο μίλησα με πάροχο (νομίζω wind ήτανε) και έβλεπε ποια συσκευή είχα(μάλλον είχα το redmi note 4x) 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, mol said:

Πόσο σίγουρος είσαι ότι δε το βλέπουν? 

 

Πριν λίγα χρόνια δε θυμάμαι για ποιον λόγο μίλησα με πάροχο (νομίζω wind ήτανε) και έβλεπε ποια συσκευή είχα(μάλλον είχα το redmi note 4x) 

στην cosmote δεν το βλέπουν, τουλάχιστον πριν 3 μήνες που τους είχα πάρει για το xperia 1 iv, με ρωτήσανε ποια είναι η συσκευή που έχω,υποθέτω λοιπόν οτι δεν ήξεραν τίποτα.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάθει πλάκα με την ποιότητα των κλήσεων σε VoNR....μιλάμε για τον ορισμό του "καμπάνα"!!!

Κατά τ'αλλα, στήνω σιγά σιγά εφαρμογές και ρυθμίσεις....έχω προσθέσει ήδη κάρτα στο Gpay και δείχνει οκ....φτου φοτυ.. 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...