Jump to content

iPhone 12 Pro Max


Tken
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερίζω το forum και ελπιζω να ειστε ολοι καλα,

Μετά από χρόνια σε Samsung και Android αποφάσισε να κάνω το επόμενο βήμα σε μηλαράκι σε iPhone 12 Pro Max μιας και πλεον οι 6.3" του S9+ μου φαίνονται λίγες.:O:cry:

 

Έχω ένα πολύ καλό φίλο που δουλεύει σε Apple Store στο Λονδινο και μου ειπε οτι λόγω εξαιρετικών προβλημάτων στην εφοδιαστική αλυσίδα της μηλοεταιρίας τα Pro Max μοντελα θα ερθουν με το σταγανομετρο. Παρόλα αυτά μου πρότεινε να κάνουμε προπαραγγελία στο δικό του όνομα μιας και έχει μια έκπτωση της ταξης του 20% στην αρχική τιμή των 1099 λιρών που κοστίζει στο Ηνωμένο Βασίλειο, δηλαδή κάπου 900 λίρες και μιας και η ισοτιμία είναι αρκετα δελεαστική, και θα μου βγει κάπου στα 1000 ευρώ με εχει επηρεάσει αρκετά στο να το προπαραγγείλω στις 6 Νοεμβρίου. Εδώ βέβαια έρχονται άλλα ζητήματα. Με τι εταιρεία ταχυμετοφορών θα μπορούσε να μου το στείλει απο Αγγλία και τι κόστος περίπου θα έχει για Ελλάδα; Έχετε ανάλογες εμπειρίες;

 

Είναι η πρώτη φορά που θα σκάσω 1000 ευρώ για ένα κινητό για να το πάρω από τις προπαραγγελίες και το σκέφτομαι διπλά και τριπλά γιατι δεν ξέρω αν θα το έχω δεί καθόλου από κοντα μέχρι να το παραλάβω, αλλα από την άλλη η τιμή είναι ακρως δελεαστική και καπου 340 ευρώ κάτω απο Ελλάδα. Επίσης ξέρω οτι εδώ μέχρι να ομαλοποιηθεί η όλη διαδικασία με τις παραγγελιες και δεδομένου οτι η Apple καθε χρονο θέλει να δημιουργεί hype θα φτάσουμε Χριστούγεννα...

 

Καμια γνώμη..;;:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω το forum και ελπιζω να ειστε ολοι καλα,

Μετά από χρόνια σε Samsung και Android αποφάσισε να κάνω το επόμενο βήμα σε μηλαράκι σε iPhone 12 Pro Max μιας και πλεον οι 6.3" του S9+ μου φαίνονται λίγες.:O:cry:

 

Έχω ένα πολύ καλό φίλο που δουλεύει σε Apple Store στο Λονδινο και μου ειπε οτι λόγω εξαιρετικών προβλημάτων στην εφοδιαστική αλυσίδα της μηλοεταιρίας τα Pro Max μοντελα θα ερθουν με το σταγανομετρο. Παρόλα αυτά μου πρότεινε να κάνουμε προπαραγγελία στο δικό του όνομα μιας και έχει μια έκπτωση της ταξης του 20% στην αρχική τιμή των 1099 λιρών που κοστίζει στο Ηνωμένο Βασίλειο, δηλαδή κάπου 900 λίρες και μιας και η ισοτιμία είναι αρκετα δελεαστική, και θα μου βγει κάπου στα 1000 ευρώ με εχει επηρεάσει αρκετά στο να το προπαραγγείλω στις 6 Νοεμβρίου. Εδώ βέβαια έρχονται άλλα ζητήματα. Με τι εταιρεία ταχυμετοφορών θα μπορούσε να μου το στείλει απο Αγγλία και τι κόστος περίπου θα έχει για Ελλάδα; Έχετε ανάλογες εμπειρίες;

 

Είναι η πρώτη φορά που θα σκάσω 1000 ευρώ για ένα κινητό για να το πάρω από τις προπαραγγελίες και το σκέφτομαι διπλά και τριπλά γιατι δεν ξέρω αν θα το έχω δεί καθόλου από κοντα μέχρι να το παραλάβω, αλλα από την άλλη η τιμή είναι ακρως δελεαστική και καπου 340 ευρώ κάτω απο Ελλάδα. Επίσης ξέρω οτι εδώ μέχρι να ομαλοποιηθεί η όλη διαδικασία με τις παραγγελιες και δεδομένου οτι η Apple καθε χρονο θέλει να δημιουργεί hype θα φτάσουμε Χριστούγεννα...

