Jump to content

iPhone 12 Pro Max


Tken
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και κάτι ακόμη: Γνωρίζει κανείς, αν η συσκευή υποστηρίζει ελληνική eSIM (της Cosmote)? Αν ναι, με δύο κάρτες (SIM+eSIM), γνωρίζουμε αν θα έχει πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας, σε σχέση με τη λειτουργία με μία μόνο SIM? Από ό,τι θυμάμαι, στο iPhone 11 Pro Max που είχα, η eSIM υποστηριζόταν κανονικά και η διαφορά στην κατανάλωση ήταν σχεδόν αμελητέα, σε αντίθεση με ό,τι συμβαίνει στις Android συσκευές. Λέτε να ισχύουν τα ίδια και για το 12άρι?
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη: Γνωρίζει κανείς, αν η συσκευή υποστηρίζει ελληνική eSIM (της Cosmote)? Αν ναι, με δύο κάρτες (SIM+eSIM), γνωρίζουμε αν θα έχει πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας, σε σχέση με τη λειτουργία με μία μόνο SIM? Από ό,τι θυμάμαι, στο iPhone 11 Pro Max που είχα, η eSIM υποστηριζόταν κανονικά και η διαφορά στην κατανάλωση ήταν σχεδόν αμελητέα, σε αντίθεση με ό,τι συμβαίνει στις Android συσκευές. Λέτε να ισχύουν τα ίδια και για το 12άρι?

 

Ότι ίσχυε στο 11 ισχύει και στο 12

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

... και μέχρι την επόμενη (?) αναβάθμιση λογισμικού δεν θα υποστηρίζεται το 5G και στις 2 κάρτες...
Link to comment
Share on other sites

Ότι ίσχυε στο 11 ισχύει και στο 12

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

... και μέχρι την επόμενη (?) αναβάθμιση λογισμικού δεν θα υποστηρίζεται το 5G και στις 2 κάρτες...

Τι εννοείς? Θα υποστηρίζεται το 5G στη μία κάρτα ή σε καμία? Υπάρχει γενικό θέμα με το 5G στη συσκευή ούτως ή άλλως (ακόμη και όταν δεν υπάρχει eSIM)?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Τι εννοείς? Θα υποστηρίζεται το 5G στη μία κάρτα ή σε καμία? Υπάρχει γενικό θέμα με το 5G στη συσκευή ούτως ή άλλως (ακόμη και όταν δεν υπάρχει eSIM)?

 

Εννοώ ότι αυτή την στιγμή όταν έχεις e-sim και sim ταυτόχρονα το 5G παίζει μόνο στην e-sim.

Κανένα απολύτως θέμα δεν υπάρχει με το 5G στην συσκευή. Ίσα-ίσα...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι εννοείς? Θα υποστηρίζεται το 5G στη μία κάρτα ή σε καμία? Υπάρχει γενικό θέμα με το 5G στη συσκευή ούτως ή άλλως (ακόμη και όταν δεν υπάρχει eSIM)?

 

Μέχρι το 14.4.* όταν έχεις ενεργές 2 SIM δεν έχει 5G σε καμία.

Με το 14.5 θα έχεις 5G στην κύρια και 4G στην δευτερεύουσα, αλλά με την αυτόματη εναλλαγή δεδομένων όταν γυρίσει αυτόματα στην 2η θα της δίνει αυτής 5G και θα γυρίζει σε 4G την κύρια.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το 14.4.* όταν έχεις ενεργές 2 SIM δεν έχει 5G σε καμία.

Με το 14.5 θα έχεις 5G στην κύρια και 4G στην δευτερεύουσα, αλλά με την αυτόματη εναλλαγή δεδομένων όταν γυρίσει αυτόματα στην 2η θα της δίνει αυτής 5G και θα γυρίζει σε 4G την κύρια.

Ίσως είναι καλύτερα έτσι. Αν υπήρχε η δυνατότητα για 5G και στις δύο SIM, η μπαταρία δεν θα έφτανε ούτε για ζήτω! Υγ. Το απόγευμα παραλαμβάνω Pacific Blue 128GB, μαζί με γνήσια Baltic Blue δερμάτινη θήκη και 20W γνήσιο φορτιστή. Δε βλέπω την ώρα!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι καλύτερα έτσι. Αν υπήρχε η δυνατότητα για 5G και στις δύο SIM, η μπαταρία δεν θα έφτανε ούτε για ζήτω! Υγ. Το απόγευμα παραλαμβάνω Pacific Blue 128GB, μαζί με γνήσια Baltic Blue δερμάτινη θήκη και 20W γνήσιο φορτιστή. Δε βλέπω την ώρα!

