Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

400 το δίνω.

 

 

 

Το Vodafone wifi calling app γιατί δεν εμφανίζεται στο play store στα pixel?

Pixel 5;

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

400 το δίνω.

 

Το Vodafone wifi calling app γιατί δεν εμφανίζεται στο play store στα pixel?

 

Αν είναι το 5 το παίρνω εγώ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδιά σε pixel 3a με Android 12 beta 2 μου έχει βγάλει το σήμα του wifi call με cosmote
Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

παιδιά σε pixel 3a με Android 12 beta 2 μου έχει βγάλει το σήμα του wifi call με cosmote

 

:lol::lol::lol::p:p:p

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σε pixel 3a με Android 12 beta 2 μου έχει βγάλει το σήμα του wifi call με cosmote

 

Αυτά ούτε για πλάκα δε πρέπει να γράφονται

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

παιδιά σε pixel 3a με Android 12 beta 2 μου έχει βγάλει το σήμα του wifi call με cosmote

 

Μακάρι να ισχύει. Δοκίμασες να το χρησιμοποιήσεις;

Link to comment
Share on other sites

υποτίθεται δουλεύει όταν δεν έχεις σήμα αλλά ίσως δουλέψει και έτσι, για τσέκαρε και πες μας

δες σε παρακαλώ άμα υπάρχει τίποτα για VOLTE

η χαρά μου δε περιγράφεται, ελπίζω να έχουμε ευχάριστα νέα σύντομα :D:D:D

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

τί πρέπει να κάνω να βάλω airplane mode κ να κάνω κλήση?

 

Ναι, αφού όμως έχεις ενεργοποιημένη την υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

VoLTE δεν υπάρχει ακόμα. Η beta μπαίνει πολύ εύκολα, το μόνο που χρειάζεται είναι να κάνετε enroll στο beta program,1 λεπτό δουλειά..μετα σας το βγαζει σαν update της συσκευής το beta 2
Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αφού όμως έχεις ενεργοποιημένη την υπηρεσία.

 

Ενεργοποιείς τη λειτουργία πτήσης ανοίγεις το wifi και εφόσον είναι ενεργοποιημένη η κλήση wi-fi παίρνεις κανονικά τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

Με flight mode δε παίζει
Αν είχε ενεργοποιηθεί θα σου εμφανίζει κάποιο μενού πιστεύω στο network.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

αφού το βγαζει το σήμα του wificall δε σημαίνει ότι έχει ενεργοποιηθεί? πριν ήμουν σε Android 11 και δεν το είχε, επίσης το έχω ενεργοποιήσει στον πάροχο
Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

Έστω και αυτό είναι μια ένδειξη ότι μπορεί να γίνει κάτι, άλλωστε είναι ακόμη σε beta στάδιο
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ναι, επίσης βλέπω οτι στη 12 εχουν ενεργοποιήσει πολλές λειτουργίες του pixel 5 σε παλιότερες συσκευές, όπως το adaptive charging. Επίσης εχει γινει γερο φρεσκαρισμα του λειτουργικού με νεα εμφάνιση ,χρωματα κ αλλαγες σε notification,lock screen κτλπ
Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μέχρι να ξυπνήσει η google και να μας στείλει specific carrier policies για τον πάροχό μας, μπορούμε να έχουμε στις Pixel συσκευές μας VoLTE/VoWifi και 5G πειράζοντας κάποια αρχεία συστήματος. Η διαδικασία είναι σχετικά εύκολη για τους γνώστες, ιδίως για VoLTE. Oι μη έχοντας προηγούμενη εμπειρία καλό θα ήταν να παραβλέψουν τον οδηγό, ιδίως το κομμάτι που αφορα την ενεργοποίηση χρήσης δικτύων 5G αφενός γιατί απαιτεί diag mode αφεταίρου γιατί δεν έχουμε ακόμη δίκτυο 5G στη χώρα μας.

 

Τι θα χρειαστώ;

 

1. Το Pixel τηλέφωνό μου

2. Υπολογιστή με Windows και εγκατεστημένα τα platform tools της Google (ADB/Fastboot).

 

Πρώτη ενότητα - Unlock bootloader

 

1. Ενεργοποίηση λειτουργίας προγραμματιστή μέσω του μενού των ρυθμίσεων.

α.Μπαίνω στις Ρυθμίσεις

β.Επιλέγω Σχετικά με το τηλέφωνο

γ. Τέρμα κάτω πατάω 7 φορές στο Αριθμός έκδοσης

δ. Πάω πίσω και επιλέγω το μενού Σύστημα και μετά Σύνθετες

ε.Ανοίγω τις επιλογές Προγραμμαστιστή και τικάρω το OEM-Unlock.

 

2. Ξεκλείδωμα του bootloader μέσω Fastboot. Η διαδικασία θα σβήσει ΟΛΑ μας τα δεδομένα οπότε κρατάω BACKUP!

