Jump to content

iPhone 12 Pro Max


Tken
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η έλλειψη του fingerprint είναι ένα μεγάλο μείον τώρα με τις μάσκες. Αλλά οπουδήποτε αλλου που δεν φοράς μάσκα, το Face ID είναι ανώτερο. Μέσα στο σπίτι και έτσι πως κάθομαι, πιάνω μια το κινητό και έχει ήδη ξεκλειδώσει. Ξεμπερδεύεις μπαμ μπαμ

 

Επειδή αναφερθήκαμε στις κάμερες, θα συμφωνήσω ότι το iPhone είναι για να βγάλεις μια φωτό στα γρήγορα χωρίς πολλά πολλά. Έχοντας όμως και το S21 ultra, δεν μπορώ να πω ότι οι βραδινές φωτό ήταν με διαφορά καλύτερες υπέρ του Samsung. Ναι στο ζουμ υπήρχε χαοτική διαφορά. Ναι τα χρώματα της φωτογραφίας του Samsung είναι πιο fancy, αλλά είναι στα γούστα αυτό. Σε τίποτα άλλο όμως δεν παρατήρησα κάτι υπέρ του S21. Δεν έχω διαβάσει τι λένε τα μεγάλα site για τις κάμερες και μιλάω από προσωπική χρήση.

 

Γενικά δεν είναι η κάμερα λόγος να μην πάρεις το iPhone. Λόγος είναι το λογισμικό και οι παραξενιές που έχει το iOS (και αμα δεν συνηθίζεις εύκολα κάτι νέο) και οι όποιοι περιορισμοί υπάρχουν σε software. Μπαίνεις σε ένα οικοσύστημα που είναι δύσκολο μετά να φύγεις.

Ναι όντως η έλλειψη fingerprint για μενα προσωπικά θα ναι λιγο δύσκολο αλλά έχω δει πόσο γρήγορα ξεκλειδώνει το κινητο με face ID σε σχέση με κάποιο samsung και πραγματικά γίνεται σε ενα δευτερόλεπτο. Πιστεύω τωρα για τις κάμερες ναυαρχίδες είναι και τα δύο μοντέλα οπότε θα έχουν μικρές διαφορές δεν είναι κιολας αυτό που με καίει αλλά απλά να συνηθίσω το διαφορετικό λογισμικό.
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα, προσωπικά εγώ δεν λέω να μην πάρει iphone. Το αντίθετο.

Όμως στο θέμα βραδινή φωτογραφία και έχοντας 12 pro max και note 20 ultra, υπάρχει σαφώς μεγάλη διαφορά. Και μιλάω πάντα για αυτόματο κι όχι για manual.

Δεν γνωρίζω το S21 Ultra και δεν ξέρω αν έχεις πάρει το τελευταίο update όπου φέρνει βελτιώσεις στην κάμερα. Ίσως λόγω νεότητας να έχει θέματα.

Έχω ανεβάσει και στο νήμα φωτογραφιών δείγμα με τα δύο κινητά.

 

Δεν διαφωνώ με ότι είπες (να το τονίσω για να μην υπάρχει παρεξήγηση)

 

Όταν το έδωσα το S21 Ultra, ναι δεν είχα λάβει την τελευταία τελευταία ενημέρωση για την κάμερα. Όποτε δεν μπορώ να μιλησω 100% για τις τελευταίες επιδόσεις. Όπως και το ίδιο είπα και για την μπαταρία σε προηγούμενο ποστ.

Απλά δεν γίνεται να τα σκας για ένα κινητό και να περιμένεις ένα μήνα για να γίνει από μέτριο σε κορυφή.

Edited by tasosathan
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ με ότι είπες (να το τονίσω για να μην υπάρχει παρεξήγηση)

 

Όταν το έδωσα το S21 Ultra, ναι δεν είχα λάβει την τελευταία τελευταία ενημέρωση για την κάμερα. Όποτε δεν μπορώ να μιλησω 100% για τις τελευταίες επιδόσεις. Όπως και το ίδιο είπα και για την μπαταρία σε προηγούμενο ποστ.

