Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

 

Απο περιεργεια αν μας πει καποιος που να εχει WIND αν του εβγαλε τις αντιστοιχες ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Απο περιεργεια αν μας πει καποιος που να εχει WIND αν του εβγαλε τις αντιστοιχες ρυθμισεις.
Εμένα με wind δεν έχει εμφανίσει τίποτα

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο περιεργεια αν μας πει καποιος που να εχει WIND αν του εβγαλε τις αντιστοιχες ρυθμισεις.

 

Εμένα με wind δεν έχει εμφανίσει τίποτα

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν βάλω την SIM της WIND σε ένα Xiaomi Mi A3 που έχω εμφανίζονται οι ρυθμίσεις...

Στο Pixel 4 XL... όχι ακόμα!

Άρα η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη από την πλευρά της Wind, αλλά δεν παίζει ακόμα στα Pixel!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγάλει λίστα η WIND με τις συσκευές που το έχει δώσει για αρχή, κανένα Pixel, Oneplus κτλ δεν υπάρχει στην λίστα.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Για το VoLTE δεν ξερουμε πως θα εξελιχθουν τα πραγματα στην πορεια, αλλα το 5G ειναι τελειως διαφορετικη ιστορια στην προοπτικη του για το κινητο μας, ηδη υπαρχει πλανο σταδιακης επεκτασης και σε χωρες που δεν εχει επισημη εμπορικη παρουσια η Google (πχ Τουρκία), με τα επερχομενα software updates οπως εχω γραψει στο thread του κινητού :) Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει να κάνει με τον πάροχο. Οι υπηρεσίες είναι κλειδωμένες από την Google όπως είναι και το 5g σε όλες τις χώρες που δεν πουλάει επίσημα τα Pixel..

 

Αυτή την σιγουριά των τρολ πολύ την ζηλεύω.. Φαντάσου να δουλεύει κάποιος από εμάς στην WIND ε..:lol:

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Άλλο κλειδωμένο κι άλλο δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη. Πιστεύετε δηλαδή κάποιοι ότι η google θα τιμωρήσει έναν Γερμανό με pixel που πήγε Ελλάδα για διακοπές με το να μη του δώσει 5G;

Θα έπρεπε να εστιάζουμε στο γεγονός ότι είναι νωρίς ακόμη για 5G στη χώρα μας και ότι το συγκεκριμένο feature για έναν ακόμη χρόνο δε παίζει να το δούμε.

 

Και για να έχουμε μια ιδέα για το πώς είναι τα πράγματα σε πιο εξελιγμένες χώρες, φίλη μου στην Αυστρία με iphone 12 pro δεν έχει 5G μιας και αυτό παρέχεται μόνο στα premium συμβόλαια και σε ελάχιστες γειτονιές της Βιέννης.

 

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

μα σ' αυτές τις χώρες έχει παρουσία ήδη

 

Μαλλον δεν διαβασες προσεκτικα το τουιτ δεν πειραζει :X

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει οι γνωστες σίγουρα δε θα μείνουν χωρίς τηλέφωνο. Όποιος δε θέλει να περιμένει και του αρέσουν τα πειράματα, μπορεί να πειράξει κάποιες παραμέτρους (απαιτείται root) και θα έχει 5G+VoLTE/VoWifi

 

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος δε θέλει να περιμένει και του αρέσουν τα πειράματα, μπορεί να πειράξει κάποιες παραμέτρους (απαιτείται root) και θα έχει 5G+VoLTE/VoWifi

 

 

Έχουμε κάποιον οδηγό γι'αυτό? σε δίκτυο vodafone...:)

thanks!

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάποιον οδηγό γι'αυτό? σε δίκτυο vodafone...:)

thanks!

VoLTE/VoWifi ή 5G σ ενδιαφέρει;

 

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κατανοήσω την λογική της Google πάνω σε αυτό το θέμα.

