Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 minutes ago, djuan1988 said:

Αν κρίνω από την Apple και από αυτά που άκουσα από τον CEO της isquare στο podcast του insomnia, πρέπει να έρθει μηχανικός στη χώρα μας για να κάνει πιστοποίηση του δικτύου με μετρήσεις κτλ. 

Προφανώς δεν την ενδιαφέρει η αγορά μας. Ίσως λόγω τουρισμού να γίνει κάτι, αν υπάρξουν παράπονα από αρκετούς.

Συμφωνώ. Γι' αυτό δεν δίνει γενικά σε χώρες, αλλά ο κατάλογος αναφέρει providers στην καθεμία. Μπορεί να δώσει σε κάποια στιγμή στην Cosmote μόνο για παράδειγμα ή στη Wind.

Και δεν είναι η Ελλάδα, είναι ελάχιστες οι χώρες γενικά. Πολύ μεγαλύτερες από μας. Από την άλλη, το 5G είναι σχετικά νέα τεχνολογία. Αν το 5G roaming γίνει πιο σημαντικό και ταξιδεύει ο Αμερικάνος στην Αρούμπα και στην Μάικονος, ε θα πρέπει να το ξεκλειδώσει για να υποστηρίζει τους ίδιους τους πελάτες της, ανεξάρτητα αν πουλάει ή όχι.

 

Edited by Sotnem
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μεγάλο κρίμα, για μένα είναι λόγος να μην αγοράσω pixel, αν και χρησιμοποιώ κινητά google από το nexus 5.

Από περιέργεια, υπήρχε παρόμοιο θέμα και στις αρχές του 4g και τα τότε pixel? Με το pixel 2 δεν είχα ποτέ πρόβλημα με 4g στην Ελλάδα (roaming από Αγγλικό δίκτυο) από οτι θυμάμαι. Γιατί είναι διαφορετικό το 5g?

Link to comment
Share on other sites

On 8/11/2021 at 9:53 ΠΜ, Sotnem said:

Συμφωνώ. Γι' αυτό δεν δίνει γενικά σε χώρες, αλλά ο κατάλογος αναφέρει providers στην καθεμία. Μπορεί να δώσει σε κάποια στιγμή στην Cosmote μόνο για παράδειγμα ή στη Wind.

Και δεν είναι η Ελλάδα, είναι ελάχιστες οι χώρες γενικά. Πολύ μεγαλύτερες από μας. Από την άλλη, το 5G είναι σχετικά νέα τεχνολογία. Αν το 5G roaming γίνει πιο σημαντικό και ταξιδεύει ο Αμερικάνος στην Αρούμπα και στην Μάικονος, ε θα πρέπει να το ξεκλειδώσει για να υποστηρίζει τους ίδιους τους πελάτες της, ανεξάρτητα αν πουλάει ή όχι.

 

Ο Αμερικανός 5G στην Μύκονο θα έχει με το pixel εφόσον έχει την αμερικανική sim στη συσκευή του (roaming). Ο αμερικανός δεν θα έχει 5G μόνο αν βάλει ελληνική sim, μην τα μπερδεύουμε.

Edited by athens_fans
GATE 13...TILL THE END OF THE WORLD...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
31 minutes ago, antonis_wrx said:

Από περιέργεια, υπήρχε παρόμοιο θέμα και στις αρχές του 4g και τα τότε pixel? Με το pixel 2 δεν είχα ποτέ πρόβλημα με 4g στην Ελλάδα (roaming από Αγγλικό δίκτυο) από οτι θυμάμαι. Γιατί είναι διαφορετικό το 5g?

Δεν συγκρίνεται το 4G με το 5G, εντελώς διαφορετικές τεχνολογίες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, athens_fans said:

Ο Αμερικανός 5G στην Μύκονο θα έχει με το pixel εφόσον έχει την αμερικανική sim στη συσκευή του (roaming). Ο αμερικανός δεν θα έχει 5G μόνο αν βάλει ελληνική sim, μην τα μπερδεύουμε.