Απλά δεν γίνεται να τα σκας για ένα κινητό και να περιμένεις ένα μήνα για να γίνει από μέτριο σε κορυφή.

 

Ναι, ήρεμη και απλή κουβέντα κάνουμε αλλά ο γραπτός λόγος έχει τις δυσκολίες του και το συγκεκριμένο vs έχει δημιουργήσει άπειρους καυγάδες (εδώ και παντού).

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι όντως η έλλειψη fingerprint για μενα προσωπικά θα ναι λιγο δύσκολο αλλά έχω δει πόσο γρήγορα ξεκλειδώνει το κινητο με face ID σε σχέση με κάποιο samsung και πραγματικά γίνεται σε ενα δευτερόλεπτο. Πιστεύω τωρα για τις κάμερες ναυαρχίδες είναι και τα δύο μοντέλα οπότε θα έχουν μικρές διαφορές δεν είναι κιολας αυτό που με καίει αλλά απλά να συνηθίσω το διαφορετικό λογισμικό.

 

Το face I'd είναι πολύ πιο γρήγορο εδώ απ' ότι στα Samsung και σύντομα θα ξεχάσεις το δαχτυλικο. Απλά υπάρχουν στιγμές που το χρειάζεσαι (πχ όταν το έχεις στην βάση σου αυτοκινήτου και θες στο κόκκινο φανάρι να δεις κάτι γρήγορα χωρίς να το πάρεις στο χέρι, όταν το έχεις στο γραφείο σου και θέλεις να ρίξεις μια ματιά χωρίς να το σηκώσεις κλπ. Μεγάλο μείον η έλλειψη aod. Θα την νοιώσεις πρώτη....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ήρεμη και απλή κουβέντα κάνουμε αλλά ο γραπτός λόγος έχει τις δυσκολίες του και το συγκεκριμένο vs έχει δημιουργήσει άπειρους καυγάδες (εδώ και παντού).

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το face I'd είναι πολύ πιο γρήγορο εδώ απ' ότι στα Samsung και σύντομα θα ξεχάσεις το δαχτυλικο. Απλά υπάρχουν στιγμές που το χρειάζεσαι (πχ όταν το έχεις στην βάση σου αυτοκινήτου και θες στο κόκκινο φανάρι να δεις κάτι γρήγορα χωρίς να το πάρεις στο χέρι, όταν το έχεις στο γραφείο σου και θέλεις να ρίξεις μια ματιά χωρίς να το σηκώσεις κλπ. Μεγάλο μείον η έλλειψη aod. Θα την νοιώσεις πρώτη....

Ναι ενταξει οντως ειδικά το aod που χρησιμοποιώ και βολεύει πχ να δεις την ωρα χωρίς να αγγίξεις το κινητο αλλά γενικά πιστεύω αξίζει η αλλαγή και ειναι λεπτομέρειες αυτές που τις ξεχνας αν υπερτερεί αισθητά σε άλλα πράγματα...όσους έχω ρωτήσει πάντως είναι πιο πολλά τα θετικά της μετάβασης παρα τα αρνητικά..

Link to comment
Share on other sites

Ναι ενταξει οντως ειδικά το aod που χρησιμοποιώ και βολεύει πχ να δεις την ωρα χωρίς να αγγίξεις το κινητο αλλά γενικά πιστεύω αξίζει η αλλαγή και ειναι λεπτομέρειες αυτές που τις ξεχνας αν υπερτερεί αισθητά σε άλλα πράγματα...όσους έχω ρωτήσει πάντως είναι πιο πολλά τα θετικά της μετάβασης παρα τα αρνητικά..