Το παράδοξο είναι πως δεν αποκλείει μόνο αυτούς που θέλουν να αγοράσουν τις συσκευές της σε χώρες που δεν έχει παρουσία, αλλά και αυτούς που αγόρασαν συσκευή της σε χώρα που έχει παρουσία (Γερμανία, Γαλλία, κλπ), αλλά μπορεί να χρειαστεί να μετακινηθούν σε γειτονική χώρα. Στο forum της google ανέφερε ο άλλος ότι σε Ολλανδικό 5G δεν συνδέεται, αλλά επειδή βρισκόταν στα σύνορα, έπιανε Γερμανικό 5G και συνδεόταν κανονικά. Ο Γερμανός που θα έρθει για διακοπές στην Ελλάδα, τι θα κάνει, θα μείνει χωρίς τηλέφωνο πρακτικά;

Στα forum αναφέρουν πως υπάρχει η δυνατότητα να ξεκλειδώσεις το 5G και το Volte προσθέτοντας 2 γραμμές κώδικα, αλλά δε γνωρίζω πολλούς που θέλουν να μπουν σε αυτή την διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

VoLTE/VoWifi ...κυρίως το voLTE

thanks

 

Μέχρι να ξυπνήσει η google και να μας στείλει specific carrier policies για τον πάροχό μας, μπορούμε να έχουμε στις Pixel συσκευές μας VoLTE/VoWifi και 5G πειράζοντας κάποια αρχεία συστήματος. Η διαδικασία είναι σχετικά εύκολη για τους γνώστες, ιδίως για VoLTE. Oι μη έχοντας προηγούμενη εμπειρία καλό θα ήταν να παραβλέψουν τον οδηγό, ιδίως το κομμάτι που αφορα την ενεργοποίηση χρήσης δικτύων 5G αφενός γιατί απαιτεί diag mode αφεταίρου γιατί δεν έχουμε ακόμη δίκτυο 5G στη χώρα μας.

 

Τι θα χρειαστώ;

 

1. Το Pixel τηλέφωνό μου

2. Υπολογιστή με Windows και εγκατεστημένα τα platform tools της Google (ADB/Fastboot).

 

Πρώτη ενότητα - Unlock bootloader

 

1. Ενεργοποίηση λειτουργίας προγραμματιστή μέσω του μενού των ρυθμίσεων.

α.Μπαίνω στις Ρυθμίσεις

β.Επιλέγω Σχετικά με το τηλέφωνο

γ. Τέρμα κάτω πατάω 7 φορές στο Αριθμός έκδοσης

δ. Πάω πίσω και επιλέγω το μενού Σύστημα και μετά Σύνθετες

ε.Ανοίγω τις επιλογές Προγραμμαστιστή και τικάρω το OEM-Unlock.

 

2. Ξεκλείδωμα του bootloader μέσω Fastboot. Η διαδικασία θα σβήσει ΟΛΑ μας τα δεδομένα οπότε κρατάω BACKUP!

 

α. Απενεργοποιώ το τηλέφωνο εντελώς.

β. Πατάω ταυτόχρονα Power Button + Lower Volume για μερικά δευτερόλεπτα και θα με βάλει σε fastboot mode

γ. Τρέχω μέσω command line ένα cmd instance και τρέχω την εντολή fastboot devices

δ. Αν έχω εγκαταστήσει τα πάντα σωστά και το τηλέφωνο μου αναγνωριστεί θα εμφανιστεί στη λίστα. Ξεκλειδώνω με την εντολή fastboot flashing unlock

ε. Με το Volume up αλλάζω την επιλογή σε Unlock your phone και με το Power button επιβεβαιώνω.

στ. Σε αυτο το σημείο αν όλα πήγαν καλά, κατά την επανεκίννηση του τηλεφώνου θα διαγραφούν τα πάντα και θα πρέπει να το σετάρουμε απ την αρχή.

 

3. Τα βήματα για root access στο τηλέφωνό μου βρίσκονται με εικόνες στον παρακάτω σύνδεσμο.

 

Δεύτερη ενότητα - Ενεργοποίηση VoLTE/VoWifi

 

1. Αν όλα πήγαν καλά στα προηγούμενα βήματα τότε το κινητό μας θα έχει root πρόσβαση.

