Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τις έχει.

 

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για ποιες ρυθμίσεις μιλάμε;

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τις έχει.

 

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για ποιες ρυθμίσεις μιλάμε;

 

Στοκ τις ρυθμισεις για volte και wifi calling εδω στην Ελλαδα και αν ναι σε ποιες συσκευες το δοκιμασατε?

Link to comment
Share on other sites

Στοκ τις ρυθμισεις για volte και wifi calling εδω στην Ελλαδα και αν ναι σε ποιες συσκευες το δοκιμασατε?

 

Δηλαδή αν βάλω το 12 DP1.1 θα έχω τις ρυθμίσεις VoLTE/VoWiFi στο Pixel 5 χωρίς root?

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Έχει τις ίδιες με αυτές που έφερε το update Μαρτίου εννοούσα. Για Ελλάδα μόνο με magisk.

 

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ούτε με το update Μαϊου voLTE, wifi-Calling, 5g :lol:
Άλλαξε τηλέφωνο :lol:

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε με το update Μαϊου voLTE, wifi-Calling, 5g :lol:

 

 

Η λύση στα προβλήματα σου βρίσκεται στην υπογραφή μου. Εγώ αυτό έκανα και έχω όσα χρειάζομαι.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ούτε με το update Μαϊου voLTE, wifi-Calling, 5g :lol:
Νόμιζα είχες λύσει το πρόβλημα ρουταροντας και βάζοντας το ζιπακι. Μάλλον δεν είσαι ευγνώμων που κάποιος αφιέρωσε χρόνο να σε βοηθήσει και συνεχίζεις να τρολαρεις. Κρίμα, karma is a bitch tho.

 

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πιστεύει κανείς πως έχει Pixel συσκευή;

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η λύση είναι το iPhone. Με στεναχώρησε πολύ το ότι έφυγα από την Google και από τα πίξελ τα οποία μου αρέσουν πάρα πολύ αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα είναι πρόβλημα.

 

Αν έχεις τα παραπάνω χρήματα που χρειάζονται και θέλεις να τα διαθέσεις θα δεις οτι όλα λειτουργούν απροβλημάτιστα όσον αφορά το 5G το Volte το WiFi calling και οτιδήποτε έχει να κάνει με δίκτυα. Επίσης μπορείς να έχεις μέχρι και δυο αριθμούς ταυτόχρονα σε 5G δίκτυο.

 

Όμως είναι κρίμα γιατί αν δεν υπήρχε αυτή η έλλειψη υποστήριξης από την Google στις χώρες που δεν πωλούνται επίσημα οι συσκευές της θα παρέμενα σε αυτήν και στα πίξελ.

 

Στο 2021 όμως το να μην έχεις VOLTE και να μιλάς από 2G (οσονούπω) ή ακόμα και να μην μπορείς να χαρείς το 5G είναι κρίμα.

 

Όσοι υποστηρίζουν ότι το 5G δεν είναι ακόμα σημαντικό λογικά δε μένουν Αθήνα ή Θεσσαλονίκη και δεν έχουν δίκτυο Cosmote γιατί για εμάς που μένουμε σε μεγάλη πόλη και που ανήκουμε στο δίκτυο αυτό, το 5G όντως κάνει τη διαφορά.

 

Βέβαια ο καθένας κάνει τις επιλογές του και δεν είμαστε εδώ για να επιβάλουμε την άποψή μας. Όμως ως χρόνια χρήστης smartphones και τεχνολογίας επιθυμώ να απολαμβάνω όλα όσα έχω πληρώσει. Τίποτα λιγότερο.

 

Γι’ αυτό και δεν συμβιβάστηκα προσωπικά και πήγα στο iPhone 12.

 

Καθαρά προσωπική μου άποψη.

Edited by CPR
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η λύση είναι το iPhone. Με στεναχώρησε πολύ το ότι έφυγα από την Google και από τα πίξελ τα οποία μου αρέσουν πάρα πολύ αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα είναι πρόβλημα.

 

Αν έχεις τα παραπάνω χρήματα που χρειάζονται και θέλεις να τα διαθέσεις θα δεις οτι όλα λειτουργούν απροβλημάτιστα όσον αφορά το 5G το Volte το WiFi calling και οτιδήποτε έχει να κάνει με δίκτυα. Επίσης μπορείς να έχεις μέχρι και δυο αριθμούς ταυτόχρονα σε 5G δίκτυο.

 

Όμως είναι κρίμα γιατί αν δεν υπήρχε αυτή η έλλειψη υποστήριξης από την Google στις χώρες που δεν πωλούνται επίσημα οι συσκευές της θα παρέμενα σε αυτήν και στα πίξελ.

