Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, epot said:

Αλο,

Μήπως είχαμε κάτι με το τελευταίο June update? Είδα ότι η Google ενεργοποίησε το volte για roaming. Και λέω μήπως 1% αυτή η αλλαγή έκανε enable το volte για Ελλάδα 🤞

The feature will allow users with eligible Pixel devices “to roam in the U.S. with VoLTE,” provided their carrier supports VoLTE roaming.

https://www.xda-developers.com/june-2022-update-pixel-volte-roaming-carriers/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

1 ώρα πριν, bill33 said:

The feature will allow users with eligible Pixel devices “to roam in the U.S. with VoLTE,” provided their carrier supports VoLTE roaming.

https://www.xda-developers.com/june-2022-update-pixel-volte-roaming-carriers/

Επίσης, το συγκεκριμένο άρθρο αλλά και άλλα παρόμοια, αναφέρουν και το εξής:

"To ensure Pixel users do not face such connectivity issues, Google has released a software update that enables VoLTE roaming for many U.S. and global carriers."

Αναφορές και για διάφορους ευρωπαϊκούς carriers ότι έπειτα απ το τελευταίο update (ειδικά στη beta 13) ενεργοποιήθηκε, υπάρχουν online. Στη Cosmote σίγουρα όχι πάντως. Που αποδεικνύει επιτέλους και το γεγονός ότι πρέπει και ο carrier να το ενεργοποιήσει και όχι μόνο η Google, όπως κατηγορείται συνέχεια από κάποιους....

 

off / d.
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, off_d said:

Επίσης, το συγκεκριμένο άρθρο αλλά και άλλα παρόμοια, αναφέρουν και το εξής:

"To ensure Pixel users do not face such connectivity issues, Google has released a software update that enables VoLTE roaming for many U.S. and global carriers."

Αναφορές και για διάφορους ευρωπαϊκούς carriers ότι έπειτα απ το τελευταίο update (ειδικά στη beta 13) ενεργοποιήθηκε, υπάρχουν online. Στη Cosmote σίγουρα όχι πάντως. Που αποδεικνύει επιτέλους και το γεγονός ότι πρέπει και ο carrier να το ενεργοποιήσει και όχι μόνο η Google, όπως κατηγορείται συνέχεια από κάποιους....

 

Αυτό που έβαλες πάει μετά το 

In 2021, carriers in the U.S. announced they would phase out their 3G networks. As a result, some devices that don’t support Voice over LTE (VoLTE) or VoLTE roaming may lose voice calling services, including calls to 911, or connectivity when the 3G networks are shut down.”

To ensure Pixel users do not face such connectivity issues, Google has released a software update that enables VoLTE roaming for many U.S. and global carriers. The feature will allow users with eligible Pixel devices “to roam in the U.S. with VoLTE,” provided their carrier supports VoLTE roaming.

 

εγω το καταλαβαινω ότι αφορά το roaming στις ΗΠΑ .Τεσπα ,μακάρι να ενεργοποιηθεί παντού.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έβαλες πάει μετά το 
In 2021, carriers in the U.S. announced they would phase out their 3G networks. As a result, some devices that don’t support Voice over LTE (VoLTE) or VoLTE roaming may lose voice calling services, including calls to 911, or connectivity when the 3G networks are shut down.”
To ensure Pixel users do not face such connectivity issues, Google has released a software update that enables VoLTE roaming for many U.S. and global carriers. The feature will allow users with eligible Pixel devices “to roam in the U.S. with VoLTE,” provided their carrier supports VoLTE roaming.
 
εγω το καταλαβαινω ότι αφορά το roaming στις ΗΠΑ .Τεσπα ,μακάρι να ενεργοποιηθεί παντού.
Ναι δεν έχει καμία σχέση με την ενεργοποίηση του VoLTE εδώ η άλλου απ'όσο καταλαβαίνω.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι πιστεύετε?θα ενεργοποιηθεί volte 5G?ακούω για κάποιους που ισχυρίζονται ότι δουλεύουν με cosmote και δεν ξέρω ποια είναι η αλήθεια.Ειλικρινα κάποιος να γράψει την αλήθεια και τι πιστευει

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bardull said:

Τελικά τι πιστεύετε?θα ενεργοποιηθεί volte 5G?ακούω για κάποιους που ισχυρίζονται ότι δουλεύουν με cosmote και δεν ξέρω ποια είναι η αλήθεια.Ειλικρινα κάποιος να γράψει την αλήθεια και τι πιστευει

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ας στο δείξουν αν όντως ισχύει.

Το τι πιστευει ο καθένας είναι άλλο πράγμα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν διατίθεται η υπηρεσία από κανένα ελληνικό δίκτυο, από όσο γνωρίζω.

