Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θαυμαστικό που βγάζει στην ένδειξη του σήματος κινητής ενώ ειναι κλειστά τα data υποθέτω είναι σε όλα τα pixel

Ναι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τελικα επειδη το σκεφτομαι ,ολη η σειρα 6 εχει προβλημα με το σημα?

Εχω sim wind αλλα επειδη το χρησιμοποιω ως επαγγελματικο δε θελω να χανω κλησεις...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα επειδη το σκεφτομαι ,ολη η σειρα 6 εχει προβλημα με το σημα?
Εχω sim wind αλλα επειδη το χρησιμοποιω ως επαγγελματικο δε θελω να χανω κλησεις...
Από προχθές έχω στα χέρια μου το 6 και είμαι μια χαρά... Κι εγώ wind, κι εγώ το χρειάζομαι ως επαγγελματίας...


Στάλθηκε από το Pixel 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

εγω με το 6α ακουω και με ακουνε καμπανα, αλλα το εχω μονο μια μερα. Κοσμοτε

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/11/2022 at 7:28 ΜΜ, Finn said:


Στους ελληνικούς παρόχους χωρίς root δε δίνεται η επιλογή για VoLTE οπότε μην ανησυχείς, δεν ειναι αυτό. Για δες στο ima status τι σου βγάζει αφού βάλεις στην εφαρμογή τηλέφωνο το *#*#4636#*#*


Sent from my iPhone using Tapatalk

Στο *#*#4636#*#* το default προφίλ βλέπω είναι το GSM/WCDMA/LTE (PRL).

Δοκίμασα να βάλω το LTE/TDSCDMA/GSM/WCDMA, που πρότεινε ο @kwstas193 αλλα δεν μου το κρατάει.
Με κάποια παραπλήσια προφίλ δεν είδα διαφορά.

Όπως έγραψε και ο @tsoump το πρόβλημα και σε μένα είναι στην συνύπαρξη SIM και eSIM.
Έχοντας και τις 2 ενεργές είναι σχεδόν αδύνατο να βγάλω / ή να ολοκληρώσω κλήση.
Όταν κάνω disable την eSIM, όλα φτιάχνουν! Οι κλήσεις στην SIM παίζουν απροβλημάτιστα!

Υπάρχει άραγε κάποιος με stock που να παίζει με SIM & eSIM χωρίς προβλήματα? 🤔

 

Link to comment
Share on other sites

Αν παρω το pixel 7, με μια μονο απλη sim cosmote, υπαρχει περιπτωση να εχω θεματα με τη συνδεσιμότητα ίντερνετ η κλήσεων? Παρακαλω να μου απαντησει καποιος που ειναι κάτοχος της συσκευης και την δουλευει ως πρανέφερα !

Εχω φαει κολλημα να το παρω αλλα να δουλευει σαν τηλεφωνο ειναι βασικό !

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, jimlost said:

εγώ στο 6 Pro έχω NR/LTE/GSM/WCDMA...

Και παίζεις με SIM / eSIM ταυτόχρονα... ?! 

Δοκίμασα τώρα το NR/LTE/GSM/WCDMA (με SIM & eSIM μαζι) και έπεσε η κλήση στην 2η μόλις δοκιμή.

Η μόνη λύση είναι να κάνω disable τη 2η (eSIM) και μόνο τότε μπορώ να κάνω κλησεις χωρίς προβλήματα....  

Edited by kirmis
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, kirmis said:

Και παίζεις με SIM / eSIM ταυτόχρονα... ?! 

Δοκίμασα τώρα το NR/LTE/GSM/WCDMA (με SIM & eSIM μαζι) και έπεσε η κλήση στην 2η μόλις δοκιμή.

Η μόνη λύση είναι να κάνω disable τη 2η (eSIM) και μόνο τότε μπορώ να κάνω κλησεις χωρίς προβλήματα....  

Μόνο μια σιμ έχω και αυτή φυσική,δεν έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο...Χαμένες κλήσεις δεν έχω 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, asdf321 said:

Αν παρω το pixel 7, με μια μονο απλη sim cosmote, υπαρχει περιπτωση να εχω θεματα με τη συνδεσιμότητα ίντερνετ η κλήσεων? Παρακαλω να μου απαντησει καποιος που ειναι κάτοχος της συσκευης και την δουλευει ως πρανέφερα !

Εχω φαει κολλημα να το παρω αλλα να δουλευει σαν τηλεφωνο ειναι βασικό !

Δεν έχω πάρει το 7άρι, αλλά είχα όλα τα pixels που κυκλοφόρησαν μέχρι και το 6 pro. Δεν έχω χάσει ΠΟΤΕ κλήση. Ούτε μία φορά. Από ότι κατάλαβα, όσοι χάνουν κλήση είναι αυτοί που κάνουν χρήση esim. Μόνη ή συνδυαστικά και με διάφορους παρόχους.

Γνώμη μου είναι ότι αν δε σε πτοούν οι υπόλοιπες γνωστές ελλείψεις των pixels και με την προϋπόθεση ότι θα κάνεις χρήση κλασσικής sim κινητής, να μη φοβηθείς την αγορά του.

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, kirmis said:

Και παίζεις με SIM / eSIM ταυτόχρονα... ?! 

Δοκίμασα τώρα το NR/LTE/GSM/WCDMA (με SIM & eSIM μαζι) και έπεσε η κλήση στην 2η μόλις δοκιμή.

Η μόνη λύση είναι να κάνω disable τη 2η (eSIM) και μόνο τότε μπορώ να κάνω κλησεις χωρίς προβλήματα....  