 

Καμια γνώμη..;;:rolleyes:

 

Η αποστολή σιγά το πράγμα ποσό αξίζει 10€; Άντε 15€

Εγγύηση θ έχεις 1 έτος αντί για 2 που θα είχες εάν το πάρεις από εδώ

Κατά τα αλλά δεν βλέπω κάποια άλλη διαφορά

Μια άλλη λύση είναι να βρεις εδώ κάποιον φίλο που έχει μαγαζί εταιρεία η κάτι ανάλογο και να το πάρεις με απαλλαγή ΦΠΑ χωρίς να χρειαστεί να μπλέξεις με την Αγγλία

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@Tken

 

Αν μπορείς να το πάρεις από Αγγλία, κάνε το με κλειστά τα μάτια. Εκτός της εγγύησης κατασκευαστή, έχεις επιπλέον εγγύηση καταναλωτή 6 ετών. Τα τελευταία χρόνια σχεδον όλα τα προϊόντα της Apple τα παίρνω από κατάστημα Apple του Λονδινου και οχι μονο, και μαλιστα εχει χρειαστει να χρησιμοποιησω την εγγυηση 6 ετων, δυο φορες αν θυμαμαι καλα. Συγκεκριμενα εκανα αντικατασταση ενος 12.9" iPad Pro μετα απο 2,5 χρονια χρησης σε καταστημα Apple και αντικατασταση AirPods μετα απο 3 χρονια χρησης σε καταστημα πρωην Dixons Travel στο αεροδρομιο του Heathrow. Περισσοτερα στο παρακατω link...

 

https://www.apple.com/uk/legal/statutory-warranty/

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Η αποστολή σιγά το πράγμα ποσό αξίζει 10€; Άντε 15€

Εγγύηση θ έχεις 1 έτος αντί για 2 που θα είχες εάν το πάρεις από εδώ

Κατά τα αλλά δεν βλέπω κάποια άλλη διαφορά

Μια άλλη λύση είναι να βρεις εδώ κάποιον φίλο που έχει μαγαζί εταιρεία η κάτι ανάλογο και να το πάρεις με απαλλαγή ΦΠΑ χωρίς να χρειαστεί να μπλέξεις με την Αγγλία

Δυστυχως δεν εχω καποιον γνωστο μου για να το κανει αυτο με το ΦΠΑ. Εστω και αργοπορημενα σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.:happy:

 

@Tken

 

Αν μπορείς να το πάρεις από Αγγλία, κάνε το με κλειστά τα μάτια. Εκτός της εγγύησης κατασκευαστή, έχεις επιπλέον εγγύηση καταναλωτή 6 ετών. Τα τελευταία χρόνια σχεδον όλα τα προϊόντα της Apple τα παίρνω από κατάστημα Apple του Λονδινου και οχι μονο, και μαλιστα εχει χρειαστει να χρησιμοποιησω την εγγυηση 6 ετων, δυο φορες αν θυμαμαι καλα. Συγκεκριμενα εκανα αντικατασταση ενος 12.9" iPad Pro μετα απο 2,5 χρονια χρησης σε καταστημα Apple και αντικατασταση AirPods μετα απο 3 χρονια χρησης σε καταστημα πρωην Dixons Travel στο αεροδρομιο του Heathrow. Περισσοτερα στο παρακατω link...

