Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή "εμφανίζεται" ως πρόβλημα στις συσκευές Pixel ανοίγω αυτό το θέμα.

Τις τελευταίες μέρες υπάρχει ένας ντόρος σχετικά με την μη ενεργοποίηση του VoLTE/VoWiFi στις συσκευές Pixel. Μετά από επικοινωνία με το Support του Google One μου ζητήθηκε να αφήσω feedback με το πρόβλημα μέσω της συσκευής.

 

This email is in regards to the conversation that we had over the chat about the issues that you were facing with the device. I apologize for the trouble caused to you.

I would request you to submit a feedback from your device.

You can submit the feedback at Settings > Tips and support > Send feedback.

This feedback will go to our product development team.

 

Λέτε αν το κάνουμε όλοι/ες μαζί να πετύχουμε κάτι;

 

Επίσης έχει ανοιχτεί από τον χρήστη CPR ειδικό θέμα για το πρόβλημα στο Help Community της Google για όποιον/α θέλει να συμμετάσχει.

 

14.02.2022

Πριν αγοράσετε Pixel συσκευή επισκεφτείτε το site της Google με πληροφορίες για το 5G σε κάθε χώρα!

https://pixel.withgoogle.com/5G/?p=networkinfo&visit_id=637798701058957234-347610192&rd=1 

Edited by spookype20

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγώ έστειλα feedback. Είπα και σε φίλο με το 5αρι να κάνει έναν κόπο.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής καμία επίσημη απάντηση. Εκτός από έναν που απάντησε το κλασικό ποίημα ότι είναι ελεύθερο το VOLTE στα Pixel.

 

Ελπίζω να μεταφερθεί κάπου το ζήτημα από αυτούς που το διαβάζουν και με κάποιο update να το απελευθερώσουν.

 

Το θέμα είναι ότι ακόμα και να το κάνουν αυτό θα πρέπει να επικοινωνήσουμε με την εξυπηρέτηση πελατών του παρόχου μας και να ζητήσουμε κατ εξαίρεση να μας το ενεργοποιήσει και αυτός παρόλο που δεν είναι στις λίστες του η συσκευή μας.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής καμία επίσημη απάντηση. Εκτός από έναν που απάντησε το κλασικό ποίημα ότι είναι ελεύθερο το VOLTE στα Pixel.

 

 

 

Ελπίζω να μεταφερθεί κάπου το ζήτημα από αυτούς που το διαβάζουν και με κάποιο update να το απελευθερώσουν.

 

 

 

Το θέμα είναι ότι ακόμα και να το κάνουν αυτό θα πρέπει να επικοινωνήσουμε με την εξυπηρέτηση πελατών του παρόχου μας και να ζητήσουμε κατ εξαίρεση να μας το ενεργοποιήσει και αυτός παρόλο που δεν είναι στις λίστες του η συσκευή μας.

Η ενεργοποίηση του volte από τον πάροχο, δεν γίνεται με γραπτό μήνυμα? Ή μπερδεύομαι με άλλη υπηρεσία?

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η ενεργοποίηση του volte από τον πάροχο, δεν γίνεται με γραπτό μήνυμα? Ή μπερδεύομαι με άλλη υπηρεσία?

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Εγώ είχα δοκιμάσει πριν κάποιους μηνες με μύνημα και μου απάντησε ότι είναι ενεργοποιημένη η υπηρεσία. Αλλά πιο πριν, επειδή είχε τύχει ένα διάστημα να χρησιμοποιώ την εφαρμογή της Vodafone για wifi calling σε OnePlus 7 Pro, πιθανόν για αυτό. Την εφαρμογή την δοκιμασα πάλι πρόσφατα στο 4XL, αλλά δεν δούλευε σωστά.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Η ενεργοποίηση του volte από τον πάροχο, δεν γίνεται με γραπτό μήνυμα? Ή μπερδεύομαι με άλλη υπηρεσία?

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Στην Cosmote ναι γίνεται με sms! Απλώς πρέπει η συσκευή να ανήκει στις συμβατές!