Μπορεί βέβαια και να σφάλλω.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι πιστεύετε?θα ενεργοποιηθεί volte 5G?ακούω για κάποιους που ισχυρίζονται ότι δουλεύουν με cosmote και δεν ξέρω ποια είναι η αλήθεια.Ειλικρινα κάποιος να γράψει την αλήθεια και τι πιστευει

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Με ξεκλείδωμα BL και root μόνο δουλεύουν. Με Cosmote δουλεύει μόνο το 5G και με Vodafone 5G, VoLTE και VoWifi.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς που δεν έχουμε ιδέα από αυτά πως θα το κάνουμε.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απλά δε θα το κάνεις, δεν υπάρχει και λόγος να μπεις σε όλη αυτή τη διαδικασία και να έχεις ένα ξεκλειδωτο τηλέφωνο και ρουτ με ότι αυτό συνεπάγεται, τα πίξελ προσφέρουν ασφάλεια και αναβαθμίσεις

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Έκανε κανείς το update Ιουλίου. Βγάλαν διαφορετική έκδοση για ευρωπαϊκές χώρες που ενεργοποιεί το volte. Αλλά το δικό μου 6 pro κατέβασε την global μόνο του. Δοκίμασε κανένας χειροκίνητα να βάλει την έκδοση B1 που είναι για ευρωπαϊκές χώρες είδε καμία διαφορά? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, uranus said:

Έκανε κανείς το update Ιουλίου. Βγάλαν διαφορετική έκδοση για ευρωπαϊκές χώρες που ενεργοποιεί το volte. Αλλά το δικό μου 6 pro κατέβασε την global μόνο του. Δοκίμασε κανένας χειροκίνητα να βάλει την έκδοση B1 που είναι για ευρωπαϊκές χώρες είδε καμία διαφορά? 

Όλοι περιμένουμε κάποιον/α θαρραλέο/α... 😉😜

Για να μας δίνεις όμως το 12.1.0 (SQ3A.220705.003, Jul 2022)... μάλλον VoLTE πήραν κάποιες άλλες ευρωπαϊκές χώρες!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πάντως λέει ότι ΕΜΕΑ είναι 6 χώρες και οι carriers αυτών των χωρών! 

https://forum.xda-developers.com/t/emea-build-is-meant-for-only-these-6-countries-in-europe.4465827/

So the EMEA build is for:

France
Germany
Ireland
Italy
Spain
UK

The other 38 countries in Europe should use the "Global" build.Google should really mention that somewhere.
The EMEA build is meant for countries/carries that officially support the Pixel devices.

Και σ' ένα κανάλι telegram ένας Πολωνός έβαλε την EMEA χωρίς όμως να μπορεί να ενεργοποιήσει το VoLTE!

Επομένως η Google ενεργοποίησε το VoLTE σε carries των παραπάνω χωρών.

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

σορρυ, αλλά στις χώρες αυτές που κυκλοφορεί επίσημα, το volte έπαιζε ήδη...θα μας τρελάνουν?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως δεν πρέπει να περιμένουμε θαύματα από την google.
Απ' ότι φαίνεται χρόνια τώρα, δίνει τα volte και 5g μόνο στις χώρες τις οποίες πωλείται επίσημα η συσκευή.
Οπότε εάν ποτέ έρθει στην Ελλάδα επίσημα μόνο τότε θα τα δώσει μάλλον όλα αυτά αλλιώς δεν το βλέπω ..

Sent from my SM-F926B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σορρυ, αλλά στις χώρες αυτές που κυκλοφορεί επίσημα, το volte έπαιζε ήδη...θα μας τρελάνουν?
Ίσως όχι σε όλους τους παρόχους.

Σε άλλα νέα της ημέρας, Vodafone Vo5G
4604571c78fbdddbcf6c999c567192f5.jpg

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, baiosss said:

Ίσως όχι σε όλους τους παρόχους.

Σε άλλα νέα της ημέρας, Vodafone Vo5G emoji14.png
4604571c78fbdddbcf6c999c567192f5.jpg

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk
 

Επίσημα δηλαδή, η με root???

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα δηλαδή, η με root???
Δεν υποστηρίζεται στην Ελλάδα όπως κι να έχει.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από οποία μεριά και αν εξετάσουμε το θέμα είναι απαράδεκτο κάτι κινεζιες να έχουν 5G volte,και η τεράστια Google να επιτρέπει να διασύρεται έτσι στην Ευρώπη, μακάρι να γίνει αμεσα κάτι και μιλάω ως κάτοχος όλων των pixel έως το 5.Τα ανώτερα όλων των android από άποψη λογισμικού και δεν μπορούμε να πάρουμε το 6 γιατί ειδικά το volte είναι βασικό.....μακαρι

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πριν λιγο ΣΑΣ ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ ειδα για λιγα λεπτα ενδειξη 5G!! Χαθηκε τωρα παλι θα ενημερωσω αν εχω νεοτερα περιοχη Νεο Φαληρο με Cosmote! Δεν προλαβα screenshot δυστυχως μονο να τσεκαρω τα settings για ενεργοποηση και Volte που ομως δεν ειχε αλλαξει τιποτα 

Update: και για του λόγου το αληθές!

Screenshot_20220806-154309.png

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...