Δεν μπερδεύουμε τίποτα.

Προς το παρόν δεν έχει τίποτα. Μέσω 3ης εταιρείας θα γίνει το roaming. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να πάρει το OK κάθε Cosmote, Wind κτλ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 1/7/2021 at 1:37 ΜΜ, sokpap said:

 

Μηπως υπάρχει κάποιος πλήρης οδηγός με ΟΛΑ τα αρχεία, γιατί λείπουν από το post ??

Κανένας με τα αρχεία;

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Nekten said:

Κανένας με τα αρχεία;

 

Σιγουρέψου ότι :

`1. Έχεις Android 11

2. Unlocked bootloader

3.Root

4.Magisk

Περνάς το παρακάτω module https://github.com/swangjang/Pixel-Redbull-Carrier-Patch

 

Εναλλακτικά:

https://forum.xda-developers.com/t/module-to-enable-5g-volte-vowifi-on-pixel4a-5g-pixel5.4207725/post-84648473

Edited by Finn

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα παιδιά και καλή χρονιά να έχουμε! Μπορεί να έχει ξανασυζητηθεί το θέμα που θέλω να αναφέρω αλλά δεν το έχω δει γι' αυτό ζητώ προκαταβολικά συγνώμη. Το θέμα είναι αυτό του τίτλου του thread, όμως όχι αποκλειστικά για τα pixel αλλά γενικότερα. Γιατί ένα τηλέφωνο 5g πρέπει να χρειάζεται "πιστοποίηση" από τον εκάστοτε πάροχο για να να λειτουργεί ως 5g; Αυτό δεν συνέβαινε με τα 4g ή παλιότερα τα 3g τηλέφωνα. Όσα είχαν αυτή τη δυνατότητα δεν χρειαζόταν καμία άλλη διαδικασία. Και εντάξει με τα pixel, δεν εισάγονται επίσημα στη χώρα μας, υπάρχει αυτή η "δικαιολογία", αλλά το ίδιο συμβαίνει και με τα περισσότερα τηλέφωνα που εισάγονται επίσημα. Και αυτό σε αναγκάζει να αποκλείεις αυτομάτως πολλές καλές υποψήφιες για αγορά συσκευές. Πολύ λίγες είναι πιστοποιημένες για 5g. Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει στη vodafone που είμαι εγώ.Περίπου15 τηλέφωνα όλα κι όλα. 3-4 xiaomi, 4-5 samsung και 1-2 realme, και τα 5g iphone. Νομίζω ότι στην cosmote είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα αλλά κι εκεί λείπουν πολλά τηλέφωνα που εισάγονται κανονικά στη χώρα. Περίπου τα ίδια ισχύουν απ' ότι έχω καταλάβει και με τα VoLTE/VoWiFi. Όποιος γνωρίζει και μπορεί να πει 2 πράγματα τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vagzard said:

