Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο το tweet ειχα ανεβασει κι εγω στο thread του κινητου - ο developer που φαινται να ενδιαφερεται πολυ για το Pixel, σε αμεσως προηγουμενο tweet αναλυει τι γινεται με τα carrier policy files για 5G και VoLTE και μαλιστα εχει ανεβασει ολο το source code απο το firmware του Νοεμβριου αν θυμαμαι καλα για να το δει οποιος ενδιαφερεται να καταλαβει περισσοτερα

Με λιγα λογια, για το 5G θεωρω οτι ειναι θεμα χρονου, για το VoLTE ισως αν ενεργοποιηθει μαζι με την ιδια αναβαθμιση - ψυχραιμια και υπομονη, εχουμε πολλα να χαρουμε απο αυτο το τηλεφωνο ως τοτε :)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

σίγουρα, το μόνο που δεν μπορούμε να χαρούμε είναι οι κλήσεις :cry:

 

----- προσθήκη μηνύματος 112 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει τρόπος με MacOS να κανουμε root και να το ενεργοποιησουμε ?

Μόνο σε windows τρέχει ο efs explorer απ' όσο ξέρω.

 

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παραμένει κλειδωμένο το voLTE, wifi calling, 5g με το update Ιανουαρίου...

 

ΠΟΤΕ ξανά Google .. άντε γεια

 

Εγώ να ρωτήσω αφού δεν το θες, ποιο μοντέλο έχεις και πόσο το δίνεις; Αν το δίνεις (γιατί μπορεί να το είπες απλά πάνω στο λόγο και τα νεύρα)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω αφού δεν το θες, ποιο μοντέλο έχεις και πόσο το δίνεις; Αν το δίνεις (γιατί μπορεί να το είπες απλά πάνω στο λόγο και τα νεύρα)
Το 5αρι το οποίο το δίνει και με καπέλο! Γιατί καλή η κλαψα ότι το κινητό δεν κάνει τίποτα καλά αλλά όταν είναι να πέσει το παραδακι θυμόμαστε να βγάλουμε και από την μύγα ξυγκι
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για Volte και 5G, σίγουρα όμως ξέρω ότι σαν κινητό έχει χειρότερο σήμα από το Motorola που είχα παλιότερα. Με το Motorola είχα χαμηλό σήμα, αλλά είχα σχεδόν πάντα. Με το Pixel μου έχει τύχει αρκετές φορές μέχρι τώρα να χάνει το σήμα εδώ που βρίσκομαι. Όχι κάτι φοβερό αλλά σίγουρα ένα click κάτω από την λήψη που είχα με το Motorola.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για Volte και 5G, σίγουρα όμως ξέρω ότι σαν κινητό έχει χειρότερο σήμα από το Motorola που είχα παλιότερα. Με το Motorola είχα χαμηλό σήμα, αλλά είχα σχεδόν πάντα. Με το Pixel μου έχει τύχει αρκετές φορές μέχρι τώρα να χάνει το σήμα εδώ που βρίσκομαι. Όχι κάτι φοβερό αλλά σίγουρα ένα click κάτω από την λήψη που είχα με το Motorola.

 

Ποιο Μοτορολα είχες;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε η μοτορολα είναι η εταιρεία που έστησε την κινητή τηλεφωνία , έχουν τεράστια εμπειρία και προηγμένες κεραίες ...
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε η μοτορολα είναι η εταιρεία που έστησε την κινητή τηλεφωνία , έχουν τεράστια εμπειρία και προηγμένες κεραίες ...

 

Motorola είχα αρκετές συσκευές,και όσο ήταν αυτόνομη εταιρία,και όταν την πήρε η Lenovo...Βασικά η τωρινή Motorola δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με το παρελθόν...

Φυσικά όμως και έτσι βγάζει αξιόλογες συσκευές,πολύ καλύτερες από τις "δημοφιλείς"συσκευές/εταιρίες...Αλλά όταν η Google αγόρασε την Motorola το έκανε για τις πατέντες,τις κρατησε και την έδωσε στην Lenovo...

Στο θέμα μας όντως έχει πολύ καλό σήμα,και κινητής,και wifi....

Link to comment
Share on other sites

Motorola είχα αρκετές συσκευές,και όσο ήταν αυτόνομη εταιρία,και όταν την πήρε η Lenovo...Βασικά η τωρινή Motorola δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με το παρελθόν...

Φυσικά όμως και έτσι βγάζει αξιόλογες συσκευές,πολύ καλύτερες από τις "δημοφιλείς"συσκευές/εταιρίες...Αλλά όταν η Google αγόρασε την Motorola το έκανε για τις πατέντες,τις κρατησε και την έδωσε στην Lenovo...

Στο θέμα μας όντως έχει πολύ καλό σήμα,και κινητής,και wifi....

 

Και εγώ έχω motorola το ONE VISION και ήμουνα ευχαριστημένος από το σήμα μέχρι που ήρθα Θεσσαλονίκη (από Αθήνα) και κινούμενος στην πόλη βαρέθηκα να πέφτει το σήμα συνεχώς.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω motorola το ONE VISION και ήμουνα ευχαριστημένος από το σήμα μέχρι που ήρθα Θεσσαλονίκη (από Αθήνα) και κινούμενος στην πόλη βαρέθηκα να πέφτει το σήμα συνεχώς.