 

Εάν τα βάλουν όλα σε αυτό τον μοντέλο τι θα έχουν να βάλουν μετά στα πιο νέα που αναμένονται;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι καλύτερα έτσι. Αν υπήρχε η δυνατότητα για 5G και στις δύο SIM, η μπαταρία δεν θα έφτανε ούτε για ζήτω! Υγ. Το απόγευμα παραλαμβάνω Pacific Blue 128GB, μαζί με γνήσια Baltic Blue δερμάτινη θήκη και 20W γνήσιο φορτιστή. Δε βλέπω την ώρα!

 

Χωρίς να γνωρίζω από που έχεις παραγγείλει, πρόσεξε πολύ και τσεκαρε να σιγουρευτείς ότι ο φορτιστής είναι όντως γνήσιος. Το λέω γιατί έπεσα θύμα προσφατα, κυκλοφορούν κάτι μαϊμούδες τόσο καλές που πρέπει στην κυριολεξία να τα βάλεις δίπλα δίπλα στο μικροσκόπιο με επιβεβαιωμένα γνήσιο φορτιστή για να καταλάβεις. Έχουν 2-3 πολύ μικρές διάφορες που πρέπει να τσεκάρεις στοχευμένα,αλλιώς ούτε που θα το πάρεις χαμπάρι.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν 2-3 πολύ μικρές διάφορες που πρέπει να τσεκάρεις στοχευμένα,αλλιώς ούτε που θα το πάρεις χαμπάρι.

Οι οποίες είναι...? Δεν ρωτάω για μένα για ένα φίλο.

:lol:

Από το Ericsson GF768, στο 12 Pro Max, μια αιωνιότητα

Highlights: Nokia E66, HTC HD2, iPhone 4, LG G3, Xiaomi Mi Max

 

http://mowned.com/sig/george_soutzouk.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι οποίες είναι...? Δεν ρωτάω για μένα για ένα φίλο.

:lol:

Καταρχήν μια διαφορά που κάνει μπαμ, ανοίγοντας την συσκευασία πρέπει να έχει μέσα ένα βιβλιαράκι και αλλά 2 φυλαδιακια, σύνολο 3 δηλαδή, ο μαϊμού έχει ένα μόνο βιβλιαράκι τα υπόλοιπα απουσιαζουν. Επίσης αν βάλεις τα κουτιά δίπλα δίπλα ο μαϊμού έχει λίγο πιο έντονη γραμματοσειρά στην εκτύπωση σε σχέση με τον γνήσιο. Επίσης σε εμένα το serial number που είναι γραμμένο πάνω στον φορτιστή ,που είναι τυπωμένος με γράμματα ψείρες, ήταν διαφορετικός από το serial number που αναγραφότανε στο κουτί, ενώ στο γνήσιο προφανώς το serial είναι ίδιο. Έχει και άλλες 2 διάφορες στην συσκευασία αλλά για να τις καταλάβεις πρέπει να έχεις γνήσια συσκευασία για άμεση σύγκριση. Ένα γρήγορο τεστ είναι ανοίγοντας το κουτί να βρεις μέσα 3 χαρτάκια-βιβλιαράκια. Αν βρες μόνο ένα την πάτησες. Στην συνέχεια τσεκάρεις και τα υπόλοιπα για επιβεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο γνήσιος φορτιστής έχει συσκευασία σαν του κινητού,δηλαδή με tab που το τραβάς και ανοίγει όλο.Αν είναι ο φορτιστής σε ζελατίνα κολλημένη με θερμοκόλληση γύρω γύρω τότε δεν είναι γνήσιος φορτιστής.Το ίδιο ισχύει και για όλα τα AirPods

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι καλύτερα έτσι. Αν υπήρχε η δυνατότητα για 5G και στις δύο SIM, η μπαταρία δεν θα έφτανε ούτε για ζήτω! Υγ. Το απόγευμα παραλαμβάνω Pacific Blue 128GB, μαζί με γνήσια Baltic Blue δερμάτινη θήκη και 20W γνήσιο φορτιστή. Δε βλέπω την ώρα!