2.. Κατεβάζουμε αυτό το αρχείο και το αποσυμπιέζουμε. Μέσα έχει 3 φακέλους, έναν για κάθε ελληνικό πάροχο

3. Κατεβάζουμε αυτό το αρχείο και στη διαδρομή /system/vendor/rfs/msm/mpss/readonly/vendor/mbn/mcfg_sw/generic/myown/ κάνουμε επικόλληση το αρχείο mbn του παρόχου μας απ το βήμα (2).

δ. Εγκαθιστούμε το τροποποιημένο αρχείο του βήματος (3) μέσω του MagiskManager και κάνουμε επανεκκίνηση.

ε. Πληκτρολογούμε *#*#4636#*#* και απ την επιλογή Πληροφοριες τηλεφώνου βλέπουμε αν το παρέχετε μέσω VoLTE έχει ενεργοποιηθεί.

στ. Αν όλα πήγαν καλά τότε στις ρυθμίσεις δικτύου θα δούμε τις νέες επιλογές για VoLTE και VoWifi.

 

4. Αν δείχνει IMS not registered δοκιμάζουμε να εγκαταστήσουμε το παρακάτω Magisk module

 

Τρίτη ενότητα - Ενεργοποίηση carrier policy για σύνδεση σε 5G δίκτυα. ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ

 

1. Ενεργοποίηση QPST mode

α. Κατεβάζω το QPST tool από εδώ

β. Εγκαθιστώ το "MagiskHide Props Config" από το repo του Magisk repo και κάνω επανεκκίνηση.

γ. Τρέχω ένα su terminal και πληκτρολογώ props

δ. Εισάγω την επιλογή "Add/edit custom props"

ε. Εισάγω την επιλογή "new custom prop"

στ. Πληκτρολογώ ro.vendor.build.type και πατάω enter

ζ. Πληκτρολογώ userdebug και πατάω enter

η. Κάνω επανεκκίνηση

 

*Αν προκύψει κάποιο σφάλμα με driver (Pixel 4a 5G/Pixel 5) πάω στις Ρυθμίσεις>Πειραματικό και ενεργοποιώ το "SELinux Policy"

 

2. Για QPST κανω τα παρακάτω

α.adb shell

β.su

γ.resetprop ro.bootmode usbradio

δ.resetprop ro.build.type userdebug

ε.setprop sys.usb.config diag,diag_mdm,adb

στ.diag_mdlog

ζ.cancel (ctrl+c) once it starts to "hang" at failed to open diag socket

η.change usb config (file transfer, no file transfer)

θ.wait

ι.qpst

 

3. Εφόσον πλέον το κινητό εμφανίζεται ως QPST μπορώ να τρέξω το QPST tool απ το πρώτο βήμα(1a) και να ανοίξω τον EFS Explorer, επιλέγω τη συσκευή μου και περιμένω για λίγο.

4.Πάω στον κατάλογο policyman και αποθηκεύω το αρχείο carrier_policy.xml στην Επιφάνεια εργασίας.

5. Το ανοιγω και προσθέτω το string 5G σε κάθε πεδίο όπου γράφει rat capabilities. π.χ

<rat_capability base="none" >

<include> G W L 5G </include>

</rat_capability_if>

 

6. Σώζω τις αλλαγές (έχοντας κρατήσει backup του original) και το μεταφέρω πίσω στη συσκευή και κάνω επανεκκίνηση.

7. Ελέγχω αν λειτουργεί η επιλογή 5G

Edited by Finn

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κατανοήσω την λογική της Google πάνω σε αυτό το θέμα.

Το παράδοξο είναι πως δεν αποκλείει μόνο αυτούς που θέλουν να αγοράσουν τις συσκευές της σε χώρες που δεν έχει παρουσία, αλλά και αυτούς που αγόρασαν συσκευή της σε χώρα που έχει παρουσία (Γερμανία, Γαλλία, κλπ), αλλά μπορεί να χρειαστεί να μετακινηθούν σε γειτονική χώρα. Στο forum της google ανέφερε ο άλλος ότι σε Ολλανδικό 5G δεν συνδέεται, αλλά επειδή βρισκόταν στα σύνορα, έπιανε Γερμανικό 5G και συνδεόταν κανονικά. Ο Γερμανός που θα έρθει για διακοπές στην Ελλάδα, τι θα κάνει, θα μείνει χωρίς τηλέφωνο πρακτικά;

Στα forum αναφέρουν πως υπάρχει η δυνατότητα να ξεκλειδώσεις το 5G και το Volte προσθέτοντας 2 γραμμές κώδικα, αλλά δε γνωρίζω πολλούς που θέλουν να μπουν σε αυτή την διαδικασία.

