Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

11 ώρες πριν, zaras27 said:

Ti θεμα είχες ?

Με το 7αρι ?

Έχανα κλήσεις στη cosmote και σε κάποιο σημείο δεν έρχονταν καν sms για ενημέρωση.

Η Vodafone (με root) δούλευε άψογα και για αυτό έχω ήδη ενθουσιαστεί για cosmote και το ξανα παρήγγειλα σήμερα από Amazon.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά γιατί τόση αμφισβήτηση λες και πάμε να κάνουμε promotion ή κάτι άλλο.

Λέμε τα ευρήματα μας, Ότι λοιπόν και να γίνει έτσι είναι όπως ανεβαίνουν τα screenshot .

Τα άλλα είναι για να λέμε .Προσωπικά εφόσον δουλεύουν όλα είμαι ok .

Όποιος θέλει παίρνει τη Cosmote κ ζητάει , όποιος δε θέλει καληνύχτα.

Υπάρχει λόγος για να κοροϊδέψουμε ? Να μη μιλάμε κιόλας άμα είναι έτσι .Ημαρτον 

 

 

Edited by zaras27
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι σε συσκευή pocco έχω ενεργοποιήσει κανονικά VoLTE/VoWiFi στέλνοντας το σχετικό sms αλλά στις πληροφορίες τηλεφώνου οι διακόπτες είναι off. Οπότε κάτι κάνει η cosmote και δουλεύουν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά γιατί τόση αμφισβήτηση λες και πάμε να κάνουμε promotion ή κάτι άλλο.
Λέμε τα ευρήματα μας, Ότι λοιπόν και να γίνει έτσι είναι όπως ανεβαίνουν τα screenshot .
Τα άλλα είναι για να λέμε .Προσωπικά εφόσον δουλεύουν όλα είμαι ok .
Όποιος θέλει παίρνει τη Cosmote κ ζητάει , όποιος δε θέλει καληνύχτα.
Υπάρχει λόγος για να κοροϊδέψουμε ? Να μη μιλάμε κιόλας άμα είναι έτσι .Ημαρτον 
 
 

Δεν υπάρχει αμφισβήτηση με την κακή έννοια. Θέλουμε να δούμε τα σχετικά μενού για να βγάλουμε μια άκρη και πως είναι δυνατόν να ενεργοποιείται η υπηρεσία μονομερώς από την cosmote ενώ αν κάποιος στείλει sms από συμβατή συσκευή τότε οι υπηρεσίες δε δουλεύουν εκτός κι αν έχουν περαστεί τα ανάλογα mods που επιτρέπουν 5G και VoLTE.


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε @zaras27 δε σε αμφισβητεί κανείς. Άκρη προσπαθούμε να βρούμε.
Απλά μας λες κάτι το οποίο μέχρι πρότινος ήταν σενάριο επιστημονικής φαντασίας για τα pixel.
Σου ζητάμε να βάλεις ένας σκρινσοτ από τις πρόσφατες κλήσεις, για να βεβαιωθουμε ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα. Αυτό είναι όλο.

Sent from my Pixel 7 Pro



Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή (pixel 7 pro) έφτασε στα χέρια μου! τα έχουμε κάνει λίγο ανάκατα....να ρουτάρω και volte module,  ή εν τέλει παίζει και μαμά σε κοσμοτέ φυσική σιμ?  Οι υπηρεσίες volte/vowifi είναι ήδη ενεργοποιημένες  από το προηγούμενο Oneplus 10 pro.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή (pixel 7 pro) έφτασε στα χέρια μου! τα έχουμε κάνει λίγο ανάκατα....να ρουτάρω και volte module,  ή εν τέλει παίζει και μαμά σε κοσμοτέ φυσική σιμ?  Οι υπηρεσίες volte/vowifi είναι ήδη ενεργοποιημένες  από το προηγούμενο Oneplus 10 pro.

Μη μπλέξεις με root αν δε θες 5G ντε και καλά. Πάρε τηλ και θα σου κάνουν register στον IMS χειροκίνητα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά γιατί τόση αμφισβήτηση λες και πάμε να κάνουμε promotion ή κάτι άλλο.
Λέμε τα ευρήματα μας, Ότι λοιπόν και να γίνει έτσι είναι όπως ανεβαίνουν τα screenshot .
Τα άλλα είναι για να λέμε .Προσωπικά εφόσον δουλεύουν όλα είμαι ok .
Όποιος θέλει παίρνει τη Cosmote κ ζητάει , όποιος δε θέλει καληνύχτα.
Υπάρχει λόγος για να κοροϊδέψουμε ? Να μη μιλάμε κιόλας άμα είναι έτσι .Ημαρτον 
 
 
Δεν υπάρχει καμια αμφισβήτηση απλά σου λέμε να βάλεις ένα screenshot απο το ιστορικό κλήσεων. Απλό δεν είναι?