Υπάρχει σχετικό topic. Δοκίμασε κάποιο από τα setup που αναφέρονται εκεί.

Edited by tsoump

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, asdf321 said:

Αν παρω το pixel 7, με μια μονο απλη sim cosmote, υπαρχει περιπτωση να εχω θεματα με τη συνδεσιμότητα ίντερνετ η κλήσεων? Παρακαλω να μου απαντησει καποιος που ειναι κάτοχος της συσκευης και την δουλευει ως πρανέφερα !

Εχω φαει κολλημα να το παρω αλλα να δουλευει σαν τηλεφωνο ειναι βασικό !

Δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κάποιος κάτι, μόνο να σου μεταφέρει προσωπική εμπειρία. Προσωπικά έχω το P6 με μία φυσική κάρτα Cosmote και δεν έχω ποτέ χαμένες κλήσεις. Αργεί λίγο να βγάλει κλήση όταν παίρνεις. Η ποιότητα ήχου στις κλήσεις είναι μια χαρά, κανείς δεν έχει παραπονεθεί ποτέ και με έχω ακούσει και ηχογραφημένο για λόγους δουλειάς και ήταν ΟΚ. Η λογική λέει ότι το P7 θα είναι καλύτερο, αφού το modem είναι καλύτερο.

 

Link to comment
Share on other sites

On 18/11/2022 at 1:20 ΠΜ, tsoump said:

Υπάρχει σχετικό topic. Δοκίμασε κάποιο από τα setup που αναφέρονται εκεί.

@tsoump Σε ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες. Με το configuration σου τα προβλήματα μου (muted & drops calls)  με SIM (Cosmote) & eSIM (Vodafone) λύθηκαν !

Το config μου είναι το παρακάτω, ελπίζω να βοηθηθούν και άλλοι!

Συσκευή : Pixel 6a
root : Όχι
OS : Android 13 stock - Security Patch Νοεμβρίου
  Φυσική SIM e-SIM
Πάροχος : Cosmote Vodafone
Επιλεγμένο δίκτυο : 4G (LTE) 3G
Προτιμώμενος τύπος δικτύου από το μενού *#*#4636#*#* : GSM/WCDMA/LTE (PRL) GSM/WCDMA preferred
Ανοιχτά data : Ναι Όχι
Λειτουργία Allow 2G: Ναι Ναι
Edited by kirmis
typo
Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω αυτά τα settings ανάποδα με Cosmote eSim k Vodafone φυσική με κανένα θέμα 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
1 ώρα πριν, athpeppas said:

Υπάρχει περίπτωση σειρά 6 η 7 να παίζουν Volte με cosmote ? Έχει αλλάξει κάτι ;

Μόνο με root... μέχρι πρόσφατα έπαιζε μόνο το 5G στην Cosmote! Εδώ και λίγες μέρες παίζει και VoLTE/VoWiFi

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, spookype20 said:

Μόνο με root... μέχρι πρόσφατα έπαιζε μόνο το 5G στην Cosmote! Εδώ και λίγες μέρες παίζει και VoLTE/VoWiFi

Χαχαχα, ισχύει 100% αυτό; Πριν λίγες μέρες το πούλησα αποκλειστικά και μόνο για αυτό το λόγο! 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, jimteo said:

Ναι, κανονικότατα.
Πλέον ειναι κομπλέ και με cosmote.

Sent from my Pixel 7 Pro
 

αν κανεις root την συσκευη χανεις εγγυηση?εχεις κανονικα αναβαθμισεις?

σκεφτομαι να παρω το pixel 7 pro αλλα εχω προβληματιστει λιγο με αυτα που ακουω

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, mike3550 said:

αν κανεις root την συσκευη χανεις εγγυηση?εχεις κανονικα αναβαθμισεις?

σκεφτομαι να παρω το pixel 7 pro αλλα εχω προβληματιστει λιγο με αυτα που ακουω

Δεν χάνεις εγγύηση, αν χρειαστεί απλά το ξεrootαρεις. Όσον για τις αναβαθμίσεις δυστυχώς θέλει manual δουλειά αλλά όχι κάτι σοβαρό, απλά δεν γίνεται αυτόματα. 

46 minutes ago, jimteo said:

Ναι, κανονικότατα.
Πλέον ειναι κομπλέ και με cosmote.

Sent from my Pixel 7 Pro
 

Οκ, Θα κάνω δεύτερο unboxing στο ίδιο κινητό. 🙂

Edited by DarkOphobia
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, doganos said:

Το network signal guru, παίζει στο pixel 7 pro? Μπορεί κάποιος να ανεβάσει screenshot?

 

2022-12-18 21.10.32.jpg

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, DarkOphobia said:

Χαχαχα, ισχύει 100% αυτό; Πριν λίγες μέρες το πούλησα αποκλειστικά και μόνο για αυτό το λόγο! 

Μια χαρά με Cosmote... VoLTE/VoWiFi

Αρκεί να έχεις στείλει μήνυμα 5G και WIFICALL στο 1333 από πιστοποιημένη συσκευή. 😱

image.thumb.png.fcc8ec5e11285b3ec6fc3de71013b997.png

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Λέω να το τολμήσω... Να αγοράσω την συσκευή. Θέλω να την δουλεύω με 2 αριθμούς κοσμοτε... 

Ελπίζω να πάει καλά αυτό.. στην χειρότερη τον 1 θα τον κάνω vf αν δεν δουλέψει... 😛

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...