 

Εγώ πιστεύω ότι όλο αυτό γίνεται γιατί η Google δεν βγάζει συσκευές με σκοπό το κέρδος,και γιατί απλά μπορεί και το κάνει...Πιο πολύ τα Pixel είναι beta testers στο Android,πάρα συσκευές για καριέρα...Το απέδειξε με την αγορά της Motorola πριν μερικά χρόνια,η οποία έγινε για τις πατέντες,και όχι για το τμήμα smartphones...Ακόμα πιστεύω ότι δέχεται πιέσεις από άλλους κατασκευαστές,ιδίως την Samsung,και δεν θέλει μετά την Huawei να χάσει η να δυσαρεστήσει και την Samsung...Υπάρχει το παλιό παράδειγμα με τα Nexus...Όλα αυτά μαζί,οδηγούν στο γιατί έχει αυτές τις λειτουργίες κλειστές,στις περισσότερες χώρες,με πρόσχημα ότι δεν υπάρχει η πώληση εκεί,άρα η θα τις έχετε και θα υπολειτουργούν,η στραφείτε κάπου αλλού...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εγώ πιστεύω ότι όλο αυτό γίνεται γιατί η Google δεν βγάζει συσκευές με σκοπό το κέρδος,και γιατί απλά μπορεί και το κάνει...Πιο πολύ τα Pixel είναι beta testers στο Android,πάρα συσκευές για καριέρα...Το απέδειξε με την αγορά της Motorola πριν μερικά χρόνια,η οποία έγινε για τις πατέντες,και όχι για το τμήμα smartphones...Ακόμα πιστεύω ότι δέχεται πιέσεις από άλλους κατασκευαστές,ιδίως την Samsung,και δεν θέλει μετά την Huawei να χάσει η να δυσαρεστήσει και την Samsung...Υπάρχει το παλιό παράδειγμα με τα Nexus...Όλα αυτά μαζί,οδηγούν στο γιατί έχει αυτές τις λειτουργίες κλειστές,στις περισσότερες χώρες,με πρόσχημα ότι δεν υπάρχει η πώληση εκεί,άρα η θα τις έχετε και θα υπολειτουργούν,η στραφείτε κάπου αλλού...

 

Έτσι ακριβώς είναι. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να ξυπνήσει η google και να μας στείλει specific carrier policies για τον πάροχό μας, μπορούμε να έχουμε στις Pixel συσκευές μας VoLTE/VoWifi και 5G πειράζοντας κάποια αρχεία συστήματος. Η διαδικασία είναι σχετικά εύκολη για τους γνώστες, ιδίως για VoLTE. Oι μη έχοντας προηγούμενη εμπειρία καλό θα ήταν να παραβλέψουν τον οδηγό, ιδίως το κομμάτι που αφορα την ενεργοποίηση χρήσης δικτύων 5G αφενός γιατί απαιτεί diag mode αφεταίρου γιατί δεν έχουμε ακόμη δίκτυο 5G στη χώρα μας.

 

Τι θα χρειαστώ;

 

1. Το Pixel τηλέφωνό μου

2. Υπολογιστή με Windows και εγκατεστημένα τα platform tools της Google (ADB/Fastboot).

 

Πρώτη ενότητα - Unlock bootloader

 

1. Ενεργοποίηση λειτουργίας προγραμματιστή μέσω του μενού των ρυθμίσεων.

α.Μπαίνω στις Ρυθμίσεις

β.Επιλέγω Σχετικά με το τηλέφωνο

γ. Τέρμα κάτω πατάω 7 φορές στο Αριθμός έκδοσης

δ. Πάω πίσω και επιλέγω το μενού Σύστημα και μετά Σύνθετες

ε.Ανοίγω τις επιλογές Προγραμμαστιστή και τικάρω το OEM-Unlock.