 

Αν δεν ανήκει... όπως όλα τα Pixel παίρνεις ένα ωραίο μήνυμα:

ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ COSMOTE WiFi Calling ΔΕΝ ΕIΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΗ ΜΕ ΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ. ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΜΒΑΤΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ, ΠAPAKAΛΟΥΜΕ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ cosmote.gr/wificalling

 

Στην Wind γίνεται αυτόματα... έτσι συνέβη σε ένα Xiaomi Mi A3 που έχω!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Και κάπου εκεί στην Αμερική...

 

Η Google (με το Google Fi) ζητάει από τους χρήστες να πάρουν κινητά που υποστηρίζουν VoLTE!

 

https://9to5google.com/2020/12/04/google-fi-volte/

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε μηπως αυτη η πρεμουρα της Google την οδηγησει να διευρυνει ταχυτερα την VoLTE λιστα των δικτυων με τα οποια συνεργαζεται http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8104623#post8104623 - cross your fingers, αρχης γενομενης με το αυριανο πρωτο για το Pixel 5 feature update :worry: Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλά αν το φτιάξουν στο επόμενο update θα είναι πραγματικά τέλειο τι να πω.

 

Το θέμα είναι θα το αντιληφθεί κάποιος ότι έχει αλλάξει ή θα πρέπει να επικοινωνήσει με την cosmote για να το ενεργοποιήσει και αυτή, παρόλο πού μπορεί να είναι ηδη ενεργοποιημένο στην γραμμή του από πριν από άλλη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως για να πιασω το νημα απο την αρχη με το Pixel, χθες απενεργοποιησα με το γνωστο μηνυμα την υπηρεσια απο την sim, που λειτουργουσε αψογα στο παλιο μου ΝΟΚΙΑ 7.1

Θα κανω ενα πειραμα επανενεργοποιησης μετα την εγκατασταση του update για να δω κιολας αν θα μου πει περι "μη συμβατης συσκευης", σε περιπτωση που δεν διορθωθει κατι.

Οταν με το καλο μαθουμε κανενα ευχαριστο με οποιοδηποτε τρόπο ή πηγή, θα δοκιμασω εκ νεου

Παντως επειδη σημερα εκανα πολλες κλησεις και απο διαφορα σημεια, η ποιοτητα και η καθαροτητα των κλησεων ειναι αξιοθαυμαστη, κατι που δινει credit και στο under display speaker για το οποιο υπηρχαν ανησυχιες :)

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως για να πιασω το νημα απο την αρχη με το Pixel, χθες απενεργοποιησα με το γνωστο μηνυμα την υπηρεσια απο την sim, που λειτουργουσε αψογα στο παλιο μου ΝΟΚΙΑ 7.1

Θα κανω ενα πειραμα επανενεργοποιησης μετα την εγκατασταση του update για να δω κιολας αν θα μου πει περι "μη συμβατης συσκευης", σε περιπτωση που δεν διορθωθει κατι.

Οταν με το καλο μαθουμε κανενα ευχαριστο με οποιοδηποτε τρόπο ή πηγή, θα δοκιμασω εκ νεου

Παντως επειδη σημερα εκανα πολλες κλησεις και απο διαφορα σημεια, η ποιοτητα και η καθαροτητα των κλησεων ειναι αξιοθαυμαστη, κατι που δινει credit και στο under display speaker για το οποιο υπηρχαν ανησυχιες :)

 

Το θέμα είναι ότι ακόμα και να το απελευθερώσει η google θα πρέπει να μιλήσουμε μετά με την cosmote για να κάνει και αυτή το ίδιο μιας και η συσκευή δεν είναι στις λίστες της με τις εγκεκριμένες.

Link to comment
Share on other sites

πάντως οποίος είναι root μπορεί ανετα σε pixel 4 xl να τα ενεργοποίηση,εγω τα δουλεύω περίπου 3-4 μήνες χωρίς κανενα θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Το περασα κι εγω και οντως δεν εμφανιστηκε κατι. Δυο παρατηρησεις μονο:

α. Αλλαξε ο αριθμος εκδοσης στα network settings απο 20201-210000000530.26 --> 20201-220000000547.28 (διευρυμενη ισως λιστα δικτυων που απλα δεν περιλαμβανει ακομα εμας? Ποιος ξερει...)