Καλημέρα παιδιά και καλή χρονιά να έχουμε! Μπορεί να έχει ξανασυζητηθεί το θέμα που θέλω να αναφέρω αλλά δεν το έχω δει γι' αυτό ζητώ προκαταβολικά συγνώμη. Το θέμα είναι αυτό του τίτλου του thread, όμως όχι αποκλειστικά για τα pixel αλλά γενικότερα. Γιατί ένα τηλέφωνο 5g πρέπει να χρειάζεται "πιστοποίηση" από τον εκάστοτε πάροχο για να να λειτουργεί ως 5g; Αυτό δεν συνέβαινε με τα 4g ή παλιότερα τα 3g τηλέφωνα. Όσα είχαν αυτή τη δυνατότητα δεν χρειαζόταν καμία άλλη διαδικασία. Και εντάξει με τα pixel, δεν εισάγονται επίσημα στη χώρα μας, υπάρχει αυτή η "δικαιολογία", αλλά το ίδιο συμβαίνει και με τα περισσότερα τηλέφωνα που εισάγονται επίσημα. Και αυτό σε αναγκάζει να αποκλείεις αυτομάτως πολλές καλές υποψήφιες για αγορά συσκευές. Πολύ λίγες είναι πιστοποιημένες για 5g. Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει στη vodafone που είμαι εγώ.Περίπου15 τηλέφωνα όλα κι όλα. 3-4 xiaomi, 4-5 samsung και 1-2 realme, και τα 5g iphone. Νομίζω ότι στην cosmote είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα αλλά κι εκεί λείπουν πολλά τηλέφωνα που εισάγονται κανονικά στη χώρα. Περίπου τα ίδια ισχύουν απ' ότι έχω καταλάβει και με τα VoLTE/VoWiFi. Όποιος γνωρίζει και μπορεί να πει 2 πράγματα τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Από περιέργεια, ποια τηλέφωνα εισάγονται κανονικά στη χώρα και δεν υποστηρίζουν 5g στη cosmote πχ;

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και καλή χρονιά να έχουμε! Μπορεί να έχει ξανασυζητηθεί το θέμα που θέλω να αναφέρω αλλά δεν το έχω δει γι' αυτό ζητώ προκαταβολικά συγνώμη. Το θέμα είναι αυτό του τίτλου του thread, όμως όχι αποκλειστικά για τα pixel αλλά γενικότερα. Γιατί ένα τηλέφωνο 5g πρέπει να χρειάζεται "πιστοποίηση" από τον εκάστοτε πάροχο για να να λειτουργεί ως 5g; Αυτό δεν συνέβαινε με τα 4g ή παλιότερα τα 3g τηλέφωνα. Όσα είχαν αυτή τη δυνατότητα δεν χρειαζόταν καμία άλλη διαδικασία. Και εντάξει με τα pixel, δεν εισάγονται επίσημα στη χώρα μας, υπάρχει αυτή η "δικαιολογία", αλλά το ίδιο συμβαίνει και με τα περισσότερα τηλέφωνα που εισάγονται επίσημα. Και αυτό σε αναγκάζει να αποκλείεις αυτομάτως πολλές καλές υποψήφιες για αγορά συσκευές. Πολύ λίγες είναι πιστοποιημένες για 5g. Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει στη vodafone που είμαι εγώ.Περίπου15 τηλέφωνα όλα κι όλα. 3-4 xiaomi, 4-5 samsung και 1-2 realme, και τα 5g iphone. Νομίζω ότι στην cosmote είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα αλλά κι εκεί λείπουν πολλά τηλέφωνα που εισάγονται κανονικά στη χώρα. Περίπου τα ίδια ισχύουν απ' ότι έχω καταλάβει και με τα VoLTE/VoWiFi. Όποιος γνωρίζει και μπορεί να πει 2 πράγματα τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αυτό νομίζω συμβαίνει στα OnePlus. Στην Vodafone κάποιοι δεν έχουν ενώ με Cosmote SIM εμφανίζονται οι λειτουργίες αυτές. Δεν είμαι και απόλυτος βέβαια αλλά έτσι νομίζω έχω διαβάσει εδώ.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, suspect21 said:

Από περιέργεια, ποια τηλέφωνα εισάγονται κανονικά στη χώρα και δεν υποστηρίζουν 5g στη cosmote πχ;

Έχεις δίκιο για την cosmote, επειδή είμαι στη vodafone δεν την είχα ψάξει τόσο πολύ. Την κοίταξα πιο αναλυτικά και μόνο το Oneplus Nord βρήκα να μην υποστηρίζεται. Πάντως και η Wind πολύ λίγες συσκευές έχει πιστοποιημένες.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, vagzard said:

Έχεις δίκιο για την cosmote, επειδή είμαι στη vodafone δεν την είχα ψάξει τόσο πολύ. Την κοίταξα πιο αναλυτικά και μόνο το Oneplus Nord βρήκα να μην υποστηρίζεται. Πάντως και η Wind πολύ λίγες συσκευές έχει πιστοποιημένες.