 

Αν είσαι λίγο ανήσυχο πνεύμα, αυτή θα είναι η ομορφιά. Να ανακαλύπτεις έναν καινούριο κόσμο. Με τα θετικά και αρνητικά. Το μόνο που θα σου πω προκαταβολικά είναι να του δώσεις λίγο χρόνο γιατί και η δύναμη της συνήθειας θα σε δυσκολέψει στην αρχή.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είχα το S21 Ultra για περιπου 2 βδομαδες. Δεν εστρωνε με τιποτα η μπαταρια. Ήταν στο ιδιο επίπεδο με το Note10+ που το ειχα 1 χρόνο. Τι εφαρμογές εκλεινα, τι συγχρονισμούς κτλ. Τίποτα.

Για να είμαι δίκαιος, δεν ξερω βεβαια αν με τις ενημερώσεις έστρωσε η υπόθεση. Με το που πήρα στα χέρια μου το iphone, μια μερα είχε μετρια μπαταρία και μετα είχε 11-12 ωρες sot σε σχεση με τις 5,5-6 που είχα πανω. Είχα μάθει να ζω με 6 ωρες sot οποτε οταν είδα οτι μου βγάζει τόσο πολύ, δεν το φορτίζω κάθε μέρα.

 

Επιπλέον για τις εφαρμογές, μεχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει τα μικρο-κολληματα που είχα αλλά μπορει να έτυχε κιολας. Μπορεί αλλοι να έχουν τετοια θέματα.

Προσωπικά έχω μείνει ευχαριστημένος από την αλλαγή μου. Βέβαια έχει και τα αρνητικά (όπως η έλλειψη usb c και δεν μπορω να βάλω τα στικάκια μου) αλλά είναι στα γούστα το καθενός

 

Καλημέρα εγώ αγόρασα αυτό https://www.aliexpress.com/item/4001283468203.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.3c732e0eYx7X0c και κουμπώνω όλα τα USB στικάκια που έχω χωρίς κανένα πρόβλημα. (Στη σελίδα έχει 3 προϊόντα εγώ πήρα το μικρό Lighting to USB.)

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω στο αυτοκίνητο, βάζω μπροστά και μέχρι να βάλω ζώνη, ταχύτητα, έχει ξεκινήσει ήδη να παίζει την λίστα Spotify που έπαιζε όταν έσβησα την προηγούμενη φορά.

:)

 

Συνδεεσαι με καλωδιο;;;

Σε ποιο μοντελο αυτοκινητου αναφερεσαι ;;;;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Συνδεεσαι με καλωδιο;;;

Σε ποιο μοντελο αυτοκινητου αναφερεσαι ;;;;

 

Νομίζω εννοεί σύνδεση μέσω BT και αναπαραγωγή μουσικής από την εφαρμογή Spotify του κινητού.

Όσον αφορά στο carplay τα περισσότερα μοντέλα αυτοκινήτων έχουν ενσύρματη σύνδεση. Τώρα τελευταία ξεκίνησε σε μερικά μοντέλα το ασύρματο carplay ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εγώ αγόρασα αυτό https://www.aliexpress.com/item/4001283468203.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.3c732e0eYx7X0c και κουμπώνω όλα τα USB στικάκια που έχω χωρίς κανένα πρόβλημα. (Στη σελίδα έχει 3 προϊόντα εγώ πήρα το μικρό Lighting to USB.)

 

Έχω παραγγείλει ακριβώς το ίδιο με αυτό που έχεις αλλά έχει περάσει ένας μήνας και ακομα περιμένω.

Μπόλικη υπομονή με το AliExpress

Link to comment
Share on other sites

Συνδεεσαι με καλωδιο;;;

Σε ποιο μοντελο αυτοκινητου αναφερεσαι ;;;;

Εννοώ στο BT του εργοστασιακού Infotainment, όχι Car Play! Το CarPlay σωστά, λέει ο φίλος πιο πάνω απαιτεί καλώδιο στα περισσότερα αυτοκίνητα, έτσι και στο δικό μου.