 

2. Ξεκλείδωμα του bootloader μέσω Fastboot. Η διαδικασία θα σβήσει ΟΛΑ μας τα δεδομένα οπότε κρατάω BACKUP!

 

α. Απενεργοποιώ το τηλέφωνο εντελώς.

β. Πατάω ταυτόχρονα Power Button + Lower Volume για μερικά δευτερόλεπτα και θα με βάλει σε fastboot mode

γ. Τρέχω μέσω command line ένα cmd instance και τρέχω την εντολή fastboot devices

δ. Αν έχω εγκαταστήσει τα πάντα σωστά και το τηλέφωνο μου αναγνωριστεί θα εμφανιστεί στη λίστα. Ξεκλειδώνω με την εντολή fastboot flashing unlock

ε. Με το Volume up αλλάζω την επιλογή σε Unlock your phone και με το Power button επιβεβαιώνω.

στ. Σε αυτο το σημείο αν όλα πήγαν καλά, κατά την επανεκίννηση του τηλεφώνου θα διαγραφούν τα πάντα και θα πρέπει να το σετάρουμε απ την αρχή.

 

3. Τα βήματα για root access στο τηλέφωνό μου βρίσκονται με εικόνες στον παρακάτω σύνδεσμο.

 

Δεύτερη ενότητα - Ενεργοποίηση VoLTE/VoWifi

 

1. Αν όλα πήγαν καλά στα προηγούμενα βήματα τότε το κινητό μας θα έχει root πρόσβαση.

2.. Κατεβάζουμε αυτό το αρχείο και το αποσυμπιέζουμε. Μέσα έχει 3 φακέλους, έναν για κάθε ελληνικό πάροχο

3. Κατεβάζουμε αυτό το αρχείο και στη διαδρομή /system/vendor/rfs/msm/mpss/readonly/vendor/mbn/mcfg_sw/generic/myown/ κάνουμε επικόλληση το αρχείο mbn του παρόχου μας απ το βήμα (2).

δ. Εγκαθιστούμε το τροποποιημένο αρχείο του βήματος (3) μέσω του MagiskManager και κάνουμε επανεκκίνηση.

ε. Πληκτρολογούμε *#*#4636#*#* και απ την επιλογή Πληροφοριες τηλεφώνου βλέπουμε αν το παρέχετε μέσω VoLTE έχει ενεργοποιηθεί.

στ. Αν όλα πήγαν καλά τότε στις ρυθμίσεις δικτύου θα δούμε τις νέες επιλογές για VoLTE και VoWifi.

 

Τρίτη ενότητα - Ενεργοποίηση carrier policy για σύνδεση σε 5G δίκτυα. ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ

 

1. Ενεργοποίηση QPST mode

α. Κατεβάζω το QPST tool από εδώ

β. Εγκαθιστώ το "MagiskHide Props Config" από το repo του Magisk repo και κάνω επανεκκίνηση.

γ. Τρέχω ένα su terminal και πληκτρολογώ props

δ. Εισάγω την επιλογή "Add/edit custom props"

ε. Εισάγω την επιλογή "new custom prop"

στ. Πληκτρολογώ ro.vendor.build.type και πατάω enter

ζ. Πληκτρολογώ userdebug και πατάω enter

η. Κάνω επανεκκίνηση

 

*Αν προκύψει κάποιο σφάλμα με driver (Pixel 4a 5G/Pixel 5) πάω στις Ρυθμίσεις>Πειραματικό και ενεργοποιώ το "SELinux Policy"

 

2. Για QPST κανω τα παρακάτω

α.adb shell

β.su

γ.resetprop ro.bootmode usbradio

δ.resetprop ro.build.type userdebug

ε.setprop sys.usb.config diag,diag_mdm,adb

στ.diag_mdlog

ζ.cancel (ctrl+c) once it starts to "hang" at failed to open diag socket

η.change usb config (file transfer, no file transfer)

θ.wait

ι.qpst

 

3. Εφόσον πλέον το κινητό εμφανίζεται ως QPST μπορώ να τρέξω το QPST tool απ το πρώτο βήμα(1a) και να ανοίξω τον EFS Explorer, επιλέγω τη συσκευή μου και περιμένω για λίγο.