Από όσο έχω δει στο site της cosmote και το Nord υποστηρίζεται κανονικά

Για wind Vodafone έχεις δίκαιο

Βέβαια ξεφεύγουμε από το θέμα

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Της google είναι. Κλειδώνει το 5G στα κινητά της σε χώρες που δεν εισάγεται επίσημα (με ελάχιστες εξαιρέσεις).
Δεν είναι ίδια περίπτωση με άλλους κατασκευαστές κινητών.

Edited by Bayern7
Link to comment
Share on other sites

γιατί το κάνει αυτό?

για να τους εκδικηθεί που έκαναν τα πάντα για να αποκτήσουν μία συσκευή της?

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
9 ώρες πριν, elteo said:

γιατί το κάνει αυτό?

για να τους εκδικηθεί που έκαναν τα πάντα για να αποκτήσουν μία συσκευή της?

Γιατί οι συσκευές της προορίζονται αποκλειστικά για τη χώρα που πωλούνται. Αυτή είναι η πολιτική της.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι έτσι τιμωρεί όσους τις θέλουν. Μάρκετινγκ από τα lidl.

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ότι σαν τακτική δεν είναι και ότι καλύτερο, ισχύει.
Από τη στιγμή όμως που είναι γνωστό τοίς πάσι ότι 5G και volte/vowifi δε λειτουργούν, δεν το λες και τιμωρία.
Όσοι το παίρνουν, γνωρίζουν τα συγκεκριμένα "ελαττώματα".

Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 ώρα πριν, elteo said:

Κι έτσι τιμωρεί όσους τις θέλουν. Μάρκετινγκ από τα lidl.

Δεν είναι τιμωρία, απλά δεν την ενδιαφέρει. Αν ήθελε η Google να πουλήσει ευρέως τις συσκευές της, θα το έκανε και με μεγάλη ευκολία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό δεν πρόκειται ποτέ να επιλέξω Pixel, Nexus ή όπως αλλιώς τα ονομάσει για τους beta testers της.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

κάτοχος 3α για αρκετά χρόνια κ μεγάλος φαν του στοκ αντροιντ δυστυχώς τα χρήματα να το φέρεις στην Ελλάδα δεν αξίζουν μόνο για τη βουτυρίλα και τη κάμερα. Το κινητό δεν υποστηρίζει την ελληνική γλώσσα στον ασισταντ και αρα χανει σχεδόν ολη τη χρησιμότητα του και τις λειτουργίες που το ξεχωρίζουν απο τα αλλα αντροιντ. Το γεγονός οτι δεν υποστηρίζεται και απο τους παρόχους, εχει επίσης επίπτωση στη ποιότητα της κλήσης και κάνει το πρόβλημα ακόμα χειρότερο.

Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

Για τη βουτυριλα όχι, άλλα για την κάμερα θα έλεγα ότι αξίζει.
Σε αυτά τα χρήματα και σε λογικές ιντσες, δεν ξέρω πού αλλού μπορεί κανείς να βρει τις βραδινές επιδοσεις των Pixel.
Λέω σε λογικές ιντσες για να μην πει κανείς για το S21 ultra. Αν κι αυτο ξεφεύγει ούτως ή άλλως στην τιμή.
Σε αυτές τις ιντσες μόνο σε S21 και σε 12 pro (μεταχειρισμένο) θα μπορούσες να πας, αλλά δε νομίζω ότι οι βραδινές φωτό τους είναι το ίδιο καλές με του Pixel.


Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει πάντα η λύση του gcam ,εχουν δει τα μάτια μου σε πολυ φτηνά κινητά να κανει θαύματα.

Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...