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Finn said:


Μη μπλέξεις με root αν δε θες 5G ντε και καλά. Πάρε τηλ και θα σου κάνουν register στον IMS χειροκίνητα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Το 5G δεν με καίει...το volte από την άλλη ναι...ακόμα θυμάμαι τον εκνευρισμό με το πιξελ 4 να πέφτει σε 2G, όταν διακόπηκε το 3G της κοσμοτέ...

Link to comment
Share on other sites

Το 5G δεν με καίει...το volte από την άλλη ναι...ακόμα θυμάμαι τον εκνευρισμό με το πιξελ 4 να πέφτει σε 2G, όταν διακόπηκε το 3G της κοσμοτέ...

Κι εγώ την ίδια άποψη έχω. Πιο σημαντικό είναι να έχεις ποιοτικές κλήσεις σχεδόν παντού παρά 5g


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθω την συζήτηση και έχω να πω ότι η αδυναμία των συσκευών Pixel σε VoLTE,wifi calling/5G,δεν έχει να κάνει μόνο με τον πάροχο,αλλά και με την ίδια την Google,που για συγκεκριμένες χώρες αυτά τα έχει κλειστά,αν το λέω καλά...

Τώρα όπως βλέπουμε υπάρχει κάτοχος με non root συσκευή,που έχει VoLTE,wifi calling,με ενέργειες από τον πάροχο...

Τότε η Google έχει κάνει άρση του κλειδώματος,και ο πάροχος είναι στην λίστα του,η κάτι άλλο συμβαίνει...

Εγώ έχω Vodafone/Wind και στην κλήση δεν έχω δεδομένα...Ελεγμένο πριν 5'...Αν άλλαξε κάτι στην Cosmote,τότε πάω εκεί...

Ένα screenshot από ιστορικό κλήσεων παντος θα βοηθούσε...

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με την εξυπηρέτηση, μου επιβεβαίωσε η κοπέλα ότι όντως υποστηρίζονται, αλλά σε Pixel 5 που κάναμε δοκιμή (ήταν ήδη ενεργοποιημένη υπηρεσία από τότε που είχα xiaomi οπότε την απενεργοποίησε και την ενεργοποίησε ξανά) δεν κατάφερα να έχω VoLTE/WiFi. 

Αυτό που ρώτησα και δεν ήξερε να μου απαντήσει είναι μήπως τυχόν ή υπηρεσία υποστηρίζεται στα νεότερα μοντέλα (6/7) οπότε της ζήτησα απλά να σημειώσει ότι και το 5 λειτουργεί κανονικά με τις εν λόγω υπηρεσίες, μέσω root, οπότε δεν υπάρχει λόγος να μην υποστηριχθεί στο μέλλον.

Θα συνεχίσω τις προσπάθειες και θα ενημερώσω (για όσους τυχόν έχουν μείνει πίσω στο 5 😁)

Edited by akpe

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, έκανα σκιπ το σεταπ....κατεβάζει updates σε λειτουργικό και εφαρμογές και έβαλα την σιμ να δοκιμάσω...

τζίφος....από LTE , κάνοντας κλήση πέφτει σε Edge (2G), με τα κλασικά σπασίματα, "δε σε ακούω καλά" κτλ....

με airplane mode και wifi on, δεν κάνει κλήση καθόλου, και γράφει radio is off....

άρα ούτε volte ούτε vowifi.

H sim γύρισε στο oneplus 10 pro και μέχρι αύριο πρέπει να αποφασίσω αν πάρω τον δρόμο του unlock/root ή όχι...

Link to comment
Share on other sites

Και αν κατάλαβα καλά οι κάτοχοι με VoLTE/wifi calling είναι οι zaras27/NIKOSTITO...Ενδιαφέρων Πάντος...

Βρήκα κάρτα Cosmote,με όλα ενεργοποιημένα από iphone 13 Pro Max...Την βάζω στο 6 Pro,και επανέρχομαι...