 

https://www.apple.com/uk/legal/statutory-warranty/

 

Αυτο δεν το ηξερα και σε ευχαριστω πολυ και σενα για την απαντηση σου. Μιας και θα το δωσω παραγγελια τωρα για να παει στη διευθυνση του φιλου μου, μηπως ξέρεις εσύ ή καποιος αλλος ποιος ειναι ο ταχυτερος, ασφαλεστερος και οιικονομικος τροπος για να το στειλει απο UK σε Ελλαδα; DHL,UPS, καποια αλλη εταιρια; Εκτιμω πολυ τις απαντησεις ολων εκ των προτερων.:O

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχω καποιον γνωστο μου για να το κανει αυτο με το ΦΠΑ. Εστω και αργοπορημενα σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.:happy:

 

 

 

Αυτο δεν το ηξερα και σε ευχαριστω πολυ και σενα για την απαντηση σου. Μιας και θα το δωσω παραγγελια τωρα για να παει στη διευθυνση του φιλου μου, μηπως ξέρεις εσύ ή καποιος αλλος ποιος ειναι ο ταχυτερος, ασφαλεστερος και οιικονομικος τροπος για να το στειλει απο UK σε Ελλαδα; DHL,UPS, καποια αλλη εταιρια; Εκτιμω πολυ τις απαντησεις ολων εκ των προτερων.:O

 

Εάν το τυλίξει καλά σε μια κούτα με φούσκες δεν έχει πρόβλημα

Ότι πληρώσεις αναλόγως λαμβάνεις

Όλες οι μέθοδοι πάντως είναι εντάξει

Μπορεί να παραλάβεις από 1-2 μέρες πχ με dhl έως και 10+ μέρες με κάποια άλλη μέθοδο οικονομικότερη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

@Tken

 

Αν μπορείς να το πάρεις από Αγγλία, κάνε το με κλειστά τα μάτια. Εκτός της εγγύησης κατασκευαστή, έχεις επιπλέον εγγύηση καταναλωτή 6 ετών. Τα τελευταία χρόνια σχεδον όλα τα προϊόντα της Apple τα παίρνω από κατάστημα Apple του Λονδινου και οχι μονο, και μαλιστα εχει χρειαστει να χρησιμοποιησω την εγγυηση 6 ετων, δυο φορες αν θυμαμαι καλα. Συγκεκριμενα εκανα αντικατασταση ενος 12.9" iPad Pro μετα απο 2,5 χρονια χρησης σε καταστημα Apple και αντικατασταση AirPods μετα απο 3 χρονια χρησης σε καταστημα πρωην Dixons Travel στο αεροδρομιο του Heathrow. Περισσοτερα στο παρακατω link...

 

https://www.apple.com/uk/legal/statutory-warranty/

 

Αυτο ισχυει και για αγορες απο το amazon.co.uk?

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

μολις μου ηρθε ενημερωση απο το πλαισιο, παραλαμβανω αυριο το 12 pro max 128gb pacific blue.

 

:p:happy:

Link to comment
Share on other sites

@Tken

 

Αν μπορείς να το πάρεις από Αγγλία, κάνε το με κλειστά τα μάτια. Εκτός της εγγύησης κατασκευαστή, έχεις επιπλέον εγγύηση καταναλωτή 6 ετών. Τα τελευταία χρόνια σχεδον όλα τα προϊόντα της Apple τα παίρνω από κατάστημα Apple του Λονδινου και οχι μονο, και μαλιστα εχει χρειαστει να χρησιμοποιησω την εγγυηση 6 ετων, δυο φορες αν θυμαμαι καλα. Συγκεκριμενα εκανα αντικατασταση ενος 12.9" iPad Pro μετα απο 2,5 χρονια χρησης σε καταστημα Apple και αντικατασταση AirPods μετα απο 3 χρονια χρησης σε καταστημα πρωην Dixons Travel στο αεροδρομιο του Heathrow. Περισσοτερα στο παρακατω link...