4.Πάω στον κατάλογο policyman και αποθηκεύω το αρχείο carrier_policy.xml στην Επιφάνεια εργασίας.

5. Το ανοιγω και προσθέτω το string 5G σε κάθε πεδίο όπου γράφει rat capabilities. π.χ

 

G W L 5G

 

 

6. Σώζω τις αλλαγές (έχοντας κρατήσει backup του original) και το μεταφέρω πίσω στη συσκευή και κάνω επανεκκίνηση.

7. Ελέγχω αν λειτουργεί η επιλογή 5G

Συμπληρωματικά, αυτά τα βήματα είναι μόνο η αρχή. Γιατί μετά χρειάζεται να αποκρύψεις εφαρμογές τύπου Google pay και τραπεζικές. Αλλά αυτό είναι το εύκολο κομμάτι.

 

Το δύσκολο είναι ότι κάθε μήνα σε κάθε update, πρέπει να αναβαθμίζεις χειροκίνητα, κατεβάζοντας ολόκληρο το update κι όχι μόνο το ota, πρέπει να ξαναπερνας στα καπάκια το magisk για να διατηρείται το root και το TWRP, συν ότι πρέπει να επαναλαμβάνεις τα παραπάνω βήματα με τις τραπεζικές εφαρμογές, που μπορεί να μην δουλεύουν πάντα.

 

Προσωπικά μόνο για voLTE/voWiFi δεν θα έμπαινα στην διαδικασία.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά, αυτά τα βήματα είναι μόνο η αρχή. Γιατί μετά χρειάζεται να αποκρύψεις εφαρμογές τύπου Google pay και τραπεζικές. Αλλά αυτό είναι το εύκολο κομμάτι.

 

Το δύσκολο είναι ότι κάθε μήνα σε κάθε update, πρέπει να αναβαθμίζεις χειροκίνητα, κατεβάζοντας ολόκληρο το update κι όχι μόνο το ota, πρέπει να ξαναπερνας στα καπάκια το magisk για να διατηρείται το root και το TWRP, συν ότι πρέπει να επαναλαμβάνεις τα παραπάνω βήματα με τις τραπεζικές εφαρμογές, που μπορεί να μην δουλεύουν πάντα.

 

Προσωπικά μόνο για voLTE/voWiFi δεν θα έμπαινα στην διαδικασία.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Αυτό ακριβώς...Εγώ π.χ που μένω σε νησί,με όχι και το καλύτερο σήμα,και λόγο δουλειάς κινούμαι σε όλη την Άνδρο,και αλλάζοντας συχνά συσκευές που έχω αυτή την περίοδο, iPhone SE/Galaxy Note 8/10+/Pixel 4 XL, με μόνο το τελευταίο να μην υποστηρίζει VoLTE/Vowifi μην νομίζεις ότι υπάρχει τεράστια διαφορά ως προς την ποιότητα κλήσεων...Πιο πολύ με ενδιαφέρει η κάλυψη δικτύου παρα όλα τα άλλα...Και όπως είπα και πριν,η ποιότητα κλήσεων είναι παρόμοια...Έχω Vodafone/Wind με ενεργοποιημένες τις υπηρεσίες....

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά, αυτά τα βήματα είναι μόνο η αρχή. Γιατί μετά χρειάζεται να αποκρύψεις εφαρμογές τύπου Google pay και τραπεζικές. Αλλά αυτό είναι το εύκολο κομμάτι.

 

Το δύσκολο είναι ότι κάθε μήνα σε κάθε update, πρέπει να αναβαθμίζεις χειροκίνητα, κατεβάζοντας ολόκληρο το update κι όχι μόνο το ota, πρέπει να ξαναπερνας στα καπάκια το magisk για να διατηρείται το root και το TWRP, συν ότι πρέπει να επαναλαμβάνεις τα παραπάνω βήματα με τις τραπεζικές εφαρμογές, που μπορεί να μην δουλεύουν πάντα.