Αναφέρεται στην 14.5

The update also brings worldwide support for 5G in Dual-SIM mode on iPhone 12 models, so if you use multiple lines, both can now connect at 5G speeds. Prior to now, Dual-SIM mode was limited to LTE networks.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα το απόγευμα από iStorm (κολωνάκι). Πρώτες εντυπώσεις, εξαιρετικό, μοιάζει πολύ με το 11 Pro Max που είχα. Τη γνήσια δερμάτινη θήκη την πήρα και αυτή, το φορτιστή όμως δεν τον είχαν (**** το), ενώ στο τηλέφωνο μου έλεγαν πως τον έχουν. Ήθελαν να με πείσουν να πάρω τον Belkin, ξενέρωσα, εκνευρίστηκα και δεν τον πήρα. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει (έστω και με pm), πού θα μπορούσα να βρω (το συντομότερο δυνατό, δε θέλω να περιμένω 10 ημέρες ή ένα μήνα) το γνήσιο φορτιστή της Apple (αυτόν των 20W), και να έχω λιγότερες πιθανότητες να μου πασάρουν μαϊμού? Στο Skroutz βγάζει διαθεσιμότητα σε περισσότερα από 100 καταστήματα, αλλά φαντάζομαι ότι τα περισσότερα εξ αυτών πουλάνε μαϊμουδιές! Σας ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

O,τι σου πρότεινε ο athanaso77.

 

Δίνεις μερικά ευρώ παραπάνω σε σχέση με Σκρουτζ, αλλά κοιμάσαι ήσυχος.

Link to comment
Share on other sites

Απευθύνσου σε επισήμους Apple retailers όπως Κωτσόβολο, mediamarkt, you.gr, public κτλ.

Μόλις παράγγειλα από you.gr. Μέχρι την Τρίτη θα τον έχω. Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα το απόγευμα από iStorm (κολωνάκι). Πρώτες εντυπώσεις, εξαιρετικό, μοιάζει πολύ με το 11 Pro Max που είχα. Τη γνήσια δερμάτινη θήκη την πήρα και αυτή, το φορτιστή όμως δεν τον είχαν (**** το), ενώ στο τηλέφωνο μου έλεγαν πως τον έχουν. Ήθελαν να με πείσουν να πάρω τον Belkin, ξενέρωσα, εκνευρίστηκα και δεν τον πήρα. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει (έστω και με pm), πού θα μπορούσα να βρω (το συντομότερο δυνατό, δε θέλω να περιμένω 10 ημέρες ή ένα μήνα) το γνήσιο φορτιστή της Apple (αυτόν των 20W), και να έχω λιγότερες πιθανότητες να μου πασάρουν μαϊμού? Στο Skroutz βγάζει διαθεσιμότητα σε περισσότερα από 100 καταστήματα, αλλά φαντάζομαι ότι τα περισσότερα εξ αυτών πουλάνε μαϊμουδιές! Σας ευχαριστώ!

 

 

Το istorm είναι επίσημο μαγαζί της apple

Για να σου δίνει τον Belkin φορτιστή σημαίνει ότι τον εγκρίνει η apple

Δεν είναι μαϊμού ..απλά μια μάρκα που σου προτείνει η apple και δεν θα έχεις πρόβλημα κανένα

Μαϊμού φορτιστές είναι αυτοί που γράφουν πάνω apple για εξαπάτηση και πουλιούνται στα μαγαζιά της γειτονιάς

Στα επίσημα της apple δεν υπάρχουν ...μαϊμούδες

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Το istorm είναι επίσημο μαγαζί της apple

Για να σου δίνει τον Belkin φορτιστή σημαίνει ότι τον εγκρίνει η apple

Δεν είναι μαϊμού ..απλά μια μάρκα που σου προτείνει η apple και δεν θα έχεις πρόβλημα κανένα

Μαϊμού φορτιστές είναι αυτοί που γράφουν πάνω apple για εξαπάτηση και πουλιούνται στα μαγαζιά της γειτονιάς

Στα επίσημα της apple δεν υπάρχουν ...μαϊμούδες

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

Και οχι μονο αυτο. Υπαρχουν πολυ πιο αξιολογοι φορτιστες σε πραγματικα πολυ καλυτερη τιμη.

Περα απο Belkin, εξαιρετικοι φορτιστες και καλωδια ειναι της Baseus, Ugreen κλπ.

 

Εγω το iPhone το φορτιζω και με αυτους και ειναι μια χαρα. Για να μη μιλησω για το δοξασμενο iPad 3 που 9 χρονια μετα και φορτιζωντας το με οτι φορτιστη εβλεπα μπροστα μου, αντεχει ακομα αν και γέρικο-γέρικο.