β. εστειλα μετα την αναβαθμιση το μηνυμα ενεργοποιησης ξανα (ειχα κανει disable το VoLTE απο την sim το Σαββατο) και μου ηρθε θετικο απαντητικο χωρις καμια αναφορα σε "μη συμβατη" συσκευη οπως θεωρητικα μπορει να συμβει (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8105730#post8105730)

Απολαμβανουμε το κινητο μας για την ωρα λοιπον και παρακολουθουμε - ψυχραιμια...

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Το περασα κι εγω και οντως δεν εμφανιστηκε κατι. Δυο παρατηρησεις μονο:

α. Αλλαξε ο αριθμος εκδοσης στα network settings απο 20201-210000000530.26 --> 20201-220000000547.28

β. εστειλα μετα την αναβαθμιση το μηνυμα ενεργοποιησης ξανα (ειχα κανει disable το VoLTE απο την sim το Σαββατο) και μου ηρθε θετικο απαντητικο χωρις καμια αναφορα σε "μη συμβατη" συσκευη οπως θεωρητικα μπορει να συμβει

Απολαμβανουμε το κινητο μας για την ωρα λοιπον και παρακολουθουμε - ψυχραιμια...

 

Αν ηταν να σου βγαλει τις ρυθμισεις, θα σου τις εβγαζε. Δεν θα αλλαξει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Το εγραψα στην αρχη οτι δεν αλλαξε κατι - απλα σημειωσα δυο παρατηρησεις, αλλα μαλλον δεν το προσεξες ;)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

εκτός από το voLTE διαβάζω ότι είναι κλειδωμένο και το 5g...

 

https://support.google.com/pixelphone/thread/79134505?hl=en

 

Ναι είναι κλειδωμένο στις χώρες που δεν είναι διαθέσιμο...

Είχα διαβάσει ότι και στην Ελλάδα δεν θα δουλεύει το 5G,αλλά δεν ξέρω αν ισχύει..Βασικά για μένα είναι λάθος αλλά η Google διαθέτει την συσκευή,αυτή αποφασίζει...Ας ελπίσουμε ότι θα αλλάξει τακτική γιατί ενώ είναι πολύ καλές σαν συσκευές τις χαντακωνει με αυτές τις πρακτικές...

Από την άλλη η Google δεν ενδιαφέρεται να πουλήσει τηλέφωνα...

Link to comment
Share on other sites

εκτός από το voLTE διαβάζω ότι είναι κλειδωμένο και το 5g...

 

https://support.google.com/pixelphone/thread/79134505?hl=en

 

Δυστυχώς αυτό ισχύει και είναι κρίμα γιατί παίρνεις μία πραγματικά πολύ καλή συσκευή και δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε πολύ βασικές λειτουργίες της.

 

Μου αρέσει που κατηγορούσαμε το iPhone και την apple για κλειστό λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Από το site της Cosmote

 

Πότε θα καταργηθεί πλήρως το δίκτυο 3G, και τι σημαίνει η κατάργηση του 3G για μένα;

 

Η σταδιακή απενεργοποίηση του 3G θα αρχίσει από τον Σεπτέμβριο του 2021 με στόχο να ολοκληρωθεί στο τέλος του 2021, οπότε και η κάλυψη του 3G θα αντικατασταθεί πλήρως από το COSMOTE 4G. Αυτό σημαίνει ότι:

Εάν έχετε συσκευή 4G δεν θα επηρεαστείτε από την αλλαγή, παρά μόνο εάν πρόκειται για συσκευή παλαιάς τεχνολογίας, όπου ενδεχομένως να παρατηρήσετε πολύ μικρές διαφορές.

Εάν έχετε συσκευή 3G και θέλετε να έχετε την ίδια ή καλύτερη εμπειρία mobile internet θα πρέπει να την αντικαταστήσετε με μία νέα συσκευή 4G. Διαφορετικά θα μπορείτε να συνεχίσετε να τη χρησιμοποιείτε για υπηρεσίες φωνής και μηνυμάτων μέσω του δικτύου 2G με λιγότερες όμως δυνατότητες mobile internet.

Εάν έχετε συσκευή 2G και είστε ικανοποιημένοι από τη σύνδεση mobile internet που έχετε, δεν χρειάζεται να κάνετε καμία αλλαγή.