 

Στο 2021 όμως το να μην έχεις VOLTE και να μιλάς από 2G (οσονούπω) ή ακόμα και να μην μπορείς να χαρείς το 5G είναι κρίμα.

 

Όσοι υποστηρίζουν ότι το 5G δεν είναι ακόμα σημαντικό λογικά δε μένουν Αθήνα ή Θεσσαλονίκη και δεν έχουν δίκτυο Cosmote γιατί για εμάς που μένουμε σε μεγάλη πόλη και που ανήκουμε στο δίκτυο αυτό, το 5G όντως κάνει τη διαφορά.

 

Βέβαια ο καθένας κάνει τις επιλογές του και δεν είμαστε εδώ για να επιβάλουμε την άποψή μας. Όμως ως χρόνια χρήστης smartphones και τεχνολογίας επιθυμώ να απολαμβάνω όλα όσα έχω πληρώσει. Τίποτα λιγότερο.

 

Γι’ αυτό και δεν συμβιβάστηκα προσωπικά και πήγα στο iPhone 12.

 

Καθαρά προσωπική μου άποψη.

 

Γιατι iphone & οχι oneplus που ειναι και πιο κοντα σε πιξελ που ειχες?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι iphone & οχι oneplus που ειναι και πιο κοντα σε πιξελ που ειχες?

 

Καλή ερώτηση. Η αλήθεια είναι ότι είμαι φαν του στοκ αντροιντ και αν και το oneplus είναι πολύ κοντά δεν είναι στοκ. Επίσης είχα το oneplus 7t και δεν με ενθουσίασε παρά τα πολύ καλά σπεκς που είχε. Επίσης βασική προυπόθεση είναι την συσκευή που θα έπερνα να την πουλάει και η cosmote αλλιώς μετά μπλέκεις με τα 5G, VOLTE κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η λύση είναι το iPhone. Με στεναχώρησε πολύ το ότι έφυγα από την Google και από τα πίξελ τα οποία μου αρέσουν πάρα πολύ αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα είναι πρόβλημα.

 

Αν έχεις τα παραπάνω χρήματα που χρειάζονται και θέλεις να τα διαθέσεις θα δεις οτι όλα λειτουργούν απροβλημάτιστα όσον αφορά το 5G το Volte το WiFi calling και οτιδήποτε έχει να κάνει με δίκτυα. Επίσης μπορείς να έχεις μέχρι και δυο αριθμούς ταυτόχρονα σε 5G δίκτυο.

 

Όμως είναι κρίμα γιατί αν δεν υπήρχε αυτή η έλλειψη υποστήριξης από την Google στις χώρες που δεν πωλούνται επίσημα οι συσκευές της θα παρέμενα σε αυτήν και στα πίξελ.

 

Στο 2021 όμως το να μην έχεις VOLTE και να μιλάς από 2G (οσονούπω) ή ακόμα και να μην μπορείς να χαρείς το 5G είναι κρίμα.

 

Όσοι υποστηρίζουν ότι το 5G δεν είναι ακόμα σημαντικό λογικά δε μένουν Αθήνα ή Θεσσαλονίκη και δεν έχουν δίκτυο Cosmote γιατί για εμάς που μένουμε σε μεγάλη πόλη και που ανήκουμε στο δίκτυο αυτό, το 5G όντως κάνει τη διαφορά.

 

Βέβαια ο καθένας κάνει τις επιλογές του και δεν είμαστε εδώ για να επιβάλουμε την άποψή μας. Όμως ως χρόνια χρήστης smartphones και τεχνολογίας επιθυμώ να απολαμβάνω όλα όσα έχω πληρώσει. Τίποτα λιγότερο.

 

Γι’ αυτό και δεν συμβιβάστηκα προσωπικά και πήγα στο iPhone 12.

 

Καθαρά προσωπική μου άποψη.

 

 

Ακριβώς το ίδιο σκεπτικό και για εμένα. Από εποχής Nexus 4 στα χέρια μου υπήρχαν μόνο Nexus & Pixel αλλά δυστυχώς ήρθε η ώρα να πάω σε κάτι που υποστηρίζει πλήρως τις υπηρεσίες του 2021. Το μοναδικό κινητό που με καλυπτε σε απόδοση καμερών (βρίσκω την προσέγγιση της Apple πολύ κοντά στην gcam), μπαταρία και οθόνη ήταν το iPhone. 1+ δεν μου αρέσουν εμφανισιακά και βρίσκω τις κάμερες τους αθλιες. iPhone 12 pro max λοιπόν και Pixel 2 XL ρουταρισμενο με ενεργοποιημενο volte, vowifi για back up.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άθλιες?? Άλλο και τούτο??... τουλάχιστον απαράδεκτη η προσέγγιση σου σε επίπεδο τεχνολογικής έκφρασης...