 

α. Απενεργοποιώ το τηλέφωνο εντελώς.

β. Πατάω ταυτόχρονα Power Button + Lower Volume για μερικά δευτερόλεπτα και θα με βάλει σε fastboot mode

γ. Τρέχω μέσω command line ένα cmd instance και τρέχω την εντολή fastboot devices

δ. Αν έχω εγκαταστήσει τα πάντα σωστά και το τηλέφωνο μου αναγνωριστεί θα εμφανιστεί στη λίστα. Ξεκλειδώνω με την εντολή fastboot flashing unlock

ε. Με το Volume up αλλάζω την επιλογή σε Unlock your phone και με το Power button επιβεβαιώνω.

στ. Σε αυτο το σημείο αν όλα πήγαν καλά, κατά την επανεκίννηση του τηλεφώνου θα διαγραφούν τα πάντα και θα πρέπει να το σετάρουμε απ την αρχή.

 

3. Τα βήματα για root access στο τηλέφωνό μου βρίσκονται με εικόνες στον παρακάτω σύνδεσμο.

 

Δεύτερη ενότητα - Ενεργοποίηση VoLTE/VoWifi

 

1. Αν όλα πήγαν καλά στα προηγούμενα βήματα τότε το κινητό μας θα έχει root πρόσβαση.

2.. Κατεβάζουμε αυτό το αρχείο και το αποσυμπιέζουμε. Μέσα έχει 3 φακέλους, έναν για κάθε ελληνικό πάροχο

3. Κατεβάζουμε αυτό το αρχείο και στη διαδρομή /system/vendor/rfs/msm/mpss/readonly/vendor/mbn/mcfg_sw/generic/myown/ κάνουμε επικόλληση το αρχείο mbn του παρόχου μας απ το βήμα (2).

δ. Εγκαθιστούμε το τροποποιημένο αρχείο του βήματος (3) μέσω του MagiskManager και κάνουμε επανεκκίνηση.

ε. Πληκτρολογούμε *#*#4636#*#* και απ την επιλογή Πληροφοριες τηλεφώνου βλέπουμε αν το παρέχετε μέσω VoLTE έχει ενεργοποιηθεί.

στ. Αν όλα πήγαν καλά τότε στις ρυθμίσεις δικτύου θα δούμε τις νέες επιλογές για VoLTE και VoWifi.

 

4. Αν δείχνει IMS not registered δοκιμάζουμε να εγκαταστήσουμε το παρακάτω Magisk module

 

Τρίτη ενότητα - Ενεργοποίηση carrier policy για σύνδεση σε 5G δίκτυα. ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ

 

1. Ενεργοποίηση QPST mode

α. Κατεβάζω το QPST tool από εδώ

β. Εγκαθιστώ το "MagiskHide Props Config" από το repo του Magisk repo και κάνω επανεκκίνηση.

γ. Τρέχω ένα su terminal και πληκτρολογώ props

δ. Εισάγω την επιλογή "Add/edit custom props"

ε. Εισάγω την επιλογή "new custom prop"

στ. Πληκτρολογώ ro.vendor.build.type και πατάω enter

ζ. Πληκτρολογώ userdebug και πατάω enter

η. Κάνω επανεκκίνηση

 

*Αν προκύψει κάποιο σφάλμα με driver (Pixel 4a 5G/Pixel 5) πάω στις Ρυθμίσεις>Πειραματικό και ενεργοποιώ το "SELinux Policy"

 

2. Για QPST κανω τα παρακάτω

α.adb shell

β.su

γ.resetprop ro.bootmode usbradio

δ.resetprop ro.build.type userdebug

ε.setprop sys.usb.config diag,diag_mdm,adb

στ.diag_mdlog

ζ.cancel (ctrl+c) once it starts to "hang" at failed to open diag socket

η.change usb config (file transfer, no file transfer)

θ.wait

ι.qpst

 

3. Εφόσον πλέον το κινητό εμφανίζεται ως QPST μπορώ να τρέξω το QPST tool απ το πρώτο βήμα(1a) και να ανοίξω τον EFS Explorer, επιλέγω τη συσκευή μου και περιμένω για λίγο.

4.Πάω στον κατάλογο policyman και αποθηκεύω το αρχείο carrier_policy.xml στην Επιφάνεια εργασίας.

5. Το ανοιγω και προσθέτω το string 5G σε κάθε πεδίο όπου γράφει rat capabilities. π.χ

<rat_capability base="none" >

<include> G W L 5G </include>

</rat_capability_if>

 

6. Σώζω τις αλλαγές (έχοντας κρατήσει backup του original) και το μεταφέρω πίσω στη συσκευή και κάνω επανεκκίνηση.