 

Προσωπικά μόνο για voLTE/voWiFi δεν θα έμπαινα στην διαδικασία.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Εγώ δε συνιστώ σε κανέναν να κάτσει να ασχοληθεί για να έχει VoLTE. Αργά ή γρήγορα θα έρθει από την Google η ενεργοποίηση. Για το 5G ούτε λόγος. Μέχρι να δούμε 5G παντού στην Ελλάδα θα έχει βγει pixel 7

 

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε συνιστώ σε κανέναν να κάτσει να ασχοληθεί για να έχει VoLTE. Αργά ή γρήγορα θα έρθει από την Google η ενεργοποίηση. Για το 5G ούτε λόγος. Μέχρι να δούμε 5G παντού στην Ελλάδα θα έχει βγει pixel 7

 

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συμφωνώ. Γι' αυτό συμπλήρωσα το παραπάνω για να τα έχουν υπόψιν τους όσοι έχουν σκοπό να προχωρήσουν στην διαδικασία.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στον παλίκαρο για τον αναλυτικό οδηγό. Προτείνω να μπει στους οδηγούς ή να το καρφιτσωσουμε. Ότι συσκευή και να πέρναγε από τα χέρια μου έκανα root και τις σκάλιζαν πολύ γενικώς. περίμενα από τα pixel πολύ πιο εύκολη διαδικασία για να διατηρηθεί το root μετά την αναβάθμιση και είναι ο μόνος λόγος που δεν έχω ρουτάρει ακόμα τα pixel μου. Δεν λέω ότι είναι πολύ δύσκολο αλλά μονο που σκέφτομαι ότι κάθε μήνα θα έχω αυτή την διαδικασία το έχω αφήσει στοκ και το χαίρομαι έτσι. Τα oneplus για παράδειγμα ήταν ότι πιο εύκολο και γρήγορο να κάνεις αναβάθμιση και να διατηρηθεί το root. Σορυ για το off topic

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγω οτι το θεμα του VoLTE πρακτικα θα μας απασχολησει μετα την καταργηση του 3G (τελος 2021, αρχες 2022) και μεχρι τοτε η ποιοτητα κλησεων ειναι αριστη λογω του οτι το HD voice ειναι ως codec ενσωματωμενος και στο 3G δικτυο της Cosmote τουλαχιστον. Αλλωστε και η δικη μου εμπειρια απο τον ηχο στις συνομιλιες επιβεβαιωνει τα λεγομενα του @jimlost παραπανω :)

To 5G ειναι δεδομενο οτι θα επεκταθει σταδιακα και σε δικτυα με μη εμπορικη παρουσια της Google οπως εχω γραψει και νωριτερα, αλλωστε αφορα κατι πολυ πιο βασικο για να ασχοληθει και η ιδια σε σχεση με το VoLTE

Τελος, το VoWifi ειναι σημαντικο για οσους ζουν σε σημεια με κακο σημα δικτυου και αυτο ειναι προβλημα γιατι το εχω ζησει σε κεντρικα σημεια στην Αθηνα με ανυπαρκτο σχεδον σημα, οποτε ηταν οντως βοηθητικο για να κανεις απροσκοπτα κλησεις

Βεβαια, οσο κι αν αυτη η κατασταση στα 3 ζητηματα, δεν απασχολει την πλειοψηφια απο εμας στην καθημερινοτητα επι του παροντος, πολυ θα θελαμε να ειναι ολα ενεγοποιημενα εξαρχης και το παρον thread να μην υπηρχε καν, ωστε να συζηταμε μονο για το κατα τα αλλα εξαιρετικο αυτο κινητο :worry:

Anyway ομως, ουδεις τελειος :)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Finn σε ευχαριστώ πολύ...:)

είμαι ήδη unlocked και rooted, οπότε ουσιαστικά έχω ένα ζιπ να φλασάρω μέσω magisk...

θα το δοκιμάσω και θα αναφέρω...

Απορία: Αν θέλω να "ακυρώσω" την διαδικασία και να επαναφέρω την πρόηγούμενη κατάσταση, τι γίνεται?

 

edit: μπαμ μπαμ όλη η διαδικασία και ναι...ενεργοποιήθηκαν και τα 2 στις ρυθμίσεις, αλλά σε κλήση που έκανα, από LTE με γύρισε σε H+ ..

 

edit 2: μπας και θέλει ενεργοποίηση ως υπηρεσία και από τον πάροχο?

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...