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από 1+ 7 προ και μετά η απόδοση τους είναι τουλάχιστον αποδεκτή έως πολύ καλή και για αυτούς που γνωρίζουν 5,10 πράγματα από φωτογραφική σκοπιά σε συνδυασμό με το manual mode μπορείς να κοιτάξεις στα μάτια και ανώτερες υποτίθεται συσκευές. Εξάλλου όποιος έχει απαραίτητη προϋπόθεση την κορυφαία ποιότητα εικόνας δεν στρέφεται σε καμεροκινητα αλλά σε φωτογραφικό εξοπλισμό είτε mirrorless (λόγω όγκου και μεγέθους) είτε DSLR εφόσον παραμένει λίγο πιο old school ακόμη και σε σούπερ κόμπακτ κατηγορία...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σε πήραν και αυτοί πρέφα, international έγινες.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

Τον πήραν πρέφα επειδή ζητάει το αυτονόητο? Το συγκεκριμένο νήμα είναι για τα pixel και το θέμα με το Volte κλπ στην Ελλάδα. Αν δεν σε ενδιαφέρει μην μπαίνεις να το διαβάζεις.

 

Με το να κατακρινεις κάποιον που προσπαθεί και μάλιστα όταν τα γράφει και στο σωστό μέρος χωρίς να ενοχλεί τι κερδίζεις? Βοηθάς κάπου? Τουλάχιστον αυτός προσπαθεί ενώ εσύ του κάνεις απλά κριτική.

Link to comment
Share on other sites

Τον πήραν πρέφα επειδή ζητάει το αυτονόητο? Το συγκεκριμένο νήμα είναι για τα pixel και το θέμα με το Volte κλπ στην Ελλάδα. Αν δεν σε ενδιαφέρει μην μπαίνεις να το διαβάζεις.

 

Με το να κατακρινεις κάποιον που προσπαθεί και μάλιστα όταν τα γράφει και στο σωστό μέρος χωρίς να ενοχλεί τι κερδίζεις? Βοηθάς κάπου? Τουλάχιστον αυτός προσπαθεί ενώ εσύ του κάνεις απλά κριτική.

 

Μπορείς να μου πεις ποιο είναι το αυτονόητο;;;

Πήρε μια συσκευή χωρίς να γνωρίζει ούτε τα βασικά...

Και μετά φταίει η Google που στην Ελλάδα δεν έχει ανοικτές τις λειτουργίες...

Το θέμα το έχουμε εξαντλήσει...Απλά επαναλαμβανομασται...Αλλά πάντα φταίνε οι άλλοι...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τον πήραν πρέφα επειδή ζητάει το αυτονόητο? Το συγκεκριμένο νήμα είναι για τα pixel και το θέμα με το Volte κλπ στην Ελλάδα. Αν δεν σε ενδιαφέρει μην μπαίνεις να το διαβάζεις.

 

Με το να κατακρινεις κάποιον που προσπαθεί και μάλιστα όταν τα γράφει και στο σωστό μέρος χωρίς να ενοχλεί τι κερδίζεις? Βοηθάς κάπου? Τουλάχιστον αυτός προσπαθεί ενώ εσύ του κάνεις απλά κριτική.

 

Το συγκεκριμένο νήμα είναι για τα pixel,που όμως δεν πωλούνται επίσημα στην Ελλάδα...Και δεν έχει όλες τις λειτουργίες ενεργές...Και φταίει η Google...

Και πας και την αγοράζεις,από εξωτερικό,χωρίς να έχεις ρίξει ούτε μια ματιά σε ένα κολοαρθρο στο internet τι είναι αυτό το pixel???Γιατί κυκλοφορεί σε επιλεκτικές αγορές;;;Και όμως μετά ζητάς και τα ρέστα...Και μετά κλαίγεσαι,και απορεις γιατί στην λένε όλοι,και δεν σε παίρνει κανείς στα σοβαρά...

Και απορεις κιόλας...Καλό απόγευμα...(Η απάντηση αφορά κυρίως τον Nikosp88)

Link to comment
Share on other sites

Επέτρεψε μας να γκρινιάζουμε και να απαιτούμε τα αυτονόητα, ευχαριστώ. Αν δεν μπορείς απλά μην συμμετέχεις. Δεν μας την χάρισαν την συσκευή, την πληρώσαμε και δεν έχουμε βασικές λειτουργίες.