 

https://www.apple.com/uk/legal/statutory-warranty/

 

H εγγύηση καταναλωτή ισχύει μόνο για τον πρώτο αγοραστή ή και σε περίπτωση μεταπώλησης ; Aν πχ εγώ το έχω πάρει από Αγγλία και το πουλήσω σε άλλον ή αντίστροφα, αν το αγοράσω μέσω ebay ας πούμε από Άγγλο, συνεχίζει να ισχύει αυτή η εγγύηση ;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
H εγγύηση καταναλωτή ισχύει μόνο για τον πρώτο αγοραστή ή και σε περίπτωση μεταπώλησης ; Aν πχ εγώ το έχω πάρει από Αγγλία και το πουλήσω σε άλλον ή αντίστροφα, αν το αγοράσω μέσω ebay ας πούμε από Άγγλο, συνεχίζει να ισχύει αυτή η εγγύηση ;

 

Γιατί, σου δίνουν από ebay απόδειξη αγοράς; Για να χρησιμοποιήσεις τη συγκεκριμένη εγγύηση εξάλλου πρέπει να είσαι Αγγλία ή να το στείλεις σε κάποιον στην Αγγλία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

H εγγύηση καταναλωτή ισχύει μόνο για τον πρώτο αγοραστή ή και σε περίπτωση μεταπώλησης ; Aν πχ εγώ το έχω πάρει από Αγγλία και το πουλήσω σε άλλον ή αντίστροφα, αν το αγοράσω μέσω ebay ας πούμε από Άγγλο, συνεχίζει να ισχύει αυτή η εγγύηση ;

 

Η εγγυηση κανονικα(εκτος αν το κανει ξεκαθαρο η ιδια η εταιρεια)δεν μεταβιβαζεται.

Τωρα στην περιπτωση των iphone με τον 1χρονο εγγυηση της APple που χρειαζεται κυριως το imei της συσκευης και οχι την αποδειξη,θεωρητικα δεν υπαρχει θεμα(αν δεν ζητησουν δηλαδη αποδειξη,αλλα κανουν δουλεια μονο με το Imei).

 

Για τον 2ρο χρονο ομως που κανονικα χρειαζεται αποδειξη αγορας,εχει το δικαιωμα το καταστημα να ζητησει τον αρχικο αγοραστη του κινητου στον οποιον ειναι η ονομαστικη αποδειξη. Αρα αν τυχει αυτο,θα πρεπει να ενημερωσεις τον προηγουμενο κατοχο για τα περι εγγυησης.

Link to comment
Share on other sites

iPhone 12 Pro Max

Ας αρχίσουμε να μιλάμε εδώ για το νέο κινητό της Apple

Edited by eleco
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους που κάποιος πήρε την πρωτοβουλία γιατί αν περιμέναμε από τους admin.....κλαφτα Χαράλαμπε.

 

Στα του θέματος, παρέλαβα την Παρασκευή (20/11) και μπορώ να πω ότι έχω αγαπήσει την επιστροφή στο παλιότερο σχέδιο (αν μπορεί να υποθει αυτό). Κάμερα στα γνωστά επίπεδα αν και με την καραντίνα δεν την έχω τεστάρει σε όσα σενάρια θα ήθελα. Μπαταρία σχεδόν στα ίδια επίπεδα με το 11 pro max που είχα.

Link to comment
Share on other sites

Ανεπαισθητα μεγαλύτερο αν και εμένα μου φαίνεται το ίδιο και δεν με δυσκολεύει στο χέρι.
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους που κάποιος πήρε την πρωτοβουλία γιατί αν περιμέναμε από τους admin.....κλαφτα Χαράλαμπε.

 

 

Εχω ανοιξει θεμα για το Iphone 12 απο τελη Οκτωβριου και δεν εχει γραψει σχεδον κανεις.