 

Είχα και εγώ το One Vision,και είχα μείνει ικανοποιημένος από σήμα...Και μένω σε νησί,με σημεία μηδενικού σήματος...Με άλλο κινητο στα σημεία που δεν είχες σήμα με το Motorola,είχες καλύτερα αποτελέσματα;;;Με τον ίδιο πάροχο βέβαια,και κοντινή χρονική περίοδο πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ το One Vision,και είχα μείνει ικανοποιημένος από σήμα...Και μένω σε νησί,με σημεία μηδενικού σήματος...Με άλλο κινητο στα σημεία που δεν είχες σήμα με το Motorola,είχες καλύτερα αποτελέσματα;;;Με τον ίδιο πάροχο βέβαια,και κοντινή χρονική περίοδο πάντα...

Γενικά η Θεσσαλονίκη έχει θέμα. Στην Αθήνα δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

κανένα νέο με VoLTE, VoWiFi, 5g, στα pixels ??
Θα ξέρουμε 8 Φλεβάρη όταν φτάσει το επόμενο μηνιαίο update.

 

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για Volte και 5G, σίγουρα όμως ξέρω ότι σαν κινητό έχει χειρότερο σήμα από το Motorola που είχα παλιότερα. Με το Motorola είχα χαμηλό σήμα, αλλά είχα σχεδόν πάντα. Με το Pixel μου έχει τύχει αρκετές φορές μέχρι τώρα να χάνει το σήμα εδώ που βρίσκομαι. Όχι κάτι φοβερό αλλά σίγουρα ένα click κάτω από την λήψη που είχα με το Motorola.

 

Για να μην δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις, θα πρέπει να ενημερώσω ότι το πρόβλημα με το σήμα δεν οφείλονταν πιθανότατα στο Pixel, αλλά στην κεραία κινητής τηλεφωνίας της περιοχής, μιας και τις προηγούμενες ημέρες έμαθα ότι και άλλοι κάτοικοι της περιοχής είχαν πρόβλημα με το σήμα των Wind / Vodafone. Σήμερα η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη, μιας και το κινητό φαίνεται να έχει αρκετό σήμα μέχρι στιγμής! :)

Link to comment
Share on other sites

Θα ξέρουμε 8 Φλεβάρη όταν φτάσει το επόμενο μηνιαίο update.

 

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

1 Φεβρουαριου θα βγει update, οχι 8.

Link to comment
Share on other sites

1 Φεβρουαριου θα βγει update, οχι 8.
Δεν έχει σημασία η ημερομηνία. I took a shot here. Σημασία έχει ότι Φλεβάρη θα έρθει χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα έχουμε πιστοποίηση 5G για Ελλάδα.

 

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

VoLTE και wifi calling θα έχουμε τουλάχιστον?
Κανείς δε το ξέρει προς το παρόν. Όποιος δε μπορεί να περιμένει προχωράει σε ξεκλείδωμα του bootloader, root με magisk και εγκατάσταση των σωστών mbn profile με efs explorer.

 

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

πια είναι τα σωστά mbn profiles που λειτουργούν Ελλάδα;
Απ' το zip του OnePlus nord που έχει ίδιο επεξεργαστή. Αν το χρειάζεσαι πες μου να το ανεβάσω.

 

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Finn τι εννοείς με efs explorer? Εγώ έβαζα το mbn αρχείο στην αντίστοιχη διαδρομή μέσα στο zip και φλάσαρα το zip με το magisk
Link to comment
Share on other sites

Finn τι εννοείς με efs explorer? Εγώ έβαζα το mbn αρχείο στην αντίστοιχη διαδρομή μέσα στο zip και φλάσαρα το zip με το magisk
Σε pixel 4a 5g και pixel 5 είναι διαφορετικη η διαδικασία. Μετά από την εγκατάσταση του magisk φλασαρεις το module που σου είχα δώσει ώστε να ενεργοποιήσει τους διακόπτες και μετά τρέχεις μερικες εντολές από adb ώστε να μπει σε diag mode και ο efs explorer να μπορέσει να δει το partition του modem. Εκεί κάνεις επικόλληση το αρχείο mbn που σ' ενδιαφέρει και μετά λειτουργεί το VoLTE VoWifi. Για το 5g ισχύει ότι είχα γράψει στον παλιότερο οδηγό.

 

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

άρα εγώ στο πιξελ 4 , καλά έκανα την διαδικασία όπως την περιέγραψα...

και δυστυχώς δεν έπαιξε ποτέ..

Link to comment
Share on other sites

άρα εγώ στο πιξελ 4 , καλά έκανα την διαδικασία όπως την περιέγραψα...

και δυστυχώς δεν έπαιξε ποτέ..

https://forum.xda-developers.com/t/activate-volte-om-pixel-4xl-android-11-r.4163217/

Δε χάνεις τίποτα να ξαναδοκιμάσεις.

 

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

τα ίδια....γυρνάει η κλήση σε Η+ :(
Δοκίμασες να βάλεις το κινητό σε 4g only mode ?

 

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...