 

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, έκανα σκιπ το σεταπ....κατεβάζει updates σε λειτουργικό και εφαρμογές και έβαλα την σιμ να δοκιμάσω...
τζίφος....από LTE , κάνοντας κλήση πέφτει σε Edge (2G), με τα κλασικά σπασίματα, "δε σε ακούω καλά" κτλ....
με airplane mode και wifi on, δεν κάνει κλήση καθόλου, και γράφει radio is off....
άρα ούτε volte ούτε vowifi.
H sim γύρισε στο oneplus 10 pro και μέχρι αύριο πρέπει να αποφασίσω αν πάρω τον δρόμο του unlock/root ή όχι...

Κάνε τον κόπο να μιλήσεις στο τηλ μαζί τους πρώτα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Φινν αν μου κάνουν register τον IMS χειροκίνητα, ουσιαστικά κερδίζω volte/vowifi? και τα 2?

παίζει να δημιουργηθεί θέμα στην γραμμή, αν πχ γυρίσω στο oneplus 10 pro που παίζουν όλα κανονικά (και το 5G)?

Link to comment
Share on other sites

Φινν αν μου κάνουν register τον IMS χειροκίνητα, ουσιαστικά κερδίζω volte/vowifi? και τα 2?
παίζει να δημιουργηθεί θέμα στην γραμμή, αν πχ γυρίσω στο oneplus 10 pro που παίζουν όλα κανονικά (και το 5G)?

Δύο μέλη είπαν ότι χειροκίνητα τους έκαναν register. Ο ένας τα έχει και τα 2 ο άλλος μόνο VoWifi. Θέμα δε θα έχεις με το OnePlus


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με κάρτα cosmote σε 6 pro απο 13 Pro Max με ενεργοποιημένα όλα,δεν μπορώ να κάνω κλήση σε flight mode και ενεργό το wifi...

Ούτε δεδομένα έχω κατά την διάρκεια της κλήσης...

Αύριο θα πάρω τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών και θα ζητήσω να μιλήσω με τεχνικό...Αν κατάλαβα καλά θα τους πω να κάνουν,register στον IMS χειροκίνητα...

Αρκεί να έχω και αύριο την κάρτα της cosmote γιατί δεν είναι δικιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω ξανα οτι εγω εχω και root.

Επισης για τη physical sim, δεν χρειαστηκε να παρω τηλ στην cosmote, απλα εβαλα την sim σε ενα iphone 13, εστειλα τα sms και ειχα volte και vowifi.

 

Για την esim, χρειαστηκε να παρακαλεσω την τηλεφωνητρια της cosmote η οποια επέμενε οτι η υπηρεσια VoLTE φαινεται ενεργη στην sim μου. Μετα απο λιγη κουβεντα μου ειπε θα μου κλείσει χειροκίνητα την υπηρεσια και θα μου την ξανανοιξει. και οντως μετα απο 5 λεπτα ηρθε και το sms οτι η υπηρεσια wifi call είναι ενεργοποιημένη και ειχα αμεσως volte χωρις καν επανεκκίνηση.

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, NIKOSTITO said:

Να σημειώσω ξανα οτι εγω εχω και root.

Επισης για τη physical sim, δεν χρειαστηκε να παρω τηλ στην cosmote, απλα εβαλα την sim σε ενα iphone 13, εστειλα τα sms και ειχα volte και vowifi.

 

Για την esim, χρειαστηκε να παρακαλεσω την τηλεφωνητρια της cosmote η οποια επέμενε οτι η υπηρεσια VoLTE φαινεται ενεργη στην sim μου. Μετα απο λιγη κουβεντα μου ειπε θα μου κλείσει χειροκίνητα την υπηρεσια και θα μου την ξανανοιξει. και οντως μετα απο 5 λεπτα ηρθε και το sms οτι η υπηρεσια wifi call είναι ενεργοποιημένη και ειχα αμεσως volte χωρις καν επανεκκίνηση.

 

Είσαι ρουτ και έβαλες το καταλληλο module;

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, jimteo said:

Ρε φίλε @zaras27 δε σε αμφισβητεί κανείς. Άκρη προσπαθούμε να βρούμε.
Απλά μας λες κάτι το οποίο μέχρι πρότινος ήταν σενάριο επιστημονικής φαντασίας για τα pixel.
Σου ζητάμε να βάλεις ένας σκρινσοτ από τις πρόσφατες κλήσεις, για να βεβαιωθουμε ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα. Αυτό είναι όλο.