 

Δεν ειναι θεμα των Admin,αλλα οτι γενικα η συμμετοχη στο forum για τα iphone εχει πεσει τρελα σε σχεση με παλιοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω παραγγειλα απο Αγγλια και πιστευω απο βδομαδα θα το εχω! Μετα απο 8 χρονια στο Αντροιντ η μεγαλη αλλαγη!:happy:
Link to comment
Share on other sites

Και εγω παραγγειλα απο Αγγλια και πιστευω απο βδομαδα θα το εχω! Μετα απο 8 χρονια στο Αντροιντ η μεγαλη αλλαγη!:happy:

Πιστεύω ότι θα το ευχαριστηθείς. Με το καλό να το παραλάβεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πήρα και εγώ. Τζαμακι και γνήσια θήκη κατευθείαν.

 

Ήθελα να ρωτήσω, βίντεο με τον ultrawide φακό γιατί δεν μπορώ να γράψω;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εννοώ αν ξεκινήσω βίντεο με τον wide φακό δεν μπορώ να πάω σε ultrawide. Αν κάνω το αντίθετο γίνεται

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δεν σας φαίνεται περίεργο παιδιά που ενώ έχει σπάσει το κοντέρ των πωλήσεων το κινητό έχει πέσει νέκρα στο φόρουμ;;
Link to comment
Share on other sites

Αφού μπαίνει ο κάθε βλαμμένος και γράφει ό,τι μπούρδα του έρθει για να χαλάσει το νήμα και δεν υπάρχει προστασία... Γιατί να έχει κάποιος όρεξη να μπει να γράψει; Τεσπά, καλορίζικο στους νέους κατόχους!

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Αφού μπαίνει ο κάθε βλαμμένος και γράφει ό,τι μπούρδα του έρθει για να χαλάσει το νήμα και δεν υπάρχει προστασία... Γιατί να έχει κάποιος όρεξη να μπει να γράψει; Τεσπά, καλορίζικο στους νέους κατόχους!

 

Και πέρα από αυτό να μπει πολύς κόσμος να γράψει τι;

Αφού θα βάλει την SIM θα βάλει τα email και τις εφαρμογές του και τέλος θα κάνει κάθε μέρα απλά την δουλειά του

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Κι εγώ παιδιά το έχω παραγγείλει απο iSystem και περιμένω (ελπίζω όχι πολύ.... γιατί έχει ήδη περάσει μια εβδομάδα)

Πρωτάρης κι εγώ στο iOS, μετά από 10+ χρόνια με Android. Δεν είχα ποτέ iPhone.

Νομίζω οτι θα είμαι λίγο στα χαμένα στην αρχή, αλλά θεωρώ οτι θα μου αρέσει.

Το παρήγγειλα σε Pacific Blue.

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Κι εγώ παιδιά το έχω παραγγείλει απο iSystem και περιμένω (ελπίζω όχι πολύ.... γιατί έχει ήδη περάσει μια εβδομάδα)

Πρωτάρης κι εγώ στο iOS, μετά από 10+ χρόνια με Android. Δεν είχα ποτέ iPhone.

Νομίζω οτι θα είμαι λίγο στα χαμένα στην αρχή, αλλά θεωρώ οτι θα μου αρέσει.

Το παρήγγειλα σε Pacific Blue.

 

Με γεια σου, δεν θα το μετανιωσεις!

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

one2377 said:
Καλημέρα σε όλους.

Κι εγώ παιδιά το έχω παραγγείλει απο iSystem και περιμένω (ελπίζω όχι πολύ.... γιατί έχει ήδη περάσει μια εβδομάδα)

Πρωτάρης κι εγώ στο iOS, μετά από 10+ χρόνια με Android. Δεν είχα ποτέ iPhone.

Νομίζω οτι θα είμαι λίγο στα χαμένα στην αρχή, αλλά θεωρώ οτι θα μου αρέσει.

Το παρήγγειλα σε Pacific Blue.

 

Πολλά πράγματα λόγο συνήθειας θα τα ψάχνεις ενώ δεν θα υπάρχει λόγος

Θα χρειαστείς λίγο υπομονή τουλάχιστον μία εβδομάδα μέχρι να αρχίσεις να μπαίνεις στο κλίμα

Εδώ θα είμαστε για κάθε βοήθεια ερώτηση απορία

Edited by Tasos19s
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 12 Pro Max
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...