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κουβέντα μαζί σου...

Και πες ρε φίλε ότι δίνει όλες τις λειτουργίες,αλλά δεν τις δίνουν οι πάροχοι,εκεί τι θα κάνεις;;;Θα κραξεις μετά τις εταιρίες κινητής;;;Παραδεξου τουλάχιστον ότι το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το έχεις εσύ,και αρχίζουμε πάλι από την αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω διαβάσει την συζήτηση με τις θέσεις και τις απορίες σου στο αντίστοιχο νήμα , ένα πράγμα έχω να σου πω. Έχεις δίκιο και είμαι μαζί σου,όμως με την επαναλαμβανόμενη τοποθέτηση σου συνεχώς για το συγκεκριμένο ζήτημα των Volte VoWifi & 5g κάπου έχει κουράσει όλη αυτή η συζήτηση. Το πιο απλό είναι να πουλήσεις το συγκεκριμένο κινητό για να ησυχάσεις εσύ πρωτίστως και μετά και τα υπόλοιπα μέλη... τελείως φιλικά στο αναφέρω.

Για παράδειγμα κι εγώ "παιδεύτηκα" και μαζί και το τεχνικό τμήμα ( βλαβών) με το 1+ 7 Pro που δεν υποστήριζε με τίποτα Volte στην Wind κάτι που δεν συνέβαινε στην cosmote. Το παλικάρι που το πήρε είχε cosmote κι όλα κομπλέ. Εγώ στις νέες μου συσκευές μετά είχα κανονικά ενεργοποιημένα Volte ( Wind) και 5g όπου υπάρχει υποστήριξη. Τέλος καλό όλα καλά...το νόημα είναι να εξυπηρετούμαστε να μην έχουμε εμμονές ιδίως όταν βλέπουμε και μια αδιαφορία όπως στην Google με τα Πίξελ στην χώρα μας. Αν αυτό δεν γίνεται το προσπερνάς πουλώντας το και δίνοντας τα χρήματα σου εκεί που απλά εξυπηρετείσαι και που πιστεύεις ότι σε ικανοποιεί ως πελάτη και χρήστη.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πλησιάζει το update του Ιουνίου την επόμενη εβδομάδα. Μακάρι να δούμε φως...

 

Αόμματος θα μείνεις και τον Ιούνιο :lol:

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε με την 12 υπάρχει 5g, voLTE, wifi calling.... :lol:
Δε βλέπω να σε ενοχλεί ιδιαίτερα πάντως μιας και έχεις (;) ακόμα Pixel συσκευή :lol:

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε με update Ιουνίου διαθέσιμες οι υπηρεσίες. Αρχίζω να πιστεύω ότι απλά δεν υποστηρίζονται από τη συσκευή. Κριμα τα χρήματα που δώσαμε. Για πέταμα...
Το αγοράζω με 200€ αφού είναι για πέταμα :p

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε με update Ιουνίου διαθέσιμες οι υπηρεσίες. Αρχίζω να πιστεύω ότι απλά δεν υποστηρίζονται από τη συσκευή. Κριμα τα χρήματα που δώσαμε. Για πέταμα...

 

Όλα θα "στρώσουν" με το Pixel 6/6 Pro!

Πούλα όσο πιάνει ακόμα τιμή!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Ευελπιστώ μέχρι τέλος του μήνα να το έχω αλλάξει. Ωραίο κινητό αλλά αν δεν υποστηρίζει βασικές λειτουργίες τι να το κάνεις;

 

Εγώ είχα θέμα και με bluetooth (αποσυνδέσεις στα sony) και κάποιες φορές κρασαρε η κάμερα, πατούσες να βγάλει φωτό και δεν έκανε τίποτα μέχρι που πετούσε μήνυμα για τερματισμό ή αναμονή. Ίσως λύθηκαν με το update του Ιουνίου..

 

 

Πόσο θα το πουλήσεις;;;

Πέρα από την πλάκα όμως,αν σε κάποιον είναι αναγκαία τα Volte,wifi calling,5G δεν θα πάει σε Pixel.

Ελπίζω στο 6 να αλλάξει αυτή η πολιτική και να τα δώσει όλα η Google,φυσικά μαζί με τους παρόχους...

Επειδή όμως το 6 θα έχει και μια αρκετά μεγάλη τιμή,έγω αν και φαν των Nexus/Pixel στην αρχή τουλάχιστον δεν θα κάνω κίνηση απόκτησης τους...Όταν τα δώσει όλα τους σίγουρα...

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...