7. Ελέγχω αν λειτουργεί η επιλογή 5G

 

Μηπως υπάρχει κάποιος πλήρης οδηγός με ΟΛΑ τα αρχεία, γιατί λείπουν από το post ??

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά μας!!!!! Κλείνει σιγά σιγά το 3g

 

 

Δελτίο Τύπου:

Στο πλαίσιο δοκιμών για την αναβάθμιση του δικτύου κινητής της COSMOTE και της βελτίωσης των παρεχόμενων υπηρεσιών 4G και 5G, στο οποίο εντάσσεται και η προγραμματιζόμενη διακοπή παροχής υπηρεσιών 3G, ανακοινώνεται ότι για το χρονικό διάστημα από 6 μέχρι και 8 Ιουλίου 2021 δεν θα παρέχονται υπηρεσίες 3G από το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας COSMOTE στις περιοχές Περιστερίου, Χαϊδαρίου, Λιμένα Μαρκοπούλου, Λαυρίου, Αναβύσσου και Κερατέας. Υπηρεσίες φωνής, sms και mobile internet μέσω 2G, 4G και 5G θα εξακολουθήσουν να παρέχονται απρόσκοπτα.

Αυτό είχε ανακοινωθεί καιρό τώρα. Γιατί περαστικά σου; Προσωπικά άνετα θα έπαιρνα ένα pixel και ας μην έχει volte, μόνο και μόνο για τις αναβαθμίσεις του και για τον απεριόριστο χώρο στο Google photos ενώ σε όλους έχει κοπεί. Έτσι κι αλλιώς το 4g με καλύπτει πλήρως.

Και μιλάω σα κάτοχος που έχω huawei p30 pro άρα και volte. Αν εξαιρέσουμε κάνα κατέβασμα μεγάλου αρχείου που βοηθάει όταν μιλάς να μη κόβεται το κατέβασμα, δε νιώθω να έχω καμία άλλη διαφορά. Έτσι κι αλλιώς πολλές επαφές που μιλάω δε ξέρουν καν τι είναι το volte και άλλες εταιρίες δε το έχουν καν.

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε το παλληκάρι να πάρει τα αντικαταθλιπτικά του, και του ευχόμαστε όλοι, περαστικά του!

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ θα τα χρειαστείς τώρα που θα μιλάς με 2g....Εγω περιμένω iphone 12 mini από μέρα σε μέρα!!!
Εγώ έχω τηλεκάρτες (που τραγούδαγε κάποτε κι ο Βαρδής) και σταθερό στο σπίτι για να μιλάω. Που ζεις;

 

Κι εμείς περιμένουμε από τον Ιανουάριο να πάρεις αυτό το iPhone 12 mini, για να ησυχάσουμε :p

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Η κλήση σαν ποιότητα είτε 2g είτε 3g δεν έχει διαφορά

Τώρα αν χρειαστεί να μπεις και ίντερνετ εκείνη τη στιγμή θα υπάρχει θέμα σίγουρα

Εγώ θα έλεγα όπως λέγανε και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι, μηδένα προ του τέλους μακάριζε

Πιστεύω ότι έστω και την ύστατη στιγμή θα βρεθεί μια λύση, ίσως με την έλευση της 12, με κάποιο update κάτι, είναι πολλές συσκευές σε χώρες εκτός επίσημης αγοράς από google

Ειδάλλως όποιος δυστυχώς θα χρειαστεί τις υπηρεσίες αυτές θα πρέπει να προχωρήσει σε αγορά νέας συσκευής

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Εσύ θα τα χρειαστείς τώρα που θα μιλάς με 2g....Εγω περιμένω iphone 12 mini από μέρα σε μέρα!!!

 

Θα το ευχαριστηθείς! Εγώ πήγα σε iPhone 12 Pro και νιώθω ότι λειτουργούν όλα άψογα όπως πρέπει! Σήμα παντού, ποιότητα κλήσεων, 5G ζεις στην εποχή.

 

Βέβαια αρκετά πιο ακριβό αλλά τουλάχιστον χαίρεσαι όλα τα χρήματα που έδωσες γιατί σου δίνει πίσω οτι υπόσχεται χωρίς περιορισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Το volte είναι απαραίτητο αν εκεί που κίνησε δεν έχεις καλό σήμα , πχ εγώ σπίτι χωρίς volte έχω πρόβλημα με όλες τις εταιρίες , απλά σώθηκα και φυσικά είναι λόγος που δεν θα επέλεγα κάποια συσκευή, ελπίζω να μην υπάρχει θέμα στην σειρά 6.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα όταν πατάω *#*#4636#*#* εκεί που λέει Τύπος δικτύου φωνής γράφει LTE.

Επειδή δεν έχω καταλάβει καλά τι παίζει με το VOLTE, Δεν είναι VOLTE αυτό; Δεν είναι 4G;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...