Όμως αντιστοίχα και με το S10, ήταν φασούλα, να ανοίξω το BT, να φάω άκυρα σύνδεσης 1 ή 2 στις 5 φορές, να το ξανακλείσω όταν βγω κλπ.

Εδώ απλά δεν ασχολείσαι με τίποτα.

:)

 

Βέβαια το μειονέκτημα αντίστοιχα είναι ότι για κάποιο λόγο, μερικές φορές δεν λειτουργεί η ασύρματη φόρτιση του αυτοκινήτου.

Το καλό είναι ότι δεν την χρειάζομαι, οπότε οκ.

Γι αυτό είπα εξαρχής, ότι είναι δικά μου, προσωπικά συμπεράσματα.

Edited by kagio

Από το Ericsson GF768, στο 12 Pro Max, μια αιωνιότητα

Highlights: Nokia E66, HTC HD2, iPhone 4, LG G3, Xiaomi Mi Max

 

http://mowned.com/sig/george_soutzouk.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η συνδεση με αυτοκινητο μέσω bluetooth ειναι αλλού.

Εγώ και η σύζυγος απλώς μπαίνουμε στο αυτοκινητο με 2 iPhones που συνδέονται εναλλάξ όταν το παίρνουμε μόνοι ή και ταυτόχρονα όταν είμαστε μαζί. Δεν ασχολείσαι καν τι, πως. που. πότε, γιατί κλπ

Το iPhone ειναι σε μπουφαν, τσάντες, παντελόνια ή πεταμένο στο πίσω κάθισμα με πράγματα και με το που αναβει ο κινητηρας εχει ηδη συνδεθει. Δεν αποσυνδέονται ποτέ και για κανέναν λόγο.

Με ένα κλικ στην οθόνη παίζει την πρόσφατη λίστα μουσικής επίσης.

Ολα αυτά ΧΩΡΙΣ να βάλω στην εξισωση το carplay. Aν συνδεσω καλώδιο, όλο το infotainment γινεται σαν ενα iPad και η εμπειρία απογειώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει ακριβώς το ίδιο με αυτό που έχεις αλλά έχει περάσει ένας μήνας και ακομα περιμένω.

Μπόλικη υπομονή με το AliExpress

 

Εγώ 07/01 το παρήγγειλα και 27/01 το είχα στα χέρια μου. Ήταν από τις πιο γρήγορες παραλαβές που έχω λάβει.

Link to comment
Share on other sites

Η συνδεση με αυτοκινητο μέσω bluetooth ειναι αλλού.

Εγώ και η σύζυγος απλώς μπαίνουμε στο αυτοκινητο με 2 iPhones που συνδέονται εναλλάξ όταν το παίρνουμε μόνοι ή και ταυτόχρονα όταν είμαστε μαζί. Δεν ασχολείσαι καν τι, πως. που. πότε, γιατί κλπ

Το iPhone ειναι σε μπουφαν, τσάντες, παντελόνια ή πεταμένο στο πίσω κάθισμα με πράγματα και με το που αναβει ο κινητηρας εχει ηδη συνδεθει. Δεν αποσυνδέονται ποτέ και για κανέναν λόγο.

Με ένα κλικ στην οθόνη παίζει την πρόσφατη λίστα μουσικής επίσης.

Ολα αυτά ΧΩΡΙΣ να βάλω στην εξισωση το carplay. Aν συνδεσω καλώδιο, όλο το infotainment γινεται σαν ενα iPad και η εμπειρία απογειώνεται.

 

Όλα αυτά εγώ τα κάνω χωρίς να ακουμπήσω τίποτα

Μόνο γυρίζω το κλειδί

Η τεχνολογία αυτή λέγεται radio fm

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά εγώ τα κάνω χωρίς να ακουμπήσω τίποτα

Μόνο γυρίζω το κλειδί

Η τεχνολογία αυτή λέγεται radio fm

 

Αhhh erotikos FM, Radio Kolopetinitsa etc συν διαφημίσεις κάθε 5 λεπτα....