 

Για να έχετε την καλύτερη δυνατή εμπειρία mobile internet στο δίκτυό μας, σας συστήνουμε να αποκτήσετε μια συσκευή 4GVOLTE τελευταίας τεχνολογίας γιατί:

H εμπειρία σας θα βελτιωθεί σημαντικά μιας και το δίκτυο 4G / 4G+ της COSMOTE προσφέρει 6 φορές υψηλότερη μέση ταχύτητα από το δίκτυο 3G.

Θα μπορείτε να αναβαθμίσετε και την εμπειρία της υπηρεσίας φωνής για να έχετε κάλυψη μέσω WiFi Calling σε δύσκολα σημεία που δεν υπάρχει επαρκές σήμα κινητής (π.χ. υπόγεια).

Θα μπορείτε να κάνετε παράλληλη χρήση φωνής και internet.

 

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/4g.html

Link to comment
Share on other sites

Από το site της Cosmote

 

Πότε θα καταργηθεί πλήρως το δίκτυο 3G, και τι σημαίνει η κατάργηση του 3G για μένα;

 

Η σταδιακή απενεργοποίηση του 3G θα αρχίσει από τον Σεπτέμβριο του 2021 με στόχο να ολοκληρωθεί στο τέλος του 2021, οπότε και η κάλυψη του 3G θα αντικατασταθεί πλήρως από το COSMOTE 4G. Αυτό σημαίνει ότι:

Εάν έχετε συσκευή 4G δεν θα επηρεαστείτε από την αλλαγή, παρά μόνο εάν πρόκειται για συσκευή παλαιάς τεχνολογίας, όπου ενδεχομένως να παρατηρήσετε πολύ μικρές διαφορές.

Εάν έχετε συσκευή 3G και θέλετε να έχετε την ίδια ή καλύτερη εμπειρία mobile internet θα πρέπει να την αντικαταστήσετε με μία νέα συσκευή 4G. Διαφορετικά θα μπορείτε να συνεχίσετε να τη χρησιμοποιείτε για υπηρεσίες φωνής και μηνυμάτων μέσω του δικτύου 2G με λιγότερες όμως δυνατότητες mobile internet.

Εάν έχετε συσκευή 2G και είστε ικανοποιημένοι από τη σύνδεση mobile internet που έχετε, δεν χρειάζεται να κάνετε καμία αλλαγή.

 

Για να έχετε την καλύτερη δυνατή εμπειρία mobile internet στο δίκτυό μας, σας συστήνουμε να αποκτήσετε μια συσκευή 4GVOLTE τελευταίας τεχνολογίας γιατί:

H εμπειρία σας θα βελτιωθεί σημαντικά μιας και το δίκτυο 4G / 4G+ της COSMOTE προσφέρει 6 φορές υψηλότερη μέση ταχύτητα από το δίκτυο 3G.

Θα μπορείτε να αναβαθμίσετε και την εμπειρία της υπηρεσίας φωνής για να έχετε κάλυψη μέσω WiFi Calling σε δύσκολα σημεία που δεν υπάρχει επαρκές σήμα κινητής (π.χ. υπόγεια).

Θα μπορείτε να κάνετε παράλληλη χρήση φωνής και internet.

 

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/4g.html

 

Εχουμε ακομα μεχρι τον Σεπτ... :p

Link to comment
Share on other sites

Με ολοκληρωση στο τελος του 2021, βαλε και τις ελληνικες παλινωδιες, καλο 1ο τριμηνο του 2022 - προλαβαινει ανετα η Google να κανει το θαυμα της ή εμεις να εχουμε παρει αλλο κινητο :p

Με βαση και το οτι ο WAMR codec για την HD ομιλια ειναι ενσωματωμενος εξαρχης και στο 3G δικτυο (οσον αφορα την Cosmote τουλαχιστον) problem solved :)

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

κάτοχος 3a έγραψα κιεγω μπας κ δούμε άσπρη μέρα αν και νομίζω ότι η Ελλάδα είναι πολύ μικρή αγορά για να τους νοιάζει...
Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

Όχι

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Και μια Κυριακατικη ιστορια απο το 2019 για την υποστηριξη του VoLTE στα δικτυα της Ινδιας https://www.mysmartprice.com/gear/google-pixel-airtel-vodafone-volte-no-ringtone-sound-issue-fixed/, που αποδεικνυει ξανα οτι ολα ειναι στο χερι της Google και ζητημα ενος software update :cool:

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...