 

ΝΑΙ υπαρχουν φθηνες απομιμησεις που μπορουν να κανουν κακο στη συσκευη. ΝΑΙ εννοειται αυθεντικα Apple products (φορτιστες, καλωδια ) για να εχουμε και το κεφαλι μας ησυχο αλλα ΟΧΙ και fanboyσμος ακομα και σε αυτα. Αξιολογες προτασεις υπαρχουν δεκαδες και σε πολυ χαμηλότερες τιμες.

 

Εγω φορτιζω με φοριστή GaN Baseus 65W τις συσκευες μου (2 και 3 μαζι) στα 22 ευρω απο Bangood και ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημενος.:cool:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω και αναφερεται συχνα το κομματι του φορτιστη,εαν αγορασετε τον φορτιστη απο καποιο καταστημα(skroutz ή αλυσιδα)και παρετε χαμπαρι οτι ειναι μαιμου χωρις να το αναφερει καπου(πχ Oem στο σκρουτζ),τοτε ακομα και αν το εχετε ανοιξει εχετε το δικαιωμα να τον επιστρεψετε πισω και ειτε να σας δωσουν αλλον γνησιο,ειτε να παρετε τα χρηματα σας πισω.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω και αναφερεται συχνα το κομματι του φορτιστη,εαν αγορασετε τον φορτιστη απο καποιο καταστημα(skroutz ή αλυσιδα)και παρετε χαμπαρι οτι ειναι μαιμου χωρις να το αναφερει καπου(πχ Oem στο σκρουτζ),τοτε ακομα και αν το εχετε ανοιξει εχετε το δικαιωμα να τον επιστρεψετε πισω και ειτε να σας δωσουν αλλον γνησιο,ειτε να παρετε τα χρηματα σας πισω.

Σωστά. Μόνο που υπάρχει μία δυσκολία: Θα πρέπει να αποδείξεις στον (πραγματικά ή σκόπιμα) άσχετο υπάλληλο του καταστήματος, ότι το προϊόν που σου πούλησε είναι μαϊμού. Υπάρχει περίπτωση να το παραδεχτεί? Μάλλον όχι. Θα σου πει, "έτσι είναι ο γνήσιος φορτιστής της Apple, δε γνωρίζω τίποτα από αυτά που μου λέτε". Θα κάνει τον κινέζο, και μάλιστα με μεγάλη επιτυχία! Απλά, είναι να μη σου τύχει.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σωστά. Μόνο που υπάρχει μία δυσκολία: Θα πρέπει να αποδείξεις στον (πραγματικά ή σκόπιμα) άσχετο υπάλληλο του καταστήματος, ότι το προϊόν που σου πούλησε είναι μαϊμού. Υπάρχει περίπτωση να το παραδεχτεί? Μάλλον όχι. Θα σου πει, "έτσι είναι ο γνήσιος φορτιστής της Apple, δε γνωρίζω τίποτα από αυτά που μου λέτε". Θα κάνει τον κινέζο, και μάλιστα με μεγάλη επιτυχία! Απλά, είναι να μη σου τύχει.

 

Έτσι είναι. Το θέμα είναι να μη μπλέξεις, γιατί αν μπλέξεις... :ninja:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Tην περασμένη εβδομάδα την πάτησα με φορτιστή που παρήγγειλα από σκρουτζομαγαζο, ομως επειδή είχα δει διαφορά βίντεο στο YouTube ήμουν προϊδεασμένος και αμέσως εντόπισα τις διάφορες και το κατάλαβα. Αμέσως πάω σε μεγάλη αλυσίδα που συνεργάζεται επίσημα με apple και αγόρασα γνήσιο φορτιστή. Τους βάζω δίπλα δίπλα και φωτογραφίζω τις μικροδιαφορές που είχανε και αποδείκνυε ότι ο άλλος ήτανε μαϊμού για να τα έχω στο αρχείο. Παίρνω καπάκι τηλέφωνο το κατάστημα με τον μαϊμού φορτιστή, και έκανε ότι έπεσε από τα σύννεφα λέγοντας μου ότι από τον προμηθευτή του τον αγόρασε για γνήσιο. Απότελεσμα άμεση συννενόηση, αποστολή μαϊμού φόρτιση πίσω με έξοδα του καταστήματος, και μετά από 2 μέρες μου έστειλε γνήσιο φορτιστή με έξοδα καταστήματος ξανά εννοείτε. Αν πέσετε σε παρόμοια περίπτωση μην το άφησε τε κυνηγήστε το. Δεν είναι τον 20αρικο είναι η κοροϊδία, μην μας περνάνε και *******. Edited by Pwpwpw
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 12 Pro Max
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...