Sent from my Pixel 7 Pro


 

Ok το τελειώνω εδώ .Αφού βλέπετε κ από αλλους χρήστες , αλλοι στο τηλ κέντρο το κάνουν αλλοι όχι , αλλοι για καποιο λόγο δεν περνάει .Τι να πω ..κι εγω ζήτησα να μιλήσω συγκεκριμένα με τεχνικό και όχι με το τηλεφωνικό κέντρο 

Screenshot_20221222-094108.png

Link to comment
Share on other sites

Ok το τελειώνω εδώ .Αφού βλέπετε κ από αλλους χρήστες , αλλοι στο τηλ κέντρο το κάνουν αλλοι όχι , αλλοι για καποιο λόγο δεν περνάει .Τι να πω ..κι εγω ζήτησα να μιλήσω συγκεκριμένα με τεχνικό και όχι με το τηλεφωνικό κέντρο 
Screenshot_20221222-094108.thumb.png.4e48d9100fe2515b18be7b3db24f6c6d.png
Μάλιστα.
Κι εσύ είπαμε ότι είσαι cosmote και χωρίς ρουτ. Σωστά;
Δήλαδη εσύ τώρα στις ρυθμίσεις έχεις διακόπτες για volte και vowifi;



Sent from my Pixel 7 Pro


669acb7c4cc5dcd3698b8f14c2546ed2.jpg
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.
Κι εσύ είπαμε ότι είσαι cosmote και χωρίς ρουτ. Σωστά;
Δήλαδη εσύ τώρα στις ρυθμίσεις έχεις διακόπτες για volte και vowifi;



Sent from my Pixel 7 Pro


669acb7c4cc5dcd3698b8f14c2546ed2.jpg

Δεν έχει διακόπτες.

1. Στέλνοντας το sms ο πάροχος βλέπει αν η συσκευή απ' την οποία στάλθηκε το sms είναι στη λίστα με τις συσκευές

2. Έχοντας την επιλογή για διακόπτες VoLTE και wifi calling αν στο πρώτο βήμα ειχαμε επιτυχία (συμβατή συσκευή) τότε η συσκευή μας στέλνει αίτημα για ims register.

Στην περίπτωση των παιδιών παραπάνω το registration στον ims έγινε χειροκίνητα από τον πάροχο


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Finn said:




Στην περίπτωση των παιδιών παραπάνω το registration στον ims έγινε χειροκίνητα από τον πάροχο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δόξασοι ο Θεός. Εγώ δεν ξέρω αν το έκανε χειροκίνητα ή όχι , αλλά μετά από πολλή ώρα συνομιλίας κ αφού είδαν ότι δεν έκανα πίσω μου άλλαξε το προφίλ κ απ ότι διαβάζω ε΄γινε και σε άλλον εδω .Μήπως όντως κάνουν κάτι αλλά μόνο επιλεκτικά κ με φωνές να το φτιάχνουν ?Δεν ε΄χει καποιος κάποιον στην Cosmote τεχνικό να μας πει ?

Τι άλλαξε από τις 12/12 και τα πήρε μπάλα όλα με το 7αρι ?

Link to comment
Share on other sites

Δόξασοι ο Θεός. Εγώ δεν ξέρω αν το έκανε χειροκίνητα ή όχι , αλλά μετά από πολλή ώρα συνομιλίας κ αφού είδαν ότι δεν έκανα πίσω μου άλλαξε το προφίλ κ απ ότι διαβάζω ε΄γινε και σε άλλον εδω .Μήπως όντως κάνουν κάτι αλλά μόνο επιλεκτικά κ με φωνές να το φτιάχνουν ?Δεν ε΄χει καποιος κάποιον στην Cosmote τεχνικό να μας πει ?
Τι άλλαξε από τις 12/12 και τα πήρε μπάλα όλα με το 7αρι ?

Κανείς δεν αμφισβήτησε ότι έγινε κάποια κίνηση από μεριά παρόχου σου. Εγώ τόσες μέρες σου λέω ότι πλέον έχεις VoLTE κι εσύ λες ότι δεν έχεις αλλά έχεις viber.


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια, υπάρχει κάποιος ΧΩΡΙΣ ROOT που να έχει volte, vowifi κατόπιν επικοινωνίας με cosmote? 

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...