Ποιο apple music και spotify

Εισαι 1000 έτη μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Αhhh erotikos FM, Radio Kolopetinitsa etc συν διαφημίσεις κάθε 5 λεπτα....

Ποιο apple music και spotify

Εισαι 1000 έτη μπροστά.

 

Με αυτά περνάει η ώρα όμως

Τα άλλα είναι αμερικανικές μόδες

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου μοδες,επειδή εσύ δεν το χρησιμοποιείς ή δεν σε βολεύει, δεν σημαίνει ότι είναι και μόδα. Με 15 gb μουσική στο κινητό σιγά μην κατσουμε να ακούσουμε ράδιο που άνα μια ώρα εκπομπής η μισή ώρα είναι διαφημίσεις και μπλα μπλα.
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου μοδες,επειδή εσύ δεν το χρησιμοποιείς ή δεν σε βολεύει, δεν σημαίνει ότι είναι και μόδα. Με 15 gb μουσική στο κινητό σιγά μην κατσουμε να ακούσουμε ράδιο που άνα μια ώρα εκπομπής η μισή ώρα είναι διαφημίσεις και μπλα μπλα.

 

Πλάκα κάνουμε

Μην πιανεσαι

Γνωρίζουμε τις τεχνολογίες δεν πέσαμε από τα σύννεφα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πολύ βολικό το wireless carplay πάντως μιας και το θίξατε. Μια στο τόσο κάνει κάτι στιγμιαία hiccups κατά την αναπαραγωγή μουσικής, αλλά σου λύνει τα χέρια και δεν χρειάζεται να βάζεις την συσκευή στο βύσμα επιπλέον φορές την ημέρα!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ βολικό το wireless carplay πάντως μιας και το θίξατε. Μια στο τόσο κάνει κάτι στιγμιαία hiccups κατά την αναπαραγωγή μουσικής, αλλά σου λύνει τα χέρια και δεν χρειάζεται να βάζεις την συσκευή στο βύσμα επιπλέον φορές την ημέρα!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Καλημέρα

Το πήρες έξτρα η το είχε στο αμάξι σου από τη μάνα του;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Το πήρες έξτρα η το είχε στο αμάξι σου από τη μάνα του;

 

Δεν νομίζω ο wireless carplay να μπαίνει retrofit...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ο wireless carplay να μπαίνει retrofit...

 

 

Υπάρχουν aftermarket wireless CarPlay adapters που λειτουργούν μια χαρά. Συνδέονται στο usb του αυτοκινήτου απλώς και είσαι έτοιμος.

Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι χρησιμοποιούν παλιό Apple soc σε σχέση με τα νέα εργοστασιακά που έχουν οι κατασκευαστές, όποτε είναι λίγο πιο αργά στην απόκριση, όχι κάτι ενοχλητικό πάντως.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που έτυχε μια φορά να χρησιμοποιήσω δεν μου άρεσε η ποιότητα του

Καλύτερα να κάνω κάτι από το κινητό

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν aftermarket wireless CarPlay adapters που λειτουργούν μια χαρά. Συνδέονται στο usb του αυτοκινήτου απλώς και είσαι έτοιμος.

Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι χρησιμοποιούν παλιό Apple soc σε σχέση με τα νέα εργοστασιακά που έχουν οι κατασκευαστές, όποτε είναι λίγο πιο αργά στην απόκριση, όχι κάτι ενοχλητικό πάντως.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ναι, αλλά ο ήχος έρχεται μέσω USB. Πίστεψέ με δεν είναι το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει Android head unit τότε μπορείς να βάλεις wireless car play. Το έχω σχεδόν 8 μήνες και δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό. Αργεί λίγο να συνδεθεί στην εκκίνηση αλλά αφού συνδεθεί δεν υπάρχει καμία διακοπή ή οτιδήποτε άλλο. Φυσικά είναι καλύτερο από Android auto ή από το ίδιο το head unit
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